Strasburg, dnia 25.10.2016

COM(2016) 710 final

KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW


Program prac Komisji na 2017 r.

Na rzecz Europy, która chroni, wspiera i broni

{SWD(2016) 400 final}


I.    Europa znajduje się w punkcie krytycznym

Europejczycy zdają sobie sprawę z konsekwencji wyzwań, którym trzeba wciąż stawiać czoła, i dostrzegają te konsekwencje w swoim codziennym życiu. Ożywienie gospodarcze, znajdujące się nadal w fazie początkowej, nie przyniosło jeszcze korzyści całemu społeczeństwu europejskiemu, w szczególności jeżeli chodzi o tworzenie miejsc pracy dla osób młodych i zmniejszanie nierówności. Przepływy migracyjne, które poddały granice zewnętrzne sprawdzianowi, pozostają wyzwaniem dla Unii pod względem jej zdolności do zapewnienia solidarności. Zagrożenie terroryzmem wzrasta. Sytuacja we wschodnim i południowym sąsiedztwie Europy pozostaje niestabilna. Nie należy zapominać o niepewności, jaka panuje obecnie w wyniku referendum przeprowadzonego w Zjednoczonym Królestwie.

Wsłuchując się w potrzeby Europejczyków, zrozumiano, że oczekują oni reakcji na te wyzwania oraz ochrony przed wspomnianymi zagrożeniami. Europejczycy szukają środków, które umożliwią im zbudowanie zrównoważonej przyszłości dla nich samych oraz dla ich rodzin. Potrzebują myślenia perspektywicznego – chcą mieć pewność, że osoby sprawujące władzę na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim mogą wspólnie sprostać oczekiwaniom dzisiejszych i przyszłych pokoleń.

Komisja koncentruje się na ważnych kwestiach...

Od początku swojego mandatu obecna Komisja ustala priorytety w taki sposób, by skoncentrować się na doniosłych sprawach, w przypadku których skuteczne działania wspólnotowe mogą doprowadzić do konkretnych zmian, jeżeli chodzi o wyzwania, z jakimi mierzą się obywatele europejscy, poszczególne państwa członkowskie i cała Unia. W ciągu ostatniego roku osiągnięto znaczący postęp we wdrażaniu strategii, które ustalono w ramach planu inwestycyjnego dla Europy, jednolitego rynku cyfrowego, unii energetycznej, Europejskiej agendy bezpieczeństwa, Europejskiego programu w zakresie migracji, unii rynków kapitałowych, planu działania na rzecz sprawiedliwego i wydajnego systemu opodatkowania osób prawnych, nowej strategii handlowej, kroków w kierunku ukończenia procesu tworzenia unii gospodarczej i walutowej, strategii jednolitego rynku oraz planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym.

Koncentrując się na wspomnianych doniosłych sprawach oraz dzieląc się tymi priorytetami z Parlamentem Europejskim i Radą, Komisja uzyskała wymierne i szybkie wyniki w kluczowych obszarach. W ciągu zaledwie jednego roku Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych zaczął działać w 27 państwach członkowskich i przeznaczono z niego 138 mld EUR na inwestycje, w tym nowe środki finansowe dla blisko 300 000 małych i średnich przedsiębiorstw. Osiągnięto znaczny postęp w odzyskiwaniu kontroli nad nielegalnymi przepływami migracyjnymi i w zapobieganiu zgonom na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym. Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna pracuje już nad wzmocnieniem kontroli granic zewnętrznych Europy po upływie zaledwie dziesięciu miesięcy od dnia, w którym Komisja zaproponowała to rozwiązanie. Europa pokazała jednocześnie swoją solidarność z milionem Syryjczyków, którzy znaleźli w niej schronienie i ochronę. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dokonano relokacji i przesiedlenia ponad 15 000 kolejnych uchodźców. W ciągu ostatnich trzech miesięcy osiągnięto średnią wynoszącą około 1 000 relokacji miesięcznie. We wrześniu liczba ta wzrosła do 1 200 relokacji. Dysproporcja między obecnymi potrzebami w zakresie relokacji a skutecznie przeprowadzonymi relokacjami z Grecji obecnie spada, należy jednak utrzymać te wysiłki w nadchodzących miesiącach oraz znacznie zwiększyć relokację z Włoch.

W niniejszym programie prac ustalono kluczowe inicjatywy 1 , które Komisja zobowiązuje się wdrożyć do końca 2017 r. Wspomniane konkretne wnioski stanowią najbardziej widoczny sposób, za pośrednictwem którego praca Komisji będzie się przyczyniała do procesu odnowy przed 60. rocznicą podpisania traktatów rzymskich w marcu 2017 r. Komisja będzie również współpracowała z Parlamentem Europejskim i Radą w celu zapewnienia sprawnego przyjmowania tych i innych kluczowych wniosków zgłoszonych w ostatnich latach, by móc wywrzeć wymierny wpływ w terenie.

... oraz na udoskonaleniu metod działania

Dzielenie się zadaniem ustalania priorytetów jest jednak tylko jednym ze sposobów ulepszania metod współpracy na szczeblu europejskim, który może pokazać Europejczykom, że struktury zarządzania naprawdę działają w służbie społeczeństwu. Aby pozyskać zaufanie obywateli, udoskonalanie metod działania jest bowiem równie istotne co doniosłe czyny.

Dlatego też w nadchodzących miesiącach Komisja będzie zwracać szczególną uwagę na operacyjną stronę swojej pracy: dopilnuje, by obowiązujące przepisy unijne były właściwie stosowane i egzekwowane oraz adekwatne do potrzeb; zapewni wsparcie strukturalne, na przykład w Grecji; będzie wspierać rozwój Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych i przezwyciężać bariery w przeprowadzaniu inwestycji; oraz zaangażuje się we współpracę z państwami członkowskimi, partnerami społecznymi oraz społeczeństwem obywatelskim, by pomóc w stworzeniu otoczenia wspierającego osiąganie celów politycznych Unii, w tym za pośrednictwem efektywnego wykorzystywania środków budżetowych pozostających do dyspozycji Komisji. W tym roku nastąpi zintensyfikowanie wysiłków w zakresie programu dotyczącego egzekwowania, ponieważ nawet najlepsze przepisy są bezużyteczne, jeżeli nie przynoszą faktycznych wyników w praktyce.

Komisja będzie również w dalszym ciągu stosowała zasady w zakresie lepszego stanowienia prawa w całej swojej pracy, tak aby nieustannie była ona oceniana jako skuteczna i proporcjonalna do realizacji ambicji ustalonych przez siebie celów polityki. Wiele z kluczowych inicjatyw, które Komisja przedstawi w przyszłym roku, obejmuje wnioski, jakie wynikają z przeglądów przeprowadzonych w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT), dzięki którym nastąpi aktualizacja i poprawa istniejących przepisów, by w ich ramach wciąż skutecznie osiągano cele bez nadmiernych obciążeń.

Oprócz inicjatyw kluczowych proponuje się również szereg dalszych rewizji obecnych przepisów w ramach programu REFIT 2 , a w przyszłości Komisja będzie dążyć do osiągnięcia celów programu REFIT, ilekroć pojawi się potrzeba oceny istniejących przepisów. Ustalając priorytety na nadchodzące miesiące, Komisja uwzględniła w szczególności 22 opinie wydane przez platformę REFIT. We wszystkich obszarach, których dotyczą te opinie, Komisja prowadzi obecnie działania lub zaplanowała ich podjęcie 3 . Równolegle do niniejszego programu prac opublikowano tablicę wyników, w której szczegółowo określono działania następcze w związku z opiniami wydanymi przez platformę REFIT oraz wysiłki podejmowane obecnie w celu dokonania przeglądu i oceny istniejących przepisów, przy czym proponuje się również uchylenie szeregu przepisów, które są już nieaktualne 4 . Ponadto Komisja proponuje wycofanie szeregu nierozstrzygniętych wniosków, które są technicznie nieaktualne lub nie służą już swojemu celowi, by umożliwić współprawodawcom skoncentrowanie się na wnioskach, które faktycznie mają znaczenie 5 .

Komisja będzie również nadal dopracowywała pozostałe zmiany, jakich dokonała w odniesieniu do swoich metod pracy. W ciągu ostatnich dwóch lat Komisja znacząco zwiększyła otwartość i odpowiedzialność wobec obywateli 6 , co przyczyniło się do poprawy jakości pracy i składanych wniosków. Komisja zwraca się obecnie do społeczeństwa o wyrażenie opinii w odniesieniu do wszystkich obszarów, w tym na temat projektów aktów delegowanych i aktów wykonawczych. Komisja jest otwarta na działalność grup interesu, które starają się wpływać na jej decyzje polityczne, oraz zaprosiła Parlament Europejski i Radę jako współprawodawców do dołączenia do niej w ramach nowego porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie obowiązkowego rejestru służącego przejrzystości 7 , co zapewnia ponoszenie odpowiedzialności wobec obywateli w zakresie lobbingu na wszystkich etapach stanowienia prawa unijnego.

II.    Realizacja 10 priorytetów

W nadchodzącym roku Komisja będzie pracować w ramach 10 priorytetów wskazanych w Wytycznych politycznych 8 przedstawionych na początku jej mandatu w następstwie konsultacji z Parlamentem Europejskim, zainspirowanych „Strategicznym programem Unii w okresie zmian” opracowanym przez Radę Europejską – w celu stworzenia ukierunkowanego i pozytywnego programu przynoszącego konkretne wyniki, by objąć ochroną obywateli, zaoferować im możliwości działania oraz bronić ich 9 .

1.    Pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji

Europa, która zachowuje nasz sposób życia oraz oferuje osobom młodym możliwości działania. W ciągu ostatnich trzech lat utworzono około ośmiu milionów dodatkowych miejsc pracy, bezrobocie wciąż jednak pozostaje na niedopuszczalnie wysokim poziomie w wielu państwach członkowskich, zwłaszcza wśród osób młodych. Priorytetem Komisji musi być pomaganie państwom członkowskim w tworzeniu możliwie najlepszych warunków osobom młodym, by rozwinęły one niezbędne im umiejętności oraz stały się aktywne na rynku pracy oraz w społeczeństwie.

Celem nowej inicjatywy na rzecz młodzieży jest zapewnienie każdej osobie młodej realnych perspektyw w zakresie kształcenia, szkolenia i zatrudnienia. Osoby młode zostaną potraktowane priorytetowo podczas wdrażania Programu na rzecz nowych umiejętności w Europie. Wnioski będą dotyczyły unowocześnienia kształcenia, poprawy jakości przygotowania do zawodu oraz dalszej poprawy mobilności osób przygotowujących się do zawodu i śledzenia wyników osób młodych na rynku pracy po ukończeniu przez nie kształcenia akademickiego lub szkolenia zawodowego. Komisja wspiera również gwarancję dla młodzieży jako narzędzie służące inwestowaniu w osoby młode, w ich umiejętności i stawianie pierwszych kroków w karierze 10 , jak również Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych 11 . Zapewni to wsparcie dla działań państw członkowskich poprzez dotarcie do najbardziej potrzebujących regionów i osób młodych.

Do końca 2016 r. Komisja powoła Europejski Korpus Solidarności, dzięki któremu dla osób w wieku poniżej 30 lat stworzone zostaną możliwości aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie w duchu solidarności oraz zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń, w tym umiejętności językowych.

Przedsiębiorstwa tworzą nowe miejsca pracy dzięki innowacjom i odpowiednim inwestycjom w gospodarkę. Biorąc pod uwagę początkowy sukces planu inwestycyjnego dla Europy 12 , Komisja zobowiązała się do podwojenia zarówno okresu trwania, jak i zdolności finansowej Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Fundusz w swojej pierwotnej wersji współprawodawca zatwierdził w rekordowym czasie czterech i pół miesiąca, a obecnie Komisja liczy na Parlament Europejski i Radę w kwestii równie szybkiego osiągnięcia porozumienia co do przedłużenia działalności funduszu i zwiększenia jego środków, co pozwoli w dalszym ciągu wspierać zrównoważone inwestycje. Komisja, zainspirowana sukcesem EFIS, przedstawiła również plan inwestycji zewnętrznych dla Afryki i krajów objętych unijną polityką sąsiedztwa, by wyeliminować niektóre podstawowe przyczyny migracji oraz promować zatrudnienie i trwały wzrost gospodarczy w tych regionach 13 .

Komisja będzie kontynuować prace nad tworzeniem odpowiedniego klimatu dla innowacji w Europie, by pomóc w tworzeniu nowych gałęzi przemysłu i miejsc pracy, stawić czoła wyzwaniom społecznym i środowiskowym oraz przyczynić się do poprawy poziomu życia społeczeństwa. Celem Komisji jest uczynienie z Europy lidera w dziedzinie nowych technologii i metod biznesowych poprzez włączenie innowacji w główny nurt wszystkich polityk Unii oraz skuteczne ukierunkowanie badań i rozwoju, a także funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, w tym poprzez inteligentną specjalizację.

Komisja będzie kontynuować prace ukierunkowane na osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Gospodarka o obiegu zamkniętym stanowi potencjał innowacyjności, wzrostu i miejsc pracy. Komisja będzie kontynuować wdrażanie planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez poprawę aspektów ekonomicznych i jakości oraz zwiększenie zastosowania recyklingu i ponownego użycia tworzyw sztucznych w UE oraz ograniczenie ich przenikania do środowiska. Komisja przedstawi również wniosek ustawodawczy w sprawie minimalnych wymagań jakościowych dotyczących wody odzyskiwanej oraz zaproponuje przegląd dyrektywy w sprawie wody pitnej w ramach działań następczych w związku z oceną REFIT oraz europejską inicjatywą obywatelską „Right2Water”. Komisja opracuje ramy monitorowania, aby zapewnić planowe osiąganie postępów w zakresie ambicji dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wzajemnie umacniające się korzyści zarówno dla środowiska, jak i wzrostu gospodarczego.

W ramach europejskiego semestru 2017 Komisja będzie nadal kłaść nacisk na niezbędne działania, które powinny podjąć państwa członkowskie, aby zapewnić inwestycje, zdrowe finanse publiczne oraz reformę strukturalną. W swoim kolejnym zaleceniu w sprawie polityki gospodarczej strefy euro Komisja będzie także promować pozytywny kurs polityki budżetowej dla strefy euro w ramach wsparcia polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. Na podstawie analizy przedstawionej w sprawozdaniach państw, które zostaną przyjęte w lutym, Komisja opracuje szereg zaleceń dla poszczególnych krajów i przedstawi je Radzie w maju.

Komisja będzie kontynuować współpracę z Parlamentem Europejskim i Radą w zakresie wniosku w sprawie przeglądu wieloletnich ram finansowych (na lata 2014–2020) 14 . Celem Komisji jest rewizja budżetu mająca na celu wzmocnienie wsparcia dla priorytetów Unii i poprawę zdolności reagowania na nieprzewidziane okoliczności, a także uproszczenie zasad obowiązujących beneficjentów i lepsze ukierunkowanie na wyniki. Następnie Komisja przedstawi kompleksowy wniosek w sprawie przyszłych ram wykraczających poza 2020 r., w tym dotyczący zasobów własnych. Wniosek ten będzie zgodny z inicjatywą „Budżet UE ukierunkowany na wyniki” i będzie odzwierciedlać przyszłe wyzwania i potrzeby Unii po 2020 r. na podstawie oceny bieżącej polityki wydatków i instrumentów wydatkowych.

Komisja będzie kontynuować prace i szeroko zakrojone konsultacje dotyczące uproszczenia i modernizacji wspólnej polityki rolnej, aby zmaksymalizować jej wkład w osiągnięcie dziesięciu priorytetów Komisji oraz celów zrównoważonego rozwoju. Działania te będą poświęcone przede wszystkim szczegółowym priorytetom politycznym na przyszłość, przy uwzględnieniu opinii platformy REFIT i bez uszczerbku dla wniosku Komisji w sprawie przeglądu wieloletnich ram finansowych. Jeżeli chodzi o pozycję rolników w łańcuchu dostaw, Komisja rozważy – w świetle wyników bieżących prac Grupy Zadaniowej ds. Rynków Rolnych oraz Forum Wysokiego Szczebla w sprawie łańcucha dostaw żywności – podjęcie dalszych działań w stosownych przypadkach.

2.     Połączony jednolity rynek cyfrowy

Europa, która wzmacnia pozycję obywateli i przedsiębiorstw Technologie cyfrowe i komunikacja cyfrowa są obecne w każdym aspekcie życia, przynosząc nowe możliwości w zakresie kreatywności, działalności gospodarczej i zatrudnienia, ale także podkreślając konieczność zapewnienia zaufania i cyberbezpieczeństwa. Uwolnienie pełnego potencjału dodatkowego rozwoju połączonego jednolitego rynku cyfrowego poprzez zakończenie wdrażania tej strategii pozostanie jednym z najważniejszych priorytetów na 2017 r. Jak ogłoszono w zeszłorocznym programie prac, w ciągu najbliższych kilku miesięcy Komisja przedstawi pozostałe wnioski, przykładowo w sprawie pakietu REFIT dotyczącego podatku od wartości dodanej, obejmującego wnioski w sprawie handlu elektronicznego, e-publikacji i e-booków, a także inicjatyw związanych z postępami w dziedzinie gospodarki opartej na danych, w tym uwzględniając nieuzasadnione bariery dla swobodnego przepływu danych w obrębie Europy.

Komisja poświęci szczególną uwagę ścisłej współpracy ze współprawodawcami, aby szybko osiągnąć postępy w zakresie już przedstawionych wniosków. Obejmują one wnioski dotyczące umów cyfrowych 15 , prawa autorskiego 16 , blokowania geograficznego 17 , możliwości przenoszenia 18 , doręczania paczek 19 , audiowizualnych usług medialnych 20 , telekomunikacji 21 , wykorzystywania pasma częstotliwości 700 MHz na potrzeby usług komórkowych 22 oraz niedawny wniosek Komisji w sprawie WiFi4EU 23 . Łączność ma kluczowe znaczenie, a Komisja spełni swoją obietnicę dotyczącą zniesienia opłat roamingowych do połowy 2017 r. Komisja dokona przeglądu postępów w zakresie tworzenia jednolitego rynku cyfrowego i zidentyfikuje obszary, w których konieczne jest podjęcie dalszych starań przez współprawodawców oraz przedstawienie wszelkich niezbędnych dodatkowych wniosków.

3.     Stabilna unia energetyczna z perspektywiczną polityką w kwestii zmiany klimatu

Europa, która bierze odpowiedzialność za spełnienie złożonych obietnic. Szybka ratyfikacja porozumienia paryskiego udowodniła, że państwa członkowskie są w stanie osiągnąć kompromis, kiedy oczywiste jest, iż wpływ działań całej Unii jest większy, niż wynosi suma jej części składowych. Fakt ten potwierdził również wiodącą rolę UE na świecie w kwestii zmiany klimatu. Spełnienie zobowiązań jest teraz konieczne, aby urzeczywistnić modernizację gospodarki europejskiej, zapewniając jednocześnie przemianę sprawiedliwą społecznie. W tym kontekście priorytetem jest realizacja porozumienia paryskiego oraz międzynarodowego porozumienia w sprawie emisji ze statków powietrznych (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego).

Zgodnie z zapowiedzią Komisja będzie kontynuować realizację strategii unii energetycznej i przedstawi, do końca bieżącego roku, kompleksowy pakiet służący zarządzaniu modernizacją gospodarki poprzez priorytetowe traktowanie efektywności energetycznej, dążenie do osiągnięcia celu, jakim jest zajęcie wiodącej pozycji w dziedzinie energii odnawialnych, oraz zapewnienie konsumentom sprawiedliwych warunków. W tym kontekście zostaną podjęte działania prawodawcze dotyczące efektywności energetycznej, energii odnawialnej, w tym zrównoważonego charakteru bioenergii, projektowania rynku energii elektrycznej oraz zasad zarządzania na potrzeby unii energetycznej. W ramach inicjatywy mającej na celu przyspieszenie innowacji w dziedzinie czystej energii Komisja udzieli wsparcia na prowadzenie badań i wprowadzanie na rynek niezbędnych innowacji technologicznych w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, aby zrealizować cele dotyczące obniżenia emisyjności określone w porozumieniu paryskim i zgodne z ustalonymi przez nas wartościami docelowymi na rok 2030. Parlament i Rada muszą potraktować priorytetowo wszystkie wnioski ustawodawcze dotyczące unii energetycznej przedstawione przez Komisję w 2015 i 2016 r. Obejmują one wyżej wspomniany pakiet, pakiet bezpieczeństwa dostaw gazu 24 , unijny system handlu uprawnieniami do emisji 25 oraz powiązane zasady dotyczące wspólnego wysiłku redukcyjnego 26 , a także użytkowanie gruntów i leśnictwa 27 .

Zostaną również podjęte działania następcze w zakresie zaprezentowanej w lipcu strategii na rzecz mobilności niskoemisyjnej. W tym kontekście celem będzie zwiększenie wydajności transportu poprzez uwzględnienie potrzeb mobilności osób i towarów oraz promowanie ograniczenia emisji, w tym w drodze stopniowego przechodzenia na pojazdy niskoemisyjne, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności tej gałęzi przemysłu. W tym celu pierwszym podjętym krokiem będzie zaprezentowanie dokonanych w ramach REFIT rewizji rozporządzeń dotyczących samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych oraz przedstawienie strategii ustanawiających normy zerowej lub niskiej emisji na okres po 2020 r., a także przeglądu dyrektywy w sprawie czystych ekologicznie pojazdów w celu ulepszenia zachęt i zasad dotyczących udzielania zamówień publicznych. Planowane są propozycje usprawnień dla tych państw członkowskich, które zdecydują się na stosowanie opłat drogowych, w tym w zakresie interoperacyjności usług opłat elektronicznych.

4.     Pogłębiony i bardziej sprawiedliwy rynek wewnętrzny oparty na wzmocnionej bazie przemysłowej

Silny wkład europejski w tworzenie miejsc pracy i w rozwój gospodarczy, wsparcie dla przemysłu. Swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału stanowią podstawę wzrostu gospodarczego Europy. Europa jest największym na świecie jednolitym rynkiem, a celem reform określonych w strategii jednolitego rynku jest uwolnienie jej pełnego potencjału. W synergii z innymi strategiami Komisji potencjał ten przyczyni się do stworzenia odpowiednich warunków dla trwałej konkurencyjności gospodarki europejskiej i do wsparcia innowacji, cyfryzacji oraz transformacji przemysłu.

Nadchodzące, zapowiedziane już rezultaty dotyczą działań mających ułatwić rozwój MŚP i przedsiębiorstw typu start-up, pakietu praw własności intelektualnej oraz pakietu usług służącego zniesieniu barier na rynku usług. Komisja przedstawi inicjatywę dotyczącą prawa spółek, aby ułatwić stosowanie technologii cyfrowych w cyklu życia przedsiębiorstwa oraz połączenia i podziały transgraniczne.

W przyszłym roku Komisja podejmie działania mające na celu wzmocnienie jednolitego rynku towarów, szczególnie poprzez ułatwienie wzajemnego uznawania oraz uwzględnienie rosnącej liczby niezgodnych z wymogami produktów na rynku UE dzięki przeprowadzeniu w ramach REFIT rewizji odpowiedniego prawodawstwa. Dzięki temu przedsiębiorcom będzie łatwiej oferować produkty na poziomie transgranicznym, a jednocześnie powstaną środki zachęty do poprawy zgodności regulacyjnej oraz przywrócone zostaną równe warunki działania na korzyść przedsiębiorstw i obywateli. Komisja wdroży również inicjatywę dotyczącą skoordynowanych ocen technologii medycznych.

W oparciu o strategię na rzecz mobilności niskoemisyjnej Komisja będzie pracować w sposób zintegrowany nad mobilnością, łącznością oraz przyszłością przemysłu motoryzacyjnego, który musi sprostać wyzwaniom strukturalnym oraz odbudować zaufanie w zakresie swoich zobowiązań i zdolności do ograniczania emisji pochodzących z samochodów. Komisja będzie kontynuować prace szczególnie w zakresie otoczenia regulacyjnego, rozwoju ekosystemu, zasobooszczędności oraz normalizacji, aby ułatwić wprowadzenie na rynek coraz bardziej wydajnych pojazdów samojezdnych i samochodów podłączonych do internetu.

Jeżeli chodzi o przemysł kosmiczny, w ramach działań następczych w związku z europejskim planem działań w sektorze obrony i Strategią kosmiczną dla Europy, Komisja w 2017 r. przedstawi inicjatywę mającą na celu zapewnienie niezawodnych, bezpiecznych i opłacalnych usług łączności satelitarnej na potrzeby organów publicznych (GOVSATCOM – rządowa łączność satelitarna), a także środki, których celem będzie ułatwienie wprowadzenia na rynek usług i danych dotyczących sektora przestrzeni kosmicznej.

Egzekwowanie zasad jednolitego rynku jest niezbędne, aby zapewnić ich odpowiednie rezultaty. W 2017 r. Komisja, w ramach szerszego podejścia do egzekwowania, przedstawi wnioski w sprawie modernizacji i usprawnienia narzędzi służących rozwiązywaniu problemów, w tym SOLVIT, oraz będzie promować wśród obywateli i przedsiębiorstw świadomość na temat przysługujących im praw. Działania te będą obejmować narzędzie informacyjne jednolitego rynku oraz jednolitą cyfrową bramę sieciową, aby udzielić wsparcia przedsiębiorstwom i pomóc im rozwinąć działalność transgraniczną na całym jednolitym rynku, uwzględniając opinię platformy REFIT. Komisja przedstawi wnioski w sprawie dodatkowych uprawnień dla krajowych organów ds. konkurencji, aby mogły skuteczniej egzekwować zasady gwarantujące konkurencyjne środowisko na jednolitym rynku.

Zgodnie z wezwaniem Rady Europejskiej, mając na celu poczynienie szybkich postępów, aby zapewnić przedsiębiorstwom łatwiejszy dostęp do finansowania oraz wspierać inwestycje w gospodarkę realną, Komisja przedstawi przegląd śródokresowy planu działania unii rynków kapitałowych, identyfikując pozostałe przeszkody i wszelkie niezbędne dodatkowe środki. Komisja zaproponuje prosty, wydajny i konkurencyjny indywidualny program emerytalny mający na celu ograniczenie barier związanych ze świadczeniem transgranicznych usług w tym zakresie i zwiększającą się konkurencyjnością między podmiotami wypłacającymi emerytury; rewizję rozporządzenia w sprawie infrastruktury rynku europejskiego w ramach REFIT (EMIR); strategię na rzecz zrównoważonego finansowania; środki służące ułatwieniu finansowania przedsiębiorstw infrastrukturalnych; oraz plan działania na rzecz detalicznych usług finansowych w celu zniesienia barier krajowych, które uniemożliwiają konsumentom uzyskanie dostępu do najlepszej oferty pod względem wartości, wyboru i cen oraz korzystanie z nowych technologii finansowych. Komisja zapewni również działania następcze w związku z zaproszeniem do składania uwag na temat łącznego wpływu przepisów finansowych, uwzględniając również opinię platformy REFIT dotyczącą wymogów sprawozdawczości. Komisja przedstawi także pozostałe wnioski, które zostały już ogłoszone, w tym dotyczące przepisów w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw i drugiej szansy w celu zapewnienia sprawiedliwej i skutecznej likwidacji przedsiębiorstwa oraz możliwości ponownego rozpoczęcia działalności przez przedsiębiorcę, w przypadku gdy jego wcześniejsza działalność się nie powiedzie.

Należyte otoczenie podatkowe musi charakteryzować się prostotą i skutecznością na potrzeby przedsiębiorstw prowadzących działalność na poziomie transgranicznym, przy czym należy zapewnić, aby takie przedsiębiorstwa uczciwie i skutecznie płaciły podatki w miejscach, w których w rzeczywistości generują zyski. Równolegle do niniejszego programu prac Komisja ponownie uruchamia inicjatywę wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych, której pierwszy etap dotyczy wspólnej podstawy opodatkowania 28 . Komisja przedstawia również dalsze środki w ramach walki z oszustwami podatkowych i uchylaniem się od opodatkowania, w tym za pośrednictwem państw trzecich 29 . W ciągu następnego roku dodatkowe środki w obszarze przejrzystości podatkowej – uwzględniające trwający proces konsultacji – mogą obejmować wniosek dotyczący zwiększenia nadzoru nad osobami, które promują i wspierają programy agresywnego planowania podatkowego. Realizując kluczowy element strategii zewnętrznej na rzecz efektywnego opodatkowania, Komisja we współpracy z państwami członkowskimi będzie dążyć do zakończenia prac nad unijnym wykazem jurysdykcji państw trzecich, w których nie przestrzega się międzynarodowych standardów dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych oraz nie wykonuje się odpowiednich umów międzynarodowych dotyczących najlepszych praktyk w zakresie zwalczania erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków.

Każdego roku podatnicy w państwach członkowskich UE ponoszą koszt transgranicznych oszustw związanych z VAT sięgający kwoty około 50 mld EUR. Jednocześnie na małych przedsiębiorstwach spoczywa duże obciążenie administracyjne związane z przestrzeganiem przepisów w zakresie VAT, a innowacje techniczne stwarzają nowe wyzwania związane ze skutecznym poborem podatków. Komisja przedstawi zatem środki mające na celu: wdrożenie planu działania w sprawie VAT, uproszczenie VAT na potrzeby mniejszych przedsiębiorstw oraz stworzenie podstaw nowoczesnego, bardziej skutecznego, przyjaznego dla przedsiębiorstw i odpornego na oszustwa ostatecznego europejskiego systemu VAT, uwzględniając opinie platformy REFIT. Kluczowym elementem odnośnej reformy jest przyjęcie bardziej skutecznego i proporcjonalnego podejścia do stawek VAT.

5.    Pogłębiona i bardziej sprawiedliwa unia gospodarcza i walutowa

Europa, która chroni naszą gospodarkę i zapewnia równe szanse dla pracowników i biznesu. Jako utrwalona waluta na rynku światowym euro przynosi ogromne, często niewidoczne korzyści gospodarcze. Tego roku dzięki niskim stopom oprocentowania i polityce pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego państwa należące do strefy euro zaoszczędziły 50 mld EUR na płatnościach odsetek od posiadanego zadłużenia. Komisja popiera ambicję i plany działania przedstawione w sprawozdaniu pięciu przewodniczących: „Dokończenie budowy europejskiej unii gospodarczej i walutowej”.

Biała księga w sprawie przyszłości Unii określająca działania dotyczące kształtu reformy UE, do której należy 27 państw członkowskich, 60 lat po przyjęciu traktatów rzymskich będzie obejmować również przyszłość unii gospodarczej i walutowej w celu przygotowania etapu 2 jej pogłębienia w nowym kontekście politycznym i demokratycznym, w tym ukierunkowany na stabilność przegląd paktu stabilności i wzrostu oraz działania następcze w związku z art. 16 Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej (dotyczącym włączenia treści postanowień traktatu do ram prawnych Unii Europejskiej). Zostanie również przeprowadzony przegląd Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego (ESNF) w celu zwiększenia efektywności i skuteczności nadzoru na poziomie zarówno makro-, jak i mikroostrożnościowym. Należy przyspieszyć przyjęcie wniosku dotyczącego ustanowienia jednolitej reprezentacji strefy euro w Międzynarodowym Funduszu Walutowym 30 .

Priorytetowe znaczenie nadal ma ukończenie prac nad unią bankową oraz, w tym kontekście, wypracowanie porozumienia w sprawie wniosku dotyczącego wspólnego europejskiego systemu gwarantowania depozytów 31 . W świetle ostatnich ustaleń na szczeblu międzynarodowym Komisja przeprowadzi również przegląd części prawodawstwa w zakresie bankowości i przedstawi propozycje ukierunkowanych zmian rozporządzenia i dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych oraz dyrektywy w sprawie naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków; celem odnośnych zmian jest zwiększenie odporności banków, przy jednoczesnym uproszeniu przepisów na potrzeby podmiotów o mniej złożonym modelu biznesowym, promowaniu inwestycji szczególnie w MŚP oraz umocnieniu istniejących środków zmniejszających ryzyko, w szczególności poprzez wdrożenie globalnych standardów w odniesieniu do banków o znaczeniu systemowym w zakresie całkowitej zdolności do pokrycia strat. Kluczowym elementem wsparcia na rzecz większego poziomu podziału ryzyka ponoszonego w sektorze prywatnym w ramach unii gospodarczej i walutowej jest przyspieszenie procesu tworzenia unii rynków kapitałowych. Należy przyspieszyć przyjęcie oczekujących na rozpatrzenie wniosków w sprawie sekurytyzacji 32 i prospektu emisyjnego 33 .

Komisja jest zdecydowana promować pozytywną konwergencję w zakresie warunków socjalnych oraz wzmocnić społeczny wymiar integracji europejskiej. Bazując na dowodach zgromadzonych w toku tegorocznych konsultacji społecznych, Komisja przedstawi wniosek dotyczący europejskiego filaru praw socjalnych określającego zasady Unii, u której podstaw leży sprawiedliwość społeczna. W ramach tego filaru zostanie określony zestaw zasad służących promowaniu równych szans w europejskiej społecznej gospodarce rynkowej. Takie działanie wytyczy kierunek w zakresie polityki wskazujący sposób na osiągnięcie sprawiedliwych i dynamicznych rynków pracy, na których każdy ma szansę wykorzystać swoje umiejętności w praktyce, oraz sprawnych i trwałych siatek bezpieczeństwa socjalnego odpowiednich do obecnie szybko zachodzących zmian. Dodatkowo realizowane będą powiązane inicjatywy, takie jak inicjatywy na rzecz sprostania wyzwaniom w zakresie godzenia życia zawodowego z rodzinnym, przed którymi stoją pracujące rodziny.

6.    Handel: rozsądna i wyważona umowa o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi

Europa, która jest dostępna dla partnerów i prowadzi z nimi wymianę handlową, a jednocześnie wzmacnia swoje instrumenty ochrony handlu. W obecnej gospodarce światowej handel stanowi podstawowy element decydujący o wzroście gospodarczym, miejscach pracy i konkurencyjności. Handel oznacza miejsca pracy – każdy miliard euro zarobiony na wywozie przekłada się na 14 000 dodatkowych miejsc pracy w całej UE. Co więcej, obecnie ponad 30 mln miejsc pracy, czyli jedna siódma wszystkich miejsc pracy w UE, zależy od wywozu do pozostałych regionów na świecie. Z tego względu UE nadal jest zdecydowana tworzyć otwarty, oparty na zasadach system handlowy.

Bazując na skutecznej unijnej sieci umów o wolnym handlu, Komisja będzie kontynuowała negocjacje prowadzone ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią, państwami Mercosuru, Meksykiem, Tunezją i państwami ASEAN. Komisja będzie dążyć do uzyskania upoważnienia do rozpoczęcia negocjacji z Turcją, Australią, Nową Zelandią i Chile. Kontynuowane będą prace w ramach WTO, w tym nad umowami wielostronnymi, a także nad sprawną ratyfikacją kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) z Kanadą.

Komisja zobowiązała się również do zapewnienia utrzymania sprawiedliwego handlu poprzez aktualizację i modernizację europejskich instrumentów ochrony handlu w celu zagwarantowania ich trwałości w świetle nowych wyzwań gospodarczych, takich jak nadmierne zdolności i zmieniające się realia prawne wraz z wygaśnięciem niektórych przepisów protokołów w sprawie przystąpienia do WTO. Obecnie Rada musi szybko przełamać impas panujący w związku z wnioskiem Komisji z 2013 r. w sprawie modernizacji instrumentów ochrony handlu, w tym w sprawie reformy zasady niższego cła 34 . W dniu 21 października 2016 r. Rada Europejska zaleciła jak najszybsze, tj. do końca 2016 r., wypracowanie wyważonego porozumienia dotyczącego stanowiska Rady w sprawie kompleksowej modernizacji wszystkich instrumentów ochrony handlu.

Ze względu na wspólne wartości UE i Stanów Zjednoczonych oraz strategiczne, polityczne i gospodarcze znaczenie stosunków transatlantyckich Komisja jest gotowa zawrzeć ambitną, wyważoną i spełniającą wysokie standardy umowę partnerstwa handlowo-inwestycyjnego. Biorąc pod uwagę zbliżające się wybory w Stanach Zjednoczonych i nieuniknione spowolnienie tempa negocjacji, obie strony będą dążyły do utrwalenia postępów, jakie osiągnięto do tej pory. Komisja jest gotowa jak najszybciej podjąć współpracę z nową administracją Stanów Zjednoczonych w zakresie uprawnień powierzonych Komisji, potwierdzonych przez Radę Europejską w dniu 21 października 2016 r. 35 .

Komisja odegra również czołową rolę we wdrożeniu globalnego forum w sprawie nadwyżek produkcji stali pod auspicjami grupy G-20.

7.    Obszar sprawiedliwości i przestrzegania praw podstawowych, którego podstawą jest wzajemne zaufanie

Europa, która chroni i kultywuje europejskie wartości: wolność, demokrację i państwo prawa. Ze względu na zagrożenia stojące obecnie przed Europą kluczową i powszechną kwestią jest bezpieczeństwo na granicach Unii i na jej terytorium. Zagrożenie terrorystyczne nigdy wcześniej nie było tak odczuwalne w Europie jak obecnie. Komisja zamierza prowadzić działania następcze w związku z Europejską agendą bezpieczeństwa w celu utorowania drogi ku unii bezpieczeństwa i wzmocnienia kontroli na granicach Unii. Odnośne działania obejmą utworzenie unijnego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) w celu automatycznego sprawdzania obywateli państw trzecich zwolnionych z obowiązku wizowego, którzy planują podróż do strefy Schengen; system ten ma stanowić uzupełnienie zaproponowanego już przez Komisję 36 systemu wjazdu/wyjazdu obywateli państw trzecich i powinien zostać uzgodniony w trybie pilnym, co dotyczy również wniosku Komisji dotyczącego systematycznego sprawdzania obywateli Unii przekraczających granice zewnętrzne UE 37 . Ponadto Komisja przedstawi udoskonalenia Systemu Informacyjnego Schengen oraz – w ramach działań następczych w związku z trwającymi pracami grupy wysokiego szczebla ds. systemów informacyjnych i interoperacyjności – zwiększy interoperacyjność europejskich istniejących i przyszłych systemów ścigania przestępstw i zarządzania granicami. Komisja przedstawi również inicjatywę na rzecz dostępu do dowodów cyfrowych, zważywszy na rosnące znaczenie zapewnienia skutecznych postępowań przygotowawczych i postępowań karnych na potrzeby walki z poważnymi przestępstwami i terroryzmem.

W nadchodzących miesiącach Komisja będzie kontynuowała wdrażanie planu działania UE na rzecz walki z finansowaniem terroryzmu, przedstawiając wnioski w sprawie harmonizacji sankcji służących zapobieganiu praniu pieniędzy, w sprawie nielegalnego przepływu środków pieniężnych, w sprawie nielegalnego handlu dobrami kultury oraz w sprawie zamrażania i konfiskaty mienia pochodzącego z działalności przestępczej. Komisja dąży również do poprawy efektywności Europolu, a w szczególności do zwiększenia środków, którymi dysponuje Europejskie Centrum ds. Zwalczania Terroryzmu. Komisja będzie przedstawiać comiesięczne sprawozdania z postępów w kierunku unii bezpieczeństwa 38 oraz będzie współpracować z Parlamentem Europejskim i Radą w celu terminowego uzgodnienia kluczowych środków na rzecz zapobiegania nadużywaniu broni palnej i kryminalizacji zachowań terrorystycznych, w tym odbywaniu podróży przez zagranicznych bojowników terrorystycznych.

Egzekwowanie prawa do bezpieczeństwa nigdy nie może powodować narażenia na szwank możliwości wyegzekwowania innych praw podstawowych, w tym prawa do ochrony danych osobowych. Europejskie rozporządzenie o ochronie danych 39 będzie stosowane od 2018 r., a Komisja zapewni, aby ten sam wysoki poziom ochrony danych osobowych obejmował europejskie instytucje, organy i jednostki organizacyjne. W tym samym duchu Komisja zbada również nowe decyzje w sprawie odpowiedniej ochrony danych osobowych dotyczące wymiany takich danych z państwami trzecimi w celu zapewnienia wysokich standardów w zakresie przekazywania danych osobowych państwom trzecim. Komisja przedstawi przeprowadzoną w ramach REFIT rewizję dyrektywy o prywatności i łączności elektronicznej, służącą jej aktualizacji w związku z najnowszym rozwojem technologicznym i z uwzględnieniem opinii platformy REFIT. Komisja oceni także możliwość podjęcia horyzontalnych lub dalszych sektorowych działań na szczeblu UE mających na celu ochronę demaskatorów ujawniających informacje o nielegalnym zachowaniu.

Komisja będzie kontynuować prace zmierzające do przystąpienia UE do europejskiej konwencji praw człowieka, w pełni uwzględniając orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości. A zważywszy na fakt, że niezależne i skuteczne systemy wymiaru sprawiedliwości przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i stoją na straży praw podstawowych, Komisja we współpracy z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi nadal będzie promować państwo prawa i bronić je.

8.    W kierunku nowej polityki w dziedzinie migracji

Europa, która chroni swoje granice i wdraża odpowiedzialną politykę migracyjną. Zarządzanie przepływami migracyjnymi przy jednoczesnym zapewnieniu, aby osoby szukające schronienia zawsze znalazły bezpieczny port w Europie, wciąż stanowi codzienne wyzwanie. W ciągu ostatniego roku Komisja przyspieszyła prace prowadzone wraz z Parlamentem Europejskim, Radą i państwami członkowskimi w ramach Europejskiego programu w zakresie migracji, aby umożliwić szybką, skoordynowaną reakcję na kryzys uchodźczy oraz określić długoterminowe ramy w oparciu o solidarność i odpowiedzialność.

Determinacja UE, aby przeciwdziałać skutkom kryzysu, doprowadziła do niespotykanego dotąd codziennego zaangażowania w terenie. Komisja, agencje UE i państwa członkowskie współpracują, aby ratować życie na morzu oraz wspierać państwa członkowskie bezpośrednio dotknięte kryzysem. Ponad 15 mld EUR z budżetu UE przeznaczono na działania mające przeciwdziałać kryzysowi uchodźczemu. Oświadczenie UE–Turcja stanowi decydujący krok, aby położyć kres przemytowi nielegalnych imigrantów, uregulować przepływy migracyjne i ograniczyć liczbę ofiar śmiertelnych. W 2017 r. Komisja utrzyma intensywność swoich działań na rzecz zapewnienia uchodźcom bezpośredniego wsparcia oraz ich integracji w społecznościach przyjmujących w Europie i państwach trzecich, aby usprawnić zarządzanie migracjami w najbardziej narażonych strefach przygranicznych i zwalczać przemyt migrantów i handel nimi, w szczególności jeżeli chodzi o małoletnich bez opieki, oraz na rzecz powrotu nielegalnych migrantów.

W obszarze swobodnego przemieszczania się wewnątrz Unii, kwestia europejskich granic zewnętrznych bardziej niż kiedykolwiek stanowi wspólną odpowiedzialność. Podjęto działania mające na celu ponowne unormowanie swobodnego przepływu osób w strefie Schengen. W ciągu mniej niż jednego roku UE stworzyła trwały system służący zapewnieniu ochrony na granicach oraz zapobieganiu i przeciwdziałaniu niedoskonałościom kontroli osób przekraczających granice UE poprzez sprawny europejski system straży granicznej i przybrzeżnej.

Trwała zdolność do zarządzania migracjami w wiarygodny i zrównoważony sposób wymaga zastosowania pełnego zakresu instrumentów migracyjnych. Wszystkie niezbędne elementy są obecnie przedmiotem obrad Parlamentu Europejskiego i Rady. Szybkie przyjęcie kluczowych wniosków, takich jak reforma przepisów dublińskich dotyczących wspólnego europejskiego systemu azylowego 40 , przekształcenie Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu w Agencję UE ds. Azylu o pełnym zakresie funkcji 41 , wzmocnienie systemu Eurodac 42 , nowe ramy przesiedleń 43 , a także środki służące odpowiedniemu zarządzaniu legalną migracją 44 są niezbędne w celu zapewnienia wszechstronnego i spójnego podejścia, którego potrzebuje Unia Europejska, aby stawić czoła wyzwaniu, jakim jest migracja.

Opierając się o pierwsze wyniki nowych ram partnerstwa z państwami trzecimi w ramach Europejskiego programu w zakresie migracji 45 , instytucje UE i państwa członkowskie muszą podjąć dalsze prace, tak aby kwestie migracyjne znalazły się w centrum uwagi w stosunkach ze wszystkimi kluczowymi krajami partnerskimi pochodzenia i tranzytu oraz aby stanowiły one warunek jakości tych stosunków. Państwa pochodzenia i tranzytu zaczęły podejmować ściślejszą współpracę na rzecz zapobiegania nielegalnej migracji i na rzecz powrotu. Komisja będzie musiała również wdrożyć skuteczne procedury prawne dotyczące przekraczania granic Unii w drodze legalnej migracji lub przesiedlenia.

W przyszłym roku Komisja przeprowadzi bilans poszczególnych obszarów działań w ramach strategii, aby przeprowadzić wszechstronny przegląd osiągniętych postępów w kierunku skuteczniejszego i bardziej zrównoważonego zarządzania migracjami, a także zidentyfikuje dalsze niezbędne starania.

9.    Silniejsza pozycja na arenie międzynarodowej

Europa, która chroni, broni również swoich interesów poza naszymi granicami. Europa dysponuje miękką siłą o znaczeniu światowym. Unia Europejska, w ramach strategii globalnej oraz zmienionej europejskiej polityki sąsiedztwa, będzie kontynuować stosowanie wszystkich instrumentów, jakie ma do dyspozycji, aby udzielać wsparcia swoim partnerom w zakresie stabilizacji gospodarczej i politycznej, reform oraz budowania odporności. Komisja będzie nadal współpracować z krajami kandydującymi na rzecz wspólnej stabilności i dobrobytu w ramach polityki rozszerzenia.

Miękka siła nie jest jednak wystarczająca w świecie coraz bardziej podatnym na konflikty. W związku z tym pod koniec bieżącego roku Komisja przedstawi europejski plan działań w sektorze obrony, w którym przedstawi, w jaki sposób polityka i instrumenty UE mogą zapewnić – dzięki bazie przemysłowej i zasobom umiejętności – rozwój zdolności obronnych zidentyfikowanych w świetle bieżących i przyszłych zagrożeń bezpieczeństwa. Następnie Komisja zaproponuje stworzenie Europejskiego Funduszu Obronnego, aby promować badania naukowe i innowacje oraz przyczynić się do wzmocnienia europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego, jak również w jeszcze większym stopniu stymulować rozwój kluczowych zdolności obronnych. Co więcej, Komisja zaproponuje dalsze środki w zakresie zamówień publicznych w dziedzinie obrony.

Celem oczekującego na przyjęcie wniosku Komisji w sprawie zmiany instrumentu przyczyniającego się do stabilności i pokoju jest zlikwidowanie braków w zdolności Unii Europejskiej do udzielenia wsparcia krajom partnerskim, aby mogły one samodzielnie zapobiegać kryzysom i zarządzać nimi, szczególnie poprzez budowanie zdolności w zakresie wspierania bezpieczeństwa i rozwoju. Z uwagi na bezpośrednie zagrożenia dla stabilności i pokoju, a zatem dla rozwoju w szeregu kluczowych krajów partnerskich, ważne jest, aby Parlament Europejski i Rada sprawnie przyjęły ten wniosek.

Unia Europejska będzie dalej dążyć do rozwiązania bieżących konfliktów i kryzysów w swoim sąsiedztwie i poza nim, oraz wniesie wkład w podejmowane obecnie w tym kontekście wysiłki Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych podmiotów międzynarodowych. Komisja i wysoki przedstawiciel przyjmą strategię UE na rzecz Syrii, w ramach której określone zostaną możliwości dalszego europejskiego wsparcia humanitarnego oraz sposoby przyczynienia się do przemian politycznych, stabilizacji i odbudowy w celu przywrócenia pokoju wśród narodu syryjskiego oraz pluralistycznego, tolerancyjnego społeczeństwa obywatelskiego w Syrii.

Afryka pozostanie jednym z kluczowych partnerów strategicznych UE, a niedawny kryzys uchodźczy ponownie podkreślił znaczenie inwestowania w zrównoważone i stabilne stosunki – którym przewodzi poczucie wspólnej odpowiedzialności – z krajami afrykańskimi. Ramy partnerstwa i odpowiednie finansowanie zapewnione w ramach kryzysowego funduszu powierniczego UE dla Afryki oraz nowego Europejskiego Planu Inwestycji Zewnętrznych (EPIZ) 46  odzwierciedlają zaangażowanie Komisji w ścisłą współpracę z partnerami afrykańskimi oraz wspólne stawianie czoła globalnym wyzwaniom. W świetle 5.szczytu UE–Afryka, który ma odbyć się pod koniec 2017 r., Komisja zaproponuje nowe podejście, w ramach którego powinny zostać określone cele strategiczne i priorytety UE w stosunkach z Afryką. Pozwoli to również wnieść wkład w afrykański filar ram prawnych po wygaśnięciu umowy z Kotonu, które Komisja wkrótce przedstawi, oraz podkreślić kluczowe znaczenie unijnych stosunków handlowych z partnerami afrykańskimi.

Zgodnie z zapowiedzią Komisja zaproponuje również odnowiony Konsensus europejski w sprawie rozwoju, dostosowując unijną politykę rozwojową do programu działań ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 i zapewniając wykorzystanie jego pełnego potencjału w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

10. Unia demokratycznych zmian

Europa, która bierze odpowiedzialność, słucha i spełnia obietnice. Zapewnienie zmian demokratycznych w Unii – najbardziej wszechstronny z 10 priorytetów wyznaczonych przez Komisję – nigdy nie było tak naglące jak obecnie. W tym krytycznym momencie przyszłość Unii zależy od zapewnienia Europejczyków, że wspólnie jesteśmy w stanie ochraniać ich, wzmacniać ich pozycję i bronić ich praw, a także od pomocy w tworzeniu pozytywnych i trwałych perspektyw na przyszłość.

Lepsze stanowienie prawa, rozliczalność i przejrzystość wciąż stanowią podstawowy model biznesowy, którego zasady Komisja i wszystkie instytucje UE muszą stosować w sposób spójny i z zaangażowaniem, jeżeli chcą odzyskać zaufanie obywateli. Komisja będzie ściśle współpracować z Parlamentem Europejskim i Radą, aby zapewnić pełne wdrożenie i stosowanie porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa, a także podejmie konstruktywne negocjacje z tymi obiema instytucjami na temat niedawnego wniosku Komisji w sprawie rejestru służącego przejrzystości, obejmującego Parlament Europejski, Radę i Komisję. Komisja zaproponuje również zmiany do porozumienia ramowego z Parlamentem Europejskim, aby zapewnić członkom Komisji możliwość kandydowania do Parlamentu Europejskiego.

Komisja złoży wniosek ustawodawczy w sprawie dostosowania istniejących aktów prawnych do postanowień Traktatu dotyczących aktów delegowanych i wykonawczych, tym samym stopniowo wycofując procedurę regulacyjną połączoną z kontrolą. Komisja oceni również legitymację demokratyczną bieżących procedur dotyczących przyjmowania aktów delegowanych i wykonawczych oraz rozważy możliwości zmiany istniejących procedur przyjmowania niektórych aktów prawa wtórnego.

Aby zapewnić zamierzony wpływ instrumentów prawnych UE, Komisja planuje nasilić swoje starania na rzecz stosowania, wdrażania i egzekwowania prawa Unii. Starania te obejmują pakiet środków służących skuteczniejszemu egzekwowaniu zasad jednolitego rynku, a w obszarze środowiska – wniosek REFIT w sprawie uproszczenia sprawozdawczości w zakresie ochrony środowiska w następstwie niedawnej kontroli sprawności, a także środki mające na celu ułatwienie dostępu do sprawiedliwości i wsparcie na rzecz zapewniania przestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska w państwach członkowskich.

III.    Przyspieszenie realizacji 10 priorytetów przez trzy instytucje

Program Unii Europejskiej, ogłoszony przez przewodniczącego Komisji w orędziu o stanie Unii w dniu 14 września 2016 r. 47 , nie tylko odzwierciedla wyrażone przez obywateli oczekiwania względem UE i dialogi prowadzone przez Komisję z bezpośrednio wybranymi posłami do Parlamentu Europejskiego 48 i członkami Rady, w których zasiadają reprezentanci wszystkich rządów krajowych 49 , oraz wkład włożony przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny 50 i Komitet Regionów 51 , ale także jest w pełni dostosowany do priorytetów określonych w Bratysławie przez 27 szefów państw lub rządów 52 .

W nadchodzącym roku Komisja skupi się głównie na osiągnięciu tych celów, jednak nie będzie w stanie dokonać tego samodzielnie. Konstruktywny dialog Komisji z Parlamentem Europejskim i Radą przed opublikowaniem niniejszego programu prac przyczynił się do wspólnego określenia przyszłych priorytetów zgodnie z nowym porozumieniem międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa 53 . Komisja postrzega to porozumienie jako wspólne zobowiązanie do skoncentrowania się na kwestiach ważnych i pilnych, a jednocześnie dążenia do przyjęcia przejrzystych, opartych na dowodach, przewidywalnych i proporcjonalnych przepisów prawa, które przyniosą maksymalne korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom.

W ciągu najbliższych tygodni Komisja zamierza zatem podjąć współpracę z Parlamentem Europejskim i Radą, aby osiągnąć porozumienie między trzema przewodniczącymi w sprawie wspólnej deklaracji, w której określone zostaną szeroko zakrojone cele i priorytety na 2017 r. oraz wnioski, które wymagają traktowania priorytetowego w procesie ustawodawczym. Tak wygląda nowe wspólne zobowiązanie w ramach porozumienia międzyinstytucjonalnego 54 . Niniejszy program prac stanowi podstawę dla tych wspólnych rozważań i podkreśla znaczenie oczekujących na przyjęcie wniosków 55 , w kwestii których, zdaniem Komisji, należy szybko podjąć odpowiednie działania, umożliwiając Unii przełożenie tych wniosków na działania praktyczne i zaspokojenie najbardziej naglących potrzeb.

(1)

Załącznik I.

(2)

Załącznik II.

(3)

 Wyjątek stanowi standardowa deklaracja VAT, w przypadku której wcześniejszy wniosek Komisji trzeba było wycofać w tym roku z powodu braku poparcia ze strony Rady w ramach procedury ustawodawczej. Przykłady działań następczych Komisji objętych tegorocznym programem prac obejmują: wnioski w sprawie zmiany prawodawstwa UE w zakresie prywatności elektronicznej i podatku VAT (zob. załącznik I) oraz wniosek w sprawie aktu wykonawczego zgodnie z dyrektywą w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) (zob. załącznik II).

(4)

Załącznik V.

(5)

 Załącznik IV.

(6)

Decyzja Komisji z dnia 25.11.2014 r. w sprawie publikowania informacji dotyczących spotkań odbywających się między członkami Komisji a organizacjami lub osobami samozatrudnionymi (C(2014) 9051 final) oraz decyzja Komisji z dnia 25.11.2014 r. w sprawie publikowania informacji dotyczących spotkań odbywających się między dyrektorami generalnymi Komisji a organizacjami lub osobami samozatrudnionymi (C(2014) 9048 final).

(7)

COM(2016) 627 final.

(8)

http://ec.europa.eu/priorities/sites/beta-political/files/juncker-political-guidelines-speech_pl.pdf

(9)

W tym kontekście w 2017 r. Komisja skupi działania informacyjne na swoich priorytetach, bazując na działaniach z zakresu komunikacji instytucjonalnej na lata 2017–2018 zgodnie z wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2014-2020 (C(2016) 6838 z 25.10.2016).

(10)

COM(2016) 646 final.

(11)

Aby zapewnić wsparcie w realizacji inicjatywy, Komisja zaproponowała ostatnio zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych o dodatkową kwotę 2 mld EUR w latach 2017–2020.

(12)

Jak wspomniano powyżej, w ciągu zaledwie jednego roku Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych zaczął działać w 27 państwach członkowskich i przeznaczono z niego 138 mld EUR na inwestycje, w tym nowe środki finansowe dla blisko 300 000 małych i średnich przedsiębiorstw.

(13)

COM(2016) 581 final.

(14)

COM(2016) 603 final.

(15)

COM(2015) 634 final, COM(2015) 635/2 final.

(16)

COM(2016) 593 final, COM(2016) 594 final, COM(2016) 595 final, COM(2016) 596 final.

(17)

COM(2016) 289 final.

(18)

COM(2015) 627 final.

(19)

COM(2016) 285 final.

(20)

COM(2016) 287 final.

(21)

COM(2016) 590 final, COM(2016) 591 final.

(22)

COM(2016) 43 final.

(23)

COM(2016) 589 final.

(24)

COM(2016) 52 final and COM(2016) 53 final/2.

(25)

COM(2015) 337 final/2.

(26)

COM(2016) 482 final/2.

(27)

COM(2016) 479 final.

(28)

COM(2016) 683 i COM(2016) 685.

(29)

COM(2016) 686 i COM(2016) 687.

(30)

COM(2015) 603 final.

(31)

COM(2015) 586 final/2.

(32)

COM(2015) 472 final/2.

(33)

COM(2015) 583 final.

(34)

COM(2013) 192 final.

(35)

Konkluzje Rady Europejskiej – Bruksela, 20–21.10.2016 r., pkt 14: „Wzywa również Komisję do dalszych negocjacji z władzami Stanów Zjednoczonych, aby móc przedstawić ambitną, wyważoną i kompleksową umowę o wolnym handlu”.

(36)

COM(2016) 194 final i COM(2016) 196 final.

(37)

COM(2015) 670 final.

(38)

Pierwsze sprawozdanie Komisji z postępów ku skutecznej i rzeczywistej unii bezpieczeństwa przyjęto w dniu 12 października 2016 r.– COM(2016) 670 final.

(39)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz.U. L 119 z 4.5.2016.

(40)

COM(2016) 270 final/2.

(41)

COM(2016) 271 final.

(42)

COM(2016) 272 final/2.

(43)

COM(2016) 468 final.

(44)

COM(2016) 378 final.

(45)

COM(2016) 385 final.

(46)

 COM(2016) 581 final.

(47)

  http://ec.europa.eu/priorities/state-union-2016_pl . Zob. również list intencyjny podpisany przez przewodniczącego i pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji, zaadresowany do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady. Na tej podstawie pierwszy wiceprzewodniczący w dniu 20 września odbył rozmowy z Radą do Spraw Ogólnych, a Komisja spotkała się z Konferencją Przewodniczących Komisji w dniach 3 i 4 października. 

(48)

  http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2016-0312+0+DOC+XML+V0//PL

(49)

List przewodniczącego Rady do Spraw Ogólnych z dnia 4 października do przewodniczącego i pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji.

(50)

  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:C:2016:389:FULL&from=GA

(51)

  https://toad.cor.europa.eu/corwipdetail.aspx?folderpath=RESOL-VI%2f010&id=24254  

(52)

  http://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2016/09/16-bratislava-declaration-and-roadmap/

(53)

  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2016:123:FULL&from=EN

(54)

Pkt 7 porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa.

(55)

 Załącznik III.


Strasburg, dnia 25.10.2016

COM(2016) 710 final

ZAŁĄCZNIK

do

KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO ORAZ KOMITETU REGIONÓW


Program prac Komisji na rok 2017

Na rzecz Europy, która chroni, wspiera i broni

{SWD(2016) 400 final}


Załącznik I: nowe inicjatywy

Lp.

Tytuł

Opis 1  

Pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji

1.

Inicjatywa na rzecz młodzieży

Inicjatywa ta obejmuje wniosek dotyczący utworzenia Europejskiego Korpusu Solidarności (ustawodawczy/nieustawodawczy) oraz środki priorytetowe w celu wdrożenia elementów programu na rzecz umiejętności dotyczących ludzi młodych, w tym ramy jakościowe dotyczące przygotowania zawodowego oraz wniosek dotyczący zwiększenia mobilności uczniów zawodu (ustawodawcze); modernizację szkolnictwa i szkolnictwa wyższego (nieustawodawcza; 2. kwartał 2017); a także wniosek dotyczący poprawy śledzenia wyników absolwentów, ale także osób młodych, które odbyły kształcenie i szkolenie zawodowe (nieustawodawczy; 2. kwartał 2017);

2.

Realizacja planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym

Obejmuje ona strategię dotyczącą stosowania, ponownego użycia i recyklingu tworzyw sztucznych (nieustawodawcza; 4. kwartał 2017); środki dotyczące wody: wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań jakościowych dotyczących wody odzyskiwanej (w tym ocena skutków; art. 192 TFUE; 2. kwartał 2017); rewizję, w ramach programu REFIT, dyrektywy w sprawie wody pitnej (w tym ocena skutków; art. 192 ust. 1 TFUE; 4. kwartał 2017); inicjatywę w celu wyeliminowania prawnych, technicznych lub praktycznych utrudnień na styku przepisów dotyczących chemikaliów, produktów i odpadów (nieustawodawcza; 4. kwartał 2017); oraz ramy monitorowania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym (nieustawodawcza; 3. kwartał 2017).

3.

Ramy finansowe na okres po 2020 r.

Kompleksowy wniosek dotyczący kolejnych wieloletnich ram finansowych, w tym zasobów własnych (ustawodawczy/nieustawodawczy; art. 312 TFUE).

Połączony jednolity rynek cyfrowy

4.

Wdrożenie strategii jednolitego rynku cyfrowego

Przegląd śródokresowy wdrożenia strategii jednolitego rynku cyfrowego.

Stabilna unia energetyczna z perspektywiczną polityką przeciwdziałania zmianie klimatu

5.

Wdrożenie strategii unii energetycznej: niskoemisyjne podróże i mobilność

Rewizja, w ramach programu REFIT, kilku najważniejszych aktów prawnych, które wskazano w planie działania na rzecz niskoemisyjnej mobilności: strategie na okres po 2020 r. dotyczące pojazdów/vanów i samochodów ciężarowych, autobusów i autokarów (ustawodawcze, w tym ocena skutków; 2. kwartał 2017); dyrektywa w sprawie ekologicznie czystych pojazdów (w tym ocena skutków; art. 192 TFUE; 2. kwartał 2017); dyrektywy w sprawie „eurowiniet” i europejskiej usługi opłaty elektronicznej (EETS) (w tym ocena skutków; art. 91 TFUE; 2. kwartał 2017); inicjatywa ta obejmuje wprowadzenie w życie międzynarodowego porozumienia w sprawie emisji pochodzących ze statków powietrznych (ICAO) (ustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 192 TFUE; 1. kwartał 2017). 

Pogłębiony i bardziej sprawiedliwy rynek wewnętrzny oparty na wzmocnionej bazie przemysłowej

6.

Wdrożenie strategii jednolitego rynku

Efekty będą obejmować rewizję, w ramach programu REFIT, przepisów o towarach (ustawodawcza/nieustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 43/114/207 TFUE; 2. kwartał 2017), inicjatywę w zakresie prawa spółek na rzecz ułatwienia korzystania z technologii cyfrowych w całym cyklu życia spółki oraz transgranicznych połączeń i podziałów przedsiębiorstw (ustawodawcza, w tym ocena skutków; 3–4. kwartał 2017), inicjatywę dotyczącą skoordynowanych ocen technologii medycznych (ustawodawcza/nieustawodawcza, w tym ocena skutków; 4. kwartał/2017), środki na rzecz lepszego egzekwowania przepisów dotyczących jednolitego rynku w ramach szerszego pakietu dotyczącego egzekwowania prawa, w tym wnioski dotyczące jednolitego portalu cyfrowego (ustawodawcza/nieustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 114 TFUE; 1. kwartał 2017) oraz narzędzia informacyjnego dotyczącego jednolitego rynku (ustawodawcza, w tym ocena skutków; 1. kwartał 2017), unowocześnienie systemu SOLVIT (nieustawodawcza; 1 kwartał 2017) oraz zwiększenie uprawnień krajowych organów ochrony konkurencji, aby skuteczniej egzekwowały prawo (ustawodawcza/nieustawodawcza, w tym ocena skutków; 2. kwartał 2017). 

7.

Bardziej sprawiedliwe opodatkowanie przedsiębiorstw

Inicjatywa obejmuje wprowadzenie w życie planu działania dotyczącego VAT w oparciu o wnioski REFIT w sprawie docelowego systemu VAT i stawek VAT (ustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 113 TFUE; 3. kwartał 2017), pakiet na rzecz lepszej współpracy administracyjnej i wprowadzenia uproszczeń zmierzający do zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorstw i administracji podatkowych (ustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 113 TFUE; 4. kwartał 2017); wniosek dotyczący unijnego wykazu jurysdykcji państw trzecich, które nie przestrzegają standardów dobrego zarządzania dla celów podatkowych (nieustawodawcza; 3. kwartał 2017); oraz wprowadzenie do prawodawstwa UE umowy międzynarodowej dotyczącej erozji bazy podatkowej i przerzucania zysków (BEPS) (ustawodawcza/nieustawodawcza, w tym ocena skutków; 2. kwartał 2017).

8.

Wdrożenie Strategii kosmicznej dla Europy

Wnioski ustawodawcze dotyczące usług rządowej łączności satelitarnej (w tym ocena skutków; art. 189 TFUE; 4. kwartał 2017) oraz środki na rzecz ułatwienia wykorzystywania przez rynek danych pozyskanych w przestrzeni kosmicznej i usług kosmicznych (ustawodawcza/nieustawodawcza).

9.

Wdrożenie planu działania na rzecz tworzenia unii rynków kapitałowych

Przegląd śródokresowy (nieustawodawczy; 2. kwartał 2017) posłuży do oceny postępów we wdrażaniu unii rynków kapitałowych oraz określenia ewentualnych dodatkowych środków niezbędnych do poprawy finansowania gospodarki. Nowe środki będą obejmować ramy na rzecz unijnego produktu z zakresu indywidualnego zabezpieczenia emerytalnego (ustawodawcza/nieustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 114 TFUE; 2. kwartał 2017); rewizję, w ramach programu REFIT, rozporządzenia w sprawie infrastruktury rynku europejskiego (EMIR) (w tym ocena skutków; art. 114 TFUE; 1. kwartał 2017); plan działania w obszarze detalicznych usług finansowych (nieustawodawczy; 1. kwartał 2017) oraz dodatkowe przepisy delegowane w celu ułatwienia finansowania przedsiębiorstw infrastrukturalnych przez inwestorów instytucjonalnych (w tym ocena skutków; 4. kwartał 2016).

Pogłębiona i bardziej sprawiedliwa unia gospodarcza i walutowa

10.

Silna Unia oparta na silnej unii gospodarczej i walutowej

Biała księga dotycząca przyszłości Europy (nieustawodawcza; 1. kwartał 2017) wytyczająca kierunki reformy UE złożonej z 27 państw członkowskich 60 lat po podpisaniu traktatów rzymskich; Komisja uwzględni w niej także kwestię przyszłości UGW, mając na uwadze przygotowanie 2. etapu pogłębiania UGW w nowych warunkach politycznych i demokratycznych (w tym przegląd paktu stabilności i wzrostu pod kątem stabilności oraz działania następcze w związku z art. 16 Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w UGW (uwzględnienie istotnej części tego traktatu w ramach prawnych UE). Inicjatywa obejmie także przegląd Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego (ESFS) w celu zwiększenia efektywności i skuteczności nadzoru na poziomie zarówno makro-, jak i mikroostrożnościowym. 

11.

Europejski filar praw socjalnych

Po konsultacjach społecznych w ramach inicjatywy przedstawiony zostanie wniosek dotyczący filara praw socjalnych (1. kwartał 2017) oraz powiązane inicjatywy, takie jak np. inicjatywy mające ułatwić sprostanie wyzwaniom związanym z zachowaniem równowagi między pracą a życiem prywatnym w pracujących rodzinach (ustawodawcza/nieustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 153/ 157 TFUE, w sprawie dostępu do ochrony socjalnej (ustawodawcza/nieustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 153/ 292), oraz wdrożenie dyrektywy w sprawie czasu pracy (nieustawodawcza), a także rewizja, w ramach programu REFIT, dyrektywy w sprawie obowiązku pracodawcy dotyczącego informowania pracowników w celu wprowadzenia obowiązku pracodawcy dotyczącego informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy (ustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 153 ust. 1 lit. b) /art. 154 TFUE.

Handel: rozsądna i wyważona umowa o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi

12.

Wdrożenie strategii „Handel dla wszystkich”

Równolegle z prowadzeniem i finalizowaniem rokowań dwustronnych (np. z Japonią) oraz rozpoczęciem nowych rokowań z Australią (w tym ocena skutków; 1. kwartał 2017), Chile (w tym ocena skutków; 2. kwartał 2017) i Nową Zelandią (w tym ocena skutków; 1. kwartał 2017) dotyczących umów o wolnym handlu; inicjatywa ta obejmuje dalsze wzmocnienie unijnych instrumentów ochrony handlu, czemu ma służyć wniosek w sprawie zmiany unijnych przepisów antydumpingowych (w tym ocena skutków; 4. kwartał 2016), zgodnie z komunikatem Komisji z dnia 18 października 2016 r.

Obszar sprawiedliwości i przestrzegania praw podstawowych, którego podstawą jest wzajemne zaufanie

13.

Pakiet dotyczący ochrony danych

Pakiet (1. kwartał 2017) będzie obejmował dostosowanie przepisów o ochronie danych osobowych przetwarzanych przez instytucje UE do nowych ogólnych przepisów o ochronie danych (ustawodawcza; art. 16 TFUE), rewizję, w ramach programu REFIT, dyrektywy o prywatności i łączności elektronicznej (w tym ocena skutków; art. 114/16 TFUE), a także ramy dotyczące decyzji w sprawie odpowiedniej ochrony danych osobowych przy wymianie tych danych z państwami trzecimi. 

14.

Postępy w kierunku skutecznej i rzeczywistej unii bezpieczeństwa

Wdrożenie planu na rzecz utworzenia unii bezpieczeństwa oraz planu działania na rzecz zwalczania finansowania terroryzmu, z wnioskami dotyczącymi harmonizacji definicji przestępstw związanych z praniem pieniędzy i kar za ich popełnienie (ustawodawcza; art. 83 TFUE; 4. kwartał 2016), zwiększenia wzajemnego uznawania zamrażania mienia pochodzącego z działalności przestępczej oraz nakazów konfiskaty (ustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 82 TFUE; 4. kwartał 2016) walki z nielegalnym przepływem środków pieniężnych (ustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 33/114 TFUE; 4. kwartał 2016) oraz walki z nielegalnym handlem dobrami kultury (ustawodawcza, w tym ocena skutków; art. 207 TFUE; 4. kwartał 2016). Inicjatywa ta obejmuje także wniosek dotyczący europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) (ustawodawcza; art. 77 ust. 2 lit. b) oraz lit. d) TFUE; 4. kwartał 2016), a także działania, które zostaną podjęte w następstwie prac grupy wysokiego szczebla ds. systemów informacyjnych i interoperacyjności. 

W kierunku nowej polityki w dziedzinie migracji

15.

Realizacja Europejskiego programu w zakresie migracji

Przegląd śródokresowy Europejskiego programu w zakresie migracji, konsolidacja i podsumowanie horyzontalne prac w różnych dziedzinach, w tym wdrożenie nowych ram partnerstwa w dziedzinie migracji z państwami trzecimi. 

Silniejsza pozycja na arenie międzynarodowej

16.

Wdrożenie europejskiego planu działań w sektorze obrony

Obejmuje wniosek dotyczący Europejskiego Funduszu Obronnego oraz środki w celu poprawy wykorzystania i efektywności przepisów dotyczących zamówień publicznych (ustawodawcza/nieustawodawcza).

17.

Wdrożenie globalnej strategii na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej

W tym w szczególności działania w celu wspierania odporności państw, gospodarek, środowiska (klimatu) i społeczeństw w państwach trzecich, szczególnie w państwach sąsiadujących z UE oraz w szerzej rozumianych regionach ościennych (nieustawodawcza). 

18.

Strategia UE dotycząca Syrii

W strategii tej określone zostanie, jak UE może pomóc w odbudowie pokojowego i stabilnego narodu syryjskiego oraz pluralistycznego i tolerancyjnego społeczeństwa obywatelskiego w Syrii (nieustawodawcza; 1. kwartał 2017).

19.

Partnerstwo Afryka–UE: nowy impuls

W inicjatywie tej określone zostaną strategiczne cele i priorytety UE w jej stosunkach z Afryką (nieustawodawcza; 2. kwartał 2017). 

Unia demokratycznych zmian

20.

Modernizacja procedur komitetowych

Wnioski w sprawie dostosowania przepisów dotyczących prawodawstwa wtórnego do zaktualizowanych reguł traktatowych (ustawodawcza; 1. kwartał 2017); oraz ocena legitymacji demokratycznej w przypadku istniejących procedur przyjmowania aktów delegowanych i wykonawczych (nieustawodawcza; 1. kwartał 2017).

21.

Bardziej strategiczne podejście do egzekwowania prawa Unii

Środki w celu zintensyfikowania działań na rzecz zapewnienia stosowania, wdrażania i egzekwowania prawa UE (nieustawodawcza; 4 kwartał 2016), zgodnie z priorytetami Komisji; konkretne wnioski w celu zapewnienia lepszego egzekwowania przepisów dotyczących jednolitego rynku (zob. pkt 6 powyżej), a także inicjatywy w ramach programu REFIT w celu zapewnienia prawidłowego wdrożenia i egzekwowania przepisów o ochronie środowiska, w tym zapewnienia przestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska (nieustawodawcza; 3. kwartał 2017), dostęp do wymiaru sprawiedliwości (nieustawodawcza; 1. kwartał 2017) oraz monitorowanie, przejrzystość i sprawozdawczość (ustawodawcza/nieustawodawcza; 2. kwartał 2017).

(1)

W niniejszym załączniku Komisja przedstawia dalsze informacje, o ile są one dostępne, na temat inicjatyw ujętych w programie prac, zgodnie z Porozumieniem międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa. Informacje podane w nawiasach pod opisem każdej inicjatywy mają charakter jedynie orientacyjny i mogą ulec zmianie w procesie przygotowawczym, szczególnie z uwagi na wynik procesu oceny skutków.


Strasburg, dnia 25.10.2016

COM(2016) 710 final

ZAŁĄCZNIK

do

KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO ORAZ KOMITETU REGIONÓW


Program prac Komisji na rok 2017

Na rzecz Europy, która chroni, wspiera i broni

{SWD(2016) 400 final}


Załącznik II: inicjatywy w ramach REFIT 1

Lp.

Tytuł

Opis 2

Pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji 

1.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE)

Akt wykonawczy dotyczący standardowego formatu i częstotliwości składania sprawozdań (dyrektywa 2012/19/UE; art. 16 ust. 3; 4. kwartał 2017). Działanie podejmowane w następstwie opinii platformy REFIT.

Połączony jednolity rynek cyfrowy

2.

ENISA (Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji)

Rewizja rozporządzenia nr 526/2013 (rozporządzenie w sprawie ENISA) określającego mandat, cele i zadania Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (w tym ocena skutków, 4. kwartał 2017).

3.

Rozporządzenie w sprawie domeny

Rewizja rozporządzenia (WE) nr 733/2002 w sprawie wprowadzania w życie Domeny Najwyższego Poziomu.eu oraz rozporządzenia (WE) nr 874/2004 ustanawiającego reguły porządku publicznego dotyczące wprowadzenia w życie i funkcji Domeny Najwyższego Poziomu .eu (w tym ocena skutków; art. 173 TFUE; 3. kwartał 2017). W ostatnim dziesięcioleciu na rynku domen najwyższego poziomu nastąpiły znaczące zmiany, które stanowią źródło zarówno strategicznych wyzwań, jak i możliwości dla domeny najwyższego poziomu .eu.

Stabilna unia energetyczna oparta na przyszłościowej polityce przeciwdziałania zmianie klimatu 

4.

Transport kombinowany

Rewizja dyrektywy 92/106/EWG w sprawie ustanowienia wspólnych zasad dla niektórych typów transportu kombinowanego towarów między państwami członkowskimi mająca na celu poprawę wydajności i efektywności oraz dalsze propagowanie transportu intermodalnego w UE (w tym ocena skutków; 4. kwartał 2017). Rewizja jest następstwem oceny zakończonej w 2016 r.

Pogłębiony i bardziej sprawiedliwy rynek wewnętrzny oparty na wzmocnionej bazie przemysłowej

5.

Ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych 2015

Rewizja rozporządzenia Komisji 651/2014 oraz wprowadzenie wyłączeń dla portów oraz portów lotniczych w rozporządzeniu Komisji uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (rozporządzenie Rady 2015/1589; 1. kwartał 2017). 

6.

Ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego

Rewizja dyrektywy 2008/118/WE w celu dostosowania i zapewnienia spójności przepisów celnych i przepisów dotyczących podatku akcyzowego, zwiększenia pewności prawa oraz zapewnienia jednolitego stosowania przepisów UE (w tym ocena skutków; art. 113 TFUE; 4. kwartał 2017).

7.

Zmiana struktury podatku akcyzowego od alkoholu i napojów alkoholowych

Rewizja dyrektywy Rady 92/83/EWG w sprawie struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (w tym ocena skutków; art. 113 TFUE; 4. kwartał 2017).

8.

Szkolenia, kwalifikacje i licencje w transporcie drogowym

Rewizja dyrektywy 2003/59/WE w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób (w tym ocena skutków; art. 91 TFUE; 4. kwartał 2016). Działanie podejmowane w następstwie oceny zakończonej w lipcu 2016 r.

9.

Poprawa funkcjonowania rynku transportu autobusowego i autokarowego

Rewizja rozporządzenia (WE) nr 1073/2009 w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 w celu zapewnienia większej konkurencji na krajowych rynkach przewozów autokarowych, zapewnienia niedyskryminacyjnego dostępu do terminali i innej infrastruktury (w tym ocena skutków; art. 91 TFUE; 4. kwartał 2017). Rewizja jest następstwem oceny zakończonej w 2016 r.

10.

Dostęp do unijnego rynku przewozów drogowych

Rewizja rozporządzenia (WE) nr 1072/2009 i rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 w celu wprowadzenia uproszeń, ułatwienia wdrożenia i wyrównania warunków działania (w tym ocena skutków; art. 91 TFUE; 2. kwartał 2017). Rewizja jest następstwem oceny zakończonej w 2016 r.

11.

Ulepszenia przepisów prawa socjalnego w transporcie drogowym

Rewizja rozporządzenia (WE) nr 561/2006, dyrektywy 2002/15/WE oraz dyrektywy 2006/22/WE w celu zapewnienia prawdziwie równych warunków działania dla branży transportu drogowego oraz odpowiednich warunków pracy (w tym ocena skutków; 2. kwartał 2017). Rewizja jest następstwem oceny zakończonej w 2016 r.

12.

Kodeks dla małych statków

Wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie ułatwienia i uproszczenia budowy małych statków pasażerskich oraz transgranicznego handlu tymi statkami, a także ich rejestracji (art. 100 ust. 2 TFUE; 4. kwartał 2017). Działanie jest następstwem kontroli sprawności unijnych przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa statków pasażerskich, przeprowadzonej w ramach REFIT.

13.

Wynajem pojazdów

Rewizja dyrektywy 2006/1/WE w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy w celu optymalizacji przydziału zasobów, zwiększenia elastyczności organizowania operacji transportu towarowego, a co za tym idzie – produktywności przedsiębiorstw (w tym ocena skutków; art. 91 TFUE; 2. kwartał 2017). Rewizja jest następstwem oceny zakończonej w 2016 r.

14.

Infrastruktura drogowa i bezpieczeństwo tuneli

Rewizja dyrektywy 2008/96/WE w sprawie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej oraz dyrektywy 2004/54/WE w sprawie minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli w transeuropejskiej sieci drogowej w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze, praktyk w zakresie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury tuneli na drogach sieci TEN-T, stworzenia równych warunków działania w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem oraz ograniczenia obciążeń administracyjnych. Działanie podejmowane w następstwie dwóch ocen zakończonych w 2015 r. (w tym ocena skutków; art. 91 TFUE; 4. kwartał 2017).

Pogłębiona i bardziej sprawiedliwa unia gospodarcza i walutowa

15.

Płatności transgraniczne

Rewizja ustawodawcza rozporządzenia (WE) nr 924/2009 w sprawie płatności transgranicznych w celu rozszerzenia jego zakresu na wszystkie waluty inne niż euro, poprawy dostępu do informacji oraz ograniczenia opłat z tytułu transakcji transgranicznych, szczególnie do i z państw członkowskich spoza strefy euro (art. 114 TFUE; 4. kwartał 2017). 

Obszar sprawiedliwości i przestrzegania praw podstawowych, którego podstawą jest wzajemne zaufanie 

16.

System informacyjny Schengen

Rewizja rozporządzenia 1987/2006 i decyzji Rady 2007/533/WSiSW w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II), (art. 77 ust. 2 lit. b) i d), art. 82 i 87 TFUE; 4. kwartał 2016). Inicjatywa ta jest następstwem oceny wdrożenia systemu SIS II, zgodnie z wymogiem zawartym w podstawach prawnych (rozporządzenie (WE) nr 1987/2006, decyzja Rady 2007/533/WSiSW; działanie jest następstwem oceny z 2016 r.

17.

Prawo ochrony konsumentów

Rewizja dyrektywy Rady 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, dyrektywy 98/6/WE w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom, dyrektywy 1999/44/WE w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji, dyrektywy 2005/29/WE dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym, dyrektywy 2006/114/WE dotyczącej reklamy wprowadzającej w błąd i reklamy porównawczej, dyrektywy 2009/22/WE w sprawie nakazów zaprzestania szkodliwych praktyk w celu ochrony interesów konsumentów oraz dyrektywy 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów (w tym ocena skutków, 4. kwartał 2017). Rewizja jest następstwem kontroli sprawności i ewaluacji.

W kierunku nowej polityki w dziedzinie migracji

18.

Wizowy system informacyjny

Wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia 767/2008 w sprawie wizowego systemu informacyjnego (VIS) oraz wymiany danych pomiędzy państwami członkowskimi na temat wiz krótkoterminowych oraz rozporządzenia 810/2009 ustanawiającego wspólnotowy kodeks wizowy (Kodeks wizowy) (w tym ocena skutków; art.77 ust. 2 lit. a) i b) oraz art. 87 TFUE). Działanie jest następstwem oceny z 2016 r.

(1)

W niniejszym załączniku zamieszczono wykaz inicjatyw w ramach REFIT, których przyjęcie planuje się w 2017 r. Stanowi on uzupełnienie wykazu nowych inicjatyw w załączniku I.

(2)

W niniejszym załączniku Komisja przedstawia dalsze informacje, o ile są dostępne, na temat inicjatyw uwzględnionych w programie prac, zgodnie z Porozumieniem międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa. Informacje te, podane w nawiasach pod opisem każdej inicjatywy, mają jedynie charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie w czasie procesu przygotowawczego, szczególnie z uwagi na wynik oceny skutków.


Strasburg, dnia 25.10.2016

COM(2016) 710 final

ZAŁĄCZNIK

do

KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO ORAZ KOMITETU REGIONÓW


Program prac Komisji na rok 2017

Na rzecz Europy, która chroni, wspiera i broni

{SWD(2016) 400 final}


Załącznik III: priorytetowe wnioski oczekujące na przyjęcie

Lp.

Pozycja

Pełny tytuł

Nr referencyjny

Pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji

1.

EFIS 2.0

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 oraz (UE) 2015/1017 w odniesieniu do przedłużenia okresu obowiązywania Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych oraz wprowadzenia usprawnień technicznych dla tego Funduszu oraz Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego

COM/2016/0597 final –

2016/0276 (COD)

14.9.2016

2.

Pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywy 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, 2006/66/WE w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów i 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

COM/2015/0593 final – 2015/0272 (COD)

3.

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 1999/31/WE w sprawie składowania odpadów

COM/2015/0594 final – 2015/0274 (COD)

4.

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów

COM/2015/0595 final – 2015/0275 (COD)

5.

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych

COM/2015/0596 final – 2015/0276 (COD)

6.

Śródokresowy przegląd wieloletnich ram finansowych

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY zmieniającego rozporządzenie (UE, Euratom) nr 1311/2013 określające wieloletnie ramy finansowe na lata 2014–2020

COM/2016/0604 final –

2016/0283 (APP)

14.9.2016

7.

Rozporządzenie finansowe/Omnibus

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO i RADY w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2012/2002, rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, UE nr 1304/2013, (UE) nr 1305/2013, (UE) nr 1306/2013, (UE) nr 1307/2013, (UE) nr 1308/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014, (UE) nr 283/2014, (UE) nr 652/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady oraz decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady nr 541/2014/UE

COM(2016)605 final -
2016/0282(COD)

14.9.2016

Połączony jednolity rynek cyfrowy

8.

Możliwości transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie zapewnienia możliwości transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści

COM/2015/0627 final –

2015/0284 (COD)

9.12.2015

9.

Umowy cyfrowe

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych

COM/2015/0634 final –

2015/0287 (COD)

9.12.2015

10.

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów zawieranych przez internet lub w inny sposób na odległość

COM/2015/0635 final/2 –

2015/0288 (COD)

20.6.2016

11.

Reforma przepisów telekomunikacyjnych

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (Wersja przekształcona)

COM(2016)/0590 final –

2016/0288 (COD)

14.9.2016

12.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającego Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej

COM(2016)/0591 final –

2016/0286 (COD)

14.9.2016

13.

Reforma przepisów w sprawie praw autorskich

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym

COM(2016)/0593 final –

2016/0280 (COD)

14.9.2016

14.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającego przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do retransmisji programów telewizyjnych i radiowych

COM(2016)/0594 final –

2016/0284 (COD)

14.9.2016

15.

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie niektórych dozwolonych sposobów korzystania z utworów i innych przedmiotów chronionych prawem autorskim i prawami pokrewnymi z korzyścią dla osób niewidomych, osób słabowidzących i osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem, oraz w sprawie zmiany dyrektywy 2001/29/WE w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym

COM(2016)/0596 final –

2016/0278 (COD)

14.9.2016

16.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie transgranicznej wymiany między Unią a państwami trzecimi kopii utworów w formacie umożliwiającym dostęp osobom niepełnosprawnym do określonych utworów i innych przedmiotów chronionych prawem autorskim i prawami pokrewnym, z korzyścią dla osób niewidomych, słabowidzących lub z innymi niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem

COM(2016)/0595 final –

2016/0279 (COD)

14.9.2016

17.

WiFi4EU – system bonów dla władz lokalnych

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1316/2013 i (UE) nr 283/2014 w odniesieniu do propagowania łączności internetowej w społecznościach lokalnych

COM(2016)/0589 final –

2016/0287 (COD)

14.9.2016

18.

Usługi w zakresie mediów audiowizualnych

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych ze względu na zmianę sytuacji na rynku

COM/2016/0287 final –

2016/0151 (COD)

25.5.2016

19.

Wniosek dotyczący zapobiegania nieuzasadnionemu blokowaniu geograficznemu

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji ze względu na przynależność państwową klientów, ich miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE

COM/2016/0289 final –

2016/0152 (COD)

25.5.2016

20.

Wykorzystywanie zakresu częstotliwości 470–790 MHz w Unii

Wniosek dotyczący DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie wykorzystywania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii

COM/2016/043 final –

2016/027 (COD)

2.2.2016

Stabilna unia energetyczna z perspektywiczną polityką przeciwdziałania zmianie zmiany klimatu

21.

Unijny system handlu emisjami

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 2003/87/WE w celu wzmocnienia racjonalnych pod względem kosztów redukcji emisji oraz inwestycji niskoemisyjnych

COM/2015/0337 final/2 – 2015/0148 (COD)

3.9.2015

22.

Decyzja dotycząca wspólnego wysiłku redukcyjnego

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie rocznych wiążących ograniczeń emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie w latach 2021–2030 na rzecz stabilnej unii energetycznej i w celu wywiązania się ze zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego, oraz zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 525/2013 w sprawie mechanizmu monitorowania i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych oraz zgłaszania innych informacji mających znaczenie dla zmiany klimatu

COM/2016/0482 final/2 –

2016/0231 (COD)

20.7.2016

23.

Pakiet w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotyczącego środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 994/2010

COM/2016/052 final –

2016/030 (COD)

16.2.2016

24.

Wniosek dotyczący DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie ustanowienia mechanizmu wymiany informacji w odniesieniu do umów międzyrządowych i instrumentów niewiążących w dziedzinie energii między państwami członkowskimi a państwami trzecimi i uchylającej decyzję nr 994/2012/UE

COM/2016/053 final/2 –

2016/031 (COD)

2.6.2016

Pogłębiony i bardziej sprawiedliwy rynek wewnętrzny oparty na wzmocnionej bazie przemysłowej

25.

Unia rynków kapitałowych – sekurytyzacja

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie ustanowienia wspólnych zasad dotyczących sekurytyzacji, utworzenia europejskich ram dla prostych, przejrzystych i standardowych sekurytyzacji oraz zmiany dyrektyw 2009/65/WE, 2009/138/WE, 2011/61/UE i rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 648/2012

COM/2015/0472 final/2 –

2015/0226 (COD)

15.2.2016

26.

Unia rynków kapitałowych – prospekt emisyjny

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z ofertą publiczną lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych

COM/2015/0583 final –

2015/0268 (COD)

30.11.2015

27.

Delegowanie pracowników

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług

COM/2016/0128 final –

2016/070 (COD)

8.3.2016

28.

Homologacja pojazdów i nadzór rynku

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów

COM/2016/031 final –

2016/014 (COD)

27.1.2016

Pogłębiona i bardziej sprawiedliwa unia gospodarcza i walutowa

29.

Europejski system gwarantowania depozytów

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 806/2014 w celu ustanowienia europejskiego systemu gwarantowania depozytów

COM/2015/0586 final/2 –

2015/0270 (COD)

8.6.2016

30.

Program wspierania reform strukturalnych

Wniosek w sprawie ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotyczącego utworzenia Programu wspierania reform strukturalnych na lata 2017–2020 oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 oraz (UE) nr 1305/2013

COM/2015/0701 final – 2015/0263 (COD)

Handel: rozsądna i wyważona umowa o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi

31.

Szybka ratyfikacja kompleksowej umowy

gospodarczo-handlowej z Kanadą

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie zawarcia kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony

COM/2016/0443 final –

2016/0205 (NLE)

5.7.2016

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony

COM/2016/0444 final –

2016/0206 (NLE)

5.7.2016

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie tymczasowego stosowania kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony

COM/2016/0470 final –

2016/0220 (NLE)

5.7.2016

32.

Instrumenty ochrony handlu

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1225/2009 w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej i rozporządzenie Rady (WE) nr 597/2009 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej

COM(2013)0192 –

2013/0103 (COD)

10.4.2013

Obszar sprawiedliwości i przestrzegania praw podstawowych, którego podstawą jest wzajemne zaufanie

33.

Prokuratura Europejska

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej

COM/2013/0534 final –

2013/0255 (APP)

17.7.2013

34.

Dyrektywy w sprawie broni palnej

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę Rady 91/477/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni

COM/2015/0750 final – 2015/0269 (COD)

18.11.2015

35.

Dyrektywa dotycząca terroryzmu

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie zwalczania terroryzmu i zastępującej decyzję ramową Rady 2002/475/WSiSW w sprawie zwalczania terroryzmu

COM/2015/0625 final – 2015/0281 (COD)

2.12.2015

36.

Europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS)

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej decyzję ramową Rady 2009/315/WSiSW w odniesieniu do wymiany informacji dotyczących obywateli państw trzecich oraz w odniesieniu do europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS) i zastępującej decyzję Rady 2009/316/WSiSW

COM/2016/07 final –

2016/02 (COD)

19.1.2016

37.

Systemu wjazdu/wyjazdu (inteligentne granice)

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającego system wjazdu/wyjazdu w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich i danych dotyczących odmowy wjazdu w odniesieniu do obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich Unii Europejskiej oraz określającego warunki dostępu do systemu wjazdu/wyjazdu na potrzeby ścigania i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 767/2008 i rozporządzenie (UE) nr 1077/2011

COM/2016/0194 final –

2016/0106 (COD)

6.4.2016

38.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (UE) 2016/399 w zakresie korzystania z systemu wjazdu/wyjazdu (EES)

COM/2016/0196 final -

2016/0105 (COD)

6.4.2016

W kierunku nowej polityki w dziedzinie migracji

39.

Reforma wspólnego europejskiego systemu azylowego

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona)

COM/2016/0270 final/2 –

2016/0133 (COD)

4.5.2016

40.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 439/2010

COM/2016/0271 final –

2016/0131 (COD)

4.5.2016

41.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania [rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca] na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona)

COM/2016/0272 final/2 –

2016/0132 (COD)

4.5.2016

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie ustanowienia norm dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową (wersja przekształcona)

COM/2016/0465 final/2 –

2016/0222 (COD)

15.9.2015

42.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie norm dotyczących kwalifikowania obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców jako osób korzystających z ochrony międzynarodowej, jednolitego statusu uchodźców lub osób kwalifikujących się do otrzymania ochrony uzupełniającej oraz zakresu udzielanej ochrony oraz zmieniającego dyrektywę Rady 2003/109/WE z dnia 25 listopada 2003 r. dotyczącą statusu obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi

COM/2016/0466 final –

2016/0223 (COD)

13.7.2016

43.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającego wspólną procedurę ubiegania się o ochronę międzynarodową w Unii i uchylającego dyrektywę 2013/32/UE

COM/2016/0467 final –

2016/0224 (COD)

13.7.2016

44.

Nowe ramy przesiedleń

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającego unijne ramy przesiedleń i zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 516/2014

COM(2016)/0468 final –

2016/0225 (COD)

13.7.2016

45.

Kryzysowy mechanizm relokacji

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającego kryzysowy mechanizm relokacji i zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 604/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca

COM/2015/0450 final –

2015/0208 (COD)

9.9.2015

46.

Wykaz bezpiecznych krajów

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającego unijny wspólny wykaz bezpiecznych krajów pochodzenia do celów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/32/UE w sprawie wspólnych procedur udzielania i cofania ochrony międzynarodowej, oraz zmieniającego dyrektywę 2013/32/UE

COM/2015/0452 final –

2015/0211 (COD)

9.9.2015

47.

Kodeks graniczny Schengen /

kontrole na granicach zewnętrznych

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie nr 562/2006 (WE) w odniesieniu do wzmocnienia kontroli z użyciem odpowiednich baz danych na granicach zewnętrznych

COM/2015/0670 final –

2015/0307 (COD)

15.12.2015

Silniejsza pozycja na arenie międzynarodowej

48.

Budowanie zdolności na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju w państwach trzecich

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 230/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające Instrument na rzecz przyczyniania się do Stabilności i Pokoju

COM/2016/0447 final/2 – 2016/0207 (COD)

5.7.2016

49.

Plan inwestycji zewnętrznych

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR) oraz w sprawie ustanowienia gwarancji EFZR i funduszu gwarancyjnego EFZR

COM/2016/0586 final – 2016/0281 (COD)

14.9.2016

50.

Wniosek dotyczący DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej decyzję nr 466/2014/UE w sprawie udzielenia gwarancji UE dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego na pokrycie strat poniesionych w związku z działaniami z zakresu finansowania wspierającymi projekty inwestycyjne poza granicami Unii

COM/2016/0583 final –

2016/0275 (COD)

14.9.2016

51.

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającego rozporządzenie (WE, Euratom) nr 480/2009 ustanawiające Fundusz Gwarancyjny dla działań zewnętrznych

COM/2016/0582 final – 2016/0274 (COD)

14.9.2016


Strasburg, dnia 25.10.2016

COM(2016) 710 final

ZAŁĄCZNIK

do

KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO ORAZ KOMITETU REGIONÓW


Program prac Komisji na rok 2017

Na rzecz Europy, która chroni, wspiera i broni

{SWD(2016) 400 final}


Załącznik IV: wnioski do wycofania 1

Lp.

COM/międzyinstytucjonalny numer referencyjny

Tytuł

Przyczyny wycofania

Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

1.

COM/2016/0159

2016/0086/COD

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustalające współczynnik korygujący do płatności bezpośrednich przewidziany w rozporządzeniu (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do roku kalendarzowego 2016

Nieaktualne: kwestia została uregulowana w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/1153 z dnia 14 lipca 2016 r.

Działania w dziedzinie klimatu i energii

2.

COM/2014/0566

2014/0262/NLE

Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie wytycznych dla Komisji dotyczących negocjacji zmian do Konwencji bezpieczeństwa jądrowego w ramach konferencji dyplomatycznej

Nieaktualny: wniosek jest nieaktualny, gdyż zmiany uregulowano w wiedeńskiej Konwencji bezpieczeństwa jądrowego.

Sprawy gospodarcze i finansowe, podatki i cła

3.

COM/2011/0121

2011/0058/CNS

Wniosek dotyczący DYREKTYWY RADY w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych

W ramach działań podejmowanych w następstwie Planu działania w sprawie opodatkowania przedsiębiorstw z czerwca 2015 r. Komisja powraca do koncepcji wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych i planuje nowe stopniowe podejście. Wniosek ustawodawczy dotyczący obowiązkowej wspólnej podstawy opodatkowania osób prawnych został przyjęty dnia 25 października 2016 r. Zgodnie z zapowiedziami w programie prac Komisji na 2016 r. jednocześnie wycofano wcześniejszy wniosek.

Sprawy zagraniczne i polityka bezpieczeństwa

4.

COM/2005/0397

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie stanowiska Wspólnoty we Wspólnym Komitecie dotyczącego wykonywania art. 66 Eurośródziemnomorskiego Przejściowego Układu Stowarzyszeniowego w sprawie handlu i współpracy między Wspólnotą Europejską z jednej strony a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP) na rzecz Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy z drugiej strony

Nieaktualny: najnowszym odpowiednim dokumentem w tej kwestii jest decyzja Wspólnego Komitetu UE-OWP w sprawie utworzenia sześciu podkomitetów (Dz.U. L 187 z 17.7.2012, s. 64–72).

5.

JOIN/2015/0035

2015/0303/NLE

Wspólny wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, Umowy o współpracy na rzecz partnerstwa i rozwoju między Unią Europejską a Islamską Republiką Afganistanu

Został on zastąpiony wnioskiem w sprawie umowy mieszanej, w tym jej tymczasowego stosowania (JOIN (2016)45).

Zdrowie i bezpieczeństwo żywności

6.

COM/2014/0004

2014/0033/COD

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywy 89/608/EWG, 90/425/EWG oraz 91/496/EWG w zakresie odniesień do przepisów zootechnicznych

Nieaktualny: istotne elementy proponowanej dyrektywy zostały wprowadzone do nowo przyjętego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii (Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 66–143).

7.

COM/2007/0872

2008/0002/COD

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie nowej żywności i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr XXX/XXXX [jednolita procedura]

Nieaktualny: postępowanie pojednawcze zakończyło się niepowodzeniem w 2011 r.

Rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP

8.

SEC(2010) 312 

Zalecenie Komisji Europejskiej dla Rady dotyczące upoważnienia Komisji Europejskiej do rozpoczęcia negocjacji z państwami nienależącymi do UE w celu zawarcia porozumień w sprawie instalacji stacji naziemnych Galileo.

Zalecenie z 2010 r. nie zostało przyjęte przez Radę, ponieważ wybrano inną metodę postępowania: zamiast negocjacji w celu zawarcia porozumień w sprawie instalacji stacji Galileo w państwach trzecich – co było pierwotnym celem wniosku – państwa członkowskie wolą instalować je na terytoriach państw członkowskich UE.

Wymiar sprawiedliwości, konsumenci i równouprawnienie płci

9.

COM/2011/0126

2011/0059/CNS

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych w zakresie małżeńskich ustrojów majątkowych

Nieaktualny: wniosek ten został zastąpiony wnioskiem przedstawionym w ramach procedury wzmocnionej współpracy (COM(2016)108)

10.

COM/2011/0127

2011/0060/CNS

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA RADY w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych w zakresie skutków majątkowych zarejestrowanych związków partnerskich

Nieaktualny: wniosek ten został zastąpiony wnioskami przedstawionymi w ramach procedury wzmocnionej współpracy (COM(2016)107/108)

Migracja, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo

11.

COM/2013/0097

2013/0059/COD

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie utworzenia programu rejestrowania podróżnych

Wniosek ten już oznaczono w wykazie rozpatrywanych wniosków, które wymagają wycofania lub zmiany, zamieszczonym w programie prac Komisji na 2016 r. Jak wskazano we wniosku dotyczącym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia systemu wjazdu/wyjazdu (EES), COM(2016)194 final, przy przyjmowaniu tego wniosku Komisja wycofała wniosek w sprawie utworzenia programu rejestrowania podróżnych (por. PV(2016)2172 final).

12.

COM/2013/0619

2013/0305/COD

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie nowych substancji psychoaktywnych

Nieaktualny: niektóre elementy tego wniosku znalazły się w nowym wniosku dotyczącym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1920/2006 w zakresie wymiany informacji, systemu wczesnego ostrzegania oraz procedury oceny ryzyka w odniesieniu do nowych substancji psychoaktywnych (COM(2016)547); inne elementy zostały uwzględnione we wniosku dotyczącym dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej decyzję ramową Rady 2004/757/WSiSW z dnia 25 października 2004 r. ustanawiającą minimalne przepisy określające znamiona przestępstw i kar w dziedzinie nielegalnego handlu narkotykami w odniesieniu do definicji narkotyków (COM(2013)618).

13.

COM/2009/0703

2009/0190/NLE

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie zawarcia Umowy między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi w sprawie przetwarzania i przekazywania danych z komunikatów finansowych przez Unię Europejską Stanom Zjednoczonym do celów Programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów

Nieaktualny: decyzja Rady z dnia 13 lipca 2010 r. w sprawie zawarcia Umowy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o przetwarzaniu i przekazywaniu z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych danych z komunikatów finansowych do celów Programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów została przyjęta na podstawie innego wniosku (COM(2010)316). Poprzedni wniosek można zatem wycofać.

Handel

14.

COM/2015/0390

2015/0170/NLE

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie stanowiska, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej w Komitecie Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu utworzonym na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony

Nieaktualny: wniosek zastąpiono wnioskiem COM (2016)649.

Transport

15.

COM/2010/0263

2010/0141/NLE

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania umowy między Unią Europejską a Republiką Peru dotyczącej pewnych aspektów przewozów lotniczych

Nieaktualny: w wyniku renegocjacji umowy wniosek zastąpiono wnioskiem COM (2013)423.

16.

COM/2010/0264

2010/0142/NLE

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie zawarcia umowy między Unią Europejską a Republiką Peru dotyczącej pewnych aspektów przewozów lotniczych

Nieaktualny: w wyniku renegocjacji umowy wniosek zastąpiono wnioskiem COM (2013)424.

17.

COM/2010/0803

2010/0388/NLE

Wniosek dotyczący DECYZJI RADY w sprawie zawarcia umowy między Unią Europejską a Królestwem Arabii Saudyjskiej dotyczącej pewnych aspektów przewozów lotniczych

Nieaktualny: dnia 15 czerwca 2014 r. Królestwo Arabii Saudyjskiej poinformowało Komisję, że nie zamierza podpisać umowy. Wniosek można zatem wycofać.

Ujednolicenia

18.

COM/2011/0120

2011/0053/COD

Wniosek dotyczący DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY odnoszącej się do opon pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz ich instalowania (tekst jednolity)

Wniosek jest nieaktualny, ponieważ zawiera odniesienie do przestarzałego przepisu dotyczącego procedury komitetowej.

19.

COM/2015/0157

2015/0082/COD

Wniosek dotyczący ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie handlu niektórymi wyrobami stalowymi pomiędzy Unią Europejską a Republiką Kazachstanu (tekst jednolity)

Nieaktualny: akt, którego ujednolicenie proponowano, wygasł (zawiadomienie o wygaśnięciu – Dz.U. C 425 z 18.12.2015).

(1)

Poniżej przedstawiono wykaz wniosków ustawodawczych, które Komisja zamierza wycofać w ciągu sześciu miesięcy (do kwietnia 2017 r.) Obejmuje on także dwa wnioski (por. nr 3 i 11), które już były uwzględnione w programie prac Komisji na 2016 r. i zostały wymienione w niniejszym załączniku dla zachowania przejrzystości.


Strasburg, dnia 25.10.2016

COM(2016) 710 final

ZAŁĄCZNIK

do

KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO ORAZ KOMITETU REGIONÓW


Program prac Komisji na rok 2017

Na rzecz Europy, która chroni, wspiera i broni

{SWD(2016) 400 final}


Załącznik V: akty do uchylenia

Lp.

Obszar polityki

Tytuł

Powód uchylenia

1.

Rolnictwo

Działanie horyzontalne zastępujące kilka nieaktualnych rozporządzeń Komisji w dziedzinie rynków rolnych

Celem tego działania jest z jednej strony dostosowanie rozporządzeń Komisji z okresu sprzed Traktatu z Lizbony do przepisów w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rolnych określonych w rozporządzeniu (UE) nr 1308/2013, a z drugiej strony uproszczenie w miarę możliwości istniejących przepisów. Wskutek tego kilka rozporządzeń Komisji w dziedzinie rynków rolnych zostanie uchylonych i zastąpionych nowymi aktami delegowanymi i wykonawczymi.

2.

Zatrudnienie

Decyzja wykonawcza Komisji 2012/733/UE z dnia 26 listopada 2012 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 492/2011 odnośnie do kojarzenia ofert zatrudnienia i wniosków o zatrudnienie oraz ich równoważenia oraz ponownego ustanowienia EURES

Zastąpiona rozporządzeniem (UE) 2016/589, jak określono w rozdziale II rozporządzenia (UE) nr 492/2011.

3.

Energia

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 256/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zgłaszania Komisji projektów inwestycyjnych dotyczących infrastruktury energetycznej w Unii Europejskiej, zastępujące rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 617/2010 oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 736/96

Rozporządzenie to nie stanowi wartości dodanej i, jak wynika z kontroli sprawności dotyczącej obowiązków w zakresie sprawozdawczości, planowania i monitorowania określonych w dorobku prawnym UE w dziedzinie energii, w znacznym stopniu pokrywa się z innymi aktami prawnymi. Ponadto w tablicy wyników REFIT opublikowanej w 2015 r. wskazano już, że rozporządzenie to kwalifikuje się do uchylenia.

4.

Bezpieczeństwo żywności

Decyzja Komisji 92/176/EWG z dnia 2 marca 1992 r. dotycząca map przewidzianych do stosowania w systemie Animo

Decyzja ta została zastąpiona narzędziem online służącym do zarządzania w ramach zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego TRACES, które obejmuje wszystkie wymogi sanitarne w obrocie handlowym zwierzętami, nasieniem i embrionami, żywnością, paszami i roślinami wewnątrz UE oraz w ich przywozie.

5.

Bezpieczeństwo żywności

Decyzja Komisji 2002/623/WE z dnia 24 lipca 2002 r. ustanawiająca noty wyjaśniające uzupełniające załącznik II do dyrektywy 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego oraz Rady w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych i uchylającej dyrektywę Rady 90/220/EWG

Decyzja Komisji 2002/623/WE zawiera wskazówki dotyczące oceny ryzyka środowiskowego przeprowadzanej dla organizmów zmodyfikowanych genetycznie, o której mowa w załączniku II do dyrektywy 2001/18/WE w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie. W 2017 r. Komisja przyjmie nową dyrektywę, w której scali najważniejsze elementy kompleksowych wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności z 2010 r. dotyczących oceny ryzyka środowiskowego zawartych w załączniku II do dyrektywy 2001/18/WE, zgodnie z wymogami dyrektywy (UE) 2015/412. W wyniku tego decyzja 2002/623/WE przestanie być aktualna. Aby wprowadzić uproszczenia dla podmiotów gospodarczych i władz krajowych, wraz z przyjęciem nowej dyrektywy należy uchylić decyzję 2002/623/WE.

6.

Bezpieczeństwo żywności

Decyzja Komisji 2005/463/WE z dnia 21 czerwca 2005 r. ustanawiająca grupę roboczą ds. wymiany i koordynacji informacji dotyczących współistnienia upraw genetycznie zmodyfikowanych, tradycyjnych i ekologicznych

Proponuje się zlikwidować tę grupę ekspertów, szczególnie w świetle zrewidowanych przepisów przekrojowych Komisji dotyczących tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji, przyjętych w maju 2016 r., oraz braku aktywności tej grupy ekspertów na przestrzeni ostatnich 5 lat.

7.

Rynek wewnętrzny

Dyrektywa Rady 73/361/EWG z dnia 19 listopada 1973 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich odnoszących się do zaświadczeń i oznakowań lin drucianych, łańcuchów i haków ładunkowych.

Dyrektywa w obecnej formie nie zawiera już żadnych przepisów prawa materialnego, które nadal miałyby zastosowanie, gdyż niektóre jej przepisy zostały uchylone dyrektywą Rady 91/368/EWG zmieniającą poprzednią dyrektywę odnoszącą się do maszyn 89/392/EWG, a inne zostały uchylone lub zastąpione załącznikiem III do rozporządzenia Rady 807/2003/WE. Pozostałe przepisy są przestarzałe, a odpowiednie przepisy w zakresie bezpieczeństwa zostały uwzględnione w dyrektywie 2014/33/UE dotyczącej dźwigów.

8.

Rynek wewnętrzny

Decyzja Komisji 2009/767/WE z dnia 16 października 2009 r. ustanawiająca środki ułatwiające korzystanie z procedur realizowanych drogą elektroniczną poprzez „pojedyncze punkty kontaktowe” zgodnie z dyrektywą 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą usług na rynku wewnętrznym

Obowiązki i specyfikacje techniczne określone w decyzji 2009/767/WE są obecnie uwzględnione w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającym dyrektywę (WE) 1999/93, a także w decyzjach wykonawczych Komisji (UE) 2015/1505 i (UE) 2015/1506. W związku z tym decyzja 2009/767/WE przestała być aktualna.

9.

Rynek wewnętrzny

Decyzja Komisji 2011/130/UE z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia minimalnych wymagań dotyczących transgranicznego przetwarzania dokumentów podpisanych elektronicznie przez właściwe organy zgodnie z dyrektywą 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą usług na rynku wewnętrznym

Obowiązki i specyfikacje techniczne określone w decyzji 2011/130/UE są obecnie uwzględnione w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającym dyrektywę (WE) 1999/93, a także w decyzjach wykonawczych Komisji (UE) 2015/1505 i (UE) 2015/1506. W związku z tym decyzja 2011/130/UE przestała być aktualna.

10.

Podatki i cła

Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3510/80 z dnia 23 grudnia 1980 r. w sprawie definicji pojęcia produktów pochodzących do celów stosowania preferencji taryfowych przyznanych przez Europejską Wspólnotę Gospodarczą w odniesieniu do niektórych produktów z krajów rozwijających się

W następstwie kolejnych reform preferencyjnych reguł pochodzenia to rozporządzenie Komisji przestało być aktualne. Najnowsze i aktualne preferencyjne reguły pochodzenia zawarte są obecnie w rozporządzeniu (UE) nr 952/2013 (unijny kodeks celny), rozporządzeniu delegowanym (UE) 2015/2446 oraz rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2015/2447 (ostatnie dwa rozporządzenia zastępują przepisy wykonawcze do poprzedniego kodeksu celnego z 1992 r).

11.

Podatki i cła

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1147/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie tymczasowego zawieszenia autonomicznych ceł Wspólnej Taryfy Celnej na niektóre przywożone towary posiadające świadectwo zdatności do lotu

Komisja zaproponuje uchylenie tego rozporządzenia Rady wraz z przedstawieniem nowego wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie tymczasowego zawieszenia ceł autonomicznych wspólnej taryfy celnej na niektóre towary przywożone z autoryzowanym poświadczeniem produkcji/obsługi.

12.

Podatki i cła

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 209/2005 z dnia 7 lutego 2005 r. ustanawiające wykaz wyrobów włókienniczych, dla których dowód pochodzenia nie jest wymagany przy dopuszczaniu do swobodnego obrotu we Wspólnocie

To rozporządzenie Komisji było aktem wykonawczym do rozporządzenia Rady (WE) nr 1541/98 z dnia 13 lipca 1998 r., które zostało uchylone w 2011 r.

13.

Podatki i cła

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 70/2008/WE z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie eliminowania papierowej formy dokumentów w sektorach ceł i handlu

Ze względu na zmiany w prawie celnym oraz dużą szczegółowość i wysoki stopień harmonizacji towarzyszące wprowadzeniu prawnego obowiązku korzystania z systemów elektronicznych decyzja w sprawie elektronicznych systemów celnych z 2008 r. stała się zbędna. Główne przepisy tej decyzji zostały obecnie zastąpione wyjątkiem przewidzianym w art. 4 ust. 4–7 decyzji dotyczącej pojedynczego punktu kontaktowego. Rozpoczęto przygotowania do przyjęcia nowej podstawy prawnej dotyczącej pojedynczego punktu kontaktowego, a wniosek w tej sprawie zostanie złożony jednocześnie z wnioskiem dotyczącym uchylenia decyzji nr 70/2008/WE.

14.

Podatki i cła

Decyzja wykonawcza Komisji 2011/544/UE z dnia 16 września 2011 r. ustanawiająca wspólny znacznik skarbowy olejów napędowych i nafty

Decyzja wykonawcza zostanie zastąpiona nową, począwszy od 2017 r. i w związku z tym zostanie jednocześnie uchylona.

15.

Transport

Dyrektywa Rady 89/629/EWG z dnia 4 grudnia 1989 r. w sprawie ograniczenia emisji hałasu z cywilnych poddźwiękowych samolotów odrzutowych

Dyrektywa stała się zbędna po przyjęciu i transponowaniu do prawa krajowego dyrektywy 2006/93/WE, która umożliwia przyjęcie bardziej kompleksowego i restrykcyjnego podejścia. Dyrektywa 89/629/EWG dopuszczała dalszą eksploatację hałaśliwych statków powietrznych, jeżeli były one już wpisane do rejestrów krajowych. Nie było natomiast możliwości dokonywania nowych rejestracji takich hałaśliwych statków powietrznych (zasada niedopisywania). Starsze i hałaśliwe statki powietrzne mogły więc być dalej eksploatowane. Dyrektywą 2006/93/WE wprowadzono zasadę całkowitego wycofywania hałaśliwych statków powietrznych, w tym także statków powietrznych objętych zakresem przepisów dyrektywy 89/629/EWG, bez względu na to, czy były już zarejestrowane, czy też nie, co oznacza, że statki powietrzne niespełniające norm nie mogą już latać na trasach lotniczych w UE i muszą zostać usunięte z rejestrów krajowych.

16.

Transport

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3572/90 z dnia 4 grudnia 1990 r. zmieniające, w wyniku zjednoczenia Niemiec, niektóre dyrektywy, decyzje oraz rozporządzenia odnoszące się do transportu drogowego, kolejowego i śródlądowego

Akty prawne zmienione tym rozporządzeniem zostały uchylone lub są obecnie uchylane. Kiedy rozporządzenie straci aktualność, należy je uchylić.