Równość kobiet i mężczyzn

Zasada równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn została ustanowiona na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej z 1957 roku.

Od tego czasu szereg aktów prawnych UE (dyrektyw) rozszerzył zasadę równości o warunki pracy, zabezpieczenie społeczne, dostęp do towarów i usług, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ochronę macierzyństwa, urlop rodzicielski oraz równe traktowanie osób samozatrudnionych.

Zasada równości jako jedna z podstawowych wartości UE została określona w traktacie lizbońskim, a dokładniej w art. 2 i art. 3 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej, art. 8, 10, 19, 153 i 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 21 i 23 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Równouprawnienie płci, jako jedna z 20 kluczowych zasad Europejskiego filaru praw socjalnych, dąży do zapewnienia:

Na przestrzeni lat Komisja Europejska przyjęła strategie na rzecz równości kobiet i mężczyzn. W najnowszej strategii na rzecz równości płci obejmującej lata 2020–2025 przedstawiono cele polityczne i działania mające na celu poczynienie do 2025 r. znacznych postępów na drodze do Europy opartej na równości kobiet i mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE: