Systemy edukacji — klucz do zapewnienia wykwalifikowanej siły roboczej i większej liczby miejsc pracy
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
Komunikat (COM(2012) 669 final) — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych
JAKA JEST TREŚĆ KOMUNIKATU?
-
Niniejszy komunikat Komisji Europejskiej przedstawia strategię dotyczącą sposobów lepszego zapewniania przez systemy edukacji umiejętności i kwalifikacji wymaganych na unijnych rynkach pracy. Przypada to na okres, w którym bezrobocie młodzieży w UE osiągnęło prawie 23%, pomimo dwóch milionów wolnych miejsc pracy.
-
Obecny klimat skłaniający do oszczędności i wysoka stopa bezrobocia, w szczególności wśród osób młodych, wymagają podjęcia pilnych działań na rzecz poprawy i przystosowania systemów edukacji i szkoleń UE w dobie ograniczonych, a nawet kurczących się zasobów finansowych.
-
Oznacza to, że wszelkie inwestycje prowadzone w tym obszarze muszą być dobrze ukierunkowane. Strategia „Nowe podejście do edukacji” ma na celu pomóc UE w osiągnięciu celów dotyczących rozwoju i miejsc pracy zgodnie ze strategią „Europa 2020”.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Wyzwania
-
Do 2020 r. ponad jedna trzecia miejsc pracy w UE wymagać będzie kwalifikacji na poziomie szkolnictwa wyższego, zaś jedynie 18% wymagać będzie niskich kwalifikacji.
-
Ponad 73 miliony Europejczyków posiada niski poziom wykształcenia, zaś prawie 20% osób w wieku 15 lat nie posiada wystarczających umiejętności czytania ze zrozumieniem.
-
Liczba osób przedwcześnie kończących naukę pozostaje duża, a mniej niż 9% dorosłych uczestniczy w uczeniu się przez całe życie, co znacznie odbiega od celu stanowiącego 15%.
Obszar zainteresowania
-
Więcej nacisku należy kłaść na rozwój podstawowych umiejętności oraz zwiększanie zdolności o charakterze ogólnym, takich jak umiejętności informatyczne i w zakresie przedsiębiorczości.
-
Należy promować uczenie się poprzez praktykę w miejscu pracy, np. za pośrednictwem przyuczania do zawodu.
-
Priorytetem jest nauka języków obcych. Postawiono cel zwiększenia liczby osób w wieku 15 lat znających język obcy do 50% do 2020 r.
-
Rewolucja cyfrowa może dać edukacji nowe znaczne możliwości nauczania. Dlatego należy w pełni wykorzystać technologię, a instytucje oświatowe muszą zwiększyć dostęp do otwartych zasobów edukacyjnych (OER).
Finansowanie i inwestycje
-
Inwestycje potrzebne są do rozwoju światowej klasy systemów kształcenia i szkolenia zawodowego przy jednoczesnym zainicjowaniu dyskusji ukierunkowanej na finansowanie.
-
Trzeba uatrakcyjnić zawody związane z nauczaniem, aby zachęcać nowych pracowników mogących zastąpić osoby przechodzące na emeryturę i uzupełnić braki kadrowe.
-
Kluczowe jest usprawnienie procesów uznawania umiejętności i kwalifikacji, odnosi się to w szczególności do tych nabytych poza formalnymi systemami edukacji i szkoleń.
-
Wymagana jest koncepcja partnerstwa publiczno-prywatnego, co pozwoli na stymulowanie innowacji i pobudzanie kontaktów między światem nauki, przedsiębiorcami i różnymi szczeblami władz.
Działania następcze
-
W lutym 2013 r. ministrowie edukacji krajów UE przyjęli konkluzje w odpowiedzi na komunikat Komisji Europejskiej z 2012 r. oraz roczną analizę wzrostu gospodarczego 2013.
-
W czerwcu 2016 r. Komisja przyjęła komunikat, w którym odnosi się do trzech obszarów priorytetowych:
-
poprawa jakości i adekwatności kształtowania umiejętności;
-
zwiększenie widoczności i porównywalności umiejętności i kwalifikacji;
-
poprawa gromadzenia informacji na temat umiejętności i wymiany informacji w celu umożliwienia lepszych wyborów ścieżki zawodowej.
-
Zaproponowano dziesięć działań, które zostaną podjęte w okresie 2016–2018. Zaliczają się do nich:
-
Gwarancja umiejętności, aby pomóc nisko wykwalifikowanym osobom dorosłym osiągnięcie minimalnego poziomu umiejętności czytania i pisania, umiejętności rozumowania matematycznego i umiejętności cyfrowych oraz w zdobyciu wykształcenia średniego II stopnia;
-
przegląd zalecenia w sprawie kompetencji kluczowych, aby pomóc większej liczbie osób w zdobywaniu kluczowego zestawu umiejętności jako podstawy życia zawodowego i prywatnego w XXI w.;
-
zapewnienie, aby kształcenie i szkolenie zawodowe były pierwszym wyborem, w tym wspieranie możliwości zdobycia przez osoby uczące się w ramach nauki doświadczenia w kontekście zawodowym oraz promowanie większej dostępności danych dotyczących wyników kształcenia i szkolenia zawodowego na rynku pracy;
-
Koalicja na rzecz umiejętności cyfrowych, w ramach której kraje UE oraz zainteresowane strony z sektora kształcenia, zatrudnienia i przemysłu współpracują nad utworzeniem dużej puli talentów cyfrowych oraz nad zapewnieniem, że osoby indywidualne i ludność aktywna zawodowo w Europie są wyposażeni w odpowiednie umiejętności cyfrowe;
-
przegląd europejskich ram kwalifikacji w celu zwiększenia przejrzystości i porównywalności umiejętności i kwalifikacji, aby ułatwić mobilność zawodową i edukacyjną;
-
narzędzie umożliwiające wczesną identyfikację i tworzenie profili umiejętności oraz kwalifikacji osób ubiegających się o azyl, uchodźców oraz innych migrantów;
-
przegląd systemu Europass zapewniającego lepsze i łatwiejsze w obsłudze narzędzia pozwalające na prezentowanie umiejętności i pozyskiwanie użytecznych informacji w czasie rzeczywistym na temat zapotrzebowania na umiejętności i trendy;
-
propozycja dalszej analizy i wymiany najlepszych praktyk w zakresie skutecznych sposobów rozwiązania problemu „drenażu mózgów” (np. gdy kraj traci wykwalifikowanych lub dobrze wykształconych obywateli, którzy emigrują);
-
plan działania na rzecz współpracy sektorowej w zakresie umiejętności w celu usprawnienia gromadzenia informacji na temat umiejętności i zaradzenia problemowi niedoborów umiejętności w określonych sektorach gospodarki;
-
inicjatywa dotycząca monitorowania informacji o dalszych losach absolwentów szkolnictwa wyższego w celu poprawy informowania o postępach absolwentów na rynku pracy.
KONTEKST
Więcej informacji:
GŁÓWNY DOKUMENT
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych (COM(2012) 669 final z 20.11.2012)
POWIĄZANE DOKUMENTY
Dokument roboczy służb Komisji — Ocena kluczowych kompetencji w kształceniu i szkoleniu: wytyczne polityki — Dokument uzupełniający komunikat Komisji — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych (SWD(2012) 371 final, 20.11.2012)
Dokument roboczy służb Komisji — Kompetencje językowe a szanse na zatrudnienie, mobilność i rozwój — Dokument uzupełniający komunikat Komisji — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych (SWD(2012) 372 final, 20.11.2012)
Dokument roboczy służb Komisji — Monitor Kształcenia i Szkolenia 2012 r. — Dokument uzupełniający komunikat Komisji — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych (SWD(2012) 373 final, 20.11.2012)
Dokument roboczy służb Komisji — Wspieranie zawodu nauczyciela w celu zapewnienia lepszych efektów uczenia się — Dokument uzupełniający komunikat Komisji — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych (SWD(2012) 374 final, 20.11.2012)
Dokument roboczy służb Komisji — Kształcenie i szkolenie zawodowe na rzecz poszerzania umiejętności, rozwoju i zatrudnienia — Dokument uzupełniający komunikat Komisji — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych (SWD(2012) 375 final, 20.11.2012)
Dokument roboczy służb Komisji — Partnerstwo i elastyczne ścieżki rozwoju umiejętności przez całe życie — Dokument uzupełniający komunikat Komisji — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych (SWD(2012) 376 final, 20.11.2012)
Dokument roboczy służb Komisji — Nowe podejście do edukacji: analiza sytuacji w poszczególnych krajach, część I — Dokument uzupełniający komunikat Komisji — Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych (SWD(2012) 377 final, 20.11.2012)
Konkluzje Rady w sprawie inwestowania w kształcenie i szkolenie – odpowiedź na komunikat pt. „Nowe podejście do edukacji: inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych” oraz na roczną analizę wzrostu gospodarczego 2013 (Dz.U. C 64, 5.3.2013, s. 5–8)
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów — Nowy europejski program na rzecz umiejętności — Wspólne działania na rzecz wzmocnienia kapitału ludzkiego, zwiększania szans na zatrudnienie i konkurencyjności (COM(2016) 381 final, 10.6.2016)
Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017