Sądy europejskie i międzynarodowe
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Artykuł 19 Traktatu o Unii Europejskiej
Artykuł 257 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Istnieje wiele sądów, które działają na poziomie międzynarodowym i nie zawsze jest łatwo określić ich właściwość. Celem tego streszczenia jest przedstawienie sądów europejskich i wskazanie tych, które są sądami Unii Europejskiej, oraz tych, które należą do innych międzynarodowych organizacji.
Sądy UE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) obejmuje cały system sądownictwa UE. W jego skład wchodzą dwa sądy:
Trybunał Sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości orzeka w sprawach wniesionych przez kraje UE lub instytucje UE. Jest także właściwy do orzekania w sprawie odwołań od wyroków i postanowień Sądu. W takim przypadku orzeka wyłącznie w sprawie odwołań dotyczących kwestii prawnych, nie zaś okoliczności sprawy.
Sąd
Sąd działa przy Trybunale Sprawiedliwości i jego zadaniem jest zmniejszenie obciążenia Trybunału. Sąd jest właściwy do rozpoznawania w pierwszej instancji skarg wniesionych przez kraje UE lub osoby fizyczne, dotyczących spraw przewidzianych w traktatach.
Sądy wyspecjalizowane
W świetle artykułu 257 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej sądy wyspecjalizowane mogą być tworzone przez Parlament Europejski i Radę zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą. Sądy te są właściwe do orzekania w pierwszej instancji w niektórych kategoriach spraw w szczególnych dziedzinach. Na przykład Sąd do spraw Służby Publicznej został utworzony w 2005 r. w celu rozpoznawania sporów dotyczących służby cywilnej UE. Sąd ten zostaje zniesiony z dniem 1 września 2016 r. i właściwość do rozpoznawania sporów w zakresie służby publicznej zostaje przeniesiona na Sąd.
Różne rodzaje spraw
TSUE jest odpowiedzialny za poszanowanie zgodności z prawem UE. Jest właściwy do orzekania w sprawach wniesionych przez kraje UE, unijne instytucje i obywateli UE. Istnieje kilka rodzajów postępowania:
Sądy międzynarodowe
Istnieje wiele sądów i trybunałów z siedzibą na terytorium europejskim, które rozpatrują spory na szczeblu międzynarodowym. Sądy te nie działają jednak pod auspicjami UE. Są to:
* KLUCZOWE POJĘCIA
GŁÓWNY DOKUMENT
Artykuł 19 Traktatu o Unii Europejskiej Unia (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 27)
Artykuł 257 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 160)
Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016