Ramy monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2019/452 ustanawiające ramy monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Unii Europejskiej

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu wprowadza się ramy Unii Europejskiej (UE) w odniesieniu do monitorowania bezpośrednich inwestycji z państw trzecich ze względów bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Przewiduje ono:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Ten akt prawny nie harmonizuje krajowych systemów monitorowania*. Każde państwo członkowskie samodzielnie decyduje o ustanowieniu krajowego mechanizmu monitorowania oraz o monitorowaniu poszczególnych BIZ.

Państwa członkowskie:

Przy dokonywaniu oceny BIZ pod kątem bezpieczeństwa lub porządku publicznego państwa członkowskie i Komisja mogą uwzględnić ewentualny wpływ BIZ na:

Przy monitorowaniu BIZ przez państwo członkowskie mechanizm monitorowania przewiduje, że:

Jeśli BIZ nie jest monitorowana przez państwo członkowskie, na którego terytorium ma miejsce jej realizacja, inne państwo członkowskie może przedstawić uwagi, gdy uważa, że BIZ może wpłynąć na jego bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Komisja może wydać opinię, jeśli uważa, że taki wpływ może się uwidocznić w więcej niż jednym państwie członkowskim.

Komisja może wydać opinię skierowaną do państwa członkowskiego, w którym BIZ jest planowana lub zrealizowana, jeśli uważa, że może mieć ona wpływ na projekty i programy leżące w interesie UE ze względów bezpieczeństwa lub porządku publicznego. W obecnie obowiązującym wykazie, który Komisja może zmieniać w drodze aktów delegowanych, wskazano następujące projekty i programy leżące w interesie UE:

Państwa członkowskie, przy powiadamianiu o BIZ objętej monitorowaniem, a także przy przekazywaniu informacji na wniosek Komisji lub innego państwa członkowskiego, bez zbędnej zwłoki udzielają informacji o:

Komisja:

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 11 października 2020 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Bezpośrednia inwestycja zagraniczna. Inwestycja inwestora zagranicznego w przedsiębiorstwo z UE, która może doprowadzić do powstania lub utrzymania trwałych i bezpośrednich powiązań, w tym przyjmujących formę uczestnictwa w zarządzaniu spółką, a nawet w jej kontrolowaniu.
Monitorowanie. Procedura służąca ocenie, zbadaniu, dopuszczeniu, uwarunkowaniu, zakazaniu lub wycofaniu BIZ.
Mechanizmy monitorowania. Przepisy ustawowe i wykonawcze określające zasady i warunki monitorowania.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/452 z dnia 19 marca 2019 r. ustanawiające ramy monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Unii (Dz.U. L 79I z 21.3.2019, s. 1–14).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2019/452 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji Wytyczne dla państw członkowskich dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych, swobodnego przepływu kapitału z państw trzecich i ochrony europejskich aktywów strategicznych – sytuacja przed zastosowaniem rozporządzenia (UE) 2019/452 (rozporządzenie w sprawie monitorowania BIZ) (Dz.U. C 99I z 26.3.2020, s. 1–5).

Komunikat Komisji Wytyczne dla państw członkowskich dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Rosji i Białorusi w związku z agresją wojskową wobec Ukrainy oraz środkami ograniczającymi określonymi w niedawnych rozporządzeniach Rady w sprawie sankcji (Rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014, s. 1) i zmiany do niego oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 765/2006 z dnia 18 maja 2006 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi (Dz.U. L 134 z 20.5.2006, s. 1) i zmiany do niego.) (Dz.U. C 151I z 6.4.2022, s. 1–12).

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022