31999R1225



Dziennik Urzędowy L 154 , 19/06/1999 P. 0001 - 0045


Rozporządzenie Komisji (WE) NR 1225/1999

z dnia 27 maja 1999 r.

dotyczące definicji cech statystyk usług ubezpieczeniowych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 58/97 z dnia 20 grudnia 1996 r. w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw [1], ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 410/98 [2], w szczególności jego art. 12 ppkt iii),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 410/98 z 16 lutego 1998 zmieniające rozporządzenie (WE, Euratom) 58/97 w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw ustanowiło wspólne ramy dla tworzenia statystyk wspólnotowych dotyczących struktury, działalności, wyników i konkurencyjności wspólnotowego sektora ubezpieczeń.

(2) Konieczne jest wprowadzenie zbioru definicji cech statystyk usług ubezpieczeniowych.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

1. Cechy określone w art. 4 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 definiuje Załącznik do niniejszego rozporządzenia.

2. W tych definicjach terminologia sprawozdań zakładów ubezpieczeń podana jest zgodnie z terminologią ustaloną w art. 6 (bilans), art. 34 (rachunek zysków i strat) i art. 63 (dodatek do sprawozdania finansowego) dyrektywy Rady 91/674/EWG [3] w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych zakładów ubezpieczeń.

Artykuł 2

1. Państwa Członkowskie stosują te definicje do cech z wykazu A wymienionego w załączniku 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 sekcja 4 pkt 3 na rok sprawozdawczy 1999 i kolejne lata oraz do cech z wykazu B wymienionego w załączniku 5 sekcja 4 pkt 4 do wymienionego rozporządzenia na rok sprawozdawczy 2003 i kolejne lata.

2. Państwa Członkowskie stosują również te definicje do cech z wykazu A dla lat sprawozdawczych 1996, 1997 i 1998, w przypadku gdy jest to zgodne z obowiązującą praktyką krajową oraz do cech z wykazu B dla lat sprawozdawczych 2000, 2001 i 2002, w przypadku gdy jest to zgodne z obowiązującą praktyką krajową.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 maja 1999 r.

W imieniu Komisji

Yves-Thibault de Silguy

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 14 z 17.1.1997, str. 1.

[2] Dz.U. L 52 z 21.2.1998, str. 1.

[3] Dz.U. L 374 z 31.12.1991, str. 7.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK

DEFINICJE CECH

ZMIENNE STRUKTURALNE

Kod : 11 11 0

Nazwa : Liczba przedsiębiorstw

Definicja

Liczba przedsiębiorstw zdefiniowana jest w Załączniku do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2700/98 z dnia 17 grudnia 1998 r. dotyczącego definicji cech statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw [1].

Uwaga:

Definicja ta obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa posiadające zezwolenia na koniec okresu sprawozdawczego. Wyklucza się z niej przedsiębiorstwa zlikwidowane bądź w trakcie zbycia (przy czym wykluczenie przedsiębiorstw w trakcie zbycia dotyczy wyłącznie tych o niewielkich lokatach/rezerwach; duże przedsiębiorstwa w trakcie zbycia należy uwzględnić). Definicja obejmuje także oddziały przedsiębiorstw, których siedziba zarządu znajduje się poza EOG. W przypadku przedsiębiorstw reasekuracyjnych nie rejestruje się oddziałów przedsiębiorstw z siedzibą zarządu poza EOG.

Kod : 11 11 1

Nazwa : Liczba przedsiębiorstw w podziale według statusu prawnego

Definicja

Podział liczby przedsiębiorstw (patrz zmienna 11 11 0) według statusu prawnego: spółki akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, oddziały zakładów ubezpieczeń, których siedziba zarządu znajduje się w Państwach Członkowskich spoza EOG, pozostałe.

Odniesienie do innych zmiennych

Liczba przedsiębiorstw w podziale według statusu prawnego stanowi dalszy podział liczby przedsiębiorstw (11 11 0).

Kod : 11 11 2

Nazwa : Liczba przedsiębiorstw w podziale według klasy wielkości składek przypisanych brutto

Definicja

Liczba przedsiębiorstw (patrz zmienna 11 11 0) w podziale według klasy wielkości składek przypisanych brutto.

Odniesienie do innych zmiennych

Liczba przedsiębiorstw (patrz zmienna 11 11 0) w podziale według klasy wielkości składek przypisanych brutto stanowi dalszy podział liczby przedsiębiorstw (11 11 0).

Kod : 11 11 3

Nazwa : Liczba przedsiębiorstw w podziale według klasy wielkości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych brutto

Definicja

Liczba przedsiębiorstw (patrz zmienna 11 11 0) w podziale według klasy wielkości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych brutto.

Odniesienie do innych zmiennych

Liczba przedsiębiorstw (patrz zmienna 11 11 0) w podziale według klasy wielkości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych brutto stanowi dalszy podział liczby przedsiębiorstw

Kod : 11 11 5

Nazwa : Liczba przedsiębiorstw w podziale według państw siedziby przedsiębiorstwa dominującego

Definicja

"Przedsiębiorstwo dominujące" to przedsiębiorstwo dominujące w rozumieniu art. 1 ust. 1 dyrektywy Rady 83/349/EWG z dnia 13 czerwca 1983 r. wydanej na podstawie art. 54 ust. 3 lit. g) Traktatu w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych [2] oraz każde przedsiębiorstwo, które, w opinii odpowiednich organów nadzorczych, skutecznie wywiera dominujący wpływ na dany zakład ubezpieczeń.

Następujące kryteria podziału geograficznego muszą być stosowane w odniesieniu do przedsiębiorstw dominujących: przedsiębiorstwo dominujące mające siedzibę w macierzystym Państwie Członkowskim (rozpatrywane przedsiębiorstwo można uznać za kontrolowane w tym kraju); przedsiębiorstwa dominujące z siedzibą w pozostałych państwach (rozpatrywane przedsiębiorstwo można uznać za kontrolowane z zagranicy). Ponieważ towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oraz oddziały zakładów ubezpieczeń z siedzibą zarządu w państwie nienależącym do EOG nie mają przedsiębiorstw dominujących, nie są w tym przypadku rozważane. Preferowana jest koncepcja ostatecznego użytkowania i należy możliwie wiernie ją stosować.

Uwaga:

Z powodów praktycznych Państwom Członkowskim przysługuje wybór co do zastosowania tej zmiennej wyłącznie do tych zakładów ubezpieczeń, które — pod względem wielkości przypisanej składki brutto — nie zostały sklasyfikowane wśród górnych 90 % rynku ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, ubezpieczeń mieszanych oraz specjalistycznego rynku reasekuracyjnego. Jeżeli Państwo Członkowskie skorzysta z tej możliwości, musi to być zaznaczone.

Odniesienie do innych zmiennych

Liczba przedsiębiorstw w podziale według państwa siedziby przedsiębiorstwa dominującego, stanowi dalszy podział liczby przedsiębiorstw (11 11 0).

Kod : 11 41 0

Nazwa : Łączna liczba i umiejscowienie oddziałów w innych państwach

Definicja

Oddziałw rozumieniu definicji określonej w art. 1 dyrektywy Rady 92/49/EWG [3] (trzecia dyrektywa w sprawie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie) i w art. 1 dyrektywy Rady 92/96/EWG [4] (trzecia dyrektywa w sprawie ubezpieczeń na życie). Następujące kryteria podziału geograficznego muszą być stosowane w odniesieniu do liczby oddziałów za granicą: osobno w każdym pozostałym Państwie Członkowskim, w pozostałych państwach EOG, w Szwajcarii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Japonii i w pozostałych państwach trzecich (reszta świata).

Uwaga:

Wyłączone są przedsiębiorstwa zlikwidowane lub w trakcie zbycia lub przedsiębiorstwa nieposiadające znacznych lokat ani rezerw. Objęte są wszystkie oddziały założone za granicą przez zakłady ubezpieczeń zarejestrowane w macierzystym Państwie Członkowskim.

ZMIENNE RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT

Uwaga dotycząca sposobu prezentacji danych w rachunku zysków i strat

Jedyne dane, jakie należy podać wraz ze znakiem algebraicznym, to zmienne, dla których wartości będą dodatnie lub ujemne w zależności od rezultatów prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku zmiennych, których wartość jest zawsze dodatnia lub ujemna, znaku algebraicznego nie podaje się.

Podanie znaku algebraicznego (+/–) stosuje się dla zmiennych, dla których oba te znaki są możliwe.

WAŻNE:

zwiększenie rezerw skutkuje wydatkiem (np. zwiększenie rezerwy na składki niezarobione prowadzi do składek zarobionych niższych od składek przypisanych), odpowiednią zmienną (np. zmiana stanu rezerw na składki niezarobione) należy oznakować znakiem MINUS. Odwrotnie, zmniejszenie rezerw skutkuje dochodem (np. zmniejszenie rezerwy na składki niezarobione prowadzi do składek zarobionych wyższych od składek przypisanych), odpowiednią zmienną (zmiana stanu rezerw na składki niezarobione) należy oznakować znakiem PLUS.

Kod : 12 11 0

Nazwa : Składki przypisane brutto

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG: składki przypisane brutto to pojęcie równoważne z obrotem.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku technicznego: art. 34 pozycja I. pkt 1 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 1 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto (12 11 0) opierają się na:

| składkach przypisanych brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1) |

+ | składkach przypisanych brutto przyjętych w reasekuracji, składkach przypisanych (12 11 2) |

Składki przypisane brutto wykorzystuje się do obliczania wysokości składek brutto zarobionych oraz innych agregatów i bilansów.

Kod : 32 11 4

Nazwa : Składki przypisane brutto w podziale według statusu prawnego

Definicja:

Podział składek przypisanych brutto (patrz zmienna 12 11 0) według statusu prawnego: spółki akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, oddziały zakładów ubezpieczeniowych mających siedzibę zarządu w Państwach Członkowskich spoza EOG, pozostałe.

Uwaga:

W przypadku reasekuratorów nie rejestruje się danych dotyczących oddziałów przedsiębiorstw reasekuracyjnych mających siedzibą zarządu poza EOG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto w podziale według statusu prawnego stanowią dalszy podział składek przypisanych brutto (12 11 0).

Kod : 12 11 1

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG. Obejmuje wyłącznie składki z ubezpieczeń bezpośrednich.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku technicznego: art. 34 pozycja I. pkt 1 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 1 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1)

+ | Składki przypisane brutto przyjęte w reasekuracji, składki przypisane (12 11 2) |

= | Składki przypisane brutto (12 11 0) |

Kod : 12 11 3

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów indywidualnych

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

Podział składek z umów indywidualnych: art. 63 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów indywidualnych (12 11 3)

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów grupowych (12 11 4) |

= | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1) |

Kod : 12 11 4

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów grupowych

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

Podział składek z umów grupowych: art. 63 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów indywidualnych (12 11 3)

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów grupowych, (12 11 4) |

= | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1) |

Kod : 12 11 5

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki okresowe

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

Podział składek okresowych: art. 63 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki okresowe (12 11 5)

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki jednorazowe (12 11 6) |

= | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1) |

Kod : 12 11 6

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki jednorazowe

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

Podział składek okresowych: art. 63 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki okresowe (12 11 5)

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki jednorazowe (12 11 6) |

= | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1) |

Kod : 12 11 7

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów bezpremiowych

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

Podział składek z umów bezpremiowych: art. 63 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów bezpremiowych (12 11 7)

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów premiowych (12 11 8) |

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający (12 11 9) |

= | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1) |

Kod : 12 11 8

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów premiowych

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

Podział składek z umów premiowych: art. 63 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów bezpremiowych (12 11 7)

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów premiowych (12 11 8) |

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający (12 11 9) |

= | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1) |

Kod : 12 11 9

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

Podział składek z umów, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający: art. 63 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów bezpremiowych (12 11 7)

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, składki z umów premiowych (12 11 8) |

+ | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający (12 11 9) |

= | Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1) |

Kod : 32 11 5

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich w podziale według państwa siedziby przedsiębiorstwa dominującego

Definicja

Zgodnie z podziałem zmiennej 11 11 5, składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich ulegają podziałowi według udziału w odniesieniu do przedsiębiorstw kontrolowanych w tym samym kraju oraz udziału w odniesieniu do przedsiębiorstw kontrolowanych z zagranicy.

Kod : 12 11 2

Nazwa : Składki przypisane brutto przyjęte w reasekuracji, składki przypisane

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG. Obejmuje wyłącznie udział reasekuratorów w przypisanych składkach.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku technicznego: art. 34 pozycja I. pkt 1 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie; art. 34 pozycja II. pkt 1 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1)

+ | Składki przypisane brutto przyjęte w reasekuracji, składki przypisane (12 11 2) |

= | Składki przypisane brutto (12 11 0) |

Kod : 32 11 6

Nazwa : Składki przypisane brutto przyjęte w reasekuracji w podziale według państwa siedziby przedsiębiorstwa dominującego

Definicja

Zgodnie z podziałem zmiennej 11 11 5, składki przypisane brutto przyjęte w reasekuracji ulegają podziałowi według udziału w odniesieniu do przedsiębiorstw kontrolowanych w tym samym kraju oraz udziału w odniesieniu do przedsiębiorstw kontrolowanych z zagranicy.

Kod : 32 11 2

Nazwa : Zmiany brutto stanu rezerw na składki niezarobione (+/–)

Definicja

Artykuł 25 i 37 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku technicznego: art. 34 pozycja I. pkt 1 lit. c) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 1 lit. c) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienia do innych zmiennych

Zmiana brutto stanu rezerw na składki niezarobione stosowana jest przy obliczaniu składek brutto zarobionych, a także przy obliczaniu wyniku technicznego brutto (32 17 0) oraz innych agregatów i bilansów.

Kod : 32 12 0

Nazwa : Przychody z lokat z uwzględnieniem kosztów przeniesione z rachunku nietechnicznego

Definicja

Artykuł 42 i 43 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

W zakresie układu rachunku technicznego: art. 34 pozycja I. pkt 2 dyrektywy 91/674/EWG. Dane te zbierane są zgodnie z różnymi metodami przenoszenia przychodów z lokat między rachunkiem technicznym i rachunkiem nietechnicznym. W odniesieniu do państw korzystających z możliwości przewidzianych w art. 42 ust. 4 dyrektywy 91/674/EWG pozycja ta może zostać zastąpiona inną pozycją, zgodnie z opcjami do wyboru na mocy tego artykułu.

Odniesienie do innych zmiennych

Przychody z lokat z uwzględnieniem kosztów przeniesione z rachunku nietechnicznego stosowane są przy obliczaniu wyniku technicznego brutto (32 17 0) oraz innych agregatów i bilansów.

Kod : 32 13 1

Nazwa : Wypłacone odszkodowania i świadczenia brutto

Definicja

Artykuł 38 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga

: W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 4 lit. a) (aa) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz w art. 34 pozycja II. pkt 5 lit. a) (aa) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie. Definicja ta obejmuje całość wypłacanych odszkodowań i świadczeń brutto w roku obrachunkowym.

Odniesienie do innych zmiennych

Wypłacone odszkodowania i świadczenia brutto stosowane są do obliczania wysokości zaciągniętych zobowiązań brutto, a także przy obliczaniu wyniku technicznego brutto (32 17 0) oraz innych agregatów i bilansów.

Kod : 32 13 2

Nazwa : Wypłaty brutto dokonane w odniesieniu do zobowiązań zaciągniętych w bieżącym roku obrachunkowym

Definicja

Artykuł 38 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

Definicja ta obejmuje całość wypłaconych odszkodowań i świadczeń brutto w danym roku obrachunkowym, które odnoszą się do zobowiązań zaciągniętych w bieżącym roku obrachunkowym.

Odniesienie do innych zmiennych

Wypłaty brutto dokonane w odniesieniu do zobowiązań zaciągniętych w bieżącym roku obrachunkowym, są częścią zmiennej: wypłacone odszkodowania i świadczenia brutto (32 13 1).

Kod : 32 13 4

Nazwa : Zmiana stanu rezerw na niewypłacone odszkodowania i świadczenia brutto (+/–)

Definicja

Artykuł 38 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): w art. 34 pozycja I. pkt 4 lit. b) (aa) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz w art. 34 pozycja II. pkt 5 lit. b) (aa) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Zmiana stanu rezerw na niewypłacone odszkodowania i świadczenia brutto stosowana jest do obliczania wysokości zmiennej, jaką są wypłacone odszkodowania i świadczenia brutto, a także przy obliczaniu wyniku technicznego brutto (32 17 0) oraz innych agregatów i bilansów.

Kod : 32 14 0

Nazwa : Koszty operacyjne brutto

Definicja

Zmienna ta jest sumą następujących: koszty uzyskania, zmiana rozliczanych w czasie kosztów uzyskania i kosztów administracyjnych.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): w art. 34 pozycja I. pkt 7 lit. a), art. 34 pozycja I. pkt 7 lit. b) i art. 34 pozycja I. pkt 7 lit. c) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz w art. 34 pozycja II. pkt 8 lit. a), art. 34 pozycja II. pkt 8 lit. b) i art. 34 pozycja II. pkt 8 lit. c) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty operacyjne brutto stosowane są przy obliczaniu wyniku technicznego brutto (32 17 0) oraz innych agregatów i bilansów.

Kod : 32 15 0

Nazwa : Zmiana stanu rezerw na wyrównanie szkodowości (+/–)

Definicja:

Artykuł 30 dyrektywy 91/674/EWG

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 9 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Zmiana stanu rezerw na wyrównanie szkodowości stosowana jest przy obliczaniu wyniku technicznego brutto (32 17 0) oraz innych agregatów i bilansów.

Kod : 32 16 0

Nazwa : Pozostałe pozycje rachunku technicznego brutto (+/–)

Definicja

Zmienna ta stanowi bilans pozostałych przychodów technicznych brutto, zmian stanu pozostałych rezerw technicznych brutto niewykazanych pod innymi pozycjami, premii i rabatów brutto, pozostałych kosztów technicznych brutto.

Jeżeli różnica między kwotami brutto i kwotami na udziale własnym w przypadku tej pozycji ma niewielkie znaczenie, pozycję tę można zastąpić pozycją "pozostałe pozycje rachunku technicznego w zakresie udziału własnego". Wówczas zmienna ta stanowi bilans pozostałych przychodów technicznych na udziale własnym (32 16 1), zmian stanu pozostałych rezerw technicznych na udziale własnym, niewykazanych pod pozostałymi pozycjami (32 16 2), premii i rabatów na udziale własnym (32 16 3) i pozostałych kosztów technicznych na udziale własnym (32 16 4). Jeżeli Państwo Członkowskie stosuje dane będące kwotami na udziale własnym, musi to być wskazane.

Odniesienie do innych zmiennych

Pozostałe pozycje rachunku technicznego brutto stosowane są przy obliczaniu wyniku technicznego brutto (32 17 0) oraz innych agregatów i bilansów.

Kod : 32 16 1

Nazwa : Pozostałe przychody techniczne na udziale własnym

Definicja

Przychody techniczne na udziale własnym niewykazane pod innymi pozycjami

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 3 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 4 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Kod : 32 16 2

Nazwa : Zmiany stanu rezerw technicznych na udziale własnym niewykazane pod innymi pozycjami (+/–)

Definicja

Artykuł 26 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 5 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 6 lit. b) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Kod : 32 16 3

Nazwa : Premie i rabaty na udziale własnym

Definicja

Artykuł 29 i 39 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 6 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; w art. 34 pozycja II. pkt 7 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Kod : 32 16 4

Nazwa : Pozostałe koszty techniczne, na udziale własnym

Definicja

Koszty techniczne na udziale własnym niewykazane pod innymi pozycjami.

Uwaga

: W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 8 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; w art. 34 pozycja II. pkt 11 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Kod : 32 22 0

Nazwa : Przychody z lokat

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja II. pkt 2 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie. Dane z tej pozycji gromadzone będą zgodnie z różnymi metodami pozycjonowania przychodów z lokat w rachunku technicznym oraz w rachunku nietechnicznym.

Odniesienie do innych zmiennych

Przychody z lokat stosowane są przy obliczaniu sumy częściowej I (= wyniku technicznego brutto) (32 17 0).

Kod : 32 23 0

Nazwa : Niezrealizowane zyski z lokat

Definicja

Artykuł 44 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): w art. 34 pozycja II. pkt 3 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Nie zrealizowane zyski z lokat stosowane są przy obliczaniu sumy częściowej I (= wynik techniczny brutto) (32 17 0).

Kod : 32 25 0

Nazwa : Zmiana stanu rezerw ubezpieczeń na życie brutto (+/–)

Definicja

Artykuł 27 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja II. pkt 6 lit. a) (aa) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Zmiana stanu rezerw ubezpieczeń na życie brutto stosowana jest przy obliczaniu sumy częściowej I (= wynik techniczny brutto) (32 17 0).

Kod : 32 27 0

Nazwa : Koszty działalności lokacyjnej

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja II. pkt 9 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie. Dane z tej pozycji gromadzone będą zgodnie z różnymi metodami pozycjonowania przychodów z lokat w rachunku technicznym oraz w rachunku nietechnicznym.

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty działalności lokacyjnej stosowane są przy obliczaniu sumy częściowej I (= wynik techniczny brutto) (32 17 0).

Kod : 32 28 0

Nazwa : Niezrealizowanie straty na lokatach

Definicja

Artykuł 44 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku technicznego: art. 34 pozycja II. pkt 10 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Niezrealizowane straty na lokatach stosowane są przy obliczaniu sumy częściowej I (wyniku technicznego brutto) (32 17 0).

Kod : 32 29 0

Nazwa : Przychody z lokat, z uwzględnieniem kosztów, przeniesione do rachunku nietechnicznego

Definicja

Artykuł 43 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja II. pkt 12 dyrektywy 91/674/EWG. Dane z tej pozycji gromadzone będą zgodnie z różnymi metodami pozycjonowania przychodów z lokat w rachunku technicznym oraz w rachunku nietechnicznym.

Odniesienie do innych zmiennych

Przychody z lokat z uwzględnieniem kosztów przeniesione do rachunku nietechnicznego stosowane są przy obliczaniu sumy częściowej I (= wynik techniczny brutto) (32 17 0).

Kod : 32 17 0

Nazwa : Suma częściowa I (= wynik techniczny brutto) (+/–)

Definicja

Wynik brutto technicznego rachunku zysków i strat.

Uwaga:

Jest to kwota brutto w rozumieniu sumy częściowej określonej w art. 34 pozycja I. pkt 10 dyrektywy 91/674/EWG (rachunek techniczny) w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz w art. 34 pozycja II. pkt 13 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Suma częściowa I obliczana jest, w odniesieniu do ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, w następujący sposób:

| Składki brutto zarobione [12 11 0 + 32 11 2 (+/–)] |

+ | Przychody z lokat z uwzględnieniem kosztów przeniesione z rachunku nietechnicznego (32 12 0) |

– | Zaciągnięte zobowiązania brutto [32 13 1 + 32 13 4 (+/–)] |

– | Koszty operacyjne brutto (32 14 0) |

+ | Zmiana stanu rezerw na wyrównanie szkodowości (32 15 0) (+/–) |

+ | Pozostałe pozycje rachunku technicznego brutto (32 16 0) (+/–) |

Jeżeli "pozostałe pozycje rachunku technicznego brutto" (32 16 0) uwzględniane są wyłącznie do udziału własnego, tylko ta kwota na udziale własnym uwzględniana jest przy obliczaniu sumy częściowej I: wynik techniczny brutto.

Suma częściowa I obliczana jest, w odniesieniu do ubezpieczeń na życie, w następujący sposób:

| Składki zarobione brutto [12 11 0 + 32 11 2 (+/–)] |

+ | Przychody z lokat (32 22 0) |

+ | Niezrealizowane zyski z lokat (32 23 0) |

– | Zaciągnięte zobowiązania brutto [32 13 1 + 32 13 4 (+/–)] |

+ | Zmiana stanu rezerw na ubezpieczenia na życie brutto (32 25 0) (+/–) |

– | Koszty operacyjne brutto (32 14 0) |

– | Koszty działalności lokacyjnej (32 27 0) |

– | Niezrealizowane straty na lokatach (32 28 0) |

– | Przychody z lokat z uwzględnieniem kosztów przeniesione do rachunku nietechnicznego (32 29 0) |

+ | Pozostałe pozycje rachunku technicznego brutto (32 16 0) (+/–) |

Jeżeli "pozostałe pozycje rachunku technicznego brutto" (32 16 0) są uwzględniane wyłącznie do udziału własnego, tylko ta kwota na udziale netto uwzględniana jest przy obliczaniu sumy częściowej I: wynik techniczny brutto.

Suma częściowa I (= wynik techniczny brutto) stosowana jest przy obliczaniu sumy częściowej II (= wynik techniczny na udziale własnym) (32 19 0).

Kod : 32 18 0

Nazwa : Udział reasekuratorów w wyniku (+/–)

Definicja

Udział reasekuratorów w wyniku technicznego rachunku zysków i strat.

Uwaga:

Artykuł 63 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Zmienną oblicza się w następujący sposób:

| Udział reasekuratorów w składce przypisanej brutto (32 18 1) |

+ | Udział reasekuratorów w zmianie stanu rezerw na składki niezarobione brutto (32 18 3) (+/–) |

– | Udział reasekuratorów w zaciągniętych zobowiązaniach brutto [32 18 5 + 32 18 6 (+/–)] |

– | Prowizje od reasekuratorów i udział w zysku (32 18 7) |

+ | Udział reasekuratorów w innych pozycjach rachunku technicznego brutto (32 18 8)(+/–) |

+ | Udział reasekuratorów w zmianie stanu rezerw ubezpieczeń na życie (32 33 4) (+/–) |

Udział reasekuratorów w wyniku technicznym stosowany jest przy obliczaniu wysokości sumy częściowej II (= wynik techniczny na udziale własnym) (32 19 0) (+/–).

Kod : 32 18 1

Nazwa : Udział reasekuratorów w składkach przypisanych brutto

Definicja

Artykuł 36 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 1 lit. b) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 1 lit. b) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Udział reasekuratorów w składkach przypisanych brutto jest częścią udziału reasekuratorów w wyniku (32 18 0).

Kod : 32 18 2

Nazwa : Udział reasekuratorów w składkach przypisanych brutto w podziale według państwa siedziby przedsiębiorstwa dominującego

Definicja

Zgodnie z podziałem zmiennej 11 11 5, udział reasekuratorów w składce przypisanej brutto ulega podziałowi na udział w odniesieniu do przedsiębiorstw kontrolowanych w tym samym kraju oraz udział w odniesieniu do przedsiębiorstw kontrolowanych z zagranicy.

Kod : 32 18 3

Nazwa : Udział reasekuratorów w zmianie stanu rezerw na składki niezarobione brutto (+/–)

Definicja

Artykuł 25 i 37 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 1 lit. d) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 1 lit. c) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie. Pod tą pozycją rejestruje się udział reasekuratorów w kwocie brutto.

Odniesienie do innych zmiennych

Udział reasekuratorów w zmianie stanu rezerw na składki niezarobione brutto jest częścią udziału reasekuratorów w wyniku (32 18 0).

Kod : 32 18 5

Nazwa : Udział reasekuratorów w wypłaconych odszkodowaniach i świadczeniach brutto

Definicja

Artykuł 38 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku technicznego: art. 34 pozycja I. pkt 4 lit. a) (bb) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 5 lit. a) (bb) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Udział reasekuratorów w wypłaconych odszkodowaniach i świadczeniach brutto jest częścią udziału reasekuratorów w wyniku (32 18 0).

Udział reasekuratorów w wypłaconych odszkodowaniach i świadczeniach brutto jest częścią zmiennej: udział reasekuratorów w zaciągniętych zobowiązaniach brutto.

Kod : 32 18 6

Nazwa : Udział reasekuratorów w zmianie stanu rezerw brutto na odszkodowania i świadczenia niewypłacone (+/–)

Definicja

Artykuł 38 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 4 lit. b) (bb) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 5 lit. b) (bb) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Udział reasekuratorów w zmianie brutto rezerw na odszkodowania i świadczenia niespłacone jest częścią udziału reasekuratorów w wyniku (32 18 0).

Udział reasekuratorów w zmianie brutto rezerw na odszkodowania i świadczenia niespłacone jest częścią udziału reasekuratorów w zaciągniętych zobowiązaniach brutto.

Kod : 32 18 7

Nazwa : Prowizje od reasekuratorów i udział w zysku

Definicja

Prowizje od reasekuratorów i udział w zysku otrzymane w zamian za przekazanie działalności.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 7 lit. d) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 8 lit. d) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Prowizje od reasekuratorów i udział w zysku są częścią udziału reasekuratorów w wyniku (32 18 0).

Kod : 32 18 8

Nazwa : Udział reasekuratorów w kwotach brutto z innych pozycji rachunku technicznego (+/–)

Definicja

Zmienna ta stanowi udział reasekuratorów odpowiadający zmiennej 32 16 0 (obejmującej następujące części składowe: pozostałe przychody techniczne, zmiany stanu pozostałych rezerw technicznych niewykazanych pod innymi pozycjami, premie i rabaty, pozostałe koszty techniczne).

Uwaga:

Jeżeli "pozostałe pozycje rachunku technicznego" (32 16 0) uwzględniane są wyłącznie do udziału własnego, zmienna ta nie musi być przedstawiona.

Odniesienie do innych zmiennych

Udział reasekuratorów w kwotach brutto z innych pozycji rachunku technicznego jest częścią udziału reasekuratorów w wyniku (32 18 0).

Kod : 32 33 4

Nazwa : Udział reasekuratorów w zmianie stanu rezerw brutto ubezpieczeń na życie (+/–)

Definicja

Artykuł 27 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 6 lit. a) (bb) dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Udział reasekuratorów w zmianie stanu rezerw brutto ubezpieczeń na życie jest częścią udziału reasekuratorów w wyniku (32 18 0).

Kod : 32 19 0

Nazwa : Suma częściowa II (= wynik techniczny na udziale własnym) (+/–)

Definicja

Wynik techniczny na udziale własnym (bez uwzględnienia udziału reasekuratorów).

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja I. pkt 10 (rachunek techniczny) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie; art. 34 pozycja II. pkt 13 (rachunek techniczny) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie ubezpieczeń na życie; art. 34 pozycja III. pkt 1 i art. 34 pozycja III. pkt 2 dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Zmienną tę oblicza się w następujący sposób:

| Wynik techniczny brutto (32 17 0) (+/–) |

– | Udział reasekuratorów w wyniku (32 18 0) (+/–) |

Kod : 32 42 0

Nazwa : Przychody z lokat

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja III. pkt 3 (rachunek techniczny) dyrektywy 91/674/EWG. Wartość tej zmiennej oblicza się zgodnie z różnymi metodami pozycjonowania przychodów z lokat w rachunkach zysków i strat: nietechnicznym i technicznym.

Kod : 32 43 0

Nazwa : Przychody z lokat, z uwzględnieniem kosztów, przeniesione z technicznego rachunku ubezpieczeń na życie

Definicja

Artykuł 43 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja III. pkt 4 (rachunek ogólny) dyrektywy 91/674/EWG. Dane do tej pozycji gromadzone będą zgodnie z różnymi metodami pozycjonowania przychodów z lokat w rachunkach zysków i strat: nietechnicznym i technicznym.

Kod : 32 44 0

Nazwa : Koszty działalności lokacyjnej

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja III. pkt 5 (rachunek nietechniczny) dyrektywy 91/674/EWG. Dane do tej pozycji gromadzone będą zgodnie z różnymi metodami pozycjonowania przychodów z lokat w rachunkach zysków i strat: nietechnicznym i technicznym.

Kod : 32 45 0

Nazwa : Przychody z lokat z uwzględnieniem kosztów przeniesione z rachunku nietechnicznego

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja III. pkt 6 (rachunek nietechniczny) dyrektywy 91/674/EWG. Dane do tej pozycji gromadzone będą zgodnie z różnymi metodami pozycjonowania przychodów z lokat w rachunkach zysków i strat: nietechnicznym i technicznym.

Kod : 32 46 0

Nazwa : Pozostałe przychody

Definicja

Pozostałe przychody, niewykazane pod innymi pozycjami.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja III. pkt 7 (rachunek nietechniczny) dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 32 47 0

Nazwa : Pozostałe koszty, włącznie z wynikiem ujemnym z rewaloryzacji

Definicja

Pozostałe koszty, niewykazane pod innymi pozycjami (włącznie z ujemnym wynikiem z rewaloryzacji)

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja III. pkt 8 (rachunek nietechniczny) dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 32 48 0

Nazwa : Zysk/strata z działalności podstawowej (+/–)

Definicja

Niektóre informacje z art. 22 i następnych dyrektywy 78/660/EWG [5].

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunek nietechniczny): art. 34 pozycja III. pkt 9 i art. 34 pozycja III. pkt 10 dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 32 49 0

Nazwa : Zysk/strata ze zdarzeń nadzwyczajnych (+/–)

Definicja

Niektóre informacje z art. 22 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunek nietechniczny): art. 34 pozycja III. pkt 13 dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 32 50 0

Nazwa : Podatki łącznie (dochodowy, od zmniejszenia zysku i zwiększenia straty w związku z zaistnieniem zdarzeń nadzwyczajnych, inne podatki)

Definicja

Niektóre informacje z art. 22 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunek nietechniczny): art. 34 pozycja III. pkt 9, art. 34 pozycja III. pkt 14 i art. 34 pozycja III. pkt 15 (rachunek ogólny) dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 32 51 0

Nazwa : Zysk lub strata za rok obrachunkowy (+/–)

Definicja

Niektóre informacje z art. 22 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunek nietechniczny): art. 34 pozycja III. pkt 16 dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 32 61 1

Nazwa : Prowizje od całości ubezpieczeń

Definicja

Zmienna ta to suma prowizji od ubezpieczeń bezpośrednich (32 61 2) i pośrednich (patrz także art. 64 dyrektywy 91/674/EWG).

Odniesienie do innych zmiennych

Prowizje od całości ubezpieczeń stosowane są przy obliczaniu wartości zmiennej: koszty zewnętrzne towarów i usług (32 61 4).

Kod : 32 61 2

Nazwa : Prowizje od ubezpieczeń bezpośrednich

Definicja

Artykuł 64 dyrektywy 91/674/EWG. Zmienna ta obejmuje całkowitą kwotę prowizji od ubezpieczeń bezpośrednich.

Odniesienie do innych zmiennych

Prowizje od ubezpieczeń bezpośrednich stosowane są przy obliczaniu wartości zmiennej: prowizje od całości ubezpieczeń. (32 61 1).

Kod : 32 61 4

Nazwa : Koszty zewnętrzne towarów i usług

Definicja

Łączna suma zakupu towarów i usług (zmienna 13 11 0 rozporządzenia (WE) nr 2700/98 dotyczącego definicji cech statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw) pomniejszona o prowizje od całości ubezpieczeń (zmienna 32 61 1).

Uwaga:

W przypadku grup przedsiębiorstw podział na poziomie przedsiębiorstwa musi być przeprowadzony z użyciem klucza podziału.

Kod : 13 31 0

Nazwa : Koszty osobowe

Definicja

Koszty osobowe zdefiniowane zostały w Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 2700/98.

Uwaga:

W przypadku grup przedsiębiorstw podział na poziomie przedsiębiorstwa musi być przeprowadzony z użyciem klucza podziału.

Kod : 32 61 5

Nazwa : Zewnętrzne i wewnętrzne koszty zarządzania odszkodowaniami i świadczeniami

Definicja

Zewnętrzne i wewnętrzne koszty zarządzania odszkodowaniami i świadczeniami

Uwaga:

Łączna suma prowizji, zewnętrznych kosztów towarów i usług oraz kosztów osobowych (32 61 1 + 32 61 4 + 13 31 0) mają być uporządkowane według funkcji i dlatego muszą być podzielone na zmienne 32 61 5; 32 61 6; 32 61 7; 32 61 8 i 32 61 9 (patrz także art. 38 dyrektywy 91/674/EWG).

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty zewnętrzne i wewnętrzne zarządzania odszkodowaniami i świadczeniami stanowią część zmiennych: łączna suma prowizji, zewnętrzne koszty towarów i usług oraz koszty osobowe.

Kod : 32 61 6

Nazwa : Koszty uzyskania

Definicja

Artykuł 40 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

Łączna suma prowizji, zewnętrznych kosztów towarów i usług oraz kosztów osobowych (32 61 1 + 32 61 4 + 13 31 0) mają być uporządkowane według funkcji i dlatego muszą być podzielone na zmienne 32 61 5; 32 61 6; 32 61 7; 32 61 8 i 32 61 9.

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 7 lit. a) oraz art. 34 pozycja II. pkt 8 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie, odpowiednio, ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty uzyskania stanowią część zmiennych: łączna suma prowizji, zewnętrzne koszty towarów i usług oraz koszty osobowe.

Kod : 32 61 7

Nazwa : Koszty administracyjne

Definicja

Artykuł 41 dyrektywy Rady 91/674/EWG.

Uwaga:

Łączna suma prowizji, zewnętrznych kosztów towarów i usług oraz kosztów osobowych (32 61 1 + 32 61 4 + 13 31 0) mają być uporządkowane według funkcji i dlatego muszą być podzielone na zmienne: 32 61 5; 32 61 6; 32 61 7; 32 61 8 i 32 61 9.

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 7 lit. c) i art. 34 pozycja II. pkt 8 lit. c) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie, odpowiednio, ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty administracyjne stanowią część zmiennych: łączna suma prowizji, zewnętrzne koszty towarów i usług oraz koszty osobowe.

Kod : 32 61 8

Nazwa : Pozostałe koszty techniczne brutto

Definicja

Pozostałe koszty techniczne brutto.

Uwaga:

Łączna suma prowizji, zewnętrznych kosztów towarów i usług oraz kosztów osobowych (32 61 1 + 32 61 4 + 13 31 0) mają być uporządkowane według funkcji i dlatego muszą być podzielone na zmienne: 32 61 5; 32 61 6; 32 61 7; 32 61 8 i 32 61 9.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja I. pkt 8 oraz art. 34 pozycja II. pkt 11 dyrektywy 91/674/EWG w zakresie, odpowiednio, ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Pozostałe koszty techniczne brutto stanowią część zmiennych: łączna suma prowizji, zewnętrzne koszty towarów i usług oraz koszty osobowe.

Kod : 32 61 9

Nazwa : Koszty zarządzania działalnością lokacyjną

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

Łączna suma prowizji, zewnętrznych kosztów towarów i usług oraz kosztów osobowych (32 61 1 + 32 61 4 + 13 31 0) mają być uporządkowane według funkcji i dlatego muszą być podzielone na zmienne 32 61 5; 32 61 6; 32 61 7; 32 61 8 i 32 61 9.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat (rachunku technicznego): art. 34 pozycja II. pkt 9 lit. a) i art. 34 pozycja III. pkt 5 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG w zakresie, odpowiednio, ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczeń na życie.

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty zarządzania działalnością lokacyjną stanowią część zmiennych: łączna suma prowizji, zewnętrzne koszty towarów i usług oraz koszty osobowe.

Kod : 32 71 1

Nazwa : Przychody z udziałów kapitałowych

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 2 lit. a) (rachunek techniczny) i art. 34 pozycja III. pkt 3 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Przychody z udziałów kapitałowych stosowane są przy obliczaniu wartości zmiennej: przychody z działalności lokacyjnej.

Kod : 32 71 3

Nazwa : Przychody z nieruchomości (grunt i budynki)

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 2 lit. b) (aa) (rachunek techniczny) i art. 34 pozycja III. pkt 3 lit. b) (aa) dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Przychody z nieruchomości (grunt i budynki) stosowane są przy obliczaniu wartości zmiennej: przychody z działalności lokacyjnej

Kod : 32 71 4

Nazwa : Przychody z pozostałych lokat

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 2 lit. b) (bb) (rachunek techniczny) i art. 34 pozycja III. pkt 3 lit. b) (bb) dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Przychody z pozostałych lokat stosowane są przy obliczaniu wartości zmiennej: przychody z działalności lokacyjnej.

Kod : 32 71 5

Nazwa : Wynik dodatni z korekty wartości lokat

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 2 lit. c) (rachunek techniczny) i art. 34 pozycja III. pkt 3 lit. c) dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Wynik dodatni z korekty wartości lokat stosowany jest przy obliczaniu wartości zmiennej: przychody z działalności lokacyjnej.

Kod : 32 71 6

Nazwa : Wynik dodatni z realizacji lokat

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 2 lit. d) (rachunek techniczny) i art. 34 pozycja III. pkt 3 lit. d) dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Wynik dodatni z realizacji lokat stosowany jest przy obliczaniu wartości zmiennej: przychody z działalności lokacyjnej.

Kod : 32 72 1

Nazwa : Koszty zarządzania lokatami, włącznie z odsetkami

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 9 lit. a) (rachunek techniczny) i art. 34 pozycja III. pkt 5 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty zarządzania lokatami, włącznie z odsetkami stosowane są przy obliczaniu wartości zmiennej: koszty działalności lokacyjnej.

Kod : 32 72 2

Nazwa : Wynik ujemny z rewaloryzacji lokat

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 9 lit. b) (rachunek techniczny) i art. 34 pozycja III. pkt 5 lit. b) dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Wynik ujemny z rewaloryzacji lokat stosowany jest przy obliczaniu wartości zmiennej: koszty działalności lokacyjnej.

Kod : 32 72 3

Nazwa : Wynik ujemny z realizacji lokat

Definicja

Artykuł 42 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu rachunku zysków i strat: art. 34 pozycja II. pkt 9 lit. c) (rachunek techniczny) i art. 34 pozycja III. pkt 5 lit. c) dyrektywy 91/674/EWG (rachunek nietechniczny).

Odniesienie do innych zmiennych

Wynik ujemny z realizacji lokat stosowany jest przy obliczaniu wartości zmiennej: koszty działalności lokacyjnej.

ZMIENNE WEDŁUG PRODUKTU

Kod : 33 11 1

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22)

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG oraz klasyfikacja produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22.

Uwaga:

W zakresie podziału produktów, patrz art. 63 pozycja I dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22) stanowią dalszy podział zmiennej: składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1).

Kod : 33 12 1

Nazwa : Udział reasekuratorów w składkach przypisanych brutto z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22)

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG oraz klasyfikacja produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22.

Uwaga:

W zakresie podziału produktów patrz art. 63 pozycja I dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Udział reasekuratorów w składkach przypisanych brutto z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22) stanowi dalszy podział zmiennej: udział reasekuratorów w składkach przypisanych brutto (32 18 1).

Kod : 33 13 1

Nazwa : Zaciągnięte zobowiązania brutto z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22)

Definicja

Artykuł 38 dyrektywy 91/674/EWG oraz klasyfikacja produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie: 66.03.21 i 66.03.22.

Uwaga:

W zakresie podziału produktów patrz art. 63 pozycja I dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Podział zaciągniętych zobowiązań brutto z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22) stanowi dalszy podział części zmiennej: zaciągnięte zobowiązania brutto.

Kod : 33 14 1

Nazwa : Koszty operacyjne brutto z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22)

Definicja

Artykuł 40 i 41 dyrektywy 91/674/EWG oraz klasyfikacja produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22.

Uwaga:

W zakresie podziału produktów, patrz art. 63 pozycja I dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty operacyjne brutto z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorii 66.03.21 i 66.03.22) stanowi dalszy podział części zmiennej: koszty operacyjne brutto (34 14 0).

Kod : 33 15 1

Nazwa : Udział reasekuratorów w wyniku z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22)

Definicja

Patrz zmienna 32 18 0 oraz klasyfikacja produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22.

Uwaga:

W zakresie podziału produktów, patrz art. 63 pozycja I dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Udział reasekuratorów w wyniku z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66.03.21 i 66.03.22) stanowi dalszy podział części zmiennej: udział reasekuratorów w wyniku (32 18 0).

ZMIENNE DOTYCZĄCE UMIĘDZYNARODOWIENIA

Kod : 34 11 0

Nazwa : Podział według kryterium geograficznego, w ogólności, składek przypisanych brutto z ubezpieczeń bezpośrednich

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG. Z perspektywy macierzystych Państw Członkowskich składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich dzieli się w następujący sposób: Państwo Członkowskie siedziby zarządu, pozostałe Państwa Członkowskie, pozostałe państwa EOG, Szwajcaria, Stany Zjednoczone Ameryki, Japonia, pozostałe państwa trzecie (reszta świata).

Uwaga:

W zakresie podziału produktów, patrz art. 63 pozycja IV dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Podział według kryterium geograficznego, w ogólności, składek przypisanych brutto z ubezpieczeń bezpośrednich stanowi dalszy podział zmiennej: składki przypisane brutto (12 11 1).

Kod : 34 12 0

Nazwa : Podział według kryterium geograficznego, w ogólności, składek przypisanych brutto, przyjętych w reasekuracji, składek przypisanych

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG. Z perspektywy macierzystego Państwa Członkowskiego składki przypisane brutto przyjęte w reasekuracji, składki przypisane dzieli się w następujący sposób: Państwo Członkowskie siedziby zarządu, pozostałe Państwa Członkowskie, pozostałe Państwa EOG, Szwajcaria, Stany Zjednoczone Ameryki, Japonia, pozostałe państwa trzecie (reszta świata).

Uwaga:

Podział uwzględnia geograficzne umiejscowienie ubezpieczyciela cedenta.

Odniesienie do innych zmiennych

Podział według kryterium geograficznego, w ogólności, składek przypisanych brutto przyjętych w reasekuracji, składek przypisanych stanowi dalszy podział zmiennej: składki przypisane brutto przyjętych w reasekuracji, składek przypisanych (12 11 2).

Kod : 34 13 0

Nazwa : Podział według kryterium geograficznego, w ogólności, udziału reasekuratorów w składkach przypisanych brutto

Definicja

Artykuł 36 dyrektywy 91/674/EWG. Z perspektywy macierzystego Państwa Członkowskiego udział reasekuratorów w składkach przypisanych brutto dzieli się w następujący sposób: Państwo Członkowskie siedziby zarządu, pozostałe Państwa Członkowskie, pozostałe państwa EOG, Szwajcaria, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Japonia, pozostałe państwa trzecie (reszta świata).

Uwaga:

Podział uwzględnia geograficzne rozmieszczenie przedsiębiorstwa przyjmującego reasekurację lub reasekurującego.

Odniesienie do innych zmiennych

Podział według kryterium geograficznego, w ogólności, udziału reasekuratorów w składkach przypisanych brutto stanowi dalszy podział zmiennej: udział reasekuratorów w składkach przypisanych brutto (32 18 1).

Kod : 34 31 1

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich przypisanych według kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy) i według Państwa Członkowskiego, podział według kryterium geograficznego działalności prowadzonej na mocy prawa przedsiębiorczości

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG. Z perspektywy macierzystego Państwa Członkowskiego (= Państwo Członkowskie, w którym znajduje się siedziba zarządu) składki przypisane brutto oddziałów w pozostałych Państwach Członkowskich, dzieli się na każde z Państw Członkowskich EOG i równocześnie według kryterium klasyfikacji produktów zgodnie z działalnością z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: poziom 5-cyfrowy.

Uwaga:

Odniesienie do art. 43 trzeciej dyrektywy w sprawie ubezpieczeń na życie oraz art. 44 trzeciej dyrektywy w sprawie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie. Wzorzec stworzony przy wykorzystaniu połączenia kategorii CPA z innymi Państwami Członkowskimi pozwala na odtworzenie zakresu każdego z krajowych rynków ubezpieczeniowych ubezpieczeń bezpośrednich.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto według kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy) i według Państwa Członkowskiego, podział według kryterium geograficznego działalności prowadzonej na mocy prawa przedsiębiorczości stanowią część zmiennej: składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1).

Kod : 34 32 1

Nazwa : Składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich przypisanych według kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy) i według Państwa Członkowskiego, podział według kryterium geograficznego działalności prowadzonej na mocy prawa swobody świadczenia usług

Definicja

Artykuł 35 dyrektywy 91/674/EWG. Z perspektywy macierzystego Państwa Członkowskiego (= Państwo Członkowskie, w którym znajduje się siedziba zarządu) składki przypisane brutto na mocy prawa swobody świadczenia usług w pozostałych Państwach Członkowskich dzieli się na każde z Państw Członkowskich EOG i równocześnie według kryterium klasyfikacji produktów zgodnie z działalnością z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: poziom 5-cyfrowy.

Uwaga:

Odniesienie do art. 44 trzeciej dyrektywy w sprawie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie oraz art. 43trzeciej dyrektywy w sprawie ubezpieczeń na życie. Wzorzec stworzony przy wykorzystaniu połączenia kategorii CPA z innymi Państwami Członkowskimi pozwala na odtworzenie zakresu każdego z krajowych rynków ubezpieczeniowych ubezpieczeń bezpośrednich.

Odniesienie do innych zmiennych

Składki przypisane brutto według kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy) i według Państwa Członkowskiego, podział według kryterium geograficznego działalności prowadzonej na mocy prawa swobody świadczenia usług stanowi część zmiennej: składki przypisane brutto z ubezpieczeń bezpośrednich (12 11 1).

ZMIENNE DOTYCZĄCE ZATRUDNIENIA

Kod : 16 11 0

Nazwa : Liczba zatrudnionych osób

Definicja

Liczba zatrudnionych osób została zdefiniowana w Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 2700/98.

Uwaga:

W przypadku grup przedsiębiorstw podział na poziomie przedsiębiorstwa musi być przeprowadzony z użyciem klucza podziału.

ZMIENNE DOTYCZĄCE BILANSU

Kod : 36 11 0

Nazwa : Grunty i budynki

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnym dyrektywy Rady 78/660/EWG z dnia 25 lipca 1978 r. wydanej na podstawie art. 54 ust. 3 lit. g) Traktatu w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. I dyrektywy 91/674/EWG. Zgodnie z zasadami wyceny przedstawionymi w dyrektywie 91/674/EWG wycena lokat może być oparta o zasadę ceny zakupu lub o zasadę wartości rynkowej. W stosunku do każdego Państwa Członkowskiego należy podać zastosowaną zasadę wyceny lokat.

Odniesienie do innych zmiennych

Grunty i budynki stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 11 1

Nazwa : Grunty i budynki wykorzystywane przez zakład ubezpieczeń do celów działalności własnej

Definicja

Zmienna ta stanowi część zmiennej 36 11 0. Obejmuje wyłącznie te grunty i budynki, które wykorzystywane są przez zakład ubezpieczeń do prowadzenia działalności własnej.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. I dyrektywy 91/674/EWG. Zgodnie z zasadami wyceny przedstawionymi w dyrektywie 91/674/EWG, wycena lokat może być oparta o zasadę ceny zakupu lub o zasadę wartości rynkowej. W stosunku do każdego Państwa Członkowskiego należy podać zastosowaną zasadę wyceny lokat.

Odniesienie do innych zmiennych

Grunty i budynki wykorzystywane przez zakład ubezpieczeń do celów działalności własnej stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: grunty i budynki (36 11 0).

Kod : 36 11 2

Nazwa : Grunty i budynki (wartość rynkowa)

Definicja

Artykuł 45 i następne dyrektywy 91/674/EWG (zgodnie z tymi artykułami zasada ceny zakupu i zasada wartości rynkowej mogą być używane w celu wyceny lokat).

Uwaga:

Dane te podaje się wyłącznie wtedy, gdy zmienna 36 11 0 wykazuje grunty i budynki według ich wartości księgowej.

Kod : 36 12 0

Nazwa : Lokaty w przedsiębiorstwach powiązanych oraz udziały kapitałowe

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnych dyrektywy 78/660/EWG. Zmienna ta to suma zmiennych 36 12 1 i 36 12 2.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. II dyrektywy 91/674/EWG. Zgodnie z zasadami wyceny przedstawionymi w dyrektywie 91/674/EWG, wycena lokat może być oparta o zasadę ceny zakupu bądź o zasadę wartości rynkowej. W stosunku do każdego Państwa Członkowskiego należy podać zastosowaną zasadę wyceny lokat.

Odniesienie do innych zmiennych

Lokaty w przedsiębiorstwach powiązanych oraz udziały kapitałowe stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 12 3

Nazwa : Lokaty w przedsiębiorstwach powiązanych oraz udziały kapitałowe (wartość rynkowa)

Definicja

Artykuł 45 i następne dyrektywy 91/674/EWG (zgodnie z tymi artykułami zasada ceny zakupu i zasada wartości rynkowej mogą być używane w celu wyceny lokat).

Uwaga:

Dane te podaje się wyłącznie wtedy, gdy zmienna 36 12 0 wykazuje lokaty w przedsiębiorstwach powiązanych oraz udziały kapitałowe według ich wartości księgowej.

Kod : 36 12 1

Nazwa : Akcje/udziały w przedsiębiorstwach powiązanych oraz udziały kapitałowe

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

Odniesienie do art. 6 (aktywa) pozycja C. II. pkt 1 oraz art. 6 pozycja C. II. pkt 3 dyrektywy 91/674/EWG. Zgodnie z zasadami wyceny przedstawionymi w dyrektywie 91/674/EWG, wycena lokat może być oparta o zasadę ceny zakupu lub o zasadę wartości rynkowej. W stosunku do każdego Państwa Członkowskiego należy podać zastosowaną zasadę wyceny lokat.

Odniesienie do innych zmiennych

Akcje/udziały w przedsiębiorstwach powiązanych oraz udziały kapitałowe stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty w przedsiębiorstwach powiązanych oraz udziały kapitałowe (36 12 0).

Kod : 36 12 2

Nazwa : Dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez oraz pożyczki dla przedsiębiorstw powiązanych i przedsiębiorstw, z którymi zakład ubezpieczeń powiązany jest udziałami kapitałowymi

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. II. pkt 2 oraz art. 6 pozycja C. II. pkt 4 dyrektywy 91/674/EWG. Zgodnie z zasadami wyceny przedstawionymi w dyrektywie 91/674/EWG, wycena lokat może być oparta o zasadę ceny zakupu lub o zasadę wartości rynkowej. W stosunku do każdego Państwa Członkowskiego należy podać zastosowaną zasadę wyceny lokat.

Odniesienie do innych zmiennych

Dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez oraz pożyczki dla przedsiębiorstw powiązanych i przedsiębiorstw, z którymi zakład ubezpieczeń powiązany jest udziałami kapitałowymi stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty w przedsiębiorstwach powiązanych oraz udziałów kapitałowych (36 12 0).

Kod : 36 13 0

Nazwa : Pozostałe lokaty finansowe

Definicja

Zmienna ta stanowi sumę zmiennych 36 13 1, 36 13 2, 36 13 3, 36 13 4, 36 13 5 i 36 13 6. Zgodnie z zasadami wyceny przedstawionymi w dyrektywie 91/674/EWG, wycena lokat może być oparta o zasadę ceny zakupu lub o zasadę wartości rynkowej. W stosunku do każdego Państwa Członkowskiego należy podać zastosowaną zasadę wyceny lokat.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. III dyrektywy Rady 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Pozostałe lokaty finansowe stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 13 1

Nazwa : Akcje, udziały i inne papiery wartościowe o zmiennej kwocie dochodu oraz jednostki uczestnictwa w funduszach powierniczych

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. III. pkt 1 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Akcje, udziały i inne papiery wartościowe o zmiennej kwocie dochodu oraz jednostki uczestnictwa w funduszach powierniczych są częścią zmiennej: pozostałe lokaty finansowe (36 13 0)

Akcje, udziały i inne papiery wartościowe o zmiennej kwocie dochodu oraz jednostki uczestnictwa w funduszach powierniczych stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 13 2

Nazwa : Dłużne papiery wartościowe i inne papiery wartościowe o stałej kwocie dochodu

Definicja

Artykuł 9 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. III. pkt 2 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Dłużne papiery wartościowe i inne papiery wartościowe o stałej kwocie dochodu są częścią zmiennej: pozostałe lokaty finansowe (36 13 0).

Dłużne papiery wartościowe i inne papiery wartościowe o stałej kwocie dochodu stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 13 3

Nazwa : Udziały we wspólnych przedsięwzięciach lokacyjnych

Definicja

Artykuł 10 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. III. pkt 3 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Udziały we wspólnych przedsięwzięciach lokacyjnych są częścią zmiennej: inne lokaty finansowe (36 13 0)

Udziały we wspólnych przedsięwzięciach lokacyjnych stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 13 4

Nazwa : Pożyczki hipoteczne

Definicja

Artykuł 11 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. III. pkt 4 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Pożyczki hipoteczne są częścią zmiennej: pozostałe lokaty finansowe (36 13 0).

Pożyczki hipoteczne stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 13 5

Nazwa : Pozostałe pożyczki

Definicja

Artykuł 11 dyrektywy 91/674/EWG oraz art. 8 i następne dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. III. pkt 5 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Pozostałe pożyczki są częścią zmiennej: pozostałe lokaty finansowe (36 13 0).

Pozostałe pożyczki stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 13 6

Nazwa : Pozostałe (włącznie z lokatami terminowymi w instytucjach finansowych)

Definicja

Artykuł 12 i 13 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. III. pkt 6 i pozycja C. III. pkt 7 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Pozostałe (włącznie z lokatami terminowymi w instytucjach finansowych) są częścią zmiennej: pozostałe lokaty finansowe (36 13 0)

Pozostałe (włącznie z lokatami terminowymi w instytucjach finansowych) stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 13 8

Nazwa : Pozostałe lokaty finansowe (wartość rynkowa)

Definicja

Artykuł 45 i następne dyrektywy 91/674/EWG (zgodnie z tymi artykułami zasada ceny zakupu i zasada wartości rynkowej mogą być używane w celu wyceny lokat).

Uwaga:

Dane te podaje się wyłącznie wtedy, gdy zmienna 36 13 0 wykazuje pozostałe lokaty finansowe według ich wartości księgowej.

Kod : 36 14 0

Nazwa : Należności depozytowe od cedentów

Definicja

Artykuł 14 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja C. IV dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Należności depozytowe od cedentów stosowane są w obliczaniu wartości zmiennej: lokaty łącznie (36 11 0 + 36 12 0 + 36 13 0 + 36 14 0).

Kod : 36 20 0

Nazwa : Lokaty środków z ubezpieczeń na życie na rachunek ubezpieczającego, jeżeli ponosi on ryzyko lokaty

Definicja

Artykuł 15 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (aktywa) pozycja D dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 36 21 0

Nazwa : Lokaty środków z ubezpieczeń na życie na rachunek ubezpieczającego, jeżeli ponosi on ryzyko lokaty — grunty i budynki

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnych dyrektywy 78/660/EWG. Zmienna ta jest częścią zmiennej 36 20 0.

Uwaga:

Należy wykazać kwotę odpowiadającą zmiennej 36 11 0.

Odniesienie do innych zmiennych

Lokaty środków z ubezpieczeń na życie na rachunek ubezpieczającego, jeżeli ponosi on ryzyko lokaty — grunty i budynki stanowią część zmiennej: lokaty środków z ubezpieczeń na życie na rachunek ubezpieczającego, jeżeli ponosi on ryzyko lokaty (36 20 0)

Kod : 36 22 0

Nazwa : Lokaty środków z ubezpieczeń na życie na rachunek ubezpieczającego, jeżeli ponosi on ryzyko lokaty — pozostałe lokaty finansowe

Definicja

Zmienna ta jest częścią zmiennej 36 20 0.

Uwaga:

Należy wykazać kwotę odpowiadającą zmiennej 36 13 0.

Odniesienie do innych zmiennych

Lokaty środków z ubezpieczeń na życie na rachunek ubezpieczającego, jeżeli ponosi on ryzyko lokaty — pozostałe lokaty finansowe stanowią część zmiennej: lokaty środków z ubezpieczeń na życie na rachunek ubezpieczającego, jeżeli ponosi on ryzyko lokaty (36 20 0).

Kod : 36 30 0

Nazwa : Suma bilansowa

Definicja

Zmienna ta jest sumą pozycji A, B, C, D, E, F, G i H strony: aktywa bilansu lub sumą pozycji A, B, C, D, E, F, G, H i I strony: pasywa bilansu. W każdym z tych przypadków należy wskazać, czy strata na rok obrachunkowy wykazana jest po stronie aktywa, czy pasywa bilansu.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 37 10 0

Nazwa : Całkowity kapitał własny i rezerwy

Definicja

Obejmuje sumę wszystkich części kapitału i rezerw (= pozycja A strony pasywa bilansu w art. 6 dyrektywy 91/674/EWG). Pod pozycją tą należy ująć stratę na rok obrachunkowy (w innym przypadku, należy to wskazać).

Kod : 37 10 1

Nazwa : Całkowity kapitał własny i rezerwy w podziale według statusu prawnego

Definicja

Całkowity kapitał własny i rezerwy (patrz zmienna 37 10 0) dzieli się według statusu prawnego w następujący sposób: spółki akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, oddziały zakładów ubezpieczeń z siedzibą zarządu w Państwie Członkowskim nienależącym do EOG, pozostałe.

Odniesienie do innych zmiennych

Całkowity kapitał własny i rezerwy, w podziale według statusu prawnego, stanowi dalszy podział całkowitego kapitału własnego i rezerw (37 10 0).

Kod : 37 11 0

Nazwa : Kapitał subskrybowany lub środki równoważne

Definicja

Artykuł 19 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja A. I dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Kapitał subskrybowany lub środki równoważne są częścią zmiennej kapitału własnego (37 10 0).

Kod : 37 12 0

Nazwa : Kapitał zapasowy, kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny, pozostałe kapitały rezerwowe

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycje A. II, A. III, A. IV dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Kapitał zapasowy, kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny, pozostałe kapitały rezerwowe są częścią zmiennej kapitału własnego (37 10 0).

Kod : 37 20 0

Nazwa : Zobowiązania podporządkowane

Definicja

Artykuł 21 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja B dyrektywy 91/674/EWG.

Kod : 37 31 0

Nazwa : Rezerwa na składki niezarobione brutto

Definicja

Artykuł 25 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja C.1 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Rezerwa na składki niezarobione brutto stosowana jest przy obliczaniu wartości zmiennej: rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto (37 31 0 + 37 32 0 + 37 33 0 + 37 34 0 + 37 35 0 + 37 36 0 + 37 37 0).

Kod : 37 32 0

Nazwa : Rezerwa ubezpieczeń na życie brutto

Definicja

Artykuł 27 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja C.2 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Rezerwa ubezpieczeń na życie brutto stosowana jest przy obliczaniu wartości zmiennej: rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto (37 31 0 + 37 32 0 + 37 33 0 + 37 34 0 + 37 35 0 + 37 36 0 + 37 37 0).

Kod : 37 33 0

Nazwa : Rezerwa brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia

Definicja

Artykuł 28 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja C.3 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Rezerwa brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia stosowana jest przy obliczaniu wartości zmiennej: rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto (37 31 0 + 37 32 0 + 37 33 0 + 37 34 0 + 37 35 0 + 37 36 0 + 37 37 0).

Kod : 37 33 1

Nazwa : Rezerwa brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia z ubezpieczeń bezpośrednich

Definicja

Zmienna ta jest częścią zmiennej 37 33 0 (patrz także art. 28 dyrektywy 91/674/EWG).

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja C.3 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Rezerwa brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia z ubezpieczeń bezpośrednich stosowana jest przy obliczaniu wartości zmiennej: rezerwy brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia (37 33 0).

Kod : 37 33 3

Nazwa : Rezerwa brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy) oraz podkategorii 66 03 21 i 66 03 22

Definicja

Jest to dalszy podział zmiennej 37 33 1 (patrz także art. 28 dyrektywy 91/674/EWG). Rezerwa brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia z ubezpieczeń bezpośrednich dzieli się zgodnie z klasyfikacją produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: poziom 5-cyfrowy oraz podkategorie 66 03 21 i 66 03 22.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja C.3 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Rezerwa brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia z ubezpieczeń bezpośrednich według (pod)kategorii CPA (poziom 5-cyfrowy) oraz podkategorii 66 03 21 i 66 03 22 stanowi dalszy podział zmiennej: rezerwy brutto na niewypłacone odszkodowania i świadczenia z ubezpieczeń bezpośrednich (37 33 1).

Kod : 37 34 0

Nazwa : Rezerwa brutto na premie i rabaty dla ubezpieczających

Definicja

Artykuł 29 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja C.4 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Rezerwa brutto na premie i rabaty dla ubezpieczających stosowana jest przy obliczaniu wartości zmiennej: rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto (37 31 0 + 37 32 0 + 37 33 0 + 37 34 0 + 37 35 0 + 37 36 0 + 37 37 0).

Kod : 37 35 0

Nazwa : Rezerwa na wyrównanie szkodowości

Definicja

Artykuł 30 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja C.5 dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Rezerwa na wyrównanie szkodowości stosowana jest przy obliczaniu wartości zmiennej: rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto (37 31 0 + 37 32 0 + 37 33 0 + 37 34 0 + 37 35 0 + 37 36 0 + 37 37 0).

Kod : 37 36 0

Nazwa : Pozostałe rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto

Definicja

Artykuł 26 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja C.6 lit. a) dyrektywy 91/674/EWG. Należy wskazać szczegółowy podział tej zmiennej.

Odniesienie do innych zmiennych

Pozostałe rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto stosowane są przy obliczaniu wartości zmiennej: rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto (37 31 0 + 37 32 0 + 37 33 0 + 37 34 0 + 37 35 0 + 37 36 0 + 37 37 0).

Kod : 37 37 0

Nazwa : Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto ubezpieczeń na życie, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający

Definicja

Artykuł 31 dyrektywy 91/674/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja D. lit. a) dyrektywy 91/674/EWG.

Odniesienie do innych zmiennych

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto ubezpieczeń na życie, jeżeli ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający stosowane są przy obliczaniu wartości zmiennej: rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe brutto (37 31 0 + 37 32 0 + 37 33 0 + 37 34 0 + 37 35 0 + 37 36 0 + 37 37 0).

Kod : 37 30 1

Nazwa : Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe łącznie, na udziale własnym

Definicja

Zmienna jest sumą zmiennych: (37 31 0 + 37 32 0 + 37 33 0 + 37 34 0 + 37 35 0 + 37 36 0 + 37 37 0) na udziale własnym (= po odjęciu udziałów reasekuratorów).

Uwaga:

Zmienna ta wymagana jest dla szczegółowego obliczenia zmiennych makro — ekonomicznych na rachunku produkcji.

Kod : 37 41 0

Nazwa : Obligacje własne

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja G. III dyrektywy 91/674/EWG. Zmienna ta obejmuje także własne obligacje zamienne.

Kod : 37 42 0

Nazwa : Zobowiązania wobec instytucji finansowych

Definicja

Niektóre informacje w art. 8 i następnych dyrektywy 78/660/EWG.

Uwaga:

W zakresie układu bilansu: art. 6 (pasywa) pozycja G. IV dyrektywy 91/674/EWG.

POZOSTAŁE ZMIENNE

Kod : 39 10 0

Nazwa : Liczba umów pozostających do spłaty na koniec roku obrachunkowego, w odniesieniu do ubezpieczeń bezpośrednich w zakresie wszystkich indywidualnych umów ubezpieczenia na życie oraz następujących podkategorii CPA: 66.01.1, 66.03.1, 66.03.4, 66.03.5

Definicja

Liczba umów pozostających do spłaty na koniec roku obrachunkowego, w odniesieniu do działalności w zakresie ubezpieczeń bezpośrednich, dotyczy tutaj wszystkich indywidualnych umów ubezpieczenia na życie oraz następujących podkategorii klasyfikacji produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: 66.01.1, 66.03.1, 66.03.4, 66.03.5.

Uwaga:

Uwzględnia się jedynie umowy nadal obowiązujące na koniec roku obrachunkowego. W odniesieniu do indywidualnych umów ubezpieczenia na życie, objęte tą pozycją dane odpowiadają treści zmiennej 12 11 3.

Kod : 39 20 0

Nazwa : Liczba osób ubezpieczonych na koniec roku obrachunkowego, w odniesieniu do ubezpieczeń bezpośrednich w zakresie wszystkich indywidualnych umów ubezpieczenia na życie oraz następującej podkategorii CPA: 66.03.1

Definicja

Liczba osób ubezpieczonych na koniec roku obrachunkowego, w odniesieniu do działalności w zakresie ubezpieczeń bezpośrednich, dotyczy tutaj wszystkich indywidualnych umów ubezpieczenia na życie oraz następujących podkategorii klasyfikacji produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: 66.03.1.

Uwaga:

Uwzględnia się jedynie osoby, których umowy nadal obowiązują na koniec roku obrachunkowego. W odniesieniu do grupowych umów ubezpieczenia na życie, objęte tą pozycją dane odpowiadają treści zmiennej 12 11 4.

Kod : 39 30 0

Nazwa : Liczba pojazdów ubezpieczonych na koniec roku obrachunkowego, w odniesieniu do ubezpieczeń bezpośrednich, w zakresie następującej podkategorii CPA: 66.03.2.

Definicja

Liczba pojazdów ubezpieczonych na koniec roku obrachunkowego, w odniesieniu do działalności w zakresie ubezpieczeń bezpośrednich, dotyczy tutaj następującej podkategorii klasyfikacji produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: 66.03.2.

Uwaga:

Uwzględnia się jedynie pojazdy objęte nadal obowiązującą umową na koniec roku obrachunkowego. Liczy się wszystkie pojedyncze pojazdy, także jeśli są objęte umowami grupowymi.

Kod : 39 40 0

Nazwa : Suma ubezpieczona brutto na koniec roku obrachunkowego, w odniesieniu do ubezpieczeń bezpośrednich, w zakresie następujących podkategorii CPA: 66.01.1 i 66.01.4

Definicja

Całkowita suma ubezpieczona brutto na koniec roku obrachunkowego, w odniesieniu do działalności w zakresie ubezpieczeń bezpośrednich, dotyczy tutaj następujących podkategorii klasyfikacji produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: 66.01.1 i 66.01.4.

Uwaga:

Uwzględnia się jedynie sumę ubezpieczoną brutto z umów ubezpieczeniowych nadal obowiązujących na koniec roku obrachunkowego. W odniesieniu do umów o rentę stosuje się krajowe odpowiedniki dla sumy ubezpieczonej.

Kod : 39 50 0

Nazwa : Liczba zobowiązań zaciągniętych w roku obrachunkowym, w odniesieniu do ubezpieczeń bezpośrednich, w zakresie następujących podkategorii CPA: 66.03.2.

Definicja

Całkowita liczba zobowiązań zaciągniętych w roku obrachunkowym, w odniesieniu do działalności w zakresie ubezpieczeń bezpośrednich, dotyczy tutaj następującej podkategorii klasyfikacji produktów według działalności z zakresu usług ubezpieczeniowych i funduszy emerytalno-rentowych: 66.03.2.

Uwaga:

Odniesienie do art. 44 dyrektywy Rady 92/49/EWG. Uwzględnia się liczbę wszystkich zdarzeń zaistniałych i zgłoszonych w roku obrachunkowym i dających prawo występowania z roszczeniem (z wyłączeniem szacunkowych danych dotyczących zdarzeń zaistniałych, ale niezgłoszonych).

[1] Dz.U L 344 z 18.12.1998, str. 49.

[2] Dz.U. L 193 z 18.07,1983, str. 1.

[3] Dz.U. L 228 z 11.8.1992, str. 1.

[4] Dz.U. L 360 z 9.12.1992, str. 1.

[5] Dz.U. L 222 z 14.8.1978, str. 11.

--------------------------------------------------