Strategia UE na rzecz Syrii

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Wspólny komunikat (JOIN(2017) 11 final) – strategia UE na rzecz Syrii

JAKIE SĄ CELE WSPÓLNEGO KOMUNIKATU?

Zawiera on elementy strategii UE na rzecz Syrii (która ma zostać zatwierdzona przez Radę). W strategii opisano, w jaki sposób UE może lepiej i bardziej przyczyniać się do wypracowania trwałego politycznego rozwiązania w Syrii w ramach uzgodnionych w ONZ.

Komunikat jest najnowszym dokumentem strategicznym dotyczącym kryzysu w Syrii. Nawiązuje on do strategii UE na rzecz Syrii ustanowionej w marcu 2015 r. (i poddanej przeglądowi w 2016 r.), która jest częścią regionalnej strategii UE dotyczącej Syrii i Iraku oraz zagrożenia ze strony Daiszu. Z kolei ten dokument stanowi rozwinięcie komunikatu z 2013 r. w sprawie kompleksowej strategii wobec kryzysu w Syrii.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Strategiczne cele

W komunikacie nakreślono pięć strategicznych celów:

Oczekuje się, że osiągnięcie tych celów doprowadzi do bezpiecznego, godnego i dobrowolnego powrotu uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych.

Cele

W komunikacie dokonano oceny ryzyka i zagrożeń, jakie wojna w Syrii stwarza dla istotnych interesów UE oraz stabilności w regionie i na świecie. Określono w nim więc listę celów UE, które obejmują:

Działania

W komunikacie wskazano szereg działań służących realizacji tych celów. Mają być one podejmowane w ścisłej współpracy z partnerami regionalnymi i organizacjami międzynarodowymi. Wśród nich można wymienić:

Wczesne planowanie odbudowy i transformacji

Aby zapewnić gotowość do szybkiego i skutecznego działania po rozpoczęciu przemian politycznych, w komunikacie określono kroki dotyczące:

KONTEKST

GŁÓWNY DOKUMENT

Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady – Elementy strategii UE na rzecz Syrii (JOIN(2017) 11 final z 14.3.2017)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rada przyjmuje strategię UE na rzecz Syrii (komunikat prasowy) z 3 kwietnia 2017 r.

Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady – Elementy regionalnej strategii UE w odniesieniu do Syrii i Iraku oraz zagrożenia ze strony Da’esh (JOIN(2015) 2 final z 6.2.2015)

Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – W kierunku kompleksowej strategii wobec kryzysu w Syrii (JOIN(2013) 22 final z 24.6.2013)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017