Gatunki obce i niewystępujące miejscowo

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 708/2007 – wykorzystanie w akwakulturze gatunków obcych i niewystępujących miejscowo

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Rozporządzenie ma zastosowanie do:

Rozporządzenie nie ma zastosowania do:

Rozporządzenie obejmuje wszystkie gatunki żyjące w wodzie, w tym dowolne części, które mogłyby przeżyć i rozmnażać się.

Środki służące unikaniu niekorzystnych skutków dla różnorodności biologicznej

Państwa UE:

Zezwolenia

Na każde przemieszczenie obcych organizmów wodnych do zakładu akwakultury wymagane jest zezwolenie wydawane przez przyjmujące państwo UE. Aby uzyskać takie zezwolenie, podmiot gospodarczy działający w dziedzinie akwakultury występuje z wnioskiem zawierającym określone informacje, w tym:

Przemieszczanie rutynowe

W przypadku przemieszczenia ze źródła, co do którego wiadomo, że nie stanowi zagrożenia dla środowiska, właściwy organ może wydać zezwolenie, w którym wskazuje – w stosownych przypadkach – wymogi dotyczące kwarantanny* lub uwolnienia pilotażowego*.

Przemieszczanie nierutynowe

W przypadku przemieszczania nierutynowego przeprowadza się ocenę ryzyka ekologicznego. Jeżeli w wyniku oceny okaże się, że ryzyko jest średnie lub wysokie, wnioskodawca i właściwy organ dokonują analizy w celu ustalenia, czy można zmniejszyć poziom ryzyka do niskiego. Po zmniejszeniu poziomu ryzyka do niskiego właściwy organ może wydać zezwolenie, w którym określa – w stosownych przypadkach – wymagania dotyczące kwarantanny, uwolnienia pilotażowego lub monitorowania*.

Przemieszczenia mające wpływ na sąsiednie państwa UE

Państwa UE, które mogą być dotknięte przemieszczaniem organizmów morskich, należy powiadomić o przemieszczeniu, a ich uwagi przekazać Komisji Europejskiej, która potwierdzi, anuluje lub zmieni zezwolenie.

Rejestr

Państwa UE prowadzą rejestr wprowadzeń i przeniesień zawierający wszystkie informacje na ich temat. Rejestry są udostępniane opinii publicznej.

Większość państw UE utworzyła specjalne strony internetowe dotyczące rozporządzenia, z poziomu których można co do zasady uzyskać dostęp do rejestru.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2009 r. Wyjątkiem są przepisy rozdziałów I i II oraz art. 24 (szczegółowe zasady i dostosowanie do postępu technicznego), które mają zastosowanie od dnia 18 lipca 2007 r.

KONTEKST

Inwazyjne gatunki obce są jedną z głównych przyczyn utraty różnorodności biologicznej ze względu na:

Taki wpływ na środowisko naturalne wywołuje poważne reperkusje gospodarcze i społeczne.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Akwakultura: hodowla lub chów organizmów wodnych z wykorzystaniem technik opracowanych w celu zwiększenia produkcji tych organizmów powyżej naturalnej zdolności środowiska. Organizmy takie pozostają własnością osoby fizycznej lub prawnej w ciągu hodowli lub chowu, do odłowów włącznie.
Gatunki niewystępujące miejscowo: wszelkie gatunki żyjące w wodzie, które ze względów biogeograficznych nie występują w strefie mieszczącej się w granicach ich naturalnego zasięgu występowania.
Gatunki obce:
Wprowadzenie: proces, w wyniku którego gatunek obcy zostaje przemieszczony w sposób zamierzony do środowiska poza naturalnym zasięgiem występowania w celu wykorzystania tego gatunku w akwakulturze.
Przeniesienie: proces, w wyniku którego gatunek niewystępujący miejscowo zostaje w sposób zamierzony przemieszczony w ramach swojego naturalnego zasięgu występowania, w celu jego wykorzystania w akwakulturze, na obszar, na którym wcześniej nie występował.
Kwarantanna: celem tego środka jest utrzymanie organizmów w pełnej izolacji na tyle długo, aby doprowadzić do powstania stada hodowlanego, wykryć gatunki obecne w sposób niezamierzony i potwierdzić brak patogenów oraz chorób. Stacja kwarantanny musi spełniać szczegółowe wymogi zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu (załącznik III).
Uwolnienie pilotażowe: wstępny etap przeprowadzanego na małą skalę uwolnienia organizmów wodnych, który podlega szczególnym środkom ograniczającym i zapobiegawczym. Należy sporządzić plan awaryjny, tak aby możliwe było wyeliminowanie konkretnych organizmów lub zmniejszenie ich zagęszczenia w razie nieprzewidzianych zagrożeń dla środowiska lub rodzimych populacji.
Monitorowanie: przeprowadza się przez co najmniej dwa lata po uwolnieniu organizmów w nowym środowisku w celu oceny, czy oddziaływanie przewidziano prawidłowo lub czy istnieje dodatkowe lub inne oddziaływanie.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 708/2007 z dnia 11 czerwca 2007 r. w sprawie wykorzystania w akwakulturze gatunków obcych i niewystępujących miejscowo (Dz.U. L 168 z 28.6.2007, s. 1–17)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 708/2007 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 535/2008 z dnia 13 czerwca 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 708/2007 w sprawie wykorzystania w akwakulturze gatunków obcych i niewystępujących miejscowo (Dz.U. L 156 z 14.6.2008, s. 6–9)

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 506/2008 z dnia 6 czerwca 2008 r. zmieniające załącznik IV do rozporządzenia Rady (WE) nr 708/2007 w sprawie wykorzystania w akwakulturze gatunków obcych i niewystępujących miejscowo (Dz.U. L 149 z 7.6.2008, s. 36–37)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/516 z dnia 26 października 2021 r. zmieniające załącznik IV do rozporządzenia Rady (WE) nr 708/2007 w sprawie wykorzystania w akwakulturze gatunków obcych i niewystępujących miejscowo (Dz.U. L 104 z 1.4.2022, s. 51-52)

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022