Program Copernicus

Copernicus to jeden z unijnych programów kosmicznych, którego celem jest zapewnienie pełnego, bezpłatnego i otwartego dostępu do danych i informacji na temat naszej planety oraz jej środowiska w oparciu o obserwację satelitarną Ziemi oraz analizy danych in situ (uzyskanych poza przestrzenią kosmiczną). Inicjatywą tą kieruje Komisja Europejska we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), Europejską Agencją Środowiska (EEA), Mercator Océan International (MOI), Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA), Centrum Satelitarnym Unii Europejskiej (SatCen) oraz Wspólnym Centrum Badawczym, organami Komisji odpowiadającymi za wiedzę i naukę.

Poprzez wspieranie rozwoju konkurencyjnego europejskiego sektora kosmicznego i usługowego program Copernicus dąży do rozwijania innowacyjnych systemów obserwacji Ziemi i świadczenia innowacyjnych usług w tym zakresie oraz zapewnienia Europie autonomicznego dostępu do opartej na dowodach wiedzy na temat środowiska i klimatu, jak również do kluczowych technologii gromadzenia geoinformacji i danych z obserwacji. Świadczone usługi informacyjne są udostępniane użytkownikom w całości, bezpłatnie i bez przeszkód.

Program Copernicus obejmuje trzy aspekty:

Do głównych użytkowników programu Copernicus należą organy publiczne i decydenci wykorzystujący informacje w celu rozwoju polityk i ustawodawstwa, np. w obszarze środowiska lub ochrony ludności w obliczu klęski żywiołowej lub kryzysu humanitarnego. Do innych zaliczają się użytkownicy komercyjni i prywatni, sektory edukacyjne i badawcze oraz organizacje niekomercyjne.

Zasadniczo dane i informacje z programu Copernicus udostępniane są w sposób pełny, nieograniczony i bezpłatny. Ma to na celu promowanie ich wykorzystania i upowszechniania, a także pobudzenie europejskich rynków obserwacji Ziemi, a przede wszystkim rozwój aplikacji oraz usług i produktów o wartości dodanej, służących na przykład do monitorowania jakości powietrza w miastach. Niektóre z tych usług pochodnych mogą być udostępniane bezpłatnie lub odpłatnie, w zależności od modelu biznesowego dostawcy.

ZOBACZ TAKŻE