Dyrektywa 2014/29/UE dotyczy zbiorników produkowanych seryjnie, takich jak wszelkie zbiorniki spawane podlegające nadciśnieniu wewnętrznemu większemu niż 0,5 bara, które są przeznaczone do przechowywania powietrza lub azotu i które nie są przeznaczone do ogrzewania płomieniem, oraz części i zespołów mających wpływ na wytrzymałość zbiornika poddawanego ciśnieniu wykonanych ze stali lub aluminium o określonej jakości.
Nie dotyczy ona (i) zbiorników zaprojektowanych specjalnie do zastosowań jądrowych, (ii) zbiorników instalowanych na statkach morskich i powietrznych oraz (iii) gaśnic.
Dyrektywa określa obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów prostych zbiorników ciśnieniowych:
Większość prostych zbiorników ciśnieniowych objętych zakresem dyrektywy musi być opatrzona oznakowaniem zgodności CE wskazującym, że spełniają one wszystkie zasadnicze wymogi bezpieczeństwa przewidziane w prawodawstwie Unii Europejskiej (UE).
Producent musi przeprowadzać ocenę zgodności1 oraz sporządzać szczegółową dokumentację techniczną wytwarzanych przez siebie zbiorników.
Importerzy muszą sprawdzać, czy producenci przeprowadzili ocenę zgodności w prawidłowy sposób oraz, w przypadku gdy uważają, że zbiornik nie spełnia zasadniczych wymogów bezpieczeństwa, informować o tym fakcie organ odpowiedzialny za monitorowanie bezpieczeństwa.
Należy prowadzić wszelką niezbędną dokumentację i przechowywać ją przez 10 lat.
Instrukcje obsługi i informacje dotyczące bezpieczeństwa muszą być sporządzone w języku łatwo zrozumiałym dla użytkowników końcowych.
Producenci i importerzy muszą umieszczać na zbiorniku swoje nazwisko lub nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy oraz kontaktowy adres pocztowy.
Dyrektywa określa zakres działań krajowych organów nadzoru rynku potrzebnych do identyfikacji niezgodnych produktów i zapobieżenia wprowadzaniu do obrotu lub oddawania do użytku takich produktów na rynku UE.
Dyrektywa (UE) 2024/2749 zmienia dyrektywę 2014/29/UE, określając sposób stosowania takich procedur nadzwyczajnych. Nowe przepisy stanowią, między innymi, że:
jednostki oceniające zgodność muszą priorytetowo traktować wnioski o przeprowadzenie oceny zgodności produktów istotnych w kontekście kryzysu względem wniosków dotyczących produktów, które takie nie są;
państwa członkowskie UE mogą, w drodze wyjątku i pod warunkiem istnienia należycie uzasadnionego wniosku, tymczasowo zezwalać na wprowadzanie do obrotu prostych zbiorników ciśnieniowych bez przeprowadzania standardowych procedur oceny zgodności, w przypadku których udział jednostki notyfikowanej jest obowiązkowy i może zapewnić, że wszystkie zasadnicze wymogi są spełnione;
właściwe organy krajowe mogą domniemywać, że proste zbiorniki ciśnieniowe, które są produkowane zgodnie z normami UE, odpowiednimi mającymi zastosowanie normami krajowymi lub odpowiednimi mającymi zastosowanie normami międzynarodowymi opracowanymi przez uznany międzynarodowy organ normalizacyjny, uznawanymi przez Komisję Europejską za odpowiednie do osiągnięcia zgodności i zapewniające poziom ochrony równoważny z poziomem zapewnianym przez normy zharmonizowane, spełniają odpowiednie mające zastosowanie zasadnicze wymogi;
Komisja ma możliwość przyjmowania, w drodze aktów wykonawczych, wspólnych specyfikacji, na których producenci mogliby bazować, aby korzystać z domniemania zgodności z mającymi zastosowanie zasadniczymi wymogami (akty wykonawcze ustanawiające takie wspólne specyfikacje pozostają w mocy przez czas obowiązywania trybu sytuacji nadzwyczajnej na rynku wewnętrznym).
OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?
Dyrektywa 2014/29/UE musiała zostać transponowana do prawa krajowego do Przepisy mają zastosowanie od
Przepisy przyjęte na mocy dyrektywy zmieniającej (UE) 2024/2749 mają być transponowane do krajowych porządków prawnych do i będą obowiązywać od
Ocena zgodności. Proces potwierdzający, że produkt spełnia odpowiednie wymogi dotyczące procesu, usługi, systemu, osoby lub jednostki.
Towary i usługi istotne w kontekście kryzysu. Towary lub usługi, które nie dają się zastąpić ani zdywersyfikować lub są niezbędne do utrzymania niezbędnych funkcji społecznych lub niezbędnej działalności gospodarczej w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego i jego łańcuchów dostaw, które uznaje się za niezbędne do reagowania na kryzys i które są wymienione w akcie wykonawczym przyjętym przez Radę.
GŁÓWNY DOKUMENT
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/29/UE z dnia w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku prostych zbiorników ciśnieniowych (przekształcenie) (Dz.U. L 96 z , s. 45–78).
DOKUMENTY POWIĄZANE
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2747 z dnia w sprawie ustanowienia ram środków dotyczących sytuacji nadzwyczajnej na rynku wewnętrznym i odporności rynku wewnętrznego oraz w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 2679/98 (akt o sytuacji nadzwyczajnej na rynku wewnętrznym i odporności rynku wewnętrznego) (Dz.U. L, 2024/2747, ).
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2749 z dnia w sprawie zmiany dyrektyw 2000/14/WE, 2006/42/WE, 2010/35/UE, 2014/29/UE, 2014/30/UE, 2014/33/UE, 2014/34/UE, 2014/35/UE, 2014/53/UE i 2014/68/UE w odniesieniu do procedur nadzwyczajnych dotyczących oceny zgodności, domniemania zgodności, przyjmowania wspólnych specyfikacji i nadzoru rynku w związku z sytuacją nadzwyczajną na rynku wewnętrznym (Dz.U. L, 2024/2749, ).
Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 768/2008/WE z dnia w sprawie wspólnych ram dotyczących wprowadzania produktów do obrotu, uchylająca decyzję Rady 93/465/EWG (Dz.U. L 218 z , s. 82–128).