Rynek wewnętrzny energii elektrycznej

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa (UE) 2019/944 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Prawa odbiorców

W dyrektywie, z późniejszymi zmianami, wyjaśniono i wzmocniono obowiązujące prawa odbiorców oraz wprowadzono następujące nowe prawa:

Rozliczenia

Agregatorzy

Państwa członkowskie muszą:

Obywatelskie społeczności energetyczne

Obywatelskie społeczności energetyczne:

Dostęp do danych i interoperacyjność

Elektromobilność

Operatorzy systemów dystrybucyjnych

OSD:

Operatorzy systemów przesyłowych

Operatorzy systemów przesyłowych3 (OSP):

Krajowe organy regulacji energetyki

Krajowe organy regulacji energetyki:

Elastyczne umowy przyłączeniowe

Dyrektywa zmieniająca (UE) 2024/1711 umożliwia państwom członkowskim podejmowanie decyzji o opracowaniu systemu umożliwiającego OSP i OSD wprowadzanie elastycznych umów przyłączeniowych na obszarach, na których przepustowość sieci jest ograniczona lub nie ma przepustowości sieci dostępnej dla nowych przyłączeń. Użytkownik systemu przyłączający się przez elastyczne przyłączenie do sieci musi zainstalować system regulacji mocy certyfikowany przez upoważniony podmiot certyfikujący.

Dzielenie się energią

Na mocy dyrektywy zmieniającej (UE) 2024/1711 państwa członkowskie muszą zapewnić, że wszystkim gospodarstwom domowym, małym i średnim przedsiębiorstwom, organom publicznym oraz, w przypadku gdy państwa członkowskie tak zadecydują, innym odbiorcom końcowym przysługuje prawo do udziału w dzieleniu się energią w charakterze odbiorców aktywnych4 na zasadzie niedyskryminacji, na tym samym obszarze rynkowym lub na bardziej ograniczonym obszarze geograficznym.

Zarządzanie ryzykiem związanym z dostawcami

Dyrektywa zmieniająca (UE) 2024/1711 zobowiązuje organy regulacyjne państw członkowskich, lub wyznaczone w tym celu przez państwa członkowskie alternatywne niezależne organy właściwe, do zapewnienia, aby dostawcy:

Ochrona przed wstrzymaniem dostarczania energii elektrycznej

Dyrektywa zmieniająca (UE) 2024/1711 nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia, aby odbiorcy wrażliwi i odbiorcy dotknięci ubóstwem energetycznym byli w pełni chronieni przed wstrzymaniem dostarczania energii elektrycznej, poprzez wprowadzenie odpowiednich środków, w tym zakazu wstrzymywania dostarczania energii elektrycznej lub podjęcie innych równoważnych działań.

Dostęp do przystępnej cenowo energii podczas kryzysu związanego z cenami energii elektrycznej

Na mocy dyrektywy zmieniającej (UE) 2024/1711 Rada Unii Europejskiej, na wniosek Komisji, może stwierdzić regionalny lub ogólnounijny kryzys związany z cenami energii elektrycznej, jeśli spełnione są następujące warunki:

Uchylenie

Dyrektywa (UE) 2019/944 uchyliła dyrektywę 2009/72/WE od

OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa (UE) 2019/944 miała zostać transponowana do krajowych porządków prawnych do Zasady obowiązują od

Dyrektywa zmieniająca (UE) 2024/1711 miała zostać transponowana do

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

  1. Agregator. Osoba fizyczna lub prawna, która łączy wiele obciążeń po stronie odbiorców lub wytworzoną energię elektryczną do celów sprzedaży, zakupu lub wystawienia na aukcji na jakimkolwiek rynku energii elektrycznej.
  2. Operator systemu dystrybucyjnego. Osoba fizyczna lub prawna odpowiedzialna za eksploatację i rozbudowę systemu dystrybucji energii elektrycznej na danym obszarze, a także za jego wzajemne połączenia z innymi systemami oraz za zapewnianie długoterminowej zdolności systemu do zaspokajania uzasadnionego zapotrzebowania w zakresie dystrybucji energii elektrycznej.
  3. Operator systemu przesyłowego. Osoba fizyczna lub prawna odpowiedzialna za eksploatację i rozbudowę systemu przesyłowego energii elektrycznej na danym obszarze, a także za jego wzajemne połączenia z innymi systemami oraz za zapewnianie długoterminowej zdolności systemu do zaspokajania uzasadnionego zapotrzebowania w zakresie przesyłania energii elektrycznej.
  4. Odbiorca aktywny. Odbiorca końcowy lub grupa działających wspólnie odbiorców końcowych, którzy zużywają lub magazynują energię elektryczną wytwarzaną na ich terenie o określonych granicach lub energię elektryczną wytworzoną we własnym zakresie lub wspólną na innym terenie, lub sprzedają wytworzoną we własnym zakresie energię elektryczną lub uczestniczą w systemach elastyczności lub efektywności energetycznej, pod warunkiem że działalność ta nie stanowi ich podstawowej działalności gospodarczej ani zawodowej.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE (przekształcenie) (Dz.U. L 158 z , s. 125–199).

Kolejne zmiany dyrektywy (UE) 2019/944 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

ostatnia aktualizacja