Wzmocniona współpraca między publicznymi służbami zatrudnienia

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja nr 573/2014/UE w sprawie wzmocnionej współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Członkostwo

W skład sieci wchodzą:

Komitet Zatrudnienia (EMCO), który doradza ministrom ds. zatrudnienia i spraw społecznych zasiadającym w Radzie ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów w kwestiach związanych z zatrudnieniem; ma status obserwatora.

Zakres uprawnień

Po wprowadzeniu zmian na mocy decyzji zmieniającej (UE) 2020/1782 zakres uprawnień sieci obejmuje poniższe obszary.

Zachęcanie krajów UE do współpracy oraz udzielanie wsparcia na rzecz:

Inicjatywy mające na celu:

Współpraca z innymi organami zajmującymi się rynkiem pracy, takimi jak inne podmioty z kategorii służb zatrudnienia i służb socjalnych, partnerzy społeczni, agencje UE z obszaru zatrudnienia, polityki społecznej, równouprawnienia płci oraz edukacji i szkoleń, organy zajmujące się kwestią równouprawnienia, organizacje zapewniające szkolenia zawodowe, samorząd terytorialny, organizacje pozarządowe oraz prywatne służby zatrudnienia.

W stosownych przypadkach sieć może współdzielić najlepsze praktyki ze stosownymi publicznymi służbami zatrudnienia z państw spoza UE.

Funkcjonowanie sieci

Siecią kieruje zarząd składający się z przedstawicieli krajowych publicznych służb zatrudnienia oraz jednego przedstawiciela Komisji. Zarząd jest wspierany przez sekretariat Komisji, który ściśle współpracuje z sekretariatem Komitetu Zatrudnienia.

Zarząd przyjmuje roczne sprawozdania dotyczące sieci i zrealizowanych inicjatyw.

Zasoby niezbędne do realizacji tej decyzji zostaną udostępnione zgodnie z wieloletnimi ramami finansowymi 2021–2027.

Komisja:

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja ma zastosowanie od dnia 17 czerwca 2014 r.

KONTEKST

KLUCZOWE POJĘCIA

Publiczne służby zatrudnienia: instytucje krajowe, których zadaniem jest kojarzenie osób poszukujących pracy z pracodawcami. Pomagają one dopasować podaż i popyt na rynku pracy poprzez udzielanie informacji, a także świadczenie usług pośrednictwa pracy oraz usług wsparcia na szczeblu lokalnym, krajowym i europejskim.
Uczenie się oparte na analizie porównawczej: połączenie pomiędzy działaniami związanymi z analizą porównawczą a działaniami dotyczącymi wzajemnego uczenia się w celu określenia dobrych praktyk.

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 573/2014/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie wzmocnionej współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia (Dz.U. L 159 z 28.5.2014, s. 32–39)

Kolejne zmiany decyzji nr 573/2014/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Europejski Zielony Ład (COM(2019) 640 final z 11.12.2019)

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Stosowanie decyzji nr 573/2014/UE w sprawie wzmocnionej współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia (COM (2017) 287 final z 6.6.2017)

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Ustanowienie Europejskiego filaru praw socjalnych (COM(2017) 250 final z 26.4.2017)

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021