Ocena jakości edukacji szkolnej
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Zalecenie 2001/166/WE – współpraca europejska w odniesieniu do oceny jakości edukacji szkolnej
JAKIE SĄ CELE ZALECENIA?
W zaleceniu zachęca się do zapewnienia między organami w państwach UE powiązań pozwalających wypracowywać praktyki i narzędzia służące ocenie jakości edukacji w szkołach.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- Choć jakości systemu szkolnictwa nie da się wyrazić w wartościach bezwzględnych, to jednak możliwe jest określanie celów i analizowanie sposobów ich osiągania.
- Cele te nadal obejmują walkę z wczesnym kończeniem nauki i wykluczeniem społecznym w ujęciu ogólnym. W zaleceniu dokonano rozróżnienia między dwiema formami oceny jakości:
- oceną zewnętrzną; i
- samooceną.
- W zaleceniu zachęca się wszystkie osoby związane z systemem szkolnictwa (nauczycieli, uczniów, rodziców i ekspertów) do uczestnictwa w procesach samooceny i oceny zewnętrznej. Wskazano w nim, że ocena zewnętrzna ma zapewnić wsparcie metodologiczne szkołom przy samoocenie, a także ukazać obiektywny obraz szkoły.
- Jedną z najważniejszych cech charakteryzujących europejski system edukacyjny jest jego różnorodność. W związku z tym nie da się opracować standardowych metod oceny, które można by zastosować do wszystkich państw UE. W ramach każdej oceny jakości przeprowadzanej na szczeblu UE należy brać pod uwagę czynniki społeczno-kulturowe, historyczne i polityczne właściwe dla poszczególnych państw UE.
- W zaleceniu podkreślono, że to wymiana informacji stanowi w przeważającej mierze wartość dodaną UE. Wymiana informacji powinna dotyczyć zwłaszcza rozwoju metodologii i przykładów dobrej praktyki, szczególnie:
- poprzez korzystanie z nowych technologii;
- poprzez organizowanie konferencji i seminariów oraz zbieranie danych;
- a także poprzez rozwijanie narzędzi i publikowanie wyników.
- Parlament Europejski i Rada wzywają Komisję Europejską do:
- utworzenia internetowej bazy danych do celów upowszechniania narzędzi, przykładów dobrej praktyki i skutecznych narzędzi oceny jakości instytucji edukacyjnych;
- sporządzenia spisu instrumentów i strategii oceny jakości w szkolnictwie podstawowym i średnim, które wykorzystywane są już w poszczególnych państwach UE;
- włączania uzyskanych wyników do istniejących programów i rozwoju istniejących sieci;
- przedstawiania (co trzy lata) sprawozdania Parlamentowi, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów;
- przedkładania propozycji na podstawie tego sprawozdania.
Konkluzje Rady z 2014 r.
- W przyjętych w maju 2014 r. konkluzjach ministrowie edukacji państw UE podkreślili ważną rolę odgrywaną przez mechanizmy zapewniania jakości, które pomagają szkołom i osobom kształtującym politykę organizować kształcenie i szkolenie wysokiej jakości. Kształcenie i szkolenie wysokiej jakości mają kluczowe znaczenie dla poszerzania szans na zatrudnienie, włączenia społecznego i rozwoju gospodarczego.
- Ministrowie wskazali, jak ważne są podejścia do zapewniania jakości oparte o zasady wykraczające poza kontrolę poszczególnych elementów, a także zwrócili uwagę na potrzebę tworzenia kultury, w ramach której dąży się do nieustannego podnoszenia jakości nauczania i uczenia się.
Opracowania
W 2015 r. światło dzienne ujrzały dwa opracowania dotyczące tego przedmiotu:
- sprawozdanie sieci Eurydice, w którym dokonano przeglądu metod wykorzystywanych przez 32 państwa europejskie przy ocenie jakości szkół, porównano zastosowane podejścia i struktury, a także role odgrywane przez systemy oceny szkół;
- przygotowane przez Komisję Europejską opracowanie porównawcze dotyczące zapewniania jakości unijnych systemów edukacji szkolnej. W tym dokumencie omówiono zasady, procedury, działania i praktyki w zakresie zapewniania jakości stosowane w szkołach podstawowych oraz szkołach średnich I i II stopnia. Przeanalizowano w nim również, w jaki sposób działania UE w tej dziedzinie mogą się przyczynić do zapewnienia wartości dodanej w stosunku do wysiłków podejmowanych na szczeblu krajowym.
KONTEKST
Więcej informacji:
GŁÓWNY DOKUMENT
Zalecenie 2001/166/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lutego 2001 r. w sprawie współpracy europejskiej przy ocenie jakości edukacji szkolnej (Dz.U. L 60 z 1.3.2001, s. 51–53)
DOKUMENTY POWIĄZANE
Konkluzje Rady z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie zapewniania jakości w celu wspierania kształcenia i szkolenia (Dz.U. C 183 z 14.6.2014, s. 30–35)
Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017