24.7.2015   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 243/6


HERKULES III

Zaproszenie do składania wniosków – 2015 r.

Szkolenia z zakresu walki z nadużyciami finansowymi

(2015/C 243/04)

1.   Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 (1) ustanawiające program Herkules III, w szczególności jego art. 8 lit. b) („działania kwalifikowalne”), a także decyzja w sprawie finansowania na 2015 r. (2), dotycząca przyjęcia rocznego programu prac w celu wdrożenia programu Herkules III w 2015 r., w szczególności sekcja 7.1 programu prac („konferencje, seminaria i szkolenia z zakresu informatyki śledczej”).

W decyzji w sprawie finansowania na 2015 r. przewidziano organizację zaproszenia do składania wniosków dotyczącego szkoleń z zakresu walki z nadużyciami finansowymi.

2.   Kwalifikujący się wnioskodawcy

Zgodnie z art. 6 rozporządzenia ustanawiającego program do otrzymania finansowania kwalifikują się:

krajowe lub regionalne administracje dowolnego państwa członkowskiego i kraju uczestniczącego, które wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych,

lub

instytuty badawcze i placówki oświatowe oraz podmioty o celu niezarobkowym, o ile zostały one założone i działają co najmniej od roku w dowolnym państwie członkowskim lub kraju uczestniczącym oraz wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w celu ochrony jej interesów finansowych.

Kraje uczestniczące inne niż państwa członkowskie określono w art. 7 ust. 2 rozporządzenia ustanawiającego program.

3.   Działania kwalifikowalne

Komisja (OLAF) przyzna dotacje na działania, których celem jest:

wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk między stosownymi organami krajów uczestniczących, w tym między wyspecjalizowanymi organami ścigania, a także przedstawicielami organizacji międzynarodowych,

rozpowszechnianie wiedzy, w szczególności na temat skuteczniejszej identyfikacji ryzyka do celów dochodzeniowych.

Cele te można osiągnąć poprzez organizację:

konferencji, seminariów, kolokwiów, kursów, e-uczenia się i sympozjów, warsztatów, szkoleń praktycznych, wymian pracowników i najlepszych praktyk (w tym dotyczących oceny ryzyka nadużyć finansowych) itp.

Należy zachęcać do przeprowadzania wymian pracowników między administracjami krajowymi i regionalnymi z różnych państw członkowskich (w szczególności sąsiadujących państw członkowskich).

4.   Budżet

Orientacyjny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 900 000 EUR. Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Minimalny próg na działanie związane z tymi szkoleniami wynosi 40 000 EUR. Budżet działania, w związku z którym wnioskodawca ubiega się o dotację, nie może być niższy niż ten próg.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

5.   Termin

Termin składania wniosków upływa we wtorek 29 września 2015 r.

6.   Dodatkowe informacje

Wszystkie dokumenty związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków można pobrać na poniższej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/policy/hercule/index_en.htm

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

Olaf-anti-fraud-training@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszenia na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.


(1)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 6).

(2)  Decyzja Komisji w sprawie przyjęcia programu prac na 2015 r. oraz finansowania wdrażania programu Herkules III, C(2015) 2234 z dnia 8 kwietnia 2015 r.