Bezpieczniejsza Unia Europejska: współpraca policyjna oraz zarządzanie kryzysowe

Rozporządzenie (UE) nr 513/2014 ustanawia przepisy dotyczące instrumentu finansowego Unii Europejskiej, który, będąc częścią Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wspiera współpracę policyjną, zapobieganie i zwalczanie przestępczości oraz zarządzanie kryzysowe.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 513/2014z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające, w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, instrument na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego oraz uchylające decyzję Rady 2007/125/WSiSW

STRESZCZENIE

Niniejszy instrument finansowy, znany pod nazwą Rozporządzenia o Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Policji, ma przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w UE. W tym celu wspiera zapobieganie przestępczości, zwalczanie przestępczości transgranicznej, poważnej i zorganizowanej, w tym terroryzmu, oraz wzmacnianie współpracy organów ścigania z innymi organami z krajów UE, z Europolem i innymi organami UE, a także z istotnymi organami międzynarodowymi i krajami trzecimi.

Wspiera on także działania na rzecz poprawy możliwości UE i jej krajów w zakresie efektywnego zarządzania ryzykiem i kryzysami związanymi z bezpieczeństwem, jak również w zakresie ochrony obywateli i infrastruktury strategicznej (tj. sieci elektrycznych, wodociągów, dróg transportowych) przed atakami terrorystycznymi i innymi zdarzeniami związanymi z obroną.

Cele operacyjne

1.

Wzmacnianie zdolności państw członkowskich do zapobiegania i zwalczania przestępczości transgranicznej.

2.

Promowanie współpracy między organami ścigania państw członkowskich (policją, celnikami itd.) oraz między krajami UE i Europolem.

3.

Rozwijanie programów szkoleniowych, w tym dotyczących umiejętności technicznych i zawodowych oraz wiedzy na temat zobowiązań w dziedzinie poszanowania praw człowieka.

4.

Rozwijanie środków, zabezpieczeń, mechanizmów i najlepszych praktyk w zakresie wczesnej identyfikacji, ochrony i wsparcia świadków i pokrzywdzonych.

5.

Rozwijanie środków wzmacniających zdolność administracyjną i operacyjną krajów UE w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.

6.

Umożliwienie szybkiego sporządzania kompleksowych i dokładnych przeglądów w sytuacjach kryzysowych, koordynowania środków reagowania oraz dzielenia się informacjami poufnymi oraz szczególnie chronionymi.

7.

Opracowanie zintegrowanego podejścia opartego na wspólnych analizach w sytuacjach kryzysowych oraz poprawy wzajemnego zrozumienia różnych definicji poziomów zagrożenia stosowanych w poszczególnych krajach UE i państwach partnerskich.

Do działań kwalifikowalnych zaliczają się:

działania poprawiające współpracę policyjną, w tym wspólne zespoły dochodzeniowo-śledcze,

działania w zakresie komunikacji,

utrzymanie unijnych i krajowych systemów informatycznych, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i cyberprzestępczości,

projekty związane z krajami trzecimi i przeprowadzane na ich terenie.

Kraje uczestniczące przygotują programy krajowe odpowiadające celom niniejszego funduszu oraz przedłożą je Komisji Europejskiej do akceptacji. Przydział funduszy dla danego celu musi odpowiadać wyzwaniom, z jakimi mierzy się dany kraj, oraz jego potrzebom.

Budżet

Budżet niniejszego programu na lata 2014-2020 wynosi 1,004 mld euro, a podzielony jest na następujące transze (według aktualnych stawek):

662 mln EUR dla programów krajowych (rozporządzenie szczegółowo przedstawia, jak fundusze te mają zostać podzielone między poszczególne kraje),

342 mln EUR dla działań Unii, pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych i pomoc techniczną z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Implementacja

Rozporządzenie (UE) nr 514/2014 zawiera główne zasady i procedury wdrażania niniejszego funduszu.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 513/2014

21.5.2014

-

Dz.U. L 150 z 20.5.2014

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 514/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz instrumentu na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego [Dz.U. L 150 z 20 maja 2014 r.].

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014