52005DC0606

Zielona Księga w sprawie przyszłości Europejskiej Sieci Migracji /* COM/2005/0606 końcowy */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 28.11.2005

COM(2005) 606 końcowy

ZIELONA KSIĘGA

W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI EUROPEJSKIEJ SIECI MIGRACJI

(przedstawiona przez Komisję)

SPIS TREŚCI

1. WSTĘP 3

2. TŁO POLITYCZNE 3

3. ISTNIEJĄCE LUKI INFORMACYJNE 4

4. ESM DZIŚ 4

4.1. Status i struktura 4

4.2 Finansowanie 5

4.3 Zadania i główne osiągnięcia 5

4.4 Ocena 7

5. EUROPEJSKA SIEĆ MIGRACJI W PRZYSZŁOŚCI 7

5.1. Cel ogólny i obszary działania 7

5.2. Konkretne zadania 8

5.3. Stosunki z innymi organami gromadzącymi informacje i podmiotami instytucjonalnymi 9

5.4. Forma i struktura 10

6. WNIOSEK 11

ZAŁĄCZNIKI 13

1. WSTęP

Celem niniejszej Zielonej Księgi jest zebranie uwag zainteresowanych stron na temat przyszłości Europejskiej Sieci Migracyjnej (ESM), w tym również sugestii w sprawie jej potencjalnych zadań i struktury.

ESM ustanowiono w 2002 r. jako działanie pilotażowe/przygotowawcze w odpowiedzi na istniejącą potrzebę poprawy wymiany informacji o wszystkich aspektach migracji i azylu. Jej podstawowym celem jest dostarczanie Wspólnocie i jej Państwom Członkowskim obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji w przedmiotowej dziedzinie w ramach systematycznego gromadzenia i przechowywania istniejących danych i informacji pochodzących z Państw Członkowskich, a także przeprowadzanie analiz na poziomie krajowym i europejskim. W skład ESM wchodzą obecnie krajowe punkty kontaktowe wyznaczone przez Państwa Członkowskie oraz koordynator naukowy. Sieć jest wspierana i monitorowana przez Komisję Europejską.

Ponieważ działanie przygotowawcze dobiegnie końca w 2006 r., należy podsumować poczynione dotychczas postępy i rozpocząć wraz z Zieloną Księgą rozważania na temat najlepszych dalszych działań.

2. TłO POLITYCZNE

Już w 1994 r. w swoim komunikacie w sprawie polityki imigracyjnej i azylowej Komisja podkreśliła znaczenie utworzenia mechanizmu monitorowania ruchów migracyjnych w sposób wszechstronny i obejmujący całą UE. W odpowiedzi na powyższy komunikat w 1996 r. przeprowadzono studium wykonalności[1].

W swoich konkluzjach po szczycie w Laeken w grudniu 2001 r. Rada Europejska wezwała Komisję do „opracowania europejskiego systemu wymiany informacji w sprawie azylu, imigracji i krajów pochodzenia”, w następstwie czego w 2002 r. ustanowiono ESM jako projekt pilotażowy.

Państwa Członkowskie uzgodniły, aby przed rozpoczęciem wdrażania projektu utworzyć sieć krajowych punktów kontaktowych, które dostarczałyby niezbędnych informacji.

Rada Europejska na szczycie w Salonikach w czerwcu 2003 r. zatwierdziła utworzenie ESM oraz zaproponowała zbadanie możliwości „stworzenia w przyszłości stałej struktury”.

Wreszcie w programie haskim przyjętym przez Radę Europejską w dniach 4-5 listopada 2004 r. stwierdza się, że „trwający rozwój europejskiej polityki azylowej i migracyjnej powinien opierać się na wspólnej analizie zjawisk migracyjnych we wszystkich ich aspektach. Wzmacnianie gromadzenia, dostarczania, wymiany i skutecznego korzystania z aktualnych informacji i danych na temat wszystkich istotnych zdarzeń migracyjnych ma kluczowe znaczenie.”

3. ISTNIEJąCE LUKI INFORMACYJNE

Twórcy polityki zarówno na poziomie UE, jak i Państw Członkowskich, wciąż mają duże zapotrzebowanie na informacje w dziedzinie migracji i azylu, o czym wspomniano już w studium wykonalności z 1996 r. i co znalazło potwierdzenie w ocenie ESM dokonanej w 2005 r.[2] Przyszła struktura ESM powinna zaspokajać to zapotrzebowanie.

Po pierwsze, pomimo dużej ilości pojawiających się codziennie informacji o wielu aspektach międzynarodowej migracji dostęp do nich nie jest łatwy, ponieważ są one rozproszone i niedostępne w jednym miejscu. A zatem jeden punkt referencyjny, w którym dokonywano by selekcji i syntezy takich informacji i który działałby jako biuro informacyjne, byłby niezwykle przydatny dla instytucji UE i Państw Członkowskich, a także dla twórców polityki i społeczeństwa.

Po drugie, ani na poziomie krajowym, ani na poziomie UE niedostępne są pełne, wiarygodne, porównywalne i aktualne informacje i analizy dotyczące najnowszych działań prawnych i politycznych w dziedzinie azylu i migracji. Brak również wystarczających i porównywalnych informacji o skutkach polityki krajowej i UE w tym obszarze. Ponadto rośnie potrzeba uzyskiwania przez UE i Państwa Członkowskie szybkich odpowiedzi na konkretne pytania związane z migracją i azylem. Aby wypełnić te luki informacyjne, konieczna byłaby pewnego rodzaju struktura sieciowa obejmująca wszystkie Państwa Członkowskie, przy zachowaniu pewnego stopnia koordynacji centralnej.

Po trzecie, główny problem dotyczy również braku precyzyjnych, aktualnych i porównywalnych danych statystycznych w zakresie migracji i azylu. Do tego problemu odniesie się niedawno przyjęty wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia w sprawie statystyk Wspólnoty z zakresu migracji i ochrony międzynarodowej[3], jednak wciąż utrzymywać się będzie potrzeba analiz porównawczych takich danych statystycznych.

4. ESM DZIś

W celu określenia przyszłej struktury ESM w niniejszej części zostanie opisany obecny stan sieci w zakresie niezbędnym do zrozumienia jej funkcji, wyników i problemów[4].

4.1. Status i struktura

Obecnie ESM stanowi sieć 14 krajowych punktów kontaktowych (KPK) wyznaczonych przez Państwa Członkowskie. KPK stanowią zasadniczy człon sieci, ponieważ przeprowadzają czynności związane z dokumentacją, analizą i badaniami. Większość z nowych Państw Członkowskich nie wyznaczyła jeszcze KPK i uczestniczy w pracach sieci na zasadzie obserwatorów. Oczekuje się, że część z nich zostanie pełnoprawnymi członkami ESM w 2006 r.

KPK obejmują struktury w ministerstwach spraw wewnętrznych lub sprawiedliwości bądź są z nimi powiązane, krajowe biura statystyczne i instytuty badawcze, a także struktury w ramach instytucji pozarządowych i społecznych, czy też krajowe biura organizacji międzyrządowych. KPK dość często się zmieniają, na przykład wskutek reorganizacji zakresu odpowiedzialności poszczególnych ministrów.

W grudniu 2003 r., po otwartym zaproszeniu do składania ofert, wybrano koordynatora naukowo-administracyjnego, który ma pomagać w dalszym rozwoju sieci.

4.2 Finansowanie

Obecną sieć współfinansują Państwa Członkowskie i Komisja. Niektóre KPK, które stanowią część administracji Państw Członkowskich lub są z nią związane, nie otrzymały wspólnotowego finansowania w związku z ograniczeniami wynikającymi z zasad dotyczących narodowych finansów publicznych lub ze wspólnotowych zasad kwalifikacji finansowania. Zasoby finansowe wydzielone w celu utworzenia sieci wzrosły z kwoty 1,4 mln EUR na działanie pilotażowe w 2002 r. do 3,0 mln EUR w budżecie z 2005 r., który zostanie wykonany w 2006 r., w tym dotacje dla 9 KPK oraz przepisy finansowe dotyczące naukowo-administracyjnej koordynacji działań sieci.

4.3 Zadania i główne osiągnięcia

Podstawowym celem ESM, określonym w pierwotnych specyfikacjach, jest dostarczanie Wspólnocie i jej Państwom Członkowskim, a w dalszej perspektywie czasowej – społeczeństwu, obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji na temat sytuacji migracyjnej i azylowej na poziomie europejskim i krajowym.

Cel ten ma być realizowany poprzez gromadzenie i udostępnianie istniejących danych i informacji, a także poprzez dokonywanie przeglądów i analiz istotnych informacji.

Zadania ESM skupiają się zatem wokół dwóch powiązanych ze sobą działań: dokumentacji i analizie oraz badaniach. Oznacza to monitorowanie informacji, przeprowadzanie porównań, analiz i badań poprzez zbieranie od Państw Członkowskich pojawiających się informacji oraz podejmowanie w pewnym zakresie własnych badań do celów analiz na poziomie europejskim, a także rozwijanie wszechstronnej bazy danych dla takich informacji. Struktury na poziomie krajowym powinny przyczyniać się do działań ESM związanych z analizą i badaniami. ESM wykonuje swoje zadania na podstawie rocznych programów prac zatwierdzanych przez Komisję.

Biorąc pod uwagę powyższe, oprócz faktycznego utworzenia KPK, tzn. zatrudnienia pracowników, zaopatrzenia w sprzęty i urządzenia informatyczne, za główne osiągnięcia od 2002 r. do dziś można uznać, co następuje:

Narzędzia służące dokumentacji

Aby osiągnąć cel, jakim jest opracowanie kompleksowego rejestru danych i informacji, tworzony jest obecnie komputerowy system informacyjny, który stanowi podstawę funkcjonowania ESM. Opracowany w 2004 r. internetowy interfejs dla użytkowników ułatwia zbieranie i dokumentowanie danych, oferując praktyczny system szablonów, które zapewniają bezpośrednie załadowanie zgromadzonych danych do systemu informacyjnego. System pełni również funkcję mechanizmu wyszukiwania i nawigacji.

Prace nad systemem dobiegają końca, a jego funkcjonowanie jest teraz kwestią załadowania danych i informacji. W tym celu do połowy 2005 r. KPK wprowadziły do systemu ponad 1700 publikacji. Ponadto skatalogowano dokumenty prawne i informacje kontaktowe zarówno organizacji, jak i osób prywatnych prowadzących działania w przedmiotowej dziedzinie. Obecnie podejmowane są wysiłki w celu poprawy jakości wprowadzonych danych poprzez wspólne wytyczne, jakich należy przestrzegać przy wprowadzaniu informacji. Jest sprawą oczywistą, że jeśli centrum dokumentacji ESM ma zapewniać rozbudowany pobór politycznie ważnych i aktualnych informacji na temat azylu i migracji zarówno dla twórców polityki, jak i osób zawodowo związanych z tą tematyką oraz ewentualnie dla społeczeństwa, niezbędny jest większy wkład danych.

Analiza i badania

ESM zakończyła kilka projektów związanych z analizą, badaniami i rozpowszechnianiem informacji, m.in. pilotażowe studium badawcze z 2004 r. w sprawie wpływu imigracji na społeczeństwa Europy[5]; wkłady do rocznych sprawozdań UE w sprawie danych statystycznych w latach 2001-2003[6] w postaci informacji o krajowej polityce i praktykach oraz analiz danych krajowych; sprawozdanie dotyczące analizy politycznej z 2004 r., które pomogło zilustrować postępy w zakresie polityki krajowej oraz opracować opis porównawczy, a także przeprowadzić inne analizy badawcze. Obecnie mając na uwadze wypełnienie luk informacyjnych w obu przedmiotowych istotnych obszarach polityki, przygotowuje się drugą analizę badawczą dotyczącą stanowisk państw w kwestii nielegalnych rezydentów z państw trzecich oraz przeprowadzaną w mniejszej skali analizę systemów przyjmowania osób starających się o azyl.

Mimo że wciąż jest zbyt wcześnie, by ocenić ogólną wartość wyników działań ESM, już teraz można powiedzieć, że KPK przygotowały wysokiej jakości sprawozdania, dające obraz potencjału sieci, szczególnie w kontekście dostarczania wiarygodnych i aktualnych analiz pozwalających na dokonanie porównania między Państwami Członkowskimi.

Tworzenie sieci współpracy i jej widoczność

W miarę rozwoju sieci coraz częstsze stają się kontakty dwustronne pomiędzy KPK. Biorąc pod uwagę tworzenie sieci współpracy na poziomie krajowym, należy zauważyć, że większości KPK udało się stworzyć sieć współpracujących ze sobą ważnych podmiotów oraz ustanowić procedury otrzymywania wkładów od ich partnerów. Sporządzono katalog sieci krajowych, w którym zawarto opisy potencjalnych i faktycznych partnerów. Podjęto również wysiłki w celu ustanowienia kontaktów z innymi sieciami współpracy i związków z projektami na poziomie UE. Kontakty te nie doprowadziły jednak do wzmożenia współpracy, co byłoby niezbędne w kontekście zapewniania przez ESM synergii i unikania podwojenia działań.

Informacje o działaniach ESM nie są obecnie szeroko rozpowszechnione, jako że tylko niewiele wyników jej prac jest (na razie) dostępna publicznie. Nie pozwala to także na ich pełne uwzględnienie w innych działaniach. Brak widoczności można głównie przypisać temu, że sieć zaczęła działalność od zera, a zatem pierwsze lata jej działalności trzeba było poświęcić na jej ukonstytuowanie. Obecnie podejmowane są jednak liczne wysiłki mające na celu poprawę widoczności ESM i rozpowszechnienie wyników jej badań[7].

4.4 Ocena

W sprawozdaniu z oceny z 2005 r. określono trudności, z jakimi musiała zmierzyć się obecna ESM, realizując swoje zadania, z których dwie najważniejsze dotyczą struktury krajowych punktów kontaktowych oraz ogólnej organizacji projektu.

Biorąc pod uwagę pierwszy z czynników, zauważa się ogromną różnorodność zarówno w zakresie statusu prawnego, jak i specjalizacji KPK, a także zasobów ludzkich i finansowych oraz udostępnionego sprzętu technicznego, co przekłada się na poziom zaangażowania tych jednostek. Ponadto KPK były wyznaczane w różnych okresach czasu i często się zmieniają na skutek zmiany pracowników lub przesunięć odpowiedzialności do innego ministerstwa. W rezultacie KPK są na różnych etapach rozwoju.

Natomiast odnośnie do drugiego czynnika, należy zauważyć, że wybrany system instytucjonalny i organizacja wymagały raczej dużego wkładu ze strony Komisji. Dodatkowo proces administracyjny wybrany w celu założenia i zarządzania siecią, czyli działanie współfinansowane, okazał się bardzo wymagający pod względem zasobów. Mianowanie koordynatora naukowego wpłynęło na polepszenie ogólnej sytuacji, choć wciąż istnieje potrzeba bardziej precyzyjnego określenia roli Komisji.

Ponadto pierwotnie określone zadania i funkcje ESM były raczej obszerne ze względu na charakter pilotażowy projektu oraz eksperymentalną fazę ustanawiania sieci. Określeniu ról i funkcji sieci, jak i KPK oraz ich relacji z koordynatorem brakowało zatem pewnej przejrzystości i precyzji.

Ogólnie rzecz biorąc, o ile w szczególności w 2004 r. nastąpił postęp w osiąganiu celów, o tyle problemy strukturalne wynikające z obecnej organizacji ESM hamują jej dalszy i szybszy rozwój. Przyszła struktura powinna zatem rozwiązywać te problemy i przewidywać sposoby ich unikania. Powinna również w możliwym stopniu opierać się na dotychczasowych i przyszłych osiągnięciach ESM w formie, w jakiej istnieje dziś.

5. EUROPEJSKA SIEć MIGRACJI W PRZYSZłOśCI

Odnosząc się do powyższego, niniejsza sekcja przedstawia kilka elementów istotnych w momencie podejmowania decyzji o przyszłej strukturze ESM, która zostanie ustanowiona w 2007 r., przez co rozumie się, że elementy te są współzależne. Osoby biorące udział w dyskusji zaprasza się do zgłaszania uwag na temat propozycji przedstawionych przez Komisję.

5.1. Cel ogólny i obszary działania

Biorąc pod uwagę luki informacyjne w dziedzinie migracji i azylu, o których wspomniano powyżej, obowiązującym i ważnym pozostaje ogólny cel obecnej ESM, jakim jest dostarczanie Wspólnocie, jej Państwom Członkowskim i społeczeństwu obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji. Informacje te powinny być udostępniane w celu wspierania wspólnej polityki imigracyjnej i azylowej.

Jeśli chodzi o wyniki działań, a w szczególności bazy danych, punktem wyjściowym byłoby udostępnienie ich społeczeństwu, co jest zgodne ze wspomnianym celem. Możliwe są jednak przypadki, w których korzystniejsze lub nawet konieczne okaże się ograniczenie takiego dostępu wobec konkretnych grup użytkowników, na przykład w odniesieniu do tych informacji, które Państwa Członkowskie uznają za poufne.

Czy zgadzają się Państwo na udzielenie przyszłej ESM mandatu, który będzie polegał na dostarczaniu Wspólnocie, jej Państwom Członkowskim i społeczeństwu obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji w dziedzinie azylu i migracji? Jeśli nie, proszę opisać i uzasadnić zmiany, jakie należy wprowadzić w ramach takiego mandatu. Czy dane i informacje gromadzone systematycznie przez ESM powinny być publicznie udostępniane? |

- 5.2. Konkretne zadania

Należy określić, jakie konkretne zadania powinna realizować przyszła struktura, aby osiągnąć wyżej opisany cel ogólny.

Obecnie realizowane zadana skupione są wokół zbierania istniejących danych i informacji, ograniczonej liczby badań, wymiany i dokumentacji tych danych, analizy danych i sporządzaniu sprawozdań porównawczych oraz współpracy wewnątrz sieci.

W szczególności w sferze dostarczania porównywalnych informacji ESM mogłaby dążyć do osiągnięcia dogłębnego zrozumienia różnic metodologicznych uniemożliwiających porównanie danych, a także opracować stosowną, wspólną metodologię przezwyciężenia tych różnic.

Ponadto można założyć, że przyszła ESM będzie inicjować i realizować jakąś część dalszych badań albo jako część uzgodnionego programu prac, albo na konkretny wniosek wspólnotowych instytucji i, ewentualnie, innych podmiotów[8].

W zależności od wybranej w przyszłości struktury inne zadania mogłyby obejmować wydawanie opinii na podstawie czynności związanych z gromadzeniem i analizowaniem informacji celem udzielenia wskazówek i porad w zakresie rozwoju i wdrażania polityki. Obciążenie ESM takimi zadaniami może być jednak przedwczesne. Być może lepiej byłoby, aby przyszła struktura skupiała się na podstawowym zadaniu zbierania i analizy danych, zdobywając w ten sposób autorytet w przedmiotowej dziedzinie.

Mała widoczność obecnej sieci w połączeniu z potrzebą współpracy z innymi podmiotami działającymi w przedmiotowej dziedzinie wymagają działań na rzecz proaktywnego rozpowszechniania wiedzy i podnoszenia świadomości o problematyce, w tym organizacji spotkań i konferencji na temat migracji i azylu, tak aby stworzyć w ten sposób forum dla głównych zainteresowanych stron. Zadania takie będą jednak wymagać istotnych dodatkowych środków.

Które z wyżej wymienionych konkretnych zadań – zbieranie i analizowanie informacji, badania, wydawanie opinii i zaleceń, działania mające na celu podnoszenie świadomości – powinny stanowić element przyszłej struktury i dlaczego? Czy mogą Państwo zaproponować inne zadania, które powinny być realizowane? |

- 5.3. Stosunki z innymi organami gromadzącymi informacje i podmiotami instytucjonalnymi

Sprawą zasadniczą w kontekście osiągnięcia maksymalnych zysków i zapewnienia komplementarności jest zapewnienie maksymalnej synergii z innymi działaniami realizowanymi przez Komisję, UE, Państwa Członkowskie lub organizacje międzynarodowe w tej dziedzinie.

Przyszła ESM powinna być postrzegana jako część większego procesu ogólnej reorganizacji i racjonalizacji instrumentów wymiany informacji, jaki ma miejsce w dziedzinie imigracji i azylu. Dotyczy to instrumentów, takich jak przyszły wniosek dotyczący systemu wymiany informacji i praktycznej współpracy w dziedzinie azylu lub niedawno przyjęte rozporządzenie w sprawie statystyk Wspólnoty z zakresu migracji i ochrony międzynarodowej[9].

Aby osiągnąć synergię, należy tworzyć sieci współpracy z innymi podmiotami, które prowadzą działalność związaną z zadaniami realizowanymi przez ESM. Niektóre podmioty na poziomie wspólnotowym zajmują się podobną działalnością w zakresie gromadzenia i analizy informacji, w szczególności Agencja Praw Podstawowych[10] i CARIM[11]. Agencja Praw Podstawowych będzie niezależnym centrum wiedzy fachowej w zakresie zagadnień dotyczących praw podstawowych. Do jej głównych zadań będzie należało gromadzenie i analizowanie danych, udzielanie porad, tworzenie sieci współpracy oraz podnoszenie świadomości w zakresie praw podstawowych. W ramach projektu CARIM oferuje się instrument obserwacji, analizy i przewidywania ruchów migracyjnych, ich przyczyn i skutków, które mają swe źródło lub cel tranzytowy w państwach procesu barcelońskiego. Podmioty te realizują mandaty i misje różne od ESM, ponieważ ich skupienie na problemie migracji dotyczy przede wszystkim praw migrantów lub odnosi się do konkretnych państw. Różnice te pozwalają uniknąć nakładania się kompetencji. Niezmiennie istnieje potrzeba utworzenia silnych i strukturalnych związków między przyszłą ESM a tymi podmiotami.

Odnośnie do stosunków z instytucjami, takimi jak Parlament Europejski, Komitet Społeczno-Ekonomiczny oraz Komitet Regionów, powinny one być wraz z Państwami Członkowskimi i Komisją głównymi beneficjentami działań przyszłej ESM. Można również rozważyć możliwość składania próśb przez zainteresowane strony o konkretne informacje, następnie dostarczane przez KPK, np. w momencie przygotowywania opinii na temat wniosków legislacyjnych.

Jak można zapewnić bliską współpracę z zainteresowanymi stronami? Jak sprawić, by przyszła struktura opierała się na strukturach istniejących krajowych i międzynarodowych podmiotów w dziedzinie migracji i azylu i uzupełniała je? |

- 5.4. Forma i struktura

W niniejszej sekcji poruszana jest kwestia rodzaju struktur, które umożliwiłyby realizację celu i szeregu potencjalnych zadań oraz oceny zalet i wad wiążących się z poszczególnymi strukturami.

W zależności od celu, konkretnych zadań, jakie się jej przypisze i dostępnych zasobów, przyszła ESM może przyjąć różne formy. Spośród nich wyróżnić można dwie różne struktury. Podstawowy wybór jest następujący: sieć związana z Komisją i działająca w ramach jej zakresu odpowiedzialności albo sieć podmiotów wybranych przez niezależną agencję Wspólnoty i zarządzana przez tą agencję.

Opcja 1: Sieć związana z Komisją

Przyszła ESM może składać się z sieci krajowych punktów kontaktowych. Komisja przejęłaby odpowiedzialność za kierowanie działaniami sieci, ich planowanie i dalszy rozwój. Konieczna byłaby wówczas podstawa prawna, która ustanawiałaby przyszłą ESM i określała jej główne cele, w tym kryteria, jakie muszą spełnić KPK. Podstawa ta mogłaby przyjąć formę decyzji Rady.

W ramach tej opcji to Komisja podejmowałaby decyzję w sprawie stosownych struktur zarządczych, co mogłoby oznaczać wyznaczenie prywatnego lub publicznego organu koordynacji w drodze otwartego zaproszenia do składania ofert.

W kwestii wyboru KPK można sobie wyobrazić, że byłyby one wybierane przez Państwa Członkowskie, zgodnie z kryteriami określonymi w podstawie prawnej lub przez Komisję w ramach zaproszenia do składania ofert.

Związanie sieci z Komisją zapewniałoby przejęcie przez Komisję pełnej odpowiedzialności politycznej za jej działania. Pozwoliłoby to również na bezproblemowe odejście od obecnie istniejącej ESM i mogłoby być uznane za fazę przejściową, przed utworzeniem trwalszej i bardziej zinstytucjonalizowanej struktury, jeśli zaistnieje taka potrzeba. W tym wypadku należałoby zapewnić skuteczne zarządzanie, a zawsze pojawia się pytanie, czy zlecanie zadań zewnętrznym wykonawcom może zapewnić wystarczającą ciągłość działań, szczególnie że zasady Komisji dotyczące zamówień publicznych przewidują maksymalny czas trwania takich zleceń.

Opcja 2: Agencja

Agencję wspólnotową można uznać za opcję bardziej długoterminową, zależną nie tylko od rozwoju wspólnej polityki imigracyjnej i azylowej, ale również – biorąc pod uwagę ograniczone dostępne środki budżetowe – od perspektyw finansowych. Należy podkreślić, że do ustanowienia agencji, niezbędna będzie podstawa prawna; konieczne będzie także utworzenie zarządu przedstawicieli Państw Członkowskich i Komisji.

Tego typu stabilna struktura zapewniłaby dłuższą perspektywę działań i pozwoliłaby na realizację większej ilości zadań. Mogłaby zatem zapewnić bardziej skuteczne dostarczanie koniecznych informacji.

Jeśli taka agencja miałaby być uznana za właściwą dla realizacji przewidzianych nowych zadań, musiałoby istnieć wystarczające uzasadnienie jej utworzenia i potencjalnej ciągłości jej istnienia. Oznaczałoby to z kolei ocenę wpływu, w pełni analizującą skutki powołania takiej agencji. W tym kontekście rozważyć można wykorzystanie innych agencji (istniejących lub przyszłych) w obszarze sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Rola i status krajowych punktów kontaktowych

Niezależnie od wybranej opcji, jeśli zostanie przyjęty ogólny mandat w formie opisanej powyżej, będzie to miało znaczenie dla roli i statusu KPK, ponieważ to one będą gromadzić i analizować informacje na poziomie krajowym.

KPK powinny zatem być w stanie dostarczać takie informacje, tzn. przedstawiać w szerokim zakresie dane dotyczące ich Państwa Członkowskiego, oraz zapewniać stałą aktualizację bazy danych. Główne zadanie polega na mobilizacji i pozostawaniu w centrum krajowych sieci odpowiednich podmiotów działających w przedmiotowej dziedzinie, takich jak naukowcy, instytuty badawcze, władze publiczne i rządowe oraz organizacje pozarządowe, które miałyby swój wkład w działaniach KPK. Dlatego też KPK powinny być niezależne od rządów. Niemniej jednak powinny utrzymywać dobre stosunki z organami publicznymi, aby mieć dostęp do informacji pochodzącej z sektora publicznego.

Tym samym w celu umożliwienia realizacji powyższych zadań oraz osiągnięcia przez KPK pewnego poziomu jednolitości działań trzeba ustanowić minimalne wymagania dotyczące ogólnego doświadczenia w przedmiotowej dziedzinie, a także zatrudnienia, potencjału, sprzętu informatycznego i innych urządzeń.

Którą ze struktur należy wdrożyć na kolejnym etapie tworzenia ESM w celu osiągnięcia celu ogólnego i dlaczego? Jaką rolę powinny pełnić KPK i jaki powinien być ich status? Jaka byłaby najlepsza struktura krajowych sieci? |

- 6. WNIOSEK

Komisja podjęła w niniejszej Zielonej Księdze próbę opisania głównych kwestii w przedmiotowej dziedzinie i zaproponowała kilka opcji, jakie należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu przyszłej struktury ESM.

Głównym celem niniejszej księgi jest zebranie reakcji i rozpoczęcie szczegółowych konsultacji z zainteresowanymi stronami. W tym celu Komisja pragnie zebrać uwagi i komentarze, do 28/01/2006, które należy nadsyłać na poniższy adres:

jls-migration-network@cec.eu.int

Wszelkie uwagi i komentarze zostaną opublikowane na stronie internetowej Komisji w języku, w jakim zostały nadesłane, wraz z imieniem i nazwiskiem autora, chyba że zaznaczy on, iż pragnie pozostać anonimowy lub złoży wniosek o objęcie swoich uwag klauzulą poufności.

ZAŁĄCZNIK

Annex 1: National contact points and coordinator

National Contact Points:

Austria:

International Organisation for MigrationNibelungengasse 13/4,1010 Vienna, Austriancpaustria@iom.intwww.emn.at

Belgium:

SPF Intérieur, DG Office des Etrangers,59b Chaussée d´Anvers1000 Bruxelles, Belgiumemn@ibz.fgov.bewww.ibz.fgov.be

Czech Republic:

Ministry of the InteriorUnit of International RelationsAnd Information on Countries of OriginDepartment for Asylum and Migration PoliciesMV – P.O. box 21/Oam170 34 Prague 7, Czech Republicopu@mvcr.cz

Finland:Statistics FinlandP.O. Box 4B00022 Helsinki, Finlandwww.stat.fi

France:Observatoire des statistiques de l’immigrationet de l’intégration du Haut Conseil à l’Intégration (HCI-OSII)35, rue St. Dominique75007 Paris, France

Germany:Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (BAMF)Frankenstraße 21090461 Nürnberg, Germanywww.bamf.de

Greece:Centre of Planning and Economic Research (KEPE)22 Hippokratous st.10680 Athens, Greecekepe@kepe.grwww.kepe.gr

Ireland:Economic and Social Research Institute (ESRI)4 Burlington Rd., Dublin 4, Irelandwww.esri.ie

Italy:Immigrazione Dossier Statistico (IDOS)of Caritas Diocesana die RomaViale Baldelli 4100147 Roma, Italywww.emnitaly.it

Netherlands:Immigration and Naturalisation Service,Information and Analysis Centre (INDIAC)Dr. H. Colijnlaan 3412283 XL Rijswijk, The Netherlandsemn@ind.minjus.nlwww.ind.nl

Portugal:Serviço de Estrangeiros e FronteirasRua Conselheiro José Silvestre Ribeiro 41649-007 Lisboa, Portugalemn@sef.ptwww.sef.pt

Spain:Observatorio Permanente de la InmigraciónC/Amador de los Rios 728010 Madrid, Spainopi@amador.mir.eswww.imsersomigracion.upco.es

Sweden:Statistics Sweden/Swedish Migration Board701 89 Örebro, Swedenwww.scb.se

United Kingdom:Immigration Research and Statistics Service, Home Office1305 Apollo House, 36 Wellesley Road,Croydon CR9 3RR, United Kingdomwww.homeoffice.gov.uk

Coordination Team:

Berlin Institute for Comparative Social Research (BIVS)Schliemannstr. 23,10437 Berlin, Germanyemn@emz-berlin.de

www.emz-berlin.de

Technical University BerlinComputation and Information StructuresSecr. E-N7, Einsteinufer 17,10587 Berlin, Germanyhttp:/cis.cs.tu-berlin.de/emn/web

ANNEX 2: REFERENCES

Studies

1996 Feasibility Study for a European Migration Observatory

2005 EMN First Activities report covering 2004

2005 Report on the Evaluation of the Activities of the European Migration Network

Website of the current EMN

www.european-migration-network.org

[1] „Studium wykonalności dla Europejskiego Obserwatorium Migracji”, 1996 r.

[2] „Ocena działalności Europejskiej Sieci Migracji”, 2005 r.

[3] COM 2005 (375) wersja ostateczna z dnia 26 sierpnia 2005 r.

[4] Bardziej kompletny opis ESM znaleźć można w pierwszym rocznym sprawozdaniu z działalności sieci (2005 r.), dostępnym na stronie internetowej: www.european-migration-network.org.

[5] Dziewięć KPK wniosło swój wkład w postaci krajowych sprawozdań, na podstawie których koordynator naukowy sporządził syntetyczne sprawozdanie zestawiające, podsumowujące i oceniające wyniki badań krajowych.

[6] Dostępne na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa pod adresem:http://europa.eu.int/comm/justice_home/doc_centre/asylum/statistical/doc_annual_report_2001_en.htm

[7] Dotyczy to: strony internetowej ESM - http://www.european-migration-network.org, ogólnej broszury informacyjnej , biuletynu ESM wydawanego kwartalnie oraz organizacji rozszerzonych spotkań ESM w celu prezentacji wyników badań szerszej publiczności.

[8] Uwzględnione zostałyby badania w zakresie migracji realizowane na mocy wspólnotowych programów ramowych BRT.

[9] COM 2005 (375) wersja ostateczna z dnia 26 sierpnia 2005 r.

[10] Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia Rady ustanawiającego Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej, COM (2005)280 wersja ostateczna z dnia 30 czerwca 2005 r. Proponowane rozporządzenie rozszerzy mandat istniejącego obecnie Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii, począwszy od 2007 r. Działania Centrum skupiają się na problemie rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu, natomiast Agencja będzie zajmować się w szerszym wymiarze kwestią praw podstawowych.

[11] Śródziemnomorskie Konsorcjum ds. Badań Stosowanych nad Międzynarodową Migracją, www.carim.org