Europejski Rok na rzecz Rozwoju (2015)

Unia Europejska (UE) jest największym światowym darczyńcą oficjalnej pomocy na rzecz rozwoju. Pomimo tak silnego zaangażowania obywatelom UE często brakuje informacji o współpracy na rzecz rozwoju. Aby podnieść świadomość obywateli w tym zakresie, rok 2015 będzie Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju.

AKT

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 472/2014/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju (2015).

STRESZCZENIE

Około 1,3 mld ludzi na świecie nadal żyje w warunkach ekstremalnego ubóstwa finansowego, a potrzeby rozwojowe wielu innych pozostają niezaspokojone.

Uważa się, że jako ostatni rok umożliwiający osiągnięcie milenijnych celów rozwoju (MCR), rok 2015 jest unikalną okazją na dokonanie przeglądu tych międzynarodowych zobowiązań oraz głównych rezultatów unijnej polityki rozwoju. Europejski Rok na rzecz Rozwoju 2015 (EYD2015) stwarza okazję do zaprezentowania głównych polityk europejskich, które zostały zaimplementowane.

PODNOSZENIE ŚWIADOMOŚCI OBYWATELI

Główne cele EYD2015 to:

DZIAŁANIA UE I DZIAŁANIA KRAJOWE

EYD2015 będzie oparty na szerokiej, ogólnounijnej kampanii informacyjno-komunikacyjnej, skierowanej do określonych grup odbiorców, np. ludzi młodych. Będzie ona uzupełniona działaniami podejmowanymi przez państwa członkowskie (np. inicjatywami promującymi debatę oraz wymianę informacji, doświadczeń i dobrych praktyk).

Zarówno działania Unii, jak i działania krajowe będą angażować również społeczeństwo obywatelskie, organizacje młodzieżowe, partnerów społecznych, sektor prywatny oraz, w stosownych przypadkach, władze państwowe i lokalne.

BEZPOŚREDNIE I POŚREDNIE WSPARCIE UE

Bezpośrednie i pośrednie wsparcie UE będzie oferowane w postaci grantów (pokrywających, w szczególnych przypadkach, do 80% kosztów działań) lub prawa do używania w wykonywanych w ramach Europejskiego Roku działań szczególnego logotypu EYD2015.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Decyzja (UE) nr 472/2014/UE

29.5.2014

-

Dz.U. L 136 z 9.5.2014

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014