Bezpieczeństwo elektryczne: sprzęt elektryczny niskiego napięcia

Polityka Unii Europejskiej dotycząca obrotu sprzętem elektrycznym przewidzianym do stosowania w określonych granicach napięcia ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa osób i zwierząt domowych oraz mienia.

AKT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/35/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia

STRESZCZENIE

Polityka Unii Europejskiej dotycząca obrotu sprzętem elektrycznym przewidzianym do stosowania w określonych granicach napięcia ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa osób i zwierząt domowych oraz mienia.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Niniejsza dyrektywa wprowadza na terenie całej UE jednolite warunki sprzedaży sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia. Ma ona zastosowanie do sprzętu elektrycznego przeznaczonego do użytku przy napięciu z zakresów między 50 V a 1000 V prądu przemiennego oraz między 75 V a 1500 V prądu stałego.

Dyrektywa obejmuje wszystkie zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa, gwarantując bezpieczne użytkowanie sprzętu elektrycznego zgodnie z jego przeznaczeniem.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dyrektywa definiuje obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów w zakresie sprzedaży sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia:

Dodatkowo niniejsza dyrektywa określa kroki do podjęcia przez krajowe organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo niezbędne do identyfikacji i wycofania z obrotu niebezpiecznego sprzętu elektrycznego na terenie UE.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 20 kwietnia 2016 r. Uchyla ona dyrektywę 2006/95/WE ze skutkiem od dnia 20 kwietnia 2016 r.

KONTEKST

Dyrektywa aktualizuje przepisy UE dotyczące obrotu sprzętem elektrycznym przewidzianym do stosowania w określonych granicach napięcia. Wpisuje się ona w serię działań mających na celu modernizację europejskiego prawa dotyczącego szerokiego wachlarza sektorów przemysłu poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych i stworzenie bardziej przejrzystych i spójnych przepisów.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2014/35/UE

18.4.2014

19.4.2016

Dz.U. L 96 z 29.3.2014, s. 357-374

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015