Misja Unii Europejskiej w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony w Nigrze (EUCAP Sahel Niger)
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Decyzja 2012/392/WPZiB w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony w Nigrze (EUCAP Sahel Niger)
JAKIE SĄ CELE DECYZJI?
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Grupa Pięciu na rzecz Sahelu (G5 Sahel)
W 2014 r. Burkina Faso, Czad, Mali, Mauretania i Niger ustanowiły Grupę Pięciu na rzecz Sahelu (G5 Sahel) w celu wspierania ścisłej współpracy w regionie i stawiania czoła największym wyzwaniom, z jakimi mierzą się te państwa, w tym terroryzmowi i międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
Strategia UE
Cele
Misja EUCAP Sahel Niger polega na:
- umożliwianiu władzom nigerskim opracowania niezbędnych ram strategicznych i dalszej realizacji istniejących strategii;
- wnoszeniu wkładu w wypracowanie – wśród różnych nigerskich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – zintegrowanego, wielodyscyplinarnego, spójnego, zrównoważonego i nacelowanego na prawa człowieka podejścia w zakresie walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną;
- wspieraniu nigerskich władz centralnych i lokalnych oraz sił bezpieczeństwa Nigru w opracowywaniu polityk, technik i procedur umożliwiających skuteczną kontrolę nieuregulowanej migracji i jej zwalczanie.
Zadania
Aby osiągnąć cele misji, EUCAP Sahel Niger musi wykonywać określone zadania:
- usprawnianie współpracy w nigerskim sektorze bezpieczeństwa oraz wspieranie rozwoju strategii i realizacji istniejących strategii w tej dziedzinie;
- wzmacnianie zdolności nigerskich sił bezpieczeństwa w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej poprzez doradztwo, szkolenia i mentoring;
- wspieranie realizacji unijnych celów związanych z migracją oraz wzmacnianie zdolności nigerskich sił bezpieczeństwa w zakresie zarządzania granicami i zwalczania nieuregulowanej migracji;
- ułatwianie koordynowania – na szczeblu krajowym, regionalnym i międzynarodowym – działań związanych z zarządzaniem granicami oraz z walką z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną i nieuregulowaną migracją.
Struktura dowodzenia
- EUCAP Sahel Niger, jako operacja zarządzania kryzysowego, ma jednolitą strukturę dowodzenia.
- Cywilny dowódca operacji sprawuje dowództwo i kontrolę nad EUCAP Sahel Niger na poziomie strategicznym, pod kontrolą polityczną i kierownictwem strategicznym Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa oraz ogólnym zwierzchnictwem Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
- Cywilny dowódca operacji składa sprawozdania Radzie Unii Europejskiej za pośrednictwem Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
- Szef misji przyjmuje odpowiedzialność za EUCAP Sahel Niger oraz sprawuje nad nią dowództwo i kontrolę w Nigrze, a odpowiada bezpośrednio przed cywilnym dowódcą operacji.
OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?
Decyzja ma zastosowanie od 16 lipca 2012 r. Jej ważność była kilkakrotnie przedłużana i obecnie ma wygasnąć 30 września 2024 r.
KONTEKST
Więcej informacji:
GŁÓWNY DOKUMENT
Decyzja Rady 2012/392/WPZiB z dnia 16 lipca 2012 r. w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Nigrze (EUCAP Sahel Niger) (Dz.U. L 187 z 17.7.2012, s. 48–51).
Kolejne zmiany decyzji 2012/392/WPZiB zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.
DOKUMENTY POWIĄZANE
Zintegrowana strategia Unii Europejskiej w Sahelu – Konkluzje Rady (16 kwietnia 2021 r.).
Strategia na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju w regionie Sahelu (Europejska Służba Działań Zewnętrznych, 2011 r.).
Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023