Ocena skutków wywieranych przez przedsięwzięcie na środowisko (OOŚ)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Dyrektywa, znana też jako dyrektywa o OOŚ, ma na celu zapewnienie:

Cel ten jest realizowany poprzez zapewnienie, aby przeprowadzana była ocena środowiskowa niektórych przedsięwzięć publicznych i prywatnych wymienionych w załącznikach I i II dyrektywy (lotniska, instalacje jądrowe, linie kolejowe, drogi, instalacje do przetwarzania odpadów, zakłady oczyszczania ścieków itp.).

Dyrektywa o OOŚ ma zastosowanie do szerokiego zakresu przedsięwzięć publicznych i prywatnych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dyrektywa 2011/92/UE definiuje proces oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ), który zapewnia poddanie ocenie przedsięwzięć, które mogą powodować znaczące skutki w środowisku, przed ich zatwierdzeniem.

Przepisy zmieniające przyjęto w 2014 r. (dyrektywa 2014/52/UE). W myśl dążenia do inteligentniejszych uregulowań prawnych dyrektywa ta:

Główne zmiany:

Proces OOŚ

Proces OOŚ funkcjonuje następująco:

Konsultacje publiczne

Konsultacje ze społeczeństwem są kluczową cechą procesu OOŚ. Aby zapewnić skuteczny udział społeczeństwa, raport o oddziaływaniu na środowisko i inne informacje muszą być przekazywane jak najwcześniej. Informować można drogą elektroniczną, korzystając z ogłoszeń publicznych lub lokalnych gazet, lub rozlepiając plakaty.

Odpowiedzialność organów krajowych

W odpowiednich ramach czasowych organy muszą podjąć decyzję, czy zatwierdzić projekt, czy też nie. Muszą także udostępnić ogółowi społeczeństwa, a także organom środowiskowym, lokalnym i regionalnym treść decyzji zatwierdzającej, w tym główny powód zatwierdzenia oraz wszystkie związane z tym warunki środowiskowe itp. W przypadku odmowy zatwierdzenia przedsięwzięcia zobligowane są do podania przyczyny.

Państwa UE mogą także ustanowić bardziej rygorystyczne warunki i określić kary za wszelkie naruszenia.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa 2011/92/UE ma zastosowanie od 17 lutego 2012 r. Stanowi ona kodyfikację czterech wcześniejszych dyrektyw (85/337/EWG, 97/11/WE, 2003/35/WE oraz 2009/31/WE), z których pierwsza weszła do porządku prawnego państw UE w dniu 3 lipca 1988 r.

Dyrektywa zmieniająca 2014/52/EU ma zastosowanie od dnia 25 kwietnia 2014 r., przy czym do porządku krajowego państw UE musiała zostać włączona do dnia 16 maja 2017 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Pozwolenie na realizację projektu: decyzja właściwych organów o zatwierdzeniu przedsięwzięcia.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (Dz.U. L 26 z 28.1.2012, s. 1–21)

Kolejne zmiany do dyrektywy 2011/92/UE uwzględniono w tekście pierwotnym. Wersja skonsolidowana ma wyłącznie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018