UCITS: wymogi organizacyjne i zasady postępowania

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2010/43/UE w sprawie wykonania dyrektywy 2009/65/WE w zakresie wymogów organizacyjnych, konfliktów interesów, prowadzenia działalności, zarządzania ryzykiem i treści umowy pomiędzy depozytariuszem a spółką zarządzającą

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Dyrektywa zawiera przepisy wykonawcze, których muszą przestrzegać spółki zarządzające przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS)*, a także zasady postępowania i uczciwego traktowania UCITS w przypadkach konfliktu interesów.

Określono w niej także wymogi dotyczące procesu zarządzania ryzykiem w odniesieniu do UCITS.

Dyrektywa stanowi jeden z czterech aktów wykonawczych przyjętych łącznie w 2010 r. Pozostałymi trzema aktami są natomiast:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Dyrektywa ma zastosowanie do:

Procedury administracyjne i mechanizm kontrolny

Spółki zarządzające:

Spółki zarządzające zapewniają bezpieczeństwo, rzetelność i poufność informacji. Wprowadzają one przejrzyste procedury rozpatrywania skarg składanych przez inwestorów.

Spółki zarządzające ustanawiają operacyjne procedury księgowe zapewniające ochronę posiadaczom jednostek uczestnictwa*. Księgowość UCITS należy prowadzić w taki sposób, aby umożliwić bezpośrednie identyfikowanie wszystkich pasywów i aktywów UCITS w dowolnym momencie. Procedury te muszą być zgodne z zasadami księgowości obowiązującymi w macierzystych państwach UCITS.

Mechanizmy kontroli wewnętrznej

Osoby zarządzające wyższego szczebla w spółkach zarządzających:

Stała komórka ds. nadzoru zgodności z prawem, która dysponuje koniecznymi uprawnieniami i dostępem do wszystkich istotnych informacji, jest odpowiedzialna za:

W spółkach zarządzających musi istnieć stała i niezależna pod względem operacyjnym komórka ds. zarządzania ryzykiem. Komórka ta:

Spółki zarządzające wprowadzają procedurę służącą temu, aby określone zaangażowane osoby nie podejmowały następujących czynności:

Spółki zarządzające dopilnowują, aby dla każdej transakcji portfelowej zarejestrowano informacje umożliwiające odtworzenie w przyszłości szczegółów zlecenia i dokonanej transakcji.

Zlecenia subskrypcji i umorzenia* również są bezzwłocznie centralizowane i rejestrowane. Informacje te są następnie przechowywane przez co najmniej pięć lat.

Konflikt interesów

Potencjalnie konflikt interesów mogą wywoływać następujące sytuacje:

W związku z tym spółki zarządzające są zobowiązane opracować na piśmie skuteczną politykę w zakresie przeciwdziałania konfliktom interesów, która pozwala utrzymać niezależność osób zaangażowanych.

Zasady postępowania

Spółki zarządzające:

W odniesieniu do wymogów należytej staranności spółki zarządzające:

Spółki zarządzające:

Szczegółowe postanowienia umowy pomiędzy depozytariuszem a spółką zarządzającą

„Strony umowy” regulują w niej kwestie dotyczące:

Polityka zarządzania ryzykiem

Spółki zarządzające:

Narażenie na ryzyko kontrahenta

Spółki zarządzające:

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od 30 lipca 2010 r., przy czym do porządku krajowego państw UE miała zostać włączona do 30 czerwca 2011 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS): instrumenty inwestycyjne łączące kapitał pochodzący od inwestorów i inwestujące ten kapitał w sposób zbiorowy z wykorzystaniem portfela instrumentów finansowych, takich jak akcje, obligacje i inne papiery wartościowe.
Depozytariusz: podmiot niezależny od UCITS i zarządzającego UCITS. Jego zadania obejmują ochronę przed nadużyciami finansowymi, błędami księgowymi oraz konfliktem interesów między zarządzającym a funduszem.
Posiadacz jednostek uczestnictwa: każda osoba fizyczna lub prawna posiadająca co najmniej jedną jednostkę uczestnictwa w UCITS.
Osoba zaangażowana: w spółce zarządzającej oznacza dyrektora, wspólnika lub osobę na stanowisku równorzędnym, lub osobę kierującą spółką zarządzającą, pracownika spółki zarządzającej oraz każdą inną osobę fizyczną, której usługi pozostają do dyspozycji i pod kontrolą spółki zarządzającej oraz która uczestniczy w świadczeniu usług zarządzania zbiorowym portfelem. Termin ten obejmuje także osobę fizyczną, która bezpośrednio uczestniczy w świadczeniu usług na rzecz spółki zarządzającej na mocy upoważnienia udzielonego osobom trzecim do celów świadczenia przez spółkę zarządzającą usług zarządzania zbiorowym portfelem.
Zlecenia subskrypcji i umorzenia: składane przez inwestorów zlecenia dokonania subskrypcji lub umorzenia jednostek uczestnictwa UCITS.
Kontrahent: strona transakcji finansowej. Jego zadania obejmują ochronę przed nadużyciami finansowymi, błędami księgowymi oraz konfliktami interesów między zarządzającym a funduszem.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Komisji 2010/43/UE z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE w zakresie wymogów organizacyjnych, konfliktów interesów, prowadzenia działalności, zarządzania ryzykiem i treści umowy pomiędzy depozytariuszem a spółką zarządzającą (Dz.U. L 176 z 10.7.2010, s. 42–61)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 583/2010 z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE w zakresie kluczowych informacji dla inwestorów i warunków, które należy spełnić w przypadku dostarczania kluczowych informacji dla inwestorów lub prospektu emisyjnego na trwałym nośniku innym niż papier lub za pośrednictwem strony internetowej (Dz.U. L 176 z 10.7.2010, s. 1–15)

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 584/2010 z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE w zakresie formatu i treści standardowego powiadomienia w formie pisemnej i zaświadczenia dotyczącego UCITS, wykorzystania łączności elektronicznej przez właściwe organy do celów powiadamiania oraz w zakresie procedur dotyczących kontroli na miejscu i dochodzeń oraz wymiany informacji między właściwymi organami (Dz.U. L 176 z 10.7.2010, s. 16–27)

Dyrektywa Komisji 2010/42/UE z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE w zakresie niektórych przepisów dotyczących łączenia funduszy, modeli funduszy podstawowych i powiązanych oraz procedury powiadamiania (Dz.U. L 176 z 10.7.2010, s. 28–41)

Sprostowanie

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (wersja przekształcona) (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32–96)

Kolejne zmiany dyrektywy 2009/65/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018