Europejski system nadzorowania granic (EUROSUR)

Aby usprawnić zintegrowane zarządzanie granicami oraz zapobiegać przestępczości transgranicznej i nielegalnej imigracji, Unia Europejska ustanowiła europejski system nadzorowania granic (EUROSUR).

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1052/2013z dnia 22 października 2013 r. ustanawiające europejski system nadzorowania granic (EUROSUR)

STRESZCZENIE

W październiku 2013 r. Unia Europejska (UE) przyjęła rozporządzenie ustanawiające europejski system nadzorowania granic (EUROSUR).

System o uniwersalnym zastosowaniu

EUROSUR to system o uniwersalnym zastosowaniu służący zapobieganiu nielegalnej imigracji oraz przestępczości transgranicznej na granicach zewnętrznych. Ma on się również przyczynić do zapewnienia ochrony i do ratowania życia migrantów usiłujących przedostać się na europejskie wybrzeża.

System opiera się na mechanizmie umożliwiającym organom nadzorowania granic szybką wymianę informacji i współpracę. Za pośrednictwem krajowych ośrodków koordynacji wszystkie organy krajowe państw UE odpowiedzialne za nadzorowanie granic (np. straż graniczna, policja, straż przybrzeżna, marynarka) muszą koordynować swoje działania z działaniami w innych krajach UE, a także z unijną agencją ds. granic - Fronteksem.

Lepszy dostęp do informacji gwarancją szybszej reakcji

EUROSUR działa na podstawie ustaleń wywiadu, co pozwala agencjom krajowym i unijnym lepiej zrozumieć sytuację panującą na granicach zewnętrznych, a tym samym szybciej reagować na powstawanie nowych szlaków migracyjnych oraz metody stosowane przez sieci przestępcze.

Zdolność szybkiego reagowania

Dzięki EUROSUR kraje UE mogą znacznie szybciej reagować nie tylko na jednorazowe incydenty, ale również na sytuacje krytyczne mające miejsce na granicach zewnętrznych UE. W tym celu lądowe i morskie granice zewnętrzne podzielono na „odcinki granicy”, a każdemu z nich przypisano niski, średni lub wysoki poziom ryzyka. Taki system umożliwia identyfikację tzw. gorących punktów na granicach zewnętrznych i określenie znormalizowanej reakcji na poziomie krajowym i, w razie potrzeby, na poziomie UE.

Prawa podstawowe

Kraje UE, które podpisały układ z Schengen, i Frontex zobowiązane są do pełnego przestrzegania praw podstawowych, w szczególności zasady non-refoulement (która zabrania deportowania ofiary prześladowań do kraju, w którym groziłoby jej niebezpieczeństwo prześladowania) oraz wymogów w zakresie ochrony danych.

Wejście w życie

Od grudnia 2013 r. system EUROSUR obowiązuje w 19 krajach UE, które podpisały układ z Schengen, a których granice stanowią południowe i wschodnie granice zewnętrzne. Pozostałych 11 państw strefy Schengen przystąpiło do EUROSUR dnia 1 grudnia 2014 r.

Zjednoczone Królestwo (1), Irlandia i Dania nie uczestniczą w przyjęciu niniejszego rozporządzenia. Jednak uzgodniono, że Zjednoczone Królestwo (1) i Irlandia mogą współpracować z systemem EUROSUR w ramach sieci regionalnych. Od tamtej pory Dania podjęła decyzję o uczestnictwie w EUROSUR.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 1052/2013

26.11.2013

-

Dz.U. L 295 z 6.11.2013

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014



(1) Wielka Brytania występuje z Unii Europejskiej i z dniem 1 lutego 2020 r. staje się państwem trzecim (państwem spoza UE).