Ochrona wielorybów, delfinów i morświnów przed przypadkowym odłowem
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Rozporządzenie (WE) nr 812/2004 – środki dotyczące przypadkowych odłowów waleni na łowiskach
JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?
Niniejsze rozporządzenie wprowadza środki mające na celu ograniczenie przypadkowych odłowów (tzw. przyłowów) wielorybów, delfinów i morświnów (czyli ssaków morskich występujących pod nazwą waleni) przez statki rybackie.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Rozporządzenie.wprowadza:
-
środki techniczne dotyczące sieci skrzelowych (sieci rybackich zawieszanych pionowo, tak by ryby zaczepiały się o nie za skrzela) i włoków (sieci rybackich) na określonych obszarach (wymienionych w załączniku I i III),
-
program monitorowania na pokładzie statków rybackich w celu pozyskiwania informacji o przypadkowych odłowach waleni na łowiskach zagrożenia* (zob. załącznik III).
Akustyczne urządzenia odstraszające
-
Opracowano różne rodzaje akustycznych urządzeń odstraszających. Urządzenia te emitują sygnały mające odstraszać walenie od sieci rybackich.
-
Wszystkie statki rybackie o długości 12 m lub dłuższe zobowiązane są stosować te urządzenia na określonych obszarach i w danym okresie połowowym
-
Kapitanowie statków rybackich zapewniają, by urządzenia odstraszające były w pełni sprawne podczas ustawiania sieci.
-
Kraje Unii Europejskiej monitorują i oceniają skutki używania urządzeń odstraszających w miarę upływu czasu.
-
Warunki techniczne tych urządzeń (np. charakterystyka sygnałów) i warunki użytkowania (tzn. maksymalny odstęp między urządzeniami w sieci) określono w załączniku II.
-
W drodze odstępstwa kraje UE mogą zezwalać na stosowanie urządzeń niespełniających warunków technicznych lub ich użytkowanie przez okres do 2 lat, o ile ich stosowanie zostało należycie udokumentowane.
Programy monitorowania przypadkowych odłowów
-
Kraje UE opracują i wdrożą programy monitorowania przypadkowych odłowów waleni przez statki rybackie pływające pod ich banderami. Celem wykonania powyższego jest uzyskanie reprezentatywnych danych na temat łowisk wymienionych w załączniku III.
-
Dla statków krótszych niż 15 metrów dane gromadzone są podczas badań naukowych lub projektów pilotażowych.
-
Dla statków o długości 15 metrów bądź dłuższych monitoring przeprowadzany jest przez obserwatorów na pokładzie.
-
W zakresie obserwatorów rozporządzenie ustanawia:
-
ich kwalifikacje (np. odpowiednie doświadczenie do identyfikowania waleni i praktykę rybołówstwa),
-
ich zdolność (do wykonywania podstawowych zadań naukowych itd.),
-
ich zadania (monitorowanie przypadkowych odłowów i gromadzenie danych niezbędnych do ekstrapolowania odłowów obserwowanych dla całego odnośnego łowiska),
-
treść sprawozdania wysyłanego przez obserwatorów, dotyczącego zgromadzonych przez nich danych, obserwacji i podsumowań.
Sprawozdania
-
Co roku kraje UE przesyłają sprawozdanie do Komisji Europejskiej. Sprawozdanie powinno:
-
obejmować oszacowania całkowitych przypadkowych odłowów waleni na każdym z odnośnych łowisk,
-
zawierać ocenę wniosków sprawozdań obserwatorów oraz wszystkie inne odnośne informacje, włącznie z badaniami prowadzonymi w celu ograniczenia przypadkowych odłowów waleni na łowiskach.
OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?
Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od 1 lipca 2004 r.
KONTEKST
Wieloryby, delfiny i morświny są chronione na mocy dyrektywy siedliskowej, która zobowiązuje kraje UE do monitorowania stanu ochrony tych gatunków. W związku z tym UE podjęła określone środki mające zapewnić, by wpływ połowów był jak najmniejszy.
* KLUCZOWE POJĘCIA
Łowiska zagrożenia: w kontekście niniejszego streszczenia są to łowiska, na których populacje waleni są szczególnie zagrożone przez prowadzenie połowów.
GŁÓWNY DOKUMENT
Rozporządzenie Rady (WE) nr 812/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. ustanawiające środki dotyczące przypadkowych odłowów waleni na łowiskach i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 88/98 (Dz.U. L 150 z 30.4.2004, s. 12–31)
Kolejne zmiany wprowadzone do rozporządzenia (WE) nr 812/2004 zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Rady (WE) nr 199/2008z dnia 25 lutego 2008 r. w sprawie ustanowienia wspólnotowych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie wspierania doradztwa naukowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa (Dz.U. L 60 z 5.3.2008, s. 1–12)
Zobacz tekst skonsolidowany.
Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016