52008PC0441

Wniosek decyzja Rady w sprawie zawarcia wstępnej Umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Ghaną, z drugiej strony /* KOM/2008/0441 wersja ostateczna - AVC 2008/0137 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 10.7.2008

KOM(2008) 441 wersja ostateczna

2008/0137 (AVC)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie zawarcia wstępnej Umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Ghaną, z drugiej strony

(przedstawiona przez Komisję)

UZASADNIENIE

Załączony wniosek stanowi instrument prawny dla zawarcia wstępnej Umowy o partnerstwie gospodarczym (EPA) między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Ghaną, z drugiej strony: Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie zawarcia wstępnej EPA.

Jak ogłoszono w komunikacie Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 23 października 2007 r., wstępna EPA z Ghaną została wynegocjowana w celu uniknięcia zakłóceń w handlu między tym krajem a Wspólnotą po wygaśnięciu w dniu 31 grudnia 2007 r. przepisów handlowych określonych w załączniku V umowy z Kotonu i odstępstwa ustanowionego przez Światową Organizację Handlu (WTO) obejmującego ten system handlowy do czasu zawarcia wszechstronnej EPA z całym regionem Afryki Zachodniej[1]. Po parafowaniu wstępnej EPA w dniu 13 grudnia 2007 r. Ghanę dodano do wykazu krajów objętych systemem handlowym EPA ustanowionym rozporządzeniem Rady (WE) nr 1528/2007 przyjętym w dniu 20 grudnia 2007 r. Rozporządzenie to pozwala na bardziej zaawansowane stosowanie systemu handlowego EPA. Po parafowaniu wstępnej EPA w dniu 7 grudnia 2007 r. do wykazu tego dodano również Wybrzeże Kości Słoniowej. Jako kraje najsłabiej rozwinięte wszystkie pozostałe kraje Afryki Zachodniej, z wyjątkiem Nigerii i Republiki Zielonego Przylądka, korzystają z inicjatywy „Wszystko oprócz broni” (Everything But the Arms) od dnia 1 stycznia 2008 r., która umożliwia dostęp do rynku WE bez ceł i kontyngentów dla wszystkich produktów z wyjątkiem broni. Republika Zielonego Przylądka otrzymała w dniu 1 stycznia 2008 r. status kraju niebędącego jednym z krajów najsłabiej rozwiniętych, przyznano jej jednak trzyletnie przedłużenie, w trakcie którego będzie nadal korzystać z systemu EPA zgodnie z rozporządzeniem Rady nr 980/2005 z dnia 27 czerwca 2005 r. wprowadzającym plan ogólnych preferencji taryfowych (GSP). Nigerii, która nie jest jednym z krajów najsłabiej rozwiniętych, umożliwiono negocjowanie wstępnej EPA równorzędnej z umowami wynegocjowanymi z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Ghaną, lecz nie zdecydowała się ona na taki krok. W związku z powyższym kraj ten jest objęty standardowym ogólnym systemem preferencji od dnia 1 stycznia 2008 r.

Negocjacje w sprawie kompletnej EPA z całym regionem Afryki Zachodniej są kontynuowane zgodnie z dyrektywami negocjacyjnymi dla umów o partnerstwie gospodarczym z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) przyjętymi przez Radę w dniu 12 czerwca 2002 r.

Wstępna EPA zawiera przepisy dotyczące obrotu towarami, procedur celnych i ułatwień w handlu, barier technicznych w handlu oraz środków sanitarnych i fitosanitarnych. Znajdują się tam także postanowienia dotyczące współpracy na rzecz rozwoju ustanawiające obszary priorytetowe działań mających na celu wdrożenie EPA. Poszczególne merytoryczne rozdziały Umowy dotyczą szczegółowych obszarów współpracy, a deklaracja o współpracy na rzecz rozwoju zawiera odniesienie do strategii UE dotyczącej pomocy na rzecz wymiany handlowej i powołuje się na zamiary Komisji i państw członkowskich co do udziału w funduszu rozwoju regionalnego. Umowa przewiduje również kontynuowanie negocjacji dotyczących kwestii związanych z inwestycjami, usługami i obrotem handlowym na poziomie regionalnym oraz zastąpienie wstępnej umowy kompletną EPA, kiedy ta ostatnia zostanie zawarta.

Do czasu wejścia w życie wstępnej EPA Umowa ta przewiduje tymczasowe stosowanie wstępnej EPA.

- Komisja wnioskuje do Rady

- o zawarcie wstępnej EPA w imieniu Wspólnoty.

Parlament Europejski zostanie wezwany do wyrażenia zgody na zawarcie wstępnej EPA.

Państwa członkowskie są także stronami tej Umowy, która powinna być przez nie ratyfikowana zgodnie z ich wewnętrznymi procedurami.

2008/0137 (AVC)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie zawarcia wstępnej Umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Ghaną, z drugiej strony

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133 i 181 w związku z art. 300 ust. 3 akapit drugi,

uwzględniając wniosek Komisji[2],

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego[3],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 12 czerwca 2002 r. Rada upoważniła Komisję do otwarcia negocjacji w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym z państwami AKP.

(2) Negocjacje w sprawie zawarcia wstępnej Umowy o partnerstwie gospodarczym (dalej zwanej „wstępną EPA”) z Ghaną zostały zakończone a Umowę parafowano w dniu 13 grudnia 2007 r.

(3) Wstępna EPA jest stosowana tymczasowo od [...] r. do czasu jej wejścia w życie.

(4) Wstępna EPA powinna zostać zawarta w imieniu Wspólnoty.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym zawiera się w imieniu Wspólnoty wstępną Umowę o partnerstwie gospodarczym między Ghaną a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi.

Tekst Umowy jest dołączony do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Przewodniczący Rady w imieniu Wspólnoty dokonuje notyfikacji przewidzianej w art. 75 Umowy.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

[…]

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI DLA WNIOSKÓW, KTÓRYCH WPŁYW NA BUDŻET OGRANICZA SIĘ WYŁĄCZNIE DO DOCHODÓW

1. TYTUŁ WNIOSKU:

DECYZJA RADY w sprawie zawarcia wstępnej Umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Ghaną, z drugiej strony.

2. POZYCJE W BUDŻECIE:

Rozdział i artykuł: 12/120

Kwota zapisana w budżecie na dany rok: 16 431 900 000 (Budżet 2008)

3. WPŁYW FINANSOWY

( Wniosek nie ma wpływu finansowego

( Wniosek nie ma wpływu finansowego na wydatki, lecz ma następujący wpływ finansowy na dochody:

4. ŚRODKI ZWALCZANIA NADUŻYĆ FINANSOWYCH

W celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi oraz innymi nieprawidłowościami, Komisja może przeprowadzać kontrole oraz inspekcje na miejscu, zgodnie z art. 21 wstępnej Umowy o partnerstwie gospodarczym. Gdy zajdzie taka konieczność, Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) wszczyna dochodzenie zgodnie z rozporządzeniem (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1073/1999. Komisja prowadzi regularne kontrole dokumentów i kontrole na miejscu.

5. INNE UWAGI

Wszelkie pozostałe taryfy celne nałożone na produkty pochodzące z tych regionów i państw AKP, które zakończyły negocjacje w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym lub umów zawierających uzgodnienia handlowe zgodne z WTO, zostały zniesione poprzez przyjęcie rozporządzenia Rady 1528/2007. Nie ma zatem dodatkowych skutków finansowych związanych z tym wnioskiem.

[1] Krajami tego regionu są: Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo, Republika Zielonego Przylądka, Gambia, Ghana, Gwinea, Liberia, Nigeria, Sierra Leone oraz Mauretania.

[2] Dz.U. C […] z […], s. […].

[3] Dz.U. C […] z […], s. […].