17.9.2005   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 229/8


Skarga wniesiona w dniu 11 lipca 2005 r. przeciwko Republice Włoskiej przez Komisję Wspólnot Europejskich

(Sprawa C-280/05)

(2005/C 229/16)

Język postępowania: włoski

Dnia 11 lipca 2005 r. do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wpłynęła skarga przeciwko Republice Włoskiej wniesiona przez Komisję Wspólnot Europejskich, reprezentowaną przez V. Di Bucciego i E. Righini, działających w charakterze pełnomocników z adresem do doręczeń w Luksemburgu.

Strona skarżąca zwróciła się do Trybunału o:

1)

stwierdzenie, że nie podejmując w wyznaczonych terminach wszelkich kroków niezbędnych dla zniesienia trybu dopłat uznanego za bezprawny i sprzeczny ze wspólnym rynkiem decyzją Komisji 2004/800/WE z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie trybu dopłat państwowych zrealizowanego przez Włochy dotyczącą pilnych postanowień w dziedzinie zatrudnienia [notyfikowaną jako dokument nr K(2004) 930); Dz.U. L 352 z 27 listopada 2004 r., str. 10] oraz windykacji od beneficjentów pomocy przyznanej w tym trybie, a w każdym razie nie informując o nich Komisji, Republika Włoska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 2, 3 i 4 tej decyzji oraz Traktatu WE,

2)

obciążenie Republiki Włoskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty:

Decyzja Komisji zobowiązuje Włochy do zniesienia trybu dopłat określonego w art. 1, podjęcia „wszelki[ch] niezbędn[ych] krok[ów], aby odzyskać od beneficjentów dopłatę przyznaną w oparciu o tryb dopłat określony w art. 1 i bezprawnie przekazaną do dyspozycji beneficjentów” oraz wstrzymania „dalsze[go] wypłacani[a] jakichkolwiek zawieszonych dopłat od daty wydania niniejszej decyzji”. Włochy zostały ponadto zobowiązane do poinformowania Komisji w ciągu dwóch miesięcy od doręczenia decyzji o „o krokach podjętych w celu jej realizacji”.

Decyzja została doręczona w dniu 1 kwietnia 2004 r. a termin jej wykonania upłynął w dniu 1 czerwca 2004 r.

Co się tyczy obowiązku windykacji bezprawnie przyznanej pomocy należy stwierdzić, że w dacie upływu terminu Republika Włoska nie poinformowała jeszcze Komisji o krokach podjętych w celu zastosowania się do tego zobowiązania oraz, że kierowane przez Komisję żądania przedstawienia informacji pozostały bez odpowiedzi.

Jest oczywiste, że nie podejmując w wyznaczonych terminach kroków niezbędnych dla zniesienia trybu dopłat, który decyzją Komisji uznano za bezprawny i sprzeczny ze wspólnym rynkiem, jak również kroków niezbędnych dla windykacji od beneficjentów pomocy przyznanej na podstawie tego programu, a w każdym razie, nie informując o nich, Republika Włoska uchybiła — i nadal uchybia — zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 249 akapit czwarty WE oraz art. 2, 3 i 4 powołanej decyzji.