Zabezpieczenie społeczne – równe traktowanie kobiet i mężczyzn

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 79/7/EWG – stopniowe wprowadzanie w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Celem dyrektywy jest zapewnienie poszanowania zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dyrektywę stosuje się do:

Dyrektywy nie stosuje się do przepisów dotyczących świadczeń w razie śmierci żywiciela rodziny ani świadczeń rodzinnych.

Zasada równego traktowania

Zasada ta służy ochronie obywateli UE przed dyskryminacją ze względu na płeć, czy to bezpośrednio* , czy też pośrednio*, jeżeli chodzi o:

Mogą być przyjmowane przepisy szczególne mające na celu zapewnienie ochrony kobiet w ciąży.

Świadczenia emerytalne

Państwa UE mogą wyłączyć z zakresu dyrektywy:

Państwa UE okresowo badają konieczność wyłączenia tych kwestii w świetle zmian społecznych.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała zostać włączona do porządku krajowego państw UE do 1984 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Dyskryminacja bezpośrednia: sytuacja, w której jedna osoba jest traktowana mniej korzystnie niż inna osoba jest, była lub byłaby traktowana w porównywalnych okolicznościach.
Dyskryminacja pośrednia: sytuacja, w której z pozoru neutralny przepis, kryterium lub praktyka stawiałaby osoby danej płci w szczególnie niekorzystnym położeniu w porównaniu z innymi osobami, chyba że dany przepis, kryterium lub praktyka są obiektywnie uzasadnione zgodnym z prawem celem, a środki osiągnięcia tego celu są właściwe i niezbędne.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady z dnia 19 grudnia 1978 r. w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (79/7/EWG) (Dz.U. L 6 z 10.1.1979, s. 24–25)

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018