Komputerowe systemy rezerwacji biletów lotniczych
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (WE) nr 80/2009 w sprawie kodeksu postępowania dla komputerowych systemów rezerwacji
JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?
- Rozporządzenie ustanawia zharmonizowany kodeks postępowania dla komputerowych systemów rezerwacji (KSR) w celu dbania o uczciwą konkurencję i ochronę praw konsumentów.
- Dotyczy transportu lotniczego (i transportu kolejowego, jeżeli jest on powiązany z usługą lotniczą).
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- Sprzedawcy systemów* Nie mogą:
- uwzględniać w umowie nieuczciwych lub nieuzasadnionych warunków, które miałyby obowiązywać linię lotniczą lub abonenta,
- uniemożliwiać linii lotniczej korzystania z innych systemów rezerwacji, w tym z własnego internetowego serwisu rezerwacji i centrum obsługi telefonicznej,
- zastrzegać określonej procedury wprowadzania lub przetwarzania danych dla jednego lub większej liczby przewoźników uczestniczących.
- Sprzedawcy systemów maja obowiązek:
- wprowadzać i przetwarzać dane przekazane przez linie lotnicze z jednakową starannością i w jednakowym czasie,
- podawać do wiadomości publicznej zakres bezpośrednich lub pośrednich udziałów kapitałowych sprzedawcy systemu w przedsiębiorstwie przewoźnika lotniczego lub udziałów kapitałowych przewoźnika lotniczego w przedsiębiorstwie sprzedawcy systemu,
- przewidzieć wyświetlanie głównego wykazu dla każdej pojedynczej transakcji dokonywanej za pośrednictwem komputerowego systemu rezerwacji;
- wskazać w sposób jasny i wyraźny w wykazie wszelkie linie lotnicze objęte zakazem wykonywania przewozów w UE,
- przetwarzać dane osobowe wyłącznie w sposób odpowiadający celowi, w którym ich udzielono (dokonanie rezerwacji lub wystawienie biletu),
- na żądanie Komisji Europejskiej przedłożyć niezależnie zbadany raport na temat swojej struktury własnościowej i modelu zarządzania.
- Sprzedawcy systemu mogą udostępniać dane dotyczące marketingu, rezerwacji i sprzedaży, pod warunkiem że dane takie są oferowane w sposób niedyskryminacyjny wszystkim przewoźnikom uczestniczącym i nie zawierają informacji pozwalających zidentyfikować klienta.
- Jeśli sprzedawcy systemu w kraju spoza UE dyskryminują przewoźników UE, Komisja może zażądać od sprzedawców systemu działających w UE, aby traktowali przewoźników lotniczych tego kraju w sposób równoważny w stosunku do traktowania wspólnotowych przewoźników lotniczych w tym kraju.
- Komisja może nakładać grzywny nieprzekraczające 10% całkowitego obrotu uzyskanego w poprzedzającym roku obrachunkowym na przedsiębiorstwa, które umyślnie lub w wyniku zaniedbania dopuszczają się naruszenia przepisów.
W 2009 roku Komisja przyjęła notę wyjaśniającą definicję „przewoźnika macierzystego”, która może mieć decydujący wpływ na prowadzenie działalności sprzedawcy systemu.
OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Ma ono zastosowanie od 29 marca 2009 roku.
KLUCZOWE POJĘCIA
Sprzedawcy systemów. Każda jednostka i jej podmioty powiązane, odpowiedzialne za eksploatację lub wprowadzanie do obrotu komputerowe systemy rezerwacji.
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 80/2009 z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie kodeksu postępowania dla komputerowych systemów rezerwacji i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 2299/89 (Dz.U. L 35 z 4.2.2009, s. 47–55).
Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 80/2009 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Nota wyjaśniająca definicję przewoźnika macierzystego w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 80/2009 w sprawie kodeksu postępowania dla komputerowych systemów rezerwacji i uchylającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 2299/89 (Dz.U. C 53 z 6.3.2009, s. 4–6).
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024