Zapobieganie zakłóceniom równowagi makroekonomicznej w UE i ich korygowanie

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Rozporządzenie (UE) nr 1174/2011 w sprawie środków egzekwowania korekty nadmiernych zakłóceń równowagi makroekonomicznej w strefie euro

Rozporządzenie (UE) nr 1176/2011 w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania

JAKIE JEST CEL NINIEJSZYCH ROZPORZĄDZEŃ?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Poza ścisłym monitorowaniem polityk budżetowych Unii Europejskiej (UE) UE kontroluje również sytuację makrofinansową* w celu wykrywania, korygowania i niedopuszczania do wystąpienia potencjalnie szkodliwych zakłóceń równowagi makroekonomicznej* oraz zagrożeń, które mogą utrudnić poprawne funkcjonowanie unii gospodarczej i walutowej.

Sprawozdanie przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania

Szczegółowa ocena sytuacji

Komisja przeprowadza szczegółową ocenę sytuacji w każdym z krajów wymienionych w sprawozdaniu przedkładanym w ramach mechanizmu ostrzegania. W ramach oceny określa się, czy występują zakłócenia równowagi, ustala się ich charakter oraz wagę, a także definiuje się problemy z dostosowaniem oraz wyzwania polityczne. Rozporządzenie przewiduje trzy możliwe wyniki szczegółowej oceny sytuacji:

W ramach szczegółowej oceny sytuacji bada się szereg trendów w gospodarkach krajów UE, w szczególności sytuację związaną z zewnętrznymi zakłóceniami równowagi (np. rachunki zewnętrzne, zmiany w udziale w eksporcie i saldo inwestycji netto) i wewnętrznymi zakłóceniami równowagi (np. dług publiczny i prywatny, ceny mieszkań, przepływy kredytowe i stopę bezrobocia).

Wyniki szczegółowej oceny sytuacji brane są pod uwagę przez Komisję i Radę przy wystosowywaniu indywidualnych zaleceń w ramach europejskiego semestru wiosną każdego roku.

Procedura dotycząca nadmiernego zakłócenia równowagi

Sankcje i kary w ramach procedury dotyczącej nadmiernego zakłócenia równowagi

Europejski semestr 2016

Wyniki szczegółowej oceny sytuacji opublikowano 26 lutego 2016 r. i uwzględniono je w sprawozdaniach krajowych Komisji. Wyniki szczegółowej oceny sytuacji podsumowano w komunikacie Komisji.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIA MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Oba rozporządzenia mają zastosowanie od 13 grudnia 2011 r.

KONTEKST

Sześciopak, który wszedł w życie w grudniu 2011 r., wprowadził system kontroli polityki gospodarczej, co ma na celu zapobieganie zakłóceniom równowagi makroekonomicznej w UE i ich korygowanie. Kontrole stanowią element europejskiego semestru na rzecz koordynacji polityki gospodarczej.

Więcej informacji można znaleźć:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Sytuacja makrofinansowa: sytuacja monetarna, podatkowa i finansowa na poziomie makroekonomicznym (tzn. w ramach gospodarki danego kraju).

Zakłócenie równowagi makroekonomicznej: pewne aspekty krajowej gospodarki są niezrównoważone, dotyczy to np. wysokich poziomów długu publicznego lub prywatnego, wysokiej stopy bezrobocia, niskiej wydajności eksportowej itp.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1174/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie środków egzekwowania korekty nadmiernych zakłóceń równowagi makroekonomicznej w strefie euro (Dz.U. L 306 z 23.11.2011, s. 8–11)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1176/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania (Dz.U. L 306 z 23.11.2011, s. 25–32)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Banku Centralnego i Eurogrupy – Europejski semestr 2016: Ocena postępów w zakresie reform strukturalnych, zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania oraz wyniki szczegółowych ocen sytuacji na mocy rozporządzenia (UE) nr 1176/2011 (COM(2016) 095 final/2 z 7.4.2016)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016