Rozporządzenie wdrażające traktat z Marrakeszu w UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2017/1563 w sprawie transgranicznej wymiany między Unią a państwami trzecimi kopii w dostępnych formatach określonych utworów z korzyścią dla osób niewidomych, osób słabowidzących lub osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem

JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie ustanawia zasady określające sposób wymiany utworów i innych przedmiotów objętych ochroną* w kopiach w dostępnych formatach* między Unią a państwami trzecimi będącymi stroną traktatu z Marrakeszu, z korzyścią dla osób niewidomych, osób słabowidzących lub osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem, bez konieczności uzyskania zgody od właścicieli praw autorskich.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Traktat z Marrakeszu

Traktat z Marrakeszu wymaga, aby państwa, które do niego przystępują, przyjęły przepisy krajowe propagujące produkcję książek w dostępnych formatach, takich jak druk alfabetem Braille’a, książki elektroniczne, książki mówione czy też duży druk, skierowanych do osób niewidomych, osób słabowidzących lub osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem. Przepisy te powinny ułatwiać wymianę tych pozycji poza granicami danego państwa bez konieczności uzyskania upoważnienia od właściciela praw autorskich. Traktat został podpisany w 2013 r. i ratyfikowany przez UE 1 października 2018 r. UE stała się stroną traktatu 1 stycznia 2019 r.

Niniejsze rozporządzenie

Upoważniony podmiot* państwa członkowskiego UE może udostępniać beneficjentom* lub upoważnionym podmiotom mającym siedzibę w państwie trzecim będącym stroną traktatu z Marrakeszu książki lub inne pisemne materiały w dostępnym formacie dozwolone na mocy dyrektywy (UE) 2017/1564, dyrektywy wdrażającej traktat z Marrakeszu w UE, a pozycje te mogą być również przywożone i wykorzystywane przez takie osoby lub podmioty.

Upoważniony podmiot zobowiązany jest do:

Przegląd

Do 11 października 2023 r. Komisja Europejska przeprowadzi ocenę funkcjonowania niniejszego rozporządzenia i przedstawi sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu, wraz z wnioskami dotyczącymi zmiany niniejszego rozporządzenia, w stosownych przypadkach.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 12 października 2018 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Utwór lub inny przedmiot objęty ochroną: książka, czasopismo, gazeta, magazyn lub inny rodzaju tekstu pisanego, notacja, w tym zapis nutowy, oraz związane z nimi ilustracje, we wszelkich formach – w tym w formach dźwiękowych takich jak książki mówione oraz w formacie cyfrowym – który jest chroniony prawem autorskim lub prawami pokrewnymi i został opublikowany lub publicznie udostępniony.
Kopia w dostępnym formacie: kopia utworu wykonana w formie, która zapewnia beneficjentowi dostęp równie skuteczny i wygodny jak ten, z którego korzystają osoby bez jakichkolwiek ograniczeń lub niepełnosprawności objętych niniejszą rozporządzenie.
Upoważniony podmiot: podmiot, który został upoważniony lub uznany przez państwo do prowadzenia na zasadzie niekomercyjnej działalności na rzecz beneficjentów w zakresie edukacji, szkoleń, czytania adaptacyjnego lub dostępu do informacji.
Beneficjent: osoba niewidoma, z niepełnosprawnością wzroku, lub która ma ograniczoną zdolność postrzegania lub czytania i która nie jest w stanie czytać utworów drukowanych w takim samym stopniu jak osoba bez takiego ograniczenia, lub która nie jest w stanie trzymać książki lub posługiwać się nią, lub też skupić wzroku lub poruszać oczami w stopniu umożliwiającym normalne czytanie.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1563 z dnia 13 września 2017 r. w sprawie transgranicznej wymiany między Unią a państwami trzecimi kopii w dostępnych formatach określonych utworów i innych przedmiotów chronionych prawem autorskim i prawami pokrewnymi z korzyścią dla osób niewidomych, osób słabowidzących lub osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem (Dz.U. L 242 z 20.9.2017, s. 1–5)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Rady (UE) 2018/254 z dnia 15 lutego 2018 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Traktatu z Marrakeszu o ułatwieniu dostępu do opublikowanych utworów osobom niewidomym, słabowidzącym i osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem (Dz.U. L 48 z 21.2.2018, s. 1–2)

Traktat z Marrakeszu o ułatwieniu dostępu do opublikowanych utworów osobom niewidomym, słabowidzącym i osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem (Dz.U. L 48 z 21.2.2018, s. 3–11)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1564 z dnia 13 września 2017 r. w sprawie niektórych dozwolonych sposobów korzystania z określonych utworów i innych przedmiotów chronionych prawem autorskim i prawami pokrewnymi z korzyścią dla osób niewidomych, osób słabowidzących lub osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem oraz w sprawie zmiany dyrektywy 2001/29/WE w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym (Dz.U. L 242 z 20.9.2017, s. 6–13)

Decyzja Rady 2014/221/UE z dnia 14 kwietnia 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, Traktatu z Marrakeszu o ułatwieniu dostępu do opublikowanych utworów osobom niewidomym, niedowidzącym i cierpiącym na inne zaburzenia odczytu druku (Dz.U. L 115 z 17.4.2014, s. 1–2)

Kolejne zmiany do decyzji 2014/221/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejsza wersja skonsolidowana ma wyłącznie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019