32004R0141



Dziennik Urzędowy L 024 , 29/01/2004 P. 0025 - 0031


Rozporządzenie Komisji (WE) nr 141/2004

z dnia 28 stycznia 2004 r.

ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w odniesieniu do przejściowych środków wsparcia rozwoju obszarów wiejskich mających zastosowanie do Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji.

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, a w szczególności jego art. 2 ust. 3,

uwzględniając Akt Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, a w szczególności pierwszy ustęp art. 41,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozdział IXa rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR) oraz zmieniającego i uchylającego niektóre rozporządzenia [1] wprowadzony Aktem Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, określa ogólne warunki, zgodnie z którymi ma zostać udzielone czasowe dodatkowe wsparcie na środki wspierające rozwój obszarów wiejskich w nowych Państwach Członkowskich. Powinny zostać przyjęte przepisy wykonawcze w celu uzupełnienia powyższych warunków i dostosowania niektórych zasad przewidzianych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 445/2002 z dnia 26 lutego 2002 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR) [2].

(2) Powyższe zasady muszą być zgodne z zasadami pomocniczości i proporcjonalności, w związku z czym muszą być ograniczone do tego, co jest niezbędne dla osiągnięcia założonych celów.

(3) W związku z powyższym muszą zostać określone warunki kwalifikacyjne oraz pułapy wsparcia dla szczególnych środków mających zastosowanie do Malty.

(4) W celu ułatwienia sporządzania planów rozwoju obszarów wiejskich, obejmujących powyższe środki, a także ich kontroli i zatwierdzania przez Komisję, należy ustanowić wspólne reguły dotyczące ich struktury i treści na podstawie art. 43 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Struktur Rolnych i Rozwoju Wiejskiego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I ZAKRES ZASTOSOWANIA

Artykuł 1

Zakres zastosowania

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy wykonawcze dotyczące:

a) szczególnych środków wspierających rozwój obszarów wiejskich, przewidzianych w Rozdziale IXa rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 z dnia 17 maja 1999 r. mającego zastosowanie do Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (zwanych dalej "nowymi Państwami Członkowskimi");

b) programowania i oceny wszystkich środków wspierających rozwój obszarów wiejskich dla nowych Państw Członkowskich.

ROZDZIAŁ II SZCZEGÓLNE ŚRODKI MAJĄCE ZASTOSOWANIE DO NOWYCH PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

Artykuł 2

Wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych poddanych restrukturyzacji

Biznes plan przewidziany w art. 33b ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 musi być wystarczająco szczegółowy, aby mógł zostać użyty w celu wsparcia wniosku o wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych.

Artykuł 3

Pomoc techniczna

Na zasadzie odstępstwa od art. 39 rozporządzenia (WE) nr 445/2002, zasadę nr 11 Załącznika do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1685/2000 [3] stosuje się do środka określonego w art. 33e rozporządzenia (WE) nr 1257/1999.

Artykuł 4

Uzupełnienie płatności bezpośrednich

Warunki kwalifikujące do udzielenia wsparcia zgodnie ze środkiem przewidzianym w art. 33 h rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 zostały określone w decyzji Komisji zatwierdzającej uzupełniające krajowe płatności bezpośrednie.

ROZDZIAŁ III DODATKOWE WSPARCIE MAJĄCE ZASTOSOWANIE DO MALTY

Artykuł 5

Uzupełnienie pomocy publicznej na Malcie

Warunki kwalifikujące do udzielenia wsparcia zgodnie ze środkiem przewidzianym w art. 3i rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 zostały określone w ramach Specjalnego Programu Polityki Rynkowej dla Rolnictwa Maltańskiego (SMPPMA) przewidzianego w Załaczniku XI, Rodziale 4, sekcji A, akapit 1 Aktu Przystąpienia.

ROZDZIAŁ IV ODSTĘPSTWA STOSOWANE WOBEC NIEKTÓRYCH PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

Artykuł 6

Agrośrodowisko

Roczna maksymalna kwota na hektar na konserwację i zabezpieczenie murów z kamienia łamanego na Malcie, określona w drugim podpunkcie art. 33m ust. 2 Rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 jest określona w załączniku I punkt A.

Artykuł 7

Grupy producentów na Malcie

1. Jedynie grupy producentów obejmujące minimalny odsetek producentów w sektorze i reprezentujace minimalny odsetek produkcji w sektorze kwalifikują się do otrzymania minimalnego wsparcia przewidzianego w art. 33d ust. 3 akapit trzeci rozporządzenia (WE) nr 1257/1999.

2. Minimalna kwota wsparcia, obliczona jako funkcja minimalnego kosztu niezbędnego do utworzenia małej grupy producentów, jest określona w Załączniku I w punkcie B.

ROZDZIAŁ V PRZEPISY ADMINISTRACYJNE I FINANSOWE

Artykuł 8

Ocena

Ocena średniookresowa, określona w art. 56 i 57 rozporządzenia (WE) nr 445/2002 nie stosuje się do nowych Państw Członkowskich w okresie programowania od 2004 r. do 2006 r.

Artykuł 9

Programowanie

1. W celu zastosowania przepisów punktu 8 Załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 445/2002, nowe Państwa Członkowskie skorzystają z ogólnego indykatywnego zestawienia finansowego zawartego w Załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

2. Oprócz informacji przewidzianych w ust. 9 Załacznika II rozporządzenia (WE) nr 445/2002, plany rozwoju obszarów wiejskich określone w Tytule III, Rodziale II rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 zawierają informacje wymienione w Załaczniku III do niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ VI PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 10

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dnia 1 maja 2004 r. z zastrzeżeniem wejścia w życie Aktu Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 stycznia 2004 r.

W imieniu Komisji

Franz Fischler

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 80. Rozporządzenie zmienione Aktem Przystąpienia Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji.

[2] Dz.U. L 74 z 15.3.2002, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 963/2003 (Dz.U. L 138 z 5.6.2003, str. 32).

[3] Dz.U. L 193 z 29.7.2000, str. 39.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK I

Tabela kwot dla środków dotyczących Malty

A. Maksymalna kwota określona w art. 6:

Przedmiot | EUR | |

Maksymalna płatność za konserwację i zabezpieczenie murów z kamienia łamanego | 2 000 | za hektar |

B. Maksymalna kwota określona w art. 7 ust. 2:

Przedmiot | EUR | |

Wsparcie na utworzenie grupy producentów | 63 000 | Pierwszy rok |

63 000 | Drugi rok |

63 000 | Trzeci rok |

60 000 | Czwarty rok |

50 000 | Piąty rok |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK II

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK III

Informacja o szczególnych środkach i odstępstwach określonych w rozdziale IXa rozporządzenia (WE) nr 1257/1999, jakie zostaną uwzględnione w planach rozwoju obszarów wiejskich.

1. Środki mające zastosowanie do wszystkich nowych Państw Członkowskich

I. Wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych poddanych restrukturyzacji

A. Główne cechy:

- definicja gospodarstw niskotowarowych uwzględniająca minimalną i/lub maksymalną wielkość gospodarstwa, część produkcji wprowadzonej do obrotu i/lub poziom dochodu kwalifikującego się gospodarstwa rolnego,

- definicja ekonomicznej żywotności;

B. Inne informacje:

- treść biznes planu.

II. Grupy producentów

A. Główne cechy:

- Jedynie dla Malty, wskazanie sektora lub sektorów korzystających z odstępstw uzasadnione wyjątkowo niewielką całkowitą produkcją, oraz warunki kwalifikowania się do odstępstwa: minimalny odsetek produkcji grupy w porównaniu do całkowitej produkcji w sektorze, minimalny odsetek producentów w sektorze będących członkami grupy.

- Jedynie dla Malty, uzasadnienie i obliczenie kwot rocznych;

B. Inne informacje:

- Opis oficjalnej procedury uznawania grup, w tym kryteria wyboru,

- zainteresowane sektory.

III. Pomoc techniczna

A. Główne cechy:

- nie dotyczy;

B. Inne informacje:

- opis beneficjentów.

IV. Środki typu Leader +

Nabywanie umiejętności (art. 33f ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999)

A. Główne cechy:

- procedura i harmonogram wyboru wykonawców odpowiedzialnych za wdrożenie działań;

B. Inne informacje:

- nie ma zastosowania.

Pilotażowe strategie terytorialne rozwoju obszarów wiejskich (art. 33f ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999)

A. Główne cechy:

- procedura i harmonogram wyboru miejscowych grup działania korzystających ze środków, w tym kryteria wyboru i planowana maksymalna liczba beneficjentów;

- kryteria przedstawienia zdolności administracyjnej i doświadczenie podejścia typu "lokalny rozwój obszarów wiejskich" na szczeblu regionu;

B. Inne informacje:

- nie ma zastosowania.

V. Uzupełnienie płatności bezpośrednich

A. Główne cechy:

- Wkład Wspólnoty do każdego roku programu;

B. Inne informacje:

- wyznaczenie agencji płatniczej.

2. Środki mające zastosowanie do Malty

I. Uzupełnienie pomocy publicznej

A. Główne cechy:

- nie dotyczy

B. Inne informacje:

- wyznaczenie agencji płatniczej.

3. Odstępstwa stosowane we wszystkich nowych Państwach Członkowskich.

I. Poprawa przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych

A. Główne cechy:

- nie dotyczy

B. Inne informacje:

- wykaz przedsiębiorstw korzystających z okresu przejściowego określonego w art. 33l ust. 3.

4. Odstępstwa mające zastosowanie do Estonii

I. Zalesianie użytków rolnych

A. Główne cechy:

- nie dotyczy;

B. Inne informacje:

- opis kontroli wykorzystania użytków rolnych w ciągu ostatnich pięciu lat poprzedzających zalesianie.

5. Odstępstwa mające zastosowanie do Malty

I. Agrośrodowisko

A. Główne cechy:

- uzasadnienie i obliczenie rocznych pułapów konserwacji i zabezpieczania murów z kamienia łamanego;

B. Inne informacje:

- nie dotyczy.

--------------------------------------------------