Unijny plan prac w dziedzinie kultury (2015–2018)

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Konkluzje w sprawie planu prac w dziedzinie kultury (2015–2018)

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZYCH KONKLUZJI?

Ustalają one główne priorytety współpracy europejskiej w zakresie polityki kulturalnej i określają konkretne działania w celu ich osiągnięcia.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Priorytety

Plan prac określa cztery główne priorytety:

1.

Kultura dostępna i sprzyjająca włączeniu społecznemu: np. podręcznik dobrych praktyk dotyczący stosowania technologii cyfrowych dla instytucji kulturalnych przygotowany przez kraje UE.

2.

Dziedzictwo kulturowe: np. badanie Komisji w zakresie oceny ryzyka i działań zapobiegawczych, mające na celu zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego przed wpływem klęsk żywiołowych i zagrożeniami spowodowanymi działaniem człowieka.

3.

Sektor kultury i sektor kreatywny: kreatywna gospodarka i innowacyjność, np. zalecenia krajów UE dla władz publicznych w zakresie dostępu do finansowania.

4.

Promocja różnorodności kulturalnej, kultura w unijnych stosunkach zewnętrznych i mobilność: np. podręcznik dobrych praktyk dotyczący poprawy obiegu filmów europejskich wyprodukowanych przez kraje UE.

Posiadanie porównywalnych statystyk o wysokiej jakości w zakresie kultury także określono jako priorytet we wszystkich obszarach polityki kulturalnej.

Metody pracy

Plan przewiduje różne metody pracy w zależności od celu i tematu:

otwarta metoda koordynacji (OMK), która powinna pozostać główną metodą współpracy pomiędzy krajami UE;

nieformalne spotkania urzędników z ministerstw kultury, a także urzędników z innych ministerstw;

posiedzenia grup ekspertów ad hoc lub seminaria dotyczące określonej polityki organizowane przez Komisję w celu dokładniejszej analizy kwestii związanych z tematami planu prac (w oparciu o cztery priorytety) i interakcji z innymi instrumentami planu prac, takimi jak badania i konkluzje Rady;

spotkania inwentaryzacyjne organizowane przez Komisję Europejską w obszarach polityki, którymi szeroko zajmowano się w poprzednich planach prac, takich jak branża kultury i branża twórcza oraz dziedzictwo kulturowe;

konferencje, badania i inicjatywy z zakresu partnerskiego uczenia się.

Konkretne działanie

Plan określa 20 działań, które mają być realizowane przez kraje UE, prezydencje Rady i Komisję.

Kraje UE zostały poproszone o:

uwzględnienie wyników osiągniętych przez plan prac podczas opracowywania polityki krajowej przy poszanowaniu zasady pomocniczości;

przekazywanie informacji o wynikach planu prac wszystkim zainteresowanym stronom.

Prezydencje Rady wzywa się do przyjęcia szeregu środków, w tym także do:

uwzględnienia planu prac podczas planowania swojego 18-miesięcznego programu;

organizowania nieformalnych spotkań dotyczących jednego tematu lub większej liczby tematów w celu omówienia, wykorzystania wyników i podzielenia się wynikami osiągniętymi za pomocą planu prac.

Komisję wzywa się do działania na szereg sposobów, w tym m.in. do:

zachęcania do jak najpowszechniejszego udziału krajów UE, ekspertów i zainteresowanych stron w strukturach roboczych określonych w załącznikach do niniejszych konkluzji;

zapewniania wzajemnej wymiany informacji pomiędzy grupami OMK w dziedzinie kultury oraz pomiędzy tymi grupami i innymi odpowiednimi grupami OMK pracującymi w sektorach powiązanych;

opublikowania, z wykorzystaniem dobrowolnego wkładu z krajów UE, sprawozdania z realizacji i oddziaływania niniejszego planu prac do końca pierwszej połowy 2018 r.

Komisję i kraje UE wzywa się także do podjęcia działań we własnych obszarach kompetencji, w tym m.in. do:

promowania większego wkładu kultury w ogólne cele strategii „Europa 2020”;

uwzględniania kultury podczas tworzenia, realizowania i oceniania polityki i działań w innych obszarach polityki;

wspierania współpracy z państwami spoza UE, w szczególności z państwami kandydującymi, potencjalnymi państwami kandydującymi i państwami europejskiej polityki sąsiedztwa wraz z właściwymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Rada Europy.

KONTEKST

Ramy strategiczne – europejski plan działania na rzecz kultury

AKT

Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie planu prac w dziedzinie kultury na lata 2015–2018 (Dz.U. C 463, 23.12.2014, s. 4–14)

AKTY POWIĄZANE

Rezolucja Rady z dnia 16 listopada 2007 r. dotycząca europejskiego planu działań na rzecz kultury (Dz.U. C 287, 29.11.2007, s. 1–4)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015