Umowa określa warunki dotyczące udzielania wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych między UE a USA.
Ma ona na celu zacieśnienie współpracy między państwami UE a USA, jako uzupełnienie dwustronnych traktatów zawartych między państwami UE a USA.
Na mocy decyzji zawiera się w imieniu UE umowę ze USA dotyczącą wzajemnej pomocy prawnej.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Państwa UE i USA stosują warunki niniejszej umowy ramowej do swoich dwustronnych traktatów o wzajemnej pomocy prawnej. W przypadku braku takiego traktatu UE i USA zobowiązują się do zapewnienia zastosowania umowy.
W przypadku gdy istniejące dwustronne traktaty między państwami UE a USA nie są zgodne z umową, obowiązuje umowa ramowa UE.
Wzajemna pomoc prawna
Odnośnie do informacji bankowych na wniosek państwa wzywającego państwo wezwane niezwłocznie identyfikuje i przekazuje informacje dotyczące:
tego, czy dana osoba fizyczna lub prawna podejrzana lub oskarżona o popełnienie przestępstwa jest posiadaczem rachunku lub rachunków bankowych;
osób fizycznych lub prawnych skazanych lub powiązanych z przestępstwem;
informacji posiadanych przez instytucje finansowe inne niż banki;
transakcji finansowych niezwiązanych z rachunkami bankowymi.
Wnioski o pomoc państw UE są przekazywane przez centralne organy odpowiedzialne za wzajemną pomoc prawną lub przez krajowe organy odpowiedzialne za prowadzenie dochodzenia i ściganie przestępstw. USA przekazują wnioski o pomoc przez organy krajowe odpowiedzialne za prowadzenie dochodzenia i ściganie przestępstw, i które są wyznaczone na mocy artykułu 15 ustęp 2 umowy.
Państwo wzywające może skorzystać z przyspieszonych środków komunikacji, włączając w to faks lub pocztę elektroniczną, w celu przekazania wniosku o pomoc i komunikacji z nim związanej, z następującym po nim formalnym potwierdzeniem w przypadku gdy jest to wymagane przez państwo wezwane.
Państwo wzywające może wymagać od państwa wezwanego zachowania poufności wniosku i jego zawartości. Jeżeli wniosek nie może zostać wykonany bez naruszenia wymaganej poufności, organ centralny państwa wezwanego zawiadamia o tym państwo wzywające. Państwo wzywające określa wówczas, czy wniosek o pomoc mimo wszystko powinien zostać wykonany.
UE i USA umożliwiają powołanie i funkcjonowanie wspólnych zespołów śledczych w celu ułatwienia prowadzenia dochodzenia i ścigania przestępstw między jednym lub więcej państw UE i USA.
UE i USA umożliwiają również wykorzystanie wideokonferencji między państwami UE a USA w celu przesłuchania świadka lub eksperta w postępowaniu.
Pomoc dla organów administracyjnych
Wzajemna pomoc prawna jest również udzielana krajowym i innym organom administracyjnym, lecz tylko wtedy gdy postępowanie podlegające dochodzeniu będzie prowadziło do ścigania karnego lub przekazania dochodzenia organom ścigania karnego.
Pomoc nie jest dostępna w odniesieniu do spraw, dla których organ administracyjny, nie przewiduje ścigania lub przekazania.
Organy odpowiedzialne za przekazywanie tych wniosków są wyznaczone zgodnie z obowiązującymi dwustronnymi traktatami o wzajemnej pomocy prawnej między zainteresowanymi państwami. W przypadku braku traktatu wnioski są przekazywane między Departamentem Sprawiedliwości USA a Ministerstwem Sprawiedliwości państwa UE lub innym odpowiednim ministerstwem odpowiedzialnym za przekazywanie wniosków o wzajemną pomoc prawną.
Nie można odmówić pomocy powołując się tajemnicę bankową.
Ochrona danych osobowych
Państwo wzywające może wykorzystywać jedynie dowody lub informacje uzyskane od państwa wezwanego:
do celów własnego dochodzenia lub postępowania karnego;
w celu zapobieżenia bezpośredniemu i poważnemu zagrożeniu jego bezpieczeństwa publicznego;
w swoim postępowaniu sądowym lub administracyjnym innym niż karne bezpośrednio powiązanym z dochodzeniem lub postępowaniem karnym;
do każdego innego celu, jeżeli informacja lub dowód zostały podane do wiadomości publicznej lub za uprzednią zgodą państwa wezwanego.
Państwo wezwane może nakładać dodatkowe warunki ograniczające wykorzystanie dowodów lub informacji w konkretnym przypadku, jeżeli konkretny wniosek o pomoc nie może zostać wykonany w przypadku braku takich warunków. W takim przypadku państwo wezwane może wymagać od państwa wzywającego podania informacji w sprawie wykorzystania dowodów lub informacji.
Oprócz powyższych ograniczeń wykorzystywania w celu ochrony danych osobowych i innych, umowa między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Unią Europejską w sprawie ochrony informacji osobowych powiązanych z zapobieganiem przestępczości, prowadzeniem postępowań przygotowawczych, wykrywaniem i ściganiem czynów zabronionych (umowa parasolowa UE-USA) uzupełnia, w stosownych przypadkach, zabezpieczenia w zakresie ochrony danych w umowie.
Przegląd Umowy
Zgodnie z art. 17 Umowy, UE i USA przeprowadziły przegląd funkcjonowania umowy w latach 2015-2016. Po przeprowadzeniu przeglądu stwierdzono, że niniejsza Umowa, ogólnie rzecz biorąc, okazała się sukcesem. Proces przeglądu zaowocował również zaleceniami mającymi na celu usprawnienie praktycznego funkcjonowania relacji w zakresie wzajemnej pomocy prawnej między UE a USA, w tym dotyczącymi lepszej wymiany wiedzy wśród praktyków odnośnie do przepisów i procesów, a także mającymi na celu lepsze wykorzystanie technologii w celu przyspieszenia przekazywania wniosków, dowodów i ogólnej komunikacji.
DATA WEJŚCIA W ŻYCIE
Umowa weszła w życie dnia Umowa została wdrożona w państwa UE za pośrednictwem dwustronnych dokumentów.
Umowa w sprawie wzajemnej pomocy prawnej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi (Dz.U. L 181, z , s. 34-42) Tekst opublikowany ponownie w sprostowaniu (Dz.U. L 181 z , s. 63–71)
Decyzja Rady 2009/820/WPZiB z dnia w sprawie zawarcia w imieniu Unii Europejskiej Umowy o ekstradycji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki oraz Umowy o wzajemnej pomocy prawnej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki (Dz.U. L 291 z , s. 40-41)
Decyzja Rady 2003/516/WE z dnia dotycząca podpisania Umów między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie ekstradycji oraz wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych (Dz.U. L 181 z , s. 25-26)
DOKUMENTY POWIĄZANE
Umowa między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Unią Europejską w sprawie ochrony informacji osobowych powiązanych z zapobieganiem przestępczości, prowadzeniem postępowań przygotowawczych, wykrywaniem i ściganiem czynów zabronionych (Dz.U. L 336 z , s. 3-13)
Informacja dotycząca daty wejścia w życie umów o ekstradycji oraz o wzajemnej pomocy prawnej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki (Dz.U. L 323 z , s. 11)