52010DC0657

/* COM/2010/0657 końcowy */ KOMUNIKAT KOMISJI w sprawie monitorowania i przekazywania danych dotyczących rejestracji nowych samochodów osobowych


[pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

Bruksela, dnia 10.11.2010

KOM(2010) 657 wersja ostateczna

KOMUNIKAT KOMISJI

w sprawie monitorowania i przekazywania danych dotyczących rejestracji nowych samochodów osobowych

KOMUNIKAT KOMISJI

w sprawie monitorowania i przekazywania danych dotyczących rejestracji nowych samochodów osobowych

1. Wprowadzenie

Zgodnie z art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 443/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r. określającego normy emisji dla nowych samochodów osobowych w ramach zintegrowanego podejścia Wspólnoty na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych[1] państwa członkowskie muszą co roku rejestrować i przesyłać Komisji pewne dane dotyczące nowych samochodów osobowych. Dane te stanowić będą podstawę do określenia docelowego indywidualnego poziomu emisji CO2 dla producentów nowych samochodów osobowych, jak również służyć będą jako podstawa oceny, czy producenci poziomy te osiągnęli. W celu zapewnienia spójności danych przekazywanych przez państwa członkowskie należy ujednolicić w możliwie jak najszerszym zakresie zasady gromadzenia i przekazywania takich danych. Niniejszy komunikat, wraz z rozporządzeniem Komisji C(2010)7652 w sprawie monitorowania i przekazywania danych dotyczących rejestracji nowych samochodów osobowych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 443/2009, ułatwi gromadzenie, przekazywanie oraz ocenę danych, wskazując interpretację odnośnych przepisów rozporządzenia (WE) nr 443/2009 oraz udostępniając państwom członkowskim wskazówki odnośnie do danych, które należy przekazać, oraz formatu, jaki należy stosować. Doraźnie przekazywane również będą dalsze wytyczne.

2. Dane

2.1 Źródła danych

Głównym źródłem danych, z którego państwa członkowskie powinny korzystać na potrzeby gromadzenia danych, są certyfikaty zgodności lub, w przypadku gdy na potrzeby rejestracji pojazdu to źródło nie jest wykorzystywane, dokumentacja homologacyjna. Jako że dokumentacja homologacyjna może zawierać szereg danych, państwa członkowskie powinny zapewnić zgodność pomiędzy danymi uzyskanymi z dokumentacji homologacyjnej i danymi wynikającymi z certyfikatów zgodności.

Należy zauważyć, że świadectwo rejestracji przewidziane w dyrektywie Rady 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów[2] nie może dla celów rejestracji pojazdu zastąpić certyfikatu zgodności. Świadectwo rejestracji wydawane jest dopiero po dokonaniu rejestracji pojazdu.

2.2 Wykaz producentów

Dane powinny podlegać monitorowaniu i rejestracji w odniesieniu do producenta. Dlatego też ważna jest wyraźna identyfikacja[3] producenta oraz odróżnienie go od marki[4]. Oczywiste jest jednak, że z racji zapisu przez właściwe organy nazwy producenta w certyfikacie zgodności zgodnie z oznaczeniem krajowym występują różne formy zarówno nazw, jak i ich pisowni.

W celu ujednolicenia danych identyfikacyjnych właściwych producentów stworzony zostanie wspólny wykaz nazw producentów oraz odnośnych światowych kodów identyfikujących producenta (WMI), a państwa członkowskie będą wykorzystywać ten wykaz jako podstawę rejestracji w sposób określony w art. 8 ust. 2 rozporządzenia C(2010)7652. Zważywszy, że rozporządzenie (WE) nr 443/2009 ma zastosowanie do producentów zarówno z UE, jak i spoza tego obszaru, nie należy dopuszczać rozróżnienia w oparciu o lokalizację producenta. Jednakże, zgodnie z art. 7 rozporządzenia C(2010)7652, w przypadku gdy źródłem danych dotyczących danego pojazdu jest krajowa homologacja typu dla pojazdów z małej serii lub indywidualna homologacja typu, czyni się wyjątek. W tych przypadkach państwa członkowskie nie powinny używać nazw producentów, lecz oznaczeń, o których mowa we wspomnianym artykule.

Spójna identyfikacja producentów ma również znaczenie dla grup producentów (art. 7 rozporządzenia (WE) nr 443/2009), dzięki którym producenci mają możliwość osiągnięcia wspólnego docelowego indywidualnego poziomu emisji. Jako że skład grupy producentów może wraz z upływem czasu ulegać zmianie, dane powinny być gromadzone w odniesieniu do wszystkich producentów należących do grupy. Średni indywidualny poziom emisji CO2 grupy producentów będzie liczony dla całej UE.

2.3 Wymogi dotyczące danych

Właściwe organy w państwach członkowskich przekazują wszystkie dane zgodnie z załącznikiem II do rozporządzenia 443/2009. W przypadku braku jakichkolwiek istotnych danych w dokumencie źródłowym wykorzystywanym jako podstawa rejestracji, właściwe organy powinny zwrócić się do producentów o uzupełnienie zbioru danych. Właściwe organy są odpowiedzialne za dopilnowanie, aby w momencie rejestracji wszystkie stosowne dane były znane. W przypadku pojazdów podlegających krajowej homologacji typu dla pojazdów z małych serii lub indywidualnej homologacji typu wymagane jest wyłącznie podanie liczby rejestracji. Pozostałe informacje mogą zostać podane dobrowolnie.

2.4 Zgłaszanie rejestracji pojazdu dwupaliwowego i pojazdu z zasilaniem flex-fuel

Wprowadzanie na rynek pojazdów dwupaliwowych oraz pojazdów z zasilaniem flex-fuel, które, oprócz benzyny i oleju napędowego, mogą być zasilane paliwami alternatywnymi, takimi jak paliwo ekologiczne E85, biodiesel lub wodór, musi być ściśle monitorowane.

Rozporządzenie (WE) nr 443/2009 obecnie nie przewiduje monitorowania wszystkich paliw alternatywnych stosowanych w takich pojazdach, między innymi z powodu nieprzeprowadzenia dotychczas pomiarów emisji CO2. W przypadku paliwa etanolowego (E85) stosowanego w pojazdach dwupaliwowych emisje CO2 są mierzone, jasne jest jednak, że należy udoskonalić metodykę uwzględniania wartości emisji CO2 dla tego paliwa, określoną w art. 6 wspomnianego rozporządzenia, aby odzwierciedlić faktyczne indywidualne emisje CO2 z takich pojazdów. Należy więc opracować nową metodykę należycie uwzględniającą redukcję emisji CO2 dzięki zastosowaniu pojazdów dwupaliwowych i pojazdów z zasilaniem flex-fuel, które mogą być zasilane paliwami alternatywnymi, takimi jak paliwo ekologiczne E85, biodiesel, czy też wodór. W ramach przeglądu rozporządzenia (WE) nr 443/2009 przewidzianego na styczeń 2013 r. Komisja przygotuje taką metodykę obliczania faktycznych indywidualnych emisji CO2 dla pojazdów z zasilaniem flex-fuel i pojazdów dwupaliwowych. Jako że nie można z wyprzedzeniem stwierdzić, które paliwo będzie faktycznie stosowane w pojazdach dwupaliwowych i pojazdach z zasilaniem flex-fuel, metodyka ta będzie musiała uwzględniać zarówno dostępność, jak i charakterystykę różnych paliw sprzedawanych w państwach członkowskich.

Dane na temat sprzedaży paliw będą udostępniane w ramach procedury raportowania na podstawie dyrektywy 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszącej się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/12/EWG[5]. W oczekiwaniu na wprowadzenie tej metodyki należy dostosować dyrektywę 98/70/WE, tak aby umożliwić państwom członkowskim przekazywanie danych o sprzedaży różnych paliw alternatywnych, w tym, przede wszystkim, ujednoliconych i precyzyjnych danych na temat sprzedaży paliwa E85 spełniającego kryteria zrównoważonego rozwoju określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE[6] oraz w dyrektywie 98/70/WE.

3. PRZEKAZYWANIE DANYCH

Aby zapewnić terminową i efektywną komunikację pomiędzy właściwymi organami, producentami i Komisją zalecane jest, aby właściwe organy, wyznaczone zgodnie z art. 8 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 443/2009 i odpowiedzialne za przekazywanie danych, wyznaczyły przynajmniej dwóch urzędników jako osoby odpowiedzialne za kontakty oraz podały ich nazwiska oraz dane adresowe do wiadomości Komisji. Urzędnicy powinni uzyskać dostęp do centralnej bazy danych (CDR)[7].

Aby przesłane dane uznane zostały za ważne na potrzeby spełnienia obowiązków sprawozdawczych wynikających z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 443/2009, państwa członkowskie powinny poinformować Komisję o fakcie przesłania danych do centralnej bazy danych, wysyłając e-mail na adres funkcjonalnej skrzynki pocztowej EC-CO2-LDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu, z kopią na adres funkcjonalnej skrzynki pocztowej CO2-monitoring@eea.europa.eu. Dane będą przechowywane w bazie danych, którą w imieniu Komisji zarządzać będzie Europejska Agencja Środowiska. Baza danych będzie publicznie dostępna za pośrednictwem internetu.

Aby zapewnić producentom dostęp do danych we właściwym czasie, państwa członkowskie mogą przekazać pełny zbiór danych dotyczących pierwszych czterech miesięcy każdego roku kalendarzowego z chwilą, gdy dane te będą wstępnie dostępne. Niezależnie od tego państwa członkowskie powinny zatwierdzić i przesłać kompletny zbiór danych do dnia 28 lutego każdego roku kalendarzowego.

W przypadku przesłania wstępnych danych przed obowiązkowym terminem Komisja postara się wstępnie obliczyć liczbę nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w państwach członkowskich i ich indywidualne emisje CO2 na ich terenie oraz udostępnić te dane zainteresowanym producentom. Należy zauważyć, że Komisja nie dokona potwierdzenia tych obliczeń przed upływem terminu określonego w art. 8 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 443/2009.

3.1 Format

Dane powinny być przekazywane w dwóch osobnych plikach .xml, z których jeden zawierać będzie dane na temat monitorowania, a drugi pełny zbiór danych określonych w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 443/2009. Dokładniejsze specyfikacje plików .xml zostaną udostępnione w wytycznych, opublikowanych w internecie.

3.2 Weryfikacja

Każde państwo członkowskie może przeprowadzić niezależną weryfikację danych i ich zapisu w formacie .xml. Niemniej jednak na stronach internetowych CIRCA[8] umieszczony zostanie schemat organizacji danych w postaci pliku tekstowego, który należy stosować w celu kontroli jakości danych przed przesłaniem danych za dany rok sprawozdawczy.

4. Obliczanie średnich indywidualnych poziomów emisji

W celu uwzględnienia przejściowych udziałów procentowych określonych w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 443/2009 na potrzeby obliczania średniego indywidualnego poziomu emisji CO2 dla producentów, w tym producentów, o których mowa w art. 11 ust. 1 i 4 rozporządzenia (WE) nr 443/2009, konieczne jest dokonanie wyboru pojazdów pod kątem ich indywidualnych poziomów emisji CO2. Do obliczenia średniego indywidualnego poziomu emisji wybrane zostaną wyłącznie pojazdy charakteryzujące się najniższym poziomem emisji do wysokości udziału procentowego określonego w art. 4.

W stosownych przypadkach indywidualny poziom emisji powinien odpowiadać poziomowi emisji pomniejszonemu o wskaźnik procentowy określony w art. 6 oraz o wskaźnik ograniczenia emisji dzięki zastosowaniu innowacji ekologicznych zatwierdzony przez Komisję na podstawie art. 12 oraz szczegółowych przepisów, które zostaną przyjęte.

Przy obliczaniu średniego indywidualnego poziomu emisji CO2 należy uwzględnić pojazdy należące do kategorii określonej w art. 5.

Dokładniej rzecz biorąc, przy ustalaniu indywidualnego poziomu emisji na potrzeby obliczenia średniego indywidualnego poziomu emisji CO2 dla producentów Komisja stosować będzie odpowiednie przepisy rozporządzenia (WE) nr 443/2009 w następującej kolejności:

Wybór pojazdów na potrzeby obliczeń

a) Art. 6: dla lat kalendarzowych do roku 2015 włącznie, w przypadku spełnienia przez państwo członkowskie wymogów określonych w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 443/2009, do indywidualnego poziomu emisji CO2 samochodów osobowych, które mogą być zasilane paliwem E85, należy zastosować wskaźnik ograniczenia emisji CO2;

b) Art. 12, w związku z art. 13 ust. 3 akapit drugi: od indywidualnego poziomu emisji należy odjąć wskaźnik ograniczenia emisji dzięki zastosowaniu innowacji ekologicznych potwierdzony zgodnie ze szczegółowymi przepisami, które zostaną przyjęte przez Komisję;

c) Art. 4: dla lat kalendarzowych do roku 2014 włącznie, należy uszeregować nowe samochody osobowe według ich poziomów emisji CO2 wynikających z lit. a) i b), a następnie na potrzeby obliczenia średniego indywidualnego poziomu emisji CO2 uwzględnić wyłącznie pojazdy charakteryzujące się najniższymi wskaźnikami do wysokości udziału procentowego wskazanego w art. 4 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 443/2009;

Obliczanie średnich indywidualnych poziomów emisji CO 2

d) Art. 5: dla lat kalendarzowych do roku 2015 włącznie oraz dla samochodów o indywidualnym poziomie emisji CO2 poniżej 50 g/km, należy pomnożyć indywidualny poziom emisji CO2 tych samochodów przez stosowny wskaźnik określony w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 443/2009;

e) Art. 5: dla lat kalendarzowych do roku 2015 włącznie oraz dla samochodów o indywidualnym poziomie emisji CO2 poniżej 50 g/km, należy pomnożyć wskaźnik ograniczenia emisji CO2 dzięki zastosowaniu innowacji ekologicznych dla tych samochodów przez stosowny wskaźnik określony w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 443/2009;

f) Art. 12, w związku z art. 13 ust. 3 akapit drugi: należy określić wskaźnik ograniczenia emisji dzięki zastosowaniu innowacji ekologicznych poprzez obliczenie średniego wskaźnika ograniczenia emisji CO2 dla producenta w oparciu o wskaźnik ograniczenia emisji określony w certyfikacie zgodności dla wszystkich wybranych samochodów osobowych przypisanych do danego producenta, z uwzględnieniem lit. e). Uznaje się, że pojazdy niewyposażone w żadne technologie innowacyjne mają wskaźnik ograniczenia emisji CO2 na poziomie 0 g/km. Jeżeli wskaźnik ograniczenia emisji dzięki zastosowaniu innowacji ekologicznych przekracza wartość, o której mowa w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 443/2009, obowiązuje wartość określona w art. 12 ust. 1;

g) Należy obliczyć średni indywidualny poziom emisji CO2 z uwzględnieniem lit. d), a następnie odjąć wartość określoną zgodnie z lit. f).

Na przykład, producent w poniższej sytuacji:

Liczba rejestracji | Indywidualny poziom emisji CO2 | Wskaźnik ograniczenia emisji CO2 dzięki zastosowaniu technologii innowacyjnych | Mnożnik (superjednostka) w 2012 r. |

2 | 45 | 2 | 3.5 |

10 | 51 | 4 | 1 |

53 | 131 | 0 | 1 |

10 | 160 | 10 | 1 |

28 | 200 | 20 | 1 |

uzyska wskaźnik ograniczenia emisji dzięki zastosowaniu innowacji ekologicznych w

2012 r. wynoszący (2*2*3,5 + 10*4) / (2*3,5 + 10 + 53) = 0,7714

2013 r. wynoszący (2*2*3,5 + 10*4 + 10*10) / (2*3,5 + 10 + 53 + 10) = 1,925

Natomiast jego średni indywidualny poziom emisji CO2 w

2012 r. wyniesie [(2*45*3,5 + 10*51 + 53*131) / 70] – 0,7714 = 110,2

2013 r. wyniesie [(2*45*3,5 + 10*51 + 53*131 + 10*160) / 80) – 1,925 = 115,175

4.4 Obliczenie średniej masy

Przy obliczaniu średniej masy na potrzeby określenia dla producentów docelowego indywidualnego poziomu emisji z wykorzystaniem wzoru z załącznika I Komisja uwzględni wszystkie samochody osobowe bez stosowania przepisów art. 4 i 5 rozporządzenia (WE) 443/2009.

5. Grupy producentów

Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 443/2009 producenci mogą tworzyć grupy producentów. Istnieją dwa rodzaje grup producentów określone w art. 7 ust. 5 i 6. Art. 7 ust. 5 dotyczy otwartych grup producentów tworzonych przez producentów należących lub nienależących do grupy przedsiębiorstw powiązanych. Grupy te są otwarte dla wszystkich innych producentów pragnących przystąpić do grupy producentów w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 7 ust. 5.

Grupy producentów tworzone przez producentów należących do grupy przedsiębiorstw powiązanych mogą być zwane zamkniętymi grupami przedsiębiorców i jako takie wchodzą w zakres przepisów art. 7 ust. 6. Producenci należący do grupy przedsiębiorstw powiązanych, o ile nie należą do zamkniętej grupy producentów, będą musieli osiągnąć osobne docelowe poziomy emisji.

Na mocy art. 9 rozporządzenia C(2010)7652 producenci muszą wykazać, że spełnili warunki konieczne do utworzenia zamkniętej grupy producentów, i przesłać te informacje na adres funkcjonalnej skrzynki pocztowej EC-CO2-LDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu.

Za pierwszy rok obowiązywania umowy powołującej grupę producentów Komisja uzna rok, w którym dokonano zgłoszenia grupy producentów. Ostatnim rokiem obowiązywania umowy powołującej grupę producentów będzie rok poprzedzający rok, w którym zgłoszono rozwiązanie umowy powołującej grupę producentów.

[pic][pic][pic]

[1] Dz.U. L 140 z 5.6.2009, s. 1.

[2] Dz.U. L 138 z 1.6.1999, s. 57.

[3] Pozycja 0.5 w certyfikacie zgodności oraz art. 3 lit. c) rozporządzenia 443/2009/WE: „producent oznacza osobę lub jednostkę, która jest odpowiedzialna wobec organu udzielającego homologacji za wszystkie aspekty procesu homologacji typu WE zgodnie z dyrektywą 2007/46/WE oraz za zapewnienie zgodności produkcji.”

[4] Pozycja 0.1 w certyfikacie zgodności oraz załącznik I do dyrektywy 2007/46/WE „marka (handlowa nazwa producenta)”. Zgodnie z art. 2 ust. 6 decyzji 1753/2000/WE „marka oznacza handlową nazwę producenta, która pojawia się na certyfikacie zgodności oraz w dokumentacji homologacyjnej. ”

[5] Dz.U. L 350 z 28.12.1998, s. 58.

[6] Dz.U. L 140 z 5.6.2009, s. 16.

[7] http://cdr.eionet.europa.eu/

[8] http://circa.europa.eu/Members/irc/env/gge_ldv/library