Łączność na całym kontynencie: ambitny pakiet reform dla europejskiego rynku telekomunikacyjnego

Komisja Europejska przedstawiła propozycje regulacyjne w sprawie stworzenia jednolitego europejskiego rynku usług telekomunikacyjnych oraz wzmocnienia cyfrowych połączeń w Europie.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie jednolitego rynku telekomunikacyjnego [COM(2013) 634 final z 11.9.2013 - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Nadrzędnym celem tych propozycji jest stworzenie na kontynencie konkurencyjnej łączności, by konsumenci mogli korzystać z usług cyfrowych, a europejskie przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy mogli w przyszłości tworzyć dzięki nim miejsca pracy w Europie.

Komisja jest zdania, że wszystkie sektory gospodarki w coraz większym stopniu zależą od dobrego połączenia z internetem, aby mogły być konkurencyjne, i że rozwiązanie polega na wykorzystywaniu potencjału technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) na jednolitym rynku UE.

Propozycje urzeczywistnią dwie kluczowe zasady Traktatów UE: swoboda świadczenia i korzystania z usług telekomunikacyjnych w całej UE.

Konkurencyjny sektor telekomunikacyjny przygotowany na przyszłość

Propozycje te mają na celu rozwój dynamicznego, zdrowego i konkurencyjnego sektora telekomunikacyjnego, zdolnego stawić czoła przyszłości. Propozycje wprowadzą sektor telekomunikacyjny w epokę w pełni zorientowaną na dane, oferując zachęty do prowadzenia działalności transgranicznej, wprowadzania nowych modeli biznesowych i zwiększania inwestycji w infrastrukturę oraz w nowe, innowacyjne usługi.

Otwarty Internet, zniesienie opłat roamingowych i lepsza ochrona konsumentów

Propozycje mogą:

Nowe miejsca pracy

Propozycje nie dotyczą jednak samego sektora telekomunikacyjnego. Jednolity rynek usług telekomunikacyjnych będzie korzystny dla całej gospodarki, ponieważ obecnie, aby mógł być konkurencyjny, każdy sektor gospodarki coraz bardziej zależy od wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych. Pakiet ten powinien zatem stanowić znaczący wkład w zakresie ogólnie rozumianej innowacyjności, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w gospodarce europejskiej.

Propozycje umożliwiłaby tworzenie długoterminowych miejsc pracy w całej gospodarce, a zwłaszcza w sektorze cyfrowym, charakteryzującym się bardzo młodą siłą roboczą. Ponadto Komisja proponuje również współpracę z przedsiębiorstwami w wielkim sojuszu na rzecz umiejętności informatycznych i pracy, aby wspierać zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży w Europie.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014