Swobodny przepływ towarów – Ograniczenia ilościowe – Środki o skutku równoważnym – Sektorowy zakaz poruszania się samochodów ciężarowych o masie powyżej 7,5 tony przewożących niektóre towary
(art. 28 WE, 29 WE; dyrektywy Rady: 96/62, art. 8 ust. 3; 1999/30)
Państwo członkowskie, które w celu zapewnienia jakości otaczającego powietrza na omawianym obszarze zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z art. 8 ust. 3 dyrektywy 96/62 w sprawie oceny i zarządzania jakością otaczającego powietrza, w związku z dyrektywą 1999/30 odnoszącą się do wartości dopuszczalnych dla dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenków azotu oraz pyłu i ołowiu w otaczającym powietrzu, ustanawia zakaz poruszania się samochodów ciężarowych o masie powyżej 7,5 tony, przewożących niektóre towary na odcinku drogi o pierwszorzędnym znaczeniu stanowiącej jeden z podstawowych lądowych szlaków komunikacyjnych między niektórymi państwami członkowskimi, uchybia zobowiązaniom ciążącym na nim na mocy art. 28 WE i 29 WE.
W zakresie w jakim zmusza on zainteresowane przedsiębiorstwa do poszukiwania rentownych rozwiązań zastępczych dla transportu danych towarów, zakaz taki ogranicza swobodny przepływ towarów i musi być uznany za środek o skutku równoważnym z ograniczeniami ilościowymi, który co do zasady jest niezgodny ze zobowiązaniami wynikającymi z art. 28 WE i 29 WE, o ile nie jest on obiektywnie uzasadniony.
Tymczasem o ile nadrzędne wymogi związane z ochroną środowiska naturalnego, która obejmuje zasadniczo również ochronę zdrowia, mogą uzasadniać krajowe środki mogące utrudniać handel wewnątrzwspólnotowy, o ile środki te są odpowiednie do zapewnienia realizacji zamierzonego celu i nie wykraczają poza to, co jest konieczne do jego osiągnięcia, o tyle omawiany zakaz nie może być z tego tytułu uzasadniony, ponieważ nie wykazano, że zamierzony cel nie mógł zostać osiągnięty za pomocą środków w mniejszym stopniu ograniczających swobodę przepływu.
(por. pkt 116, 117, 122, 125, 139, 140, 150, 151; sentencja)