Rola sportu w promowaniu wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, włączenia społecznego i zdrowia

Rezolucja Rady w sprawie planu prac Unii Europejskiej w dziedzinie sportu na lata 2014-2017

AKT

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich, zebranych w Radzie dnia 21 maja 2014 r., w sprawie planu prac Unii Europejskiej w dziedzinie sportu na lata 2014-2017 (2014/C 183/03) (Dziennik Urzędowy C 183, 14.6.2014, s. 12-17)

STRESZCZENIE

Niniejsza rezolucja określa podstawy trzyletniego planu prac UE w dziedzinie sportu. Opierają się one na osiągnięciach poprzedniego planu prac. Rezolucja wskazuje kluczowe priorytety, wyniki prac oraz wkład, jaki sport może wnieść na rzecz szerszego programu unijnej polityki gospodarczej i społecznej.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ REZOLUCJI?

Ustala ona trzy priorytety na lata 2014-2017:

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rządy państw członkowskich porozumiały się w sprawie utworzenia pięciu grup eksperckich. Koncentrują się one na następujących zagadnieniach:

Wsparciem objęte są też inne inicjatywy, takie jak badania, konferencje i regularny dialog z zainteresowanymi podmiotami z sektora sportu.

Dodatkowo:

Do listopada 2016 r. Komisja przedstawi sprawozdanie na temat poczynionych postępów. Będzie ono podstawą dyskusji w Radzie na temat ewentualnego przygotowania trzeciego planu prac w pierwszej połowie 2017 r.

W ramach wdrażania niniejszego planu prac przyjęto szereg dokumentów Rady. W tym, w 2015 r. konkluzje Rady, w których podkreślono wagę sportu powszechnego w rozwoju umiejętności, szczególnie wśród osób młodych. W tekście wskazuje się, że sport, będący przede wszystkim rekreacyjną formą aktywności fizycznej, przynosi też wartość dodaną w kwestii zdrowszego i ogólnie bardziej sprzyjającego włączeniu i zrównoważonego społeczeństwa. Sport może też wpływać na rozwój pozytywnych postaw i wartości społecznych oraz umiejętności i kompetencji obywateli, w tym umiejętności przekrojowych, takich jak zdolność krytycznego myślenia, podejmowania inicjatywy, rozwiązywania problemów i współpracy.

KONTEKST

Zgodnie z traktatami UE sport jest dziedziną, w której działania podejmowane przez Unię powinny służyć wspieraniu, koordynowaniu i uzupełnianiu działań organów krajowych. UE współpracuje też ściśle z krajowymi, europejskimi i międzynarodowymi organizacjami, np. z Radą Europy, Światową Agencją Antydopingową oraz Światową Organizacją Zdrowia.

AKTY POWIĄZANE

Konkluzje Rady w sprawie maksymalizowania roli sportu powszechnego w rozwijaniu umiejętności przekrojowych, zwłaszcza wśród młodzieży (Dz.U. C 172, 27.5.2015, str. 8-12)

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015