Ochrona interesów finansowych UE przed nadużyciami i korupcją – program Herkules III

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 250/2014 ustanawiające program Herkules III

JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZENIA?

Głównym celem programu Herkules III jest zwalczanie różnych działań związanych z nadużyciami finansowymi lub korupcją (takich jak przemyt i podrabianie papierosów) wymierzonych przeciwko budżetowi UE i tym samym ochrona pieniędzy europejskich podatników.

Programem zarządza Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Program skupia się na:

Dzięki zbiorowemu zamówieniu specjalistycznego sprzętu i baz danych program Herkules III umożliwi uzyskanie oszczędności dla wszystkich stron zaangażowanych w ochronę interesów finansowych UE.

Działania kwalifikowalne

Budżet

Budżet przyznany programowi Herkules III na lata 2014–2020 wynosi 104,9 mln EUR. Co najmniej 70% środków przeznaczonych jest na pomoc techniczną, a maksymalnie 25% i 5% odpowiednio na szkolenia i pozostałe działania umożliwiające osiągnięcie założeń programu Herkules III.

Program jest także otwarty na kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, kraje partnerskie europejskiej polityki sąsiedztwa, kraje przystępujące oraz kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2014 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) i uchylające decyzję nr 804/2004/WE (Dz.U. L 84, 20.3.2014, s. 6–13)

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017