32001R2597



Dziennik Urzędowy L 345 , 29/12/2001 P. 0035 - 0040


Rozporządzenie komisji (WE) NR 2597/2001

z dnia 28 grudnia 2001 r.

otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi Wspólnoty na niektóre wina pochodzące z Republiki Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii i Republiki Słowenii

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję Rady 2001/919/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie przyjęcia Protokołu Dodatkowego do Umowy przejściowej między Wspólnotą Europejską z jednej strony a Republiką Chorwacji z drugiej strony w celu uwzględnienia wyniku negocjacji pomiędzy stronami dotyczących wzajemnych koncesji preferencyjnych na niektóre wina, wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli oznaczania win oraz wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli nazw wyrobów spirytusowych i napojów aromatyzowanych [1], w szczególności jej art. 3 i 4,

uwzględniając decyzję Rady 2001/918/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie przyjęcia Protokołu Dodatkowego do Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i Państwami Członkowskimi z jednej strony a Republiką Chorwacji z drugiej strony, w celu uwzględnienia wyniku negocjacji między stronami dotyczących wzajemnych koncesji preferencyjnych na niektóre wina, wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli oznaczania win oraz wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli nazw wyrobów spirytusowych i napojów aromatyzowanych [2], w szczególności jej art. 3 i 4,

uwzględniając decyzję Rady 2001/917/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie przyjęcia Protokołu Dodatkowego do Umowy przejściowej między Wspólnotą Europejską z jednej strony a Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii z drugiej strony, w celu uwzględnienia wyniku negocjacji pomiędzy stronami dotyczących wzajemnych koncesji preferencyjnych na niektóre wina, wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli oznaczania win oraz wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli nazw wyrobów spirytusowych i napojów aromatyzowanych [3], w szczególności jej art. 3 i 4,

uwzględniając decyzję Rady 2001/916/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie przyjęcia Protokołu Dodatkowego do Układu o Stowarzyszeniu i Stabilizacji między Wspólnotami Europejskimi i Państwami Członkowskimi z jednej strony a Byłą Jugosłowianską Republiką Macedonii z drugiej strony, w celu uwzględnienia wyniku negocjacji pomiędzy stronami dotyczących wzajemnych koncesji preferencyjnych na niektóre wina, wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli oznaczania win oraz wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli nazw wyrobów spirytusowych i napojów aromatyzowanych [4], w szczególności jej art. 3 i 4,

uwzględniając decyzję Rady 2001/920/WE z dnia 4 grudnia 2001 r. w sprawie przyjęcia Protokołu Dodatkowego dostosowującego aspekty handlowe Układu Europejskiego, ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, działającymi w ramach Unii Europejskiej, z jednej strony a Republiką Słowenii z drugiej strony, w celu uwzględnienia wyniku negocjacji pomiędzy stronami dotyczących wzajemnych koncesji preferencyjnych na niektóre wina, wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli oznaczania win oraz wzajemnego uznawania, ochrony i kontroli nazw wyrobów spirytusowych i napojów aromatyzowanych [5], w szczególności jej art. 3 i 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Protokoły Dodatkowe (odtąd zwane protokołami dodatkowymi w sprawie wina) zawarte na mocy decyzji 2001/919/WE, 2001/918/WE, 2001/917/WE, 2001/916/WE i 2001/920/WE z Republiką Chorwacji, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii i Republiką Słowenii, wprowadzają wzajemne koncesje preferencyjne na niektóre wina, zapewniają wzajemne uznawanie, ochronę i kontrolę oznaczania wyrobów spirytusowych oraz napojów aromatyzowanych. Protokoły te powinny obowiązywać począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r.

(2) W załączniku I do każdego z tych protokołów dodatkowych w sprawie wina, indywidualne kontyngenty taryfowe zostają przyznane w odniesieniu do przywozu do Wspólnoty niektórych win pochodzących z Republiki Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii i Republiki Słowenii. Te indywidualne kontyngenty taryfowe są przewidziane poza globalnym kontyngentem taryfowym o wielkości 545000 hl otwartym w ramach rozporządzenia Rady (WE) nr 2007/2000 z dnia 18 września 2000 r. wprowadzającego wyjątkowe środki handlowe dla krajów i terytoriów uczestniczących w procesie stabilizacji i stowarzyszania z Unią Europejską lub z tym procesem powiązanych, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2820/98, i uchylającego rozporządzenia (WE) nr 1763/1999 i (WE) nr 6/2000 [6], ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 2563/2000 [7].

(3) Indywidualne kontyngenty taryfowe przewidziane protokołami dodatkowymi w sprawie wina są ustalane na okres roczny i powtórnie przyznawane na czas nieokreślony. W związku z powyższym Komisja powinna przyjąć przepisy wykonawcze odnoszące się do otwierania i zarządzania kontyngentami taryfowymi Wspólnoty.

(4) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiające przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny [8], ostatnio zmieniony rozporządzeniem (WE) nr 993/2001 [9], kodyfikuje zasady zarządzania kontyngentami taryfowymi wykorzystywanymi w porządku chronologicznym według dat składania deklaracji celnych.

(5) Należy dołożyć szczególnych starań w celu zapewnienia importerom Wspólnoty jednakowego i ciągłego dostępu do kontyngentów taryfowych oraz nieprzerwanego stosowania ustanowionych stawek w odniesieniu do przywozu wszystkich wspomnianych produktów we wszystkich Państwach Członkowskich aż do wyczerpania kontyngentów.

(6) W celu zapewnienia wspólnego efektywnego zarządzania kontyngentami, Państwa Członkowskie powinny zostać upoważnione do obciążania kontyngentów ilościami towarów odpowiadającymi rzeczywistemu przywozowi. Jednakże ta metoda administrowania wymaga ścisłej współpracy między Państwami Członkowskimi i Komisją, która w szczególności musi mieć możliwość monitorowania stopnia wykorzystania kontyngentów i informowania odpowiednio Państw Członkowskich. Ze względu na konieczność szybkiego i efektywnego działania, komunikacja między Państwami Członkowskimi i Komisją powinna, tam gdzie jest to możliwe, odbywać się drogą elektroniczną.

(7) Korzystanie z wyłączenia z cła w ramach kontyngentów przyznane w ramach kontyngentów taryfowych przewidzianych protokołami dodatkowymi w sprawie wina Republice Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i Republice Słowenii musi zostać zawieszone, jeżeli którykolwiek z tych krajów dla omawianych produktów przyznaje dotacje wywozowe.

(8) Uprawnienia do korzystania z indywidualnych kontyngentów taryfowych Wspólnoty musi być uwarunkowane przedstawieniem dokumentu V I 1 lub wyciągu V I 2 zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 883/2001 z dnia 24 kwietnia 2001 r. ustanawiającym szczegółowe zasady wprowadzania rozporządzenia Rady (WE) nr 1493/1999 w zakresie wymiany handlowej produktów sektora wina z państwami trzecimi [10].

(9) Indywidualne kontyngenty taryfowe na niektóre wina pochodzące z Republiki Chorwacji i Republiki Słowenii powinny być stopniowo zwiększane z zastrzeżeniem szczególnych warunków określonych w protokołach dodatkowych w sprawie wina. W szczególności, zwiększenie rocznego kontyngentu można stosować jedynie wtedy, gdy indywidualne kontyngenty taryfowe otwarte w ramach poprzedniego roku zostały wykorzystanie w co najmniej 80 %. Zatem Komisja będzie musiała corocznie dokonywać oceny wykorzystanych wielkości i powinna ona także przyjąć przepisy umożliwiające dokonywanie wszelkich ewentualnych dostosowań tych wielkości w stosunku do Chorwacji i Słowenii.

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

1. Z chwilą dopuszczenia do wolnego obrotu we Wspólnocie win wymienionych w Załączniku, pochodzących z Republiki Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii lub Republiki Słowenii, mogą być zwolnione z cła w zakresie rocznych wspólnotowych kontyngentów taryfowych określonych w niniejszym Załączniku i zgodnie z przepisami określonymi niniejszym rozporządzeniem.

2. Jeżeli jakieś zainteresowane państwo przyznaje dopłaty wywozowe w odniesieniu do tych produktów, zwolnienie z cła w ramach kontyngentów taryfowych przewidziane protokołami dodatkowymi przyjętymi decyzjami 2001/919/WE, 2001/918/WE, 2001/917/WE, 2001/916/WE i 2001/920/WE (odtąd zwanymi protokołami dodatkowymi w sprawie wina) zostaje zawieszone w stosunku do tego państwa.

Artykuł 2

Uprawnienia do korzystania ze wspólnotowych kontyngentów taryfowych, o których mowa w art. 1 ust. 1 jest uwarunkowane przedstawieniem dokumentu V I 1 lub wyciągu V I 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 883/2001.

Artykuł 3

Niezależnie od warunków określonych w pkt 5 lit. a) załącznika I do każdego z protokołów dodatkowych w sprawie wina, przywóz wina w ramach wspólnotowych kontyngentów taryfowych, o których mowa w art. 1 ust. 1, podlega postanowieniom określonym w odpowiednich protokołach odnośnie do definicji pojęcia "produkty pochodzące" i metod współpracy administracyjnej do Umowy przejściowej między Wspólnotą Europejską i Republiką Chorwacji oraz Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i Państwami Członkowskimi z jednej strony a Republiką Chorwacji z drugiej strony, Umowy przejściowej między Wspólnotą Europejską a Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii oraz Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i Państwami Członkowskimi z jednej strony a Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii z drugiej strony, a także do Układu Europejskiego między Wspólnotami Europejskimi i Państwami Członkowskimi, działającymi w ramach Unii Europejskiej, z jednej strony i Republiką Słowenii z drugiej strony.

Artykuł 4

1. Kontyngenty taryfowe określone niniejszym rozporządzeniem są zarządzane przez Komisję zgodnie z art. 308a—308c rozporządzenia (EWG) nr 2454/93.

2. Każde Państwo Członkowskie zapewnia importerom wspomnianych produktów jednakowy i nieprzerwany dostęp do kontyngentów taryfowych tak długo, jak długo pozwala na to saldo wielkości odpowiednich kontyngentów.

3. Komunikacja między Państwami Członkowskimi i Komisją związana z kontyngentami taryfowymi odbywa się, tam gdzie jest to możliwe, drogą elektroniczną.

Artykuł 5

1. Indywidualne kontyngenty taryfowe na wina pochodzące z Chorwacji i Słowenii określone w części I i III załącznika pod numerami 09.1588 i 09.1548 są corocznie zwiększane.

2. Zwiększenie rocznego kontyngentu określone w ust. 1 można zastosować jedynie w przypadku gdy odpowiednia ilość kontyngentu otwartego w poprzednim roku została wykorzystana w co najmniej 80 %.

Komisja corocznie ocenia wykorzystane wielkości, a także przyjmuje przepisy umożliwiające dokonywanie jakichkolwiek niezbędnych regulacji tych wielkości w stosunku do Chorwacji i Słowenii.

Artykuł 6

Państwa Członkowskie ściśle współpracują z Komisją w celu zapewnienia zgodności z niniejszym rozporządzeniem.

Artykuł 7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2002 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 grudnia 2001 r.

W imieniu Komisji

Frederik Bolkestein

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 342 z 27.12.2001, str. 60.

[2] Dz.U. L 342 z 27.12.2001, str. 42.

[3] Dz.U. L 342 z 27.12.2001, str. 24.

[4] Dz.U. L 342 z 27.12.2001, str. 6.

[5] Dz.U. L 342 z 27.12.2001, str. 79.

[6] Dz.U. L 240 z 23.9.2000, str. 1.

[7] Dz.U. L 295 z 23.11.2000, str. 1.

[8] Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str. 1.

[9] Dz.U. L 141 z 28.5.2001, str. 1.

[10] Dz.U. L 128 z 10.5.2001, str. 1.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK

Niezależnie od reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej, należy uznać, że terminologia zastosowana do opisu produktów ma jedynie wartość informacyjną, a system preferencyjny ustala się, w ramach niniejszych załączników, poprzez zakres kodów CN. W przypadku gdy wskazane są ex kody CN, system preferencyjny zostaje ustalony poprzez łączne zastosowanie kodu CN i odpowiadającego mu opisu.

CZĘŚĆ I: CHORWACJA

L.p. | Kod CN | Podział według kodów TARIC | Wyszczególnienie | Roczna wielkość kontyngentu (w hl) | Stawka celna |

09.1588 | 2204101922041099 | | Wino musujące, oprócz Szampana i Asti spumante | 30000 | Bez cła |

22042110 | | Pozostałe wina ze świeżych winogron, w pojemnikach zawierających 2 l. lub mniej |

22042179 | |

ex22042180 | 79 |

80 |

22042183 | |

ex22042184 | 10 |

79 |

80 |

ex22042194 | 10 |

30 |

ex22042198 | 10 |

30 |

ex22042199 | 10 |

09.1589 | 22042910 | | Pozostałe wina ze świeżych winogron, w pojemnikach zawierających 2 l. lub więcej | 15000 | Bez cła |

22042965 | |

ex22042975 | 10 |

22042983 |

ex22042984 | 10 |

30 |

ex22042994 | 10 |

30 |

ex22042998 | 10 |

30 |

ex22042999 | 10 |

L.P. | Kod CN | Podział według kodów TARIC | Wyszczególnienie | Roczna wielkość kontyngentu (w hl) | Stawka celna |

09.1558 | 2204101922042965 | | Wino musujące, oprócz Szampana i Asti spumante | 15000 | Bez cła |

22042110 | | Pozostałe wina ze świeżych winogron, w pojemnikach zawierających 2 l. lub mniej |

22042179 | |

ex22042180 | 79 |

80 |

22042183 | |

ex22042184 | 10 |

79 |

80 |

ex22042194 | 10 |

30 |

ex22042198 | 10 |

30 |

ex22042199 | 10 |

09.1559 | 22042910 | | Pozostałe wina ze świeżych winogron, w pojemnikach zawierających 2 l. i więcej | 285000 | Bez cła |

22042965 | |

ex22042975 | 10 |

22042983 |

ex22042984 | 10 |

30 |

ex22042994 | 10 |

30 |

ex22042998 | 10 |

30 |

ex22042999 | 10 |

L.p. | Kod CN | Podział według kodów TARIC | Wyszczególnienie | Roczna wielkość kontyngentu (hl) | Stawka celna |

09.1548 | 2204101922041099 | | Wino musujące, oprócz Szampana i Asti spumante | 16000 | Bez cła |

22042110 | | Pozostałe wina ze świeżych winogron, w pojemnikach zawierających 2 l. lub mniej |

22042179 | |

ex22042180 | 79 |

80 |

22042183 | |

ex22042184 | 10 |

79 |

80 |

ex22042194 | 10 |

30 |

ex22042198 | 10 |

30 |

ex22042199 | 10 |

09.1549 | 22042910 | | Pozostałe wina ze świeżych winogron, w pojemnikach zawierających 2 l. lub więcej | 32000 | Bez cła |

22042965 | |

ex22042975 | 10 |

22042983 |

ex22042984 | 10 |

30 |

ex22042994 | 10 |

30 |

ex22042998 | 10 |

30 |

ex22042999 | 10 |

--------------------------------------------------