Ochrona pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzanie nimi

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Konwencja w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi

Decyzja 2011/189/UE w sprawie podpisania w imieniu UE Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi

Decyzja 2012/130/UE w sprawie zatwierdzenia, w imieniu UE, Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi

Złożenie przez UE dokumentu zatwierdzającego Konwencję w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi

JAKIE SĄ CELE KONWENCJI I DECYZJI?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Strony konwencji mają przestrzegać wymienionych poniżej zasad, stosując przy tym zasadę ostrożnego zarządzania i podejście ekosystemowe.

Przy stosowaniu zasady ostrożnego zarządzania strony:

Podejście ekosystemowe jest zintegrowanym podejściem, w ramach którego decyzje podejmuje się z myślą o ochronie szeroko rozumianych ekosystemów morskich oraz zapewnieniu długoterminowej ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów.

Organizacja

Na mocy konwencji ustanawia się Regionalną Organizację ds. Zarządzania Rybołówstwem na Południowym Pacyfiku (SPRFMO). W skład SPRFMO wchodzą wymienione poniżej organy oraz wszelkie inne organy pomocnicze, jakie zgodnie z konwencją może ustanowić Komisja.

Każda z umawiających się stron konwencji jest członkiem Komisji i wyznacza do składu Komisji oraz komitetów jednego przedstawiciela. Temu przedstawicielowi mogą towarzyszyć zastępcy, eksperci i doradcy. Każdy członek Komisji, w tym również UE:

Ochrona i zarządzanie

Komisja jest odpowiedzialna za określenie:

Komisja może przyjmować środki stosowane w sytuacjach nagłych, gdy połowy stanowią poważne zagrożenie dla równowagi danych zasobów rybnych lub danego ekosystemu morskiego lub gdy zjawisko naturalne lub katastrofa spowodowana przez człowieka niesie ze sobą, lub może przynieść, znaczące niekorzystne skutki dla zasobów rybnych.

Otwarcie dla połowów nowych łowisk lub prowadzenie zwiadu rybackiego jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy Komisja przyjęła wstępne ostrożnościowe środki ochrony i zarządzania.

W celu zapewnienia przestrzegania konwencji Komisja wprowadza odpowiednie procedury współpracy w zakresie monitorowania, kontroli i nadzoru połowów.

Komisja ustanawia również program obecności obserwatorów służący gromadzeniu wiarygodnych danych o połowach i nakładach połowowych, innych danych naukowych oraz dodatkowych informacji na temat działań połowowych i ich skutków dla środowiska morskiego.

Strony konwencji

Obecnie członkami SPRFMO są Australia, Chile, Chiny, Dania (w odniesieniu do Wysp Owczych), Ekwador, Korea Południowa, Kuba, Nowa Zelandia, Peru, Rosja, Stany Zjednoczone, Tajwan (Chińskie Tajpej), UE, Vanuatu i Wyspy Cooka.

Załączniki

W załącznikach do konwencji określono:

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Tekst konwencji został uzgodniony w listopadzie 2009 r. Konwencja pozostawała otwarta do podpisu od 1 lutego 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. UE podpisała konwencję 26 lipca 2010 r. i zatwierdziła ją 3 października 2011 r.

Konwencja weszła w życie 24 sierpnia 2012 r. i zostaje otwarta do przystąpienia.

KONTEKST

Zobacz również:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Konwencja w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi (Dz.U. L 67 z 6.3.2012, s. 3–28).

Decyzja Rady 2011/189/UE z dnia 24 czerwca 2010 r. w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi (Dz.U. L 81 z 29.3.2011, s. 1–2).

Decyzja Rady 2012/130/UE z dnia 3 października 2011 r. w sprawie zatwierdzenia, w imieniu Unii Europejskiej, Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi (Dz.U. L 67 z 6.3.2012, s. 1–2).

Konwencja w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi – Złożenie przez Unię Europejską dokumentu zatwierdzającego (Dz.U. L 255 z 21.9.2012, s. 2).

DOKUMENT POWIĄZANY

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/975 z dnia 4 lipca 2018 r. ustanawiające środki zarządzania, ochrony i kontroli obowiązujące na obszarze konwencji Regionalnej Organizacji ds. Zarządzania Rybołówstwem na Południowym Pacyfiku (SPRFMO) (Dz.U. L 179 z 16.7.2018, s. 30–75).

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021