Protokół morski pomaga chronić Morze Śródziemne przed zanieczyszczeniami

UE przystąpiła do protokołu morskiego konwencji barcelońskiej, podkreślając swoje zaangażowanie w ochronę Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniami związanymi z działalnością poszukiwawczą i wydobywczą prowadzoną na morzu.

AKT

Decyzja Rady 2013/5/UE z dnia 17 grudnia 2012 r. w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do Protokołu dotyczącego ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem powstałym w wyniku działalności poszukiwawczej i wydobywczej na szelfie kontynentalnym oraz na dnie morskim i w jego podglebiu (protokół morski)

STRESZCZENIE

Decyzja Rady 2013/5/UE umożliwia UE przystąpienie do protokołu morskiego (Protokół dotyczący ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem powstałym w wyniku działalności poszukiwawczej i wydobywczej na szelfie kontynentalnym oraz na dnie morskim i w jego podglebiu), który wszedł w życie w dniu 24 marca 2011 r.

Protokół morski jest jednym z kilku protokołów konwencji barcelońskiej i ma na celu ochronę Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniami. Stronami konwencji barcelońskiej są wszystkie (21) państwa położone w basenie Morza Śródziemnego i graniczące z UE.

Decyzja Rady wzywa państwa członkowskie UE regionu Morza Śródziemnego, które jeszcze nie przystąpiły do protokołu (dokonał tego jedynie Cypr), do podjęcia odpowiednich kroków w tym kierunku.

Protokół morski opiera się na art. 7 zmienionej konwencji barcelońskiej. Zobowiązuje on strony do dołożenia wszelkich starań, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniom powstałym w wyniku działalności poszukiwawczej i wydobywczej na szelfie kontynentalnym oraz na dnie morskim i w jego podglebiu.

Na obszarze Morza Śródziemnego istnieje ponad 200 czynnych platform morskich. Planowane jest uruchomienie dalszych platform w wyniku odkrycia dużych rezerw paliw kopalnych. W razie wypadku wspomniane platformy oraz te planowane w związku z odkryciem innych zasobów mineralnych stanowią poważne zagrożenie dla gospodarki obszaru śródziemnomorskiego, a także dla wrażliwych ekosystemów morskich i przybrzeżnych.

Przeciwdziałanie ryzyku zanieczyszczeń jest zgodne ze zobowiązaniem państw członkowskich do zapewnienia i utrzymywania dobrego stanu środowiska w ich wodach morskich w regionie śródziemnomorskim, zgodnie z wymogami dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej.

Protokół morski obejmuje szeroki zakres działalności poszukiwawczej i wydobywczej, a także reguluje m.in. wymogi dotyczące udzielania pozwoleń, likwidowanie opuszczonych lub niewykorzystywanych instalacji, wykorzystywanie i usuwanie substancji szkodliwych, wymogi dotyczące odpowiedzialności i rekompensat oraz koordynację z pozostałymi stronami konwencji barcelońskiej na poziomie regionalnym.

Strony protokołu mają obowiązek podejmowania, indywidualnie lub w ramach współpracy dwustronnej bądź wielostronnej, wszelkich stosownych środków mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniu powstałemu w wyniku działalności poszukiwawczej i wydobywczej prowadzonej na morzu, jego ograniczenie, zwalczanie i kontrolęna obszarze objętym protokołem . Państwa członkowskie zobowiązują się też do stosowania najlepszych dostępnych technik, skutecznych w kategoriach środowiskowych i odpowiednich ze względów ekonomicznych.

Odpowiedzialność za wdrażanie określonych środków szczegółowych przewidzianych w protokole, takich jak krajowy system monitorowania, ponoszą państwa oraz ich właściwe organy.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Decyzja Rady 2013/5/UE

17.12.2012

-

Dz.U. L 004 z 09.01.2013

AKTY POWIĄZANE

Protokół dotyczący ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem powstałym w wyniku działalności poszukiwawczej i wydobywczej na szelfie kontynentalnym oraz na dnie morskim i w jego podglebiu.

Konwencja o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego (konwencja barcelońska).

Dyrektywa 2008/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiająca ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego (dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej) - [Dz.U. L 164 z 25.6.2008].

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014