KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia17.7.2018
COM(2018) 541 final
Zalecenie
DECYZJA RADY
dotycząca upoważnienia Komisji do rozpoczęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i Protokołu do tej umowy z Republiką Gambii
UZASADNIENIE
1.KONTEKST WNIOSKU
•Przyczyny i cele wniosku
Komisja proponuje podjęcie rokowań dotyczących umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów z Republiką Gambii, która to umowa zaspokoiłaby potrzeby floty Unii i byłaby zgodna z rozporządzeniem (UE) nr 1380/2013 w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa oraz z konkluzjami Rady z dnia 19 marca 2012 r. dotyczącymi komunikatu Komisji w sprawie zewnętrznego wymiaru wspólnej polityki rybołówstwa.
•Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki
Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Gambii sięga 1987 r., kiedy to te dwie strony zawarły umowę w sprawie połowów zatwierdzoną rozporządzeniem Rady (EWG) nr 1580/87 z dnia 2 czerwca 1987 r. dotyczącym zawarcia Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Republiki Gambii w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Gambii. Umowa ta została wdrożona przez trzy kolejne protokoły umożliwiające statkom Unii dostęp do obszaru połowowego Gambii do czerwca 1996 r., kiedy to przypadła data wygaśnięcia ostatniego protokołu wykonawczego. Od tego czasu umowę uznaje się za nieaktywną.
Unia Europejska dysponuje już dobrze rozwiniętą siecią dwustronnych umów o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów w zachodniej i środkowej Afryce, mianowicie z Marokiem, Mauretanią, Senegalem, Republiką Zielonego Przylądka, Liberią, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą.
Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów przyczyniają się do promowania celów WPRyb na arenie międzynarodowej, zapewniając, aby unijna działalność połowowa prowadzona poza wodami Unii była oparta na takich samych zasadach i standardach jak te obowiązujące zgodnie z prawem Unii. Ponadto umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów sprzyjają współpracy naukowej między UE a jej partnerami, promują przejrzystość i zrównoważony rozwój celem lepszego zarządzania zasobami rybołówstwa oraz zachęcają do lepszego sprawowania rządów poprzez wspieranie monitoringu, kontroli i nadzoru działalności flot krajowych i zagranicznych przy jednoczesnym zapewnieniu finansowania na rzecz zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów (NNN), by przyczynić się do zapewnienia zrównoważonego rozwoju lokalnego sektora rybołówstwa.
Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów wzmacniają pozycję Unii Europejskiej jako członka Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT), która jest podmiotem utworzonym na mocy prawa międzynarodowego do celów ochrony zasobów daleko migrujących gatunków w tym regionie i zarządzania nimi.
•Spójność z innymi obszarami polityki UE
Rokowania w sprawie Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i protokołu do tej umowy z Republiką Gambii wpisują się w działania zewnętrzne UE na rzecz państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP).
2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ
•Podstawa prawna
Podstawę prawną tej decyzji stanowi art. 218 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) (w części piątej dotyczącej działań zewnętrznych Unii, w tytule V dotyczącym umów międzynarodowych), w którym określono procedurę w zakresie negocjowania i zawierania umów między Unią a państwami trzecimi.
•Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych)
Nie dotyczy, wyłączna kompetencja.
•Proporcjonalność
Decyzja jest proporcjonalna do pożądanego celu.
•Wybór instrumentu
Instrument jest określony w art. 218 ust. 3 i 4 TFUE.
3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW
•Oceny ex post/kontrole sprawności obowiązującego prawodawstwa
W 2017 r. Komisja przeprowadziła ocenę ex ante ewentualnej umowy w sprawie zrównoważonych połowów z Republiką Gambii. W sprawozdaniu z oceny stwierdzono, że unijny sektor połowów jest poważnie zainteresowany połowami w Gambii w ramach swojej strategii regionalnej, a umowa o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów z Gambią wzmocniłaby monitorowanie, kontrolę i nadzór oraz przyczyniłaby się do poprawy zarządzania rybołówstwem w tym regionie. Gambia wyraziła zainteresowanie rozpoczęciem rokowań z UE w sprawie ewentualnej umowy w sprawie zrównoważonych połowów.
•Konsultacje z zainteresowanymi stronami
Konsultacje odbędą się na forum Komitetu Doradczego ds. Floty Dalekomorskiej. Brane są również pod uwagę spotkania ad hoc z państwami członkowskimi, przedstawicielami branży i ewentualnie organizacjami pozarządowymi.
•Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej
Nie dotyczy.
•Ocena skutków
Nie dotyczy.
•Sprawność regulacyjna i uproszczenie
Nie dotyczy.
•Prawa podstawowe
W wytycznych negocjacyjnych zaproponowanych jako załącznik do decyzji zaleca się rozpoczęcie rokowań i uwzględnienie klauzuli umożliwiającej zawieszenie obowiązującej umowy i protokołu w przypadku naruszenia podstawowych praw człowieka i zasad demokracji.
4.WPŁYW NA BUDŻET
Skutki budżetowe związane z nową umową o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i protokołem do tej umowy będą wymagać wniesienia wkładu finansowego na rzecz Republiki Gambii, który jest zgodny z wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2014–2020, w szczególności w odniesieniu do przydziałów ze specjalnej linii budżetowej na umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów. Roczne kwoty na zobowiązania i płatności, w tym linia rezerwy na protokoły, które nie weszły w życie na początku roku, są ustalane w corocznej procedurze budżetowej.
5.ELEMENTY FAKULTATYWNE
•Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania
Oczekuje się, że rokowania rozpoczną się w trzecim lub czwartym kwartale 2018 r.
•Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku
Komisja zaleca, aby:
- Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia i prowadzenia rokowań w celu zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i Protokołu do tej umowy z Republiką Gambii;
- wyznaczono Komisję jako negocjatora w imieniu UE w tej kwestii;
- Komisja prowadziła te rokowania w porozumieniu ze specjalnym komitetem, zgodnie z postanowieniami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;
- Rada przyjęła wytyczne negocjacyjne załączone do niniejszego zalecenia.
Zalecenie
DECYZJA RADY
dotycząca upoważnienia Komisji do rozpoczęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i Protokołu do tej umowy z Republiką Gambii
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 3 i 4,
uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze konieczność rozpoczęcia rokowań w celu zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i Protokołu do tej umowy z Republiką Gambii,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Upoważnia się Komisję do rozpoczęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i Protokołu do tej umowy z Republiką Gambii.
Artykuł 2
Rokowania prowadzone są w konsultacji ze specjalnym komitetem wyznaczonym przez Radę oraz zgodnie z wytycznymi negocjacyjnymi zawartymi w załączniku.
Artykuł 3
Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.
Sporządzono w Brukseli dnia […] r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia17.7.2018
COM(2018) 541 final
ZAŁĄCZNIK
do
zalecenia dotyczącego
decyzji Rady dotyczącej upoważnienia Komisji do rozpoczęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i Protokołu do tej umowy z Republiką Gambii
ZAŁĄCZNIK
Wytyczne negocjacyjne
–Celem rokowań jest zawarcie Umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów i Protokołu do tej umowy między Unią Europejską a Republiką Gambii zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1380/2013 w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa i konkluzjami Rady z dnia 19 marca 2012 r. dotyczącymi komunikatu Komisji z dnia 13 lipca 2011 r. w sprawie zewnętrznego wymiaru wspólnej polityki rybołówstwa.
–Umowa o partnerstwie w sprawie połowów powinna zatem określać ogólne ramy, zasady i cele, które stanowić będą podstawę partnerstwa z Gambią. Powinna ona zawierać klauzulę uchylającą obecną Umowę między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Republiki Gambii w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Gambii.
–Aby promować zrównoważone i odpowiedzialne rybołówstwo przy jednoczesnym zagwarantowaniu wzajemnych korzyści dla UE i Gambii dzięki tej nowej umowie i protokołowi, cele negocjacyjne Komisji będą się opierać na następujących elementach:
·zapewnienie dostępu do wód wyłącznej strefy ekonomicznej (w.s.e.) Gambii oraz niezbędnych upoważnień dla statków floty UE do prowadzenia połowów w wymienionej w.s.e., co pozwoli m.in. na rozwój sieci umów o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów, dostępnych dla podmiotów gospodarczych z UE;
·uwzględnienie najlepszych dostępnych opinii naukowych i odpowiednich planów zarządzania przyjętych przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO) w celu zapewnienia równowagi środowiskowej działalności połowowej i promowania zarządzania oceanami w skali międzynarodowej. Działalność połowowa powinna być ukierunkowana wyłącznie na dostępne zasoby, z uwzględnieniem zdolności połowowej lokalnej floty oraz ze zwróceniem szczególnej uwagi na fakt, że odnośne stada to stada ryb daleko migrujących;
·dążenie do uzyskania odpowiedniego udziału w zasobach rybnych, w pełni współmiernego do interesów floty UE, jeśli zasoby te stanowią również przedmiot zainteresowania innych flot zagranicznych;
·zapewnienie, aby dostęp do łowisk opierał się na działalności floty UE w regionie, w świetle najbardziej aktualnych i najlepszych dostępnych ocen naukowych;
·ustanowienie dialogu służącego wzmocnieniu polityki sektorowej, aby wspierać wdrażanie odpowiedzialnej polityki rybołówstwa w powiązaniu z celami rozwojowymi odnośnego kraju, w szczególności jeśli chodzi o zarządzanie rybołówstwem, zwalczanie nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów, kontrolę, monitorowanie i nadzór nad działalnością połowową, zapewnienie doradztwa naukowego oraz wspieranie działalności gospodarczej, która przyczyni się między innymi do wyeliminowania przyczyn emigracji z Gambii;
·włączenie klauzuli dotyczącej skutków naruszania praw człowieka i zasad demokracji.
–W szczególności w protokole należy ustalić:
·uprawnienia do połowów, w rozbiciu na kategorie, do podziału pomiędzy statki Unii Europejskiej;
·rekompensatę finansową i warunki jej wypłacania; oraz
·mechanizmy wdrażania wsparcia sektorowego.