W celu zwalczania nielegalnej imigracji niniejsza dyrektywa zobowiązuje kraje UE do wprowadzenia zakazu zatrudniania obywateli krajów trzecich nielegalnie przebywających w UE.
Niniejsza dyrektywa ustanawia minimalne ogólnounijne przepisy dotyczące kar i innych środków stosowanych wobec pracodawców naruszających ten zakaz.
Niniejsza dyrektywa nie obowiązuje wszystkich krajów UE – zrezygnowały z niej Dania, Irlandia i Zjednoczone Królestwo (1).
Obowiązki pracodawców
Pracodawcy zobowiązani są do:
Kraje UE mogą:
Sankcje
Kraje UE zapewniają, by pracodawcy naruszający te przepisy byli poddawani skutecznym, proporcjonalnym i odstraszającym karom, takim jak:
Kraje UE zobowiązane są także do:
Przestępstwa
Umyślne naruszenie przepisów stanowi przestępstwo, jeśli pracodawca:
Skargi i kontrole
Nielegalnie zatrudniani obywatele krajów trzecich muszą mieć możliwość złożenia skargi na swoich pracodawców w sposób bezpośredni lub za pośrednictwem osób trzecich. Kraje UE są zobowiązane do przeprowadzania kontroli opartych na ocenie ryzyka sprawdzających, czy pracodawcy nie zatrudniają nielegalnych imigrantów.
Wykonanie
W sprawozdaniu ze stosowania dyrektywy z 2014 r. stwierdzono dwa główne wnioski:
Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 20 lipca 2009 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 20 lipca 2011 r.
Nielegalna migracja – polityka UE.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/52/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. przewidująca minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie przebywających obywateli krajów trzecich (Dz.U. L 168 z 30.6.2009, s. 24–32)
Zmiany do dyrektywy 2009/52/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie stosowania dyrektywy 2009/52/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. przewidującej minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie przebywających obywateli krajów trzecich (COM(2014) 286 final z 22.5.2014)
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016
(1) Wielka Brytania występuje z Unii Europejskiej i z dniem 1 lutego 2020 r. staje się państwem trzecim (państwem spoza UE).