Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania podatkiem od osób prawnych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa (UE) 2016/1164 – zapobieganie unikaniu opodatkowania przez przedsiębiorstwa

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Ustanowiono w niej przepisy służące zapobieganiu unikania opodatkowania przez przedsiębiorstwa, a przez to umożliwiające zajęcie się kwestią agresywnego planowania podatkowego na jednolitym rynku UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Dyrektywa ma zastosowanie do wszystkich podatników, którzy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych w co najmniej jednym państwie UE, w tym do znajdujących się w co najmniej jednym państwie UE stałych zakładów podmiotów będących rezydentami do celów podatkowych w państwie trzecim.

Zwalczanie erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków (BEPS)*

W dyrektywie ustanowiono przepisy służące zapobieganiu unikania opodatkowania w czterech określonych dziedzinach z myślą o zwalczaniu erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków:

Dyrektywa zmieniająca (UE) 2017/952

Z uwagi na fakt, że dyrektywa (UE) 2016/1164 miała zastosowanie do rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych* wyłącznie w obrębie UE, przyjęta została nowa dyrektywa (UE) 2017/952, której szerszy zakres pozwala zapewnić objęcie przepisami rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych dotyczących państw trzecich. Przepisy tej przyjętej później dyrektywy zastępują przepisy dotyczące rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych zawarte w dyrektywie (UE) 2016/1164.

Przepisy dotyczące rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych: dotyczą sytuacji, w których podatnicy będący osobami prawnymi wykorzystują różnice między krajowymi systemami podatkowymi w celu zmniejszenia swoich ogólnych zobowiązań podatkowych, na przykład w drodze podwójnego odliczenia (tj. odliczenia w obu państwach) lub odliczenia dochodu w jednym państwie bez włączenia go w drugim państwie. Aby zneutralizować skutki takich rozbieżności, w dyrektywie ustanawia się przepisy stanowiące, że jedna z dwóch jurysdykcji, których dotyczą rozbieżności, powinna odmówić odliczenia płatności prowadzącej do takiego wyniku.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa (UE) 2016/1164 ma zastosowanie od dnia 8 sierpnia 2016 r., przy czym do porządku krajowego państw UE ma zostać włączona do dnia 31 grudnia 2018 r.

Dyrektywa zmieniająca (UE) 2017/952 ma zastosowanie od dnia 27 czerwca 2017 r., przy czym do porządku krajowego państw UE ma zostać włączona do dnia 31 grudnia 2019 r. (lub do dnia 31 grudnia 2021 r. w odniesieniu do rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych).

KONTEKST

Dyrektywa opiera się na planie działania na rzecz sprawiedliwego i skutecznego systemu opodatkowania przedsiębiorstw i stanowi odpowiedź na zakończenie prac w ramach projektu na rzecz walki z erozją bazy podatkowej i przenoszeniem zysków (BEPS) realizowanego przez G-20 i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

KLUCZOWE POJĘCIA

Erozja bazy podatkowej i przenoszenie zysków (BEPS): strategie unikania opodatkowania, w ramach których wykorzystuje się luki i rozbieżności w przepisach podatkowych w celu sztucznego kierowania zysków do państw, w których obowiązują niskie podatki lub w których nie obowiązują żadne podatki.
Rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych: uzgodnienia wykorzystujące różnice w traktowaniu do celów podatkowych instrumentów, przedsiębiorstw lub przeniesień między co najmniej dwoma państwami.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r. ustanawiająca przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (Dz.U. L 193 z 19.7.2016, s. 1–14)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Rady (UE) 2017/952 z dnia 29 maja 2017 r. zmieniająca dyrektywę (UE) 2016/1164 w zakresie rozbieżności w kwalifikacji struktur hybrydowych dotyczących państw trzecich (Dz.U. L 144 z 7.6.2017, s. 1–11)

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017