Nadzorowanie kondycji banków: Odpowiedzialność i przejrzystość EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) podczas wykonywania swoich uprawnień w charakterze europejskiego nadzoru bankowego odpowiada za swoje działania przed Parlamentem Europejskim.

AKT

Porozumienie międzyinstytucjonalne 2013/694/UE między Parlamentem Europejskim a Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie praktycznych zasad egzekwowania demokratycznej odpowiedzialności i sprawowania nadzoru nad wykonywaniem zadań powierzonych EBC w ramach jednolitego mechanizmu nadzorczego.

STRESZCZENIE

EBC, jako organ nadzorujący banki strefy euro, zobowiązany jest do zachowania przejrzystości oraz odpowiada za swoje działania przed Parlamentem Europejskim (PE). W odpowiedzi na kryzys roku 2008 przydzielono mu nowe zadanie w celu zagwarantowania mniejszego stopnia uzależnienia europejskiego nadzoru bankowego od względów krajowych (więcej informacji można znaleźć w przepisach UE ustanawiających „jednolity mechanizm nadzorczy”).

Jest to kwestia kluczowa dla prawomocności jego roli nadzorczej. Po raz pierwszy znaczne uprawnienia do nadzorowania banków zostały przeniesione z poziomu krajowego na europejski. Podejmowane decyzje mogą mieć bardzo delikatny charakter, ponieważ oceniają kondycję finansową banków. Dla przykładu: EBC może wymagać od banku, aby utrzymywał większy kapitał.

EBC z kolei pozostaje w pełni niezależny w momencie wykonywania swoich pierwotnych uprawnień związanych z odpowiedzialnością za politykę monetarną w strefie euro. W tym przypadku głównym celem jest gwarancja stabilności cen.

Praktyczne aspekty demokratycznej kontroli PE pełnionej nad EBC w jego nowej roli organu nadzorującego zostały określone w porozumieniu międzyinstytucjonalnym osiągniętym między obiema instytucjami w 2013 roku. Do kluczowych elementów zalicza się:

1.

Wysłuchania i dyskusje

EBC musi regularnie pojawiać się na wysłuchaniach publicznych przed PE. Obie instytucje mogą prowadzić dyskusje za zamkniętymi drzwiami. W tym przypadku uczestniczący podlegają obowiązkowi w zakresie poufności. EBC musi corocznie przedłożyć PE sprawozdanie z wykonania swojego nowego zadania nadzorczego.

2.

Dostęp do informacji

EBC dostarcza PE wyczerpujące i konkretne protokoły z obrad rady ds. nadzoru EBC.

3.

Dochodzenie

PE może wszcząć dochodzenie w sprawie możliwych błędów w wykonywaniu przez EBC zadania nadzorczego. W takim przypadku EBC musi w pełni współpracować z PE.

4.

Nominacje

PE bierze udział w nominowaniu przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady ds. nadzoru EBC.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Porozumienie międzyinstytucjonalne 2013/694/UE

-

-

Dz.U. L 320 z 30.11.2013

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Rady nr 1024/2013 z dnia 15 października 2013 r. powierzające Europejskiemu Bankowi Centralnemu szczególne zadania w odniesieniu do polityki związanej z nadzorem ostrożnościowym nad instytucjami kredytowymi (Dz.U. L 287 z 29.10.2013)

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014