Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2019/1238 w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W rozporządzeniu ustanowiono jednolite przepisy dotyczące podstawowych cech OIPE, zwłaszcza w odniesieniu do wymienionych poniżej kluczowych elementów.

Dostawcy OIPE*

OIPE mogą być oferowane przez wiele różnych instytucji finansowych, w tym przez zakłady ubezpieczeń, podmioty zarządzające aktywami, banki, niektóre firmy inwestycyjne i niektóre instytucje pracowniczych programów emerytalnych.

Umowa dotycząca OIPE

W rozporządzeniu ustanowiono minimalne wymogi dotyczące zawartości umowy zawieranej pomiędzy dostawcami OIPE a oszczędzającymi w ramach OIPE*.

Rejestracja OIPE

Paszport UE

Dostawcy i dystrybutorzy OIPE korzystają z paszportu UE, który umożliwia im sprzedaż OIPE w różnych państwach członkowskich UE. Dzięki temu paszportowi mają oni dostęp do całego rynku UE na podstawie pojedynczej rejestracji produktu dokonywanej w oparciu o jednolity zbiór przepisów.

Możliwość przenoszenia

Zmiana dostawcy

Oszczędzający w ramach OIPE mogą zmienić dostawcę OIPE po upływie co najmniej pięciu lat od zawarcia umowy dotyczącej OIPE, a w przypadku kolejnych zmian po upływie pięciu lat od ostatniej zmiany. Dostawca OIPE może zezwolić oszczędzającym w ramach OIPE na częstsze zmiany dostawców. Opłaty i prowizje z tytułu usługi zmiany dostawcy są ograniczone do faktycznych kosztów administracyjnych ponoszonych przez dotychczasowego dostawcę OIPE i nie mogą przekroczyć 0,5% wartości przenoszonych aktywów.

Warianty inwestycyjne

Formy wypłat

Dystrybucja OIPE

Doradztwo

Informacje

Czynniki zrównoważonego rozwoju

Nadzór

Przestrzeganie przepisów rozporządzenia w sprawie OIPE jest nadzorowane przez organy krajowe właściwe dla dostawców i dystrybutorów OIPE. Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych przysługują natomiast uprawnienia do interwencji w sprawie produktu, dzięki którym może on podejmować na szczeblu całej UE skuteczne działania w razie poważnej obawy co do ochrony oszczędzających w ramach OIPE lub zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania i integralności rynków finansowych lub stabilności całego systemu finansowego lub jego części w UE, jeżeli właściwe organy krajowe nie podjęły kroków przeciwdziałających zagrożeniu w dostatecznym stopniu.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 22 marca 2022 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Indywidualny produkt emerytalny. Produkt oparty na dobrowolnej umowie między indywidualnym oszczędzającym i podmiotem oferującym ten produkt i stanowiący uzupełnienie ustawowego lub pracowniczego produktu emerytalnego. Przewiduje on długoterminową akumulację kapitału z wyraźnym celem zapewnienia dochodu po przejściu na emeryturę i z ograniczonymi możliwościami wcześniejszego wycofania zgromadzonych oszczędności. Nie jest on ani ustawowym, ani pracowniczym produktem emerytalnym.
Dostawca OIPE. Przedsiębiorstwo finansowe posiadające zezwolenie na tworzenie OIPE i jego dystrybucję.
Oszczędzający w ramach OIPE. Osoba fizyczna, która zawarła umowę dotyczącą OIPE z dostawcą OIPE.
Usługa przenoszenia produktu. Usługa, dzięki której oszczędzający w ramach OIPE zmieniający miejsce zamieszkania na inne państwo UE mogą w dalszym ciągu wpłacać składki na istniejące konto OIPE.
Subkonto. Subkonto krajowe otwarte w ramach każdego indywidualnego konta OIPE i odpowiadające wymogom i warunkom prawnym ustalonym na poziomie krajowym przez państwo członkowskie zamieszkania oszczędzającego w ramach OIPE, których spełnienie pozwala skorzystać z ewentualnych zachęt w przypadku inwestowania w OIPE. W ramach każdego subkonta osoba może być zatem oszczędzającym w ramach OIPE lub beneficjentem OIPE w zależności od tego, jakie wymogi prawne każdorazowo obowiązują w odniesieniu do fazy akumulacji. Faza akumulacji: okres, przez który na koncie OIPE gromadzone są aktywa i który zwykle trwa do rozpoczęcia fazy dekumulacji.
Podstawowy OIPE. Wszyscy dostawcy OIPE będą musieli oferować przystępny domyślny wariant inwestycyjny (podstawowy OIPE). Związane z nim koszty i opłaty nie mogą przekraczać 1 % zgromadzonego kapitału rocznie.
Faza dekumulacji. Okres, przez który aktywa zgromadzone na koncie OIPE mogą być wykorzystywane w celu finansowania emerytury lub innych potrzeb w zakresie dochodów.
Dystrybutor OIPE. Przedsiębiorstwo finansowe posiadające zezwolenie na dystrybucję OIPE, których nie jest twórcą, firma inwestycyjna świadcząca doradztwo inwestycyjne lub pośrednik ubezpieczeniowy.
Czynniki z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego. Zbiór kryteriów wykorzystywanych przez społecznie odpowiedzialnych inwestorów przy badaniu potencjalnych inwestycji w celu upewnienia się, że służą one realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Kryteria środowiskowe odnoszą się do tego, w jaki sposób przedsiębiorstwo funkcjonuje jako zarządca przyrody. W ramach kryteriów społecznych uwzględnia się jego relacje z pracownikami, dostawcami, klientami i społecznościami, w których prowadzi ono swoją działalność. Kryteria dotyczące ładu korporacyjnego odnoszą się na przykład do zarządzania działalnością przedsiębiorstwa i jego podejściem do wynagrodzeń osób na wyższych stanowiskach kierowniczych, audytów, kontroli wewnętrznej i praw akcjonariuszy.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) (Dz.U. L 198 z 25.7.2019, s. 1–63)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/895 z dnia 24 lutego 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1238 w odniesieniu do interwencji w sprawie produktu (Dz.U. L 197 z 4.6.2021, s. 1–4)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/896 z dnia 24 lutego 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 w odniesieniu do dodatkowych informacji do celów konwergencji sprawozdawczości dla organów nadzoru (Dz.U. L 197 z 4.6.2021, s. 5–6)

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/897 z dnia 4 marca 2021 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 w odniesieniu do formatu sprawozdań do celów nadzoru dla właściwych organów i w odniesieniu do współpracy i wymiany informacji między właściwymi organami oraz ich współpracy i wymiany informacji z Europejskim Urzędem Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (Dz.U. L 197 z 4.6.2021, s. 7–66)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/473 z dnia 18 grudnia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających wymogi dotyczące dokumentów informacyjnych, kosztów i opłat uwzględnionych w ramach ograniczenia kosztów oraz technik ograniczania ryzyka na potrzeby ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (Dz.U. L 99 z 22.3.2021, s. 1–33)

Zalecenie Komisji z dnia 29.6.2017 r. w sprawie traktowania pod względem podatkowym indywidualnych produktów emerytalnych, w tym ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (C(2017) 4393 final z 29.6.2017)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (wersja przekształcona) (Dz.U. L 26 z 2.2.2016, s. 19–59)

Kolejne zmiany dyrektywy (UE) 2016/97 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349–496)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Plan działania na rzecz tworzenia unii rynków kapitałowych (COM(2015) 468 final z 30.9.2015)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48–83)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022