Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Nową Zelandią
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską (UE) a Nową Zelandią
Decyzja (UE) 2023/1323 w sprawie podpisania w imieniu UE Umowy o wolnym handlu między UE a Nową Zelandią
Decyzja (UE) 2024/244 w sprawie zawarcia w imieniu UE Umowy o wolnym handlu między UE a Nową Zelandią
JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?
- Celem umowy o wolnym handlu zawartej między Unią Europejską (UE) a Nową Zelandią jest liberalizacja i ułatwienie handlu oraz inwestycji między partnerami.
- Umowa przyczyni się do stworzenia znaczących możliwości rozwoju gospodarczego dla przedsiębiorstw, rolników i konsumentów, a także do ochrony pracowników i środowiska dzięki daleko idącym, podlegającym egzekwowaniu postanowieniom dotyczącym zrównoważonego rozwoju.
- Decyzja (UE) 2023/1323 potwierdza podpisanie umowy o wolnym handlu przez Radę Unii Europejskiej w imieniu UE.
- Na mocy decyzji (UE) 2024/244 umowa została zawarta w imieniu UE.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
- Umowa przyczyni się do stworzenia znaczących możliwości rozwoju gospodarczego dla przedsiębiorstw, rolników i konsumentów, a także do ochrony pracowników i środowiska dzięki daleko idącym, podlegającym egzekwowaniu postanowieniom dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Jej podstawą jest umowa o partnerstwie między stronami, która weszła w życie w 2022 roku.
- Obejmuje 27 rozdziałów poświęconych szerokiemu zakresowi zagadnień i zapewniających nowe i lepsze możliwości eksportu towarów i usług podmiotom gospodarczym z Unii Europejskiej i Nowej Zelandii. Obejmują one:
- zniesienie ceł na kluczowe produkty eksportowane z UE do Nowej Zelandii, takie jak wino i wino musujące, czekolada, wyroby cukiernicze i herbatniki;
- otwarcie nowozelandzkiego rynku usług w kluczowych sektorach, takich jak usługi finansowe, telekomunikacja, transport morski i usługi dostawcze;
- zapewnienie wzajemnego równego traktowania inwestorów z UE w Nowej Zelandii;
- ochrona blisko 2000 gatunków win i alkoholi z UE, takich jak Rioja, szampan i tokaj, a także 163 najbardziej znanych tradycyjnych produktów UE (oznaczenia geograficzne), takich jak ser Feta i oliwki Elia Kalamatas;
- uproszczenie przepływu danych, przewidywalne i przejrzyste zasady handlu cyfrowego oraz bezpieczne środowisko internetowe dla konsumentów;
- zapobieganie nieuzasadnionym wymogom lokalizacji danych i utrzymanie wysokich standardów ochrony danych osobowych;
- zapewnienie większej pomocy w eksporcie małym firmom dzięki specjalnemu rozdziałowi poświęconemu małym i średnim przedsiębiorstwom;
- zminimalizowanie wymogów i procedur zgodności w celu umożliwienia szybszego przepływu towarów;
- ochrona i egzekwowanie praw własności intelektualnej zgodnie ze standardami UE.
- Umowa jest pierwszym porozumieniem w pełni uwzględniającym nowe podejście UE do handlu i zrównoważonego rozwoju, które obejmuje:
- ambitny rozdział poświęcony handlowi i zrównoważonemu rozwojowi, który obejmuje rynek pracy, upodmiotowienie kobiet oraz kwestie środowiskowe i klimatyczne;
- rozdział poświęcony zrównoważonym systemom żywnościowym;
- zniesienie ceł na ekologiczne towary i usługi od momentu wejścia w życie umowy.
DATA WEJŚCIA W ŻYCIE
Umowa weszła w życie 1 maja 2024 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
GŁÓWNE DOKUMENTY
Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Nową Zelandią (Dz.U. L, 2024/866, 25.3.2024).
Decyzja Rady (UE) 2023/1323 z dnia 27 czerwca 2023 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Nową Zelandią (Dz.U. L 166 z 30.6.2023, s. 48–49).
Decyzja Rady (UE) 2024/244 z dnia 27 listopada 2023 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Nową Zelandią (Dz.U. L, 2024/244 z 28.2.2024).
Kolejne zmiany decyzji (UE) 2024/244 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Zawiadomienie dotyczące wejścia w życie Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Nową Zelandią (Dz.U. L 2024/1062 z 9.04.2024).
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024