KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 28.7.2023
COM(2023) 459 final
2023/0288(COD)
Wniosek
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
w sprawie statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 530/1999 oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2003 i (WE) nr 453/2008
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
{SEC(2023) 295 final} - {SWD(2023) 265 final} - {SWD(2023) 266 final}
UZASADNIENIE
1.KONTEKST WNIOSKU
•Przyczyny i cele wniosku
Statystyki rynku pracy dotyczące przedsiębiorstw (LMB, od ang. labour market statistics on businesses) to statystyki publiczne opisujące funkcjonowanie przedsiębiorstw w relacji do rynków pracy. LMB obejmują obszary dotyczące głównie poziomu, składników oraz zmian kosztów pracy, rozkładu i struktury wynagrodzeń (w tym luki płacowej między kobietami a mężczyznami) oraz statystyk w zakresie wolnych miejsc pracy.
Aktualne, wiarygodne i porównywalne europejskie statystyki rynku pracy dotyczące przedsiębiorstw są potrzebne UE do wypełniania zadań powierzonych jej na mocy art. 2, 3 i 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Europejskie statystyki rynku pracy dotyczące przedsiębiorstw są wymagane do celów opracowywania, wdrażania i oceny polityki UE, w szczególności koordynacji polityki gospodarczej i polityki zatrudnienia (art. 2 ust. 3), polityki pieniężnej (art. 3 ust. 1 lit. c)), polityki społecznej (art. 4 ust. 2 lit. b)) oraz spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej (art. 4 ust. 2 lit. c)), a także równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej (art. 157 ust. 1).
LMB dotyczące poziomu i struktury kosztów pracy są gromadzone od 1959 r., z częstotliwością od 2 do 4 lat, na podstawie prawodawstwa specyficznego dla każdego gromadzenia danych, i obejmują różne sektory gospodarki (przemysł, sprzedaż hurtową i detaliczną, transport drogowy, bankowość i ubezpieczenia, usługi). Rozporządzeniem Rady (WE) nr 530/1999 wprowadzono systematyczne gromadzenie danych dotyczących poziomu i elementów składowych kosztów pracy (badanie kosztów pracy) w 2000 r., a następnie co 4 lata. Tym samym rozporządzeniem ustanowiono statystykę dotyczącą struktury i rozdziału wynagrodzeń (badanie struktury wynagrodzeń) na 2002 r. i reprezentatywny miesiąc tego roku, a następnie co 4 lata. Przed przyjęciem rozporządzenia (WE) nr 450/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 lutego 2003 r. dotyczącego wskaźnika kosztów pracy dane na temat zmian kosztów pracy były gromadzone dobrowolnie od 1996 r. Podobnie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 453/2008 ustanowiono statystyki w zakresie wolnych miejsc pracy jako uregulowane gromadzenie danych. Wcześniej dane te były gromadzone dobrowolnie.
Z oceny przeprowadzonej przez Komisję wynika, że obowiązujące ramy prawne złożone z trzech wspomnianych powyżej aktów prawnych znacząco usprawniły europejskie statystyki rynku pracy dotyczące przedsiębiorstw w ujęciu ogólnym. Statystyki te uznano za spójne, efektywne, zasadniczo porównywalne w czasie i między państwami UE oraz wiarygodne. Są one szeroko wykorzystywane przez organizacje i decydentów na wszystkich szczeblach.
Niemniej jednak pewne ograniczenia tych statystyk, które rozpoznano już w czasie przyjmowania wspomnianych aktów prawnych (brakujące części gospodarki), stały się bardziej istotne, w miarę jak polityki UE się rozwijały i ich monitorowanie wymagało bardziej dokładnych wskaźników. Dla przykładu LMB stosowane są do monitorowania celów zrównoważonego rozwoju, europejskiej strategii zatrudnienia, Europejskiego filaru praw socjalnych i europejskiego semestru. Ponadto niedawno przyjęte: dyrektywa w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych, dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń oraz zalecenie Rady w sprawie ustanowienia krajowych rad ds. produktywności uwypukliły potrzebę nieobciążonych i kompleksowych statystyk w dziedzinie wynagrodzeń i kosztów pracy.
Informacje gromadzone w różnych zestawach danych LMB są obciążone systematycznie ze względu na niepełne objęcie zakresem statystyk sektora publicznego (lub jego części) oraz mikroprzedsiębiorstw. W przypadku kilku państw członkowskich przedsiębiorstwa zatrudniające od jednego do dziewięciu pracowników nie są objęte badaniem struktury wynagrodzeń lub badaniem kosztów pracy. To powoduje tendencyjność kluczowych statystyk, takich jak przeciętne wynagrodzenie i mediana wynagrodzeń, które są wykorzystywane do obliczania luki płacowej między kobietami a mężczyznami lub do oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. Ponadto bardziej problematyczny stał się brak zobowiązania prawnego do dostarczania informacji na temat luki płacowej między kobietami a mężczyznami, ponieważ obecne gromadzenie danych jest dobrowolne i nie obejmuje wszystkich państw UE ani wszystkich wymaganych zmiennych. Stwarza to ryzyko dla monitorowania równości płci i sprawiedliwych warunków pracy.
Z tego względu niemożliwe jest wykorzystanie pełnego potencjału danych obecnie dostarczanych Eurostatowi: nie można obliczyć agregatów UE dla całej gospodarki, a porównania między państwami nadal będą utrudnione, dopóki wszystkie państwa UE nie rozszerzą w pełni zakresu LMB.
Objęcie zakresem całej gospodarki poprawi dokładność niektórych statystyk wykorzystywanych jako podstawowe europejskie wskaźniki gospodarcze (indeks kosztów zatrudnienia, wskaźnik wakatów) lub na potrzeby celów zrównoważonego rozwoju i Europejskiego filaru praw socjalnych (luka płacowa między kobietami a mężczyznami, mediana wynagrodzeń używana do oceny adekwatności płac). Ponadto gromadzenie rocznych danych dotyczących luki płacowej między kobietami a mężczyznami powinno zostać uregulowane, aby zapewnić przyszłe przekazywanie danych i poprawić ich jakość. Poprawić należy również aktualność niektórych zestawów danych LMB (np. indeks kosztów zatrudnienia) oraz wypełnić pewne luki w istniejących informacjach (np. wymiar czasu pracy).
Istnieją też możliwości uproszczenia dzięki większemu wykorzystaniu danych administracyjnych oraz innowacyjnych źródeł danych (jak „web scraping”) i lepszej integracji wśród LMB po ujednoliceniu ram prawnych.
•Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki
Kontekst polityczny LMB z czasem stale się rozwijał. W 2009 r. Komisja opublikowała komunikat skierowany do Parlamentu Europejskiego i Rady, w którym przedstawiła swoją wizję metody tworzenia statystyk UE na kolejną dekadę (2010–2020). W dokumencie tym przeanalizowano najważniejsze zmiany otoczenia biznesowego Europejskiego Systemu Statystycznego i wynikające z tego wnioski dla kształtowania polityki. W komunikacie podkreślono znaczenie systemu zintegrowanego, który umożliwia państwom gromadzenie danych z różnych źródeł, zwiększając dostępność i zasięg analizy. Zwrócono też uwagę na to, jak ważna jest poprawa jakości danych, ponieważ wiele źródeł zewnętrznych nie spełnia oczekiwanych wymagań europejskiej statystyki.
W 2014 r. Komisja (Eurostat) rozpoczęła proces modernizacji statystyki społecznej. W rezultacie przyjęto rozporządzenie ramowe w sprawie statystyk europejskich dotyczących osób i gospodarstw domowych, opartych na danych na poziomie indywidualnym zbieranych metodą doboru próby tych osób i gospodarstw domowych. Ponadto 27 listopada 2019 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie w sprawie europejskiej statystyki gospodarczej uchylające 10 aktów prawnych w dziedzinie statystyki gospodarczej. LMB plasują się na przecięciu obu dziedzin, należą bowiem do statystyki społecznej pod względem tematów oraz do statystyki gospodarczej pod względem rodzaju respondentów (przedsiębiorstwa). Niniejsza inicjatywa dotycząca LMB powinna zakończyć modernizację statystyki społecznej.
Jednolite ramy prawne zapewnią systematyczne odniesienia do odpowiednich pojęć stosowanych w ściśle powiązanych dziedzinach, takich jak rachunki narodowe i europejska statystyka gospodarcza. Od czasu przyjęcia prawodawstwo w obu tych dziedzinach było aktualizowane, a metodyka zmieniana (Europejski System Rachunków 2010, rozporządzenie w sprawie europejskiej statystyki gospodarczej). Dlatego konieczne jest teraz dostosowanie LMB w celu zapewnienia spójności między dziedzinami oraz zagwarantowania jasności dla użytkowników prawodawstwa w zakresie LMB, w tym dla organów statystycznych państw członkowskich.
•Spójność z innymi politykami UE
Wskaźniki LMB są wykorzystywane do monitorowania najważniejszych strategii europejskich, takich jak Europejski filar praw socjalnych i cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju (SDG). Luka płacowa między kobietami a mężczyznami jest jednym ze wskaźników SDG w ramach celu 5 „Równość płci” i jest częścią tablicy wyników filaru (zasada 2). Prawo do sprawiedliwego wynagrodzenia i odpowiednie płace minimalne wymienione są w zasadzie 6 („wynagrodzenia”).
LMB zapewniają kluczowe informacje na potrzeby polityki pieniężnej (indeks kosztów zatrudnienia) i będą stosowane w celu wspierania niedawnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych i dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń.
Niniejszy wniosek zakłada dalsze dostosowanie ram prawnych LMB do polityk i prawodawstwa UE, które są nowe lub uległy zmianom od czasu przyjęcia obowiązujących przepisów regulujących LMB.
2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ
•Podstawa prawna
Podstawą prawną niniejszego wniosku jest art. 338 ust. 1 TFUE, który stanowi podstawę prawną statystyki europejskiej. Parlament Europejski i Rada, stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą, uchwalają środki w celu tworzenia statystyk, jeżeli statystyki te są konieczne do wykonywania działań UE. Art. 338 ust. 2 określa wymogi w zakresie tworzenia statystyk europejskich, stanowiąc, że muszą one być zgodne z normami bezstronności, rzetelności, obiektywizmu, niezależności naukowej, efektywności pod względem kosztów oraz poufności informacji statystycznych, przy czym nie powinno to pociągać za sobą nadmiernych obciążeń dla przedsiębiorstw, organów i ogółu społeczeństwa.
•Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych)
Europejski System Statystyczny (ESS) zapewnia infrastrukturę na potrzeby informacji statystycznych. System ten jest zaprojektowany w taki sposób, aby był w stanie zaspokoić potrzeby wielu różnych użytkowników w społeczeństwach demokratycznych. Spośród głównych kryteriów jakości statystyki europejskie muszą spełniać kryteria spójności i porównywalności. Porównywalność jest bardzo ważna w przypadku statystyk LMB ze względu na ich kluczową rolę w zapewnianiu podstaw dla opartych na dowodach polityki gospodarczej, społecznej i polityki spójności. Państwa członkowskie nie są w stanie tworzyć spójnych i porównywalnych statystyk bez jasnych ram europejskich w postaci unijnego prawodawstwa określającego wspólne pojęcia statystyczne, formaty sprawozdawczości oraz wymogi jakościowe. Państwa członkowskie działające niezależnie nie są w stanie osiągnąć w sposób wystarczający celu proponowanego działania. Skuteczniejsze działania można podjąć na poziomie UE, w drodze aktu prawnego UE zapewniającego porównywalność statystyk w dziedzinach objętych proponowanym aktem. Samo gromadzenie danych może być prowadzone przez państwa członkowskie.
•Proporcjonalność
Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności. Zapewni on jakość i porównywalność europejskich statystyk LMB, które będą gromadzone i zestawiane na podstawie tych samych zasad we wszystkich państwach członkowskich. Sprawi również, że europejskie statystyki LMB pozostaną przydatne i będą dostosowane do potrzeb użytkowników. Rozporządzenie zwiększy opłacalność tworzenia statystyk przy jednoczesnym poszanowaniu specyficznych cech systemów statystycznych państw członkowskich. Zgodnie z zasadą proporcjonalności zakres proponowanego rozporządzenia jest ograniczony do niezbędnego minimum i nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia jego celów.
•Wybór instrumentu
Proponowanym instrumentem jest rozporządzenie.
Mając na uwadze cele i treść wniosku, za najbardziej odpowiedni instrument uznaje się rozporządzenie. Ważne polityki UE, m.in. dotyczące konwergencji makroekonomicznej, spójności społecznej, stabilności cen i równości płci, są z natury uzależnione od porównywalnych, zharmonizowanych i wysokiej jakości europejskich statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw. Takie statystyki można najskuteczniej zapewnić w drodze rozporządzeń, które są bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich i nie wymagają uprzedniej transpozycji do prawa krajowego.
3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW
•Oceny ex post/oceny adekwatności obowiązującego prawodawstwa
W ramach niniejszej inicjatywy Komisja oceniła obowiązujące obecnie ramy prawne LMB, na które składają się rozporządzenia (WE) nr 530/1999, (UE) nr 450/2003, (WE) nr 453/2008 oraz środki wykonawcze do tych rozporządzeń.
Pozytywnym wnioskiem wynikającym z oceny jest to, że LMB umożliwia gromadzenie wysokiej jakości informacji, które są szeroko stosowane do zamierzonych celów. Atuty LMB leżą w spójności, efektywności i porównywalności tych statystyk oraz wynikają z faktu, że statystyki te są dobrze ugruntowane, wiarygodne i szeroko wykorzystywane przez organizacje i decydentów na wszystkich szczeblach. Jedną ze słabości obowiązujących ram prawnych jest natomiast to, że nie obejmują one gromadzenia danych dotyczących luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Brak zobowiązania prawnego do dostarczania rocznych informacji na temat luki płacowej między kobietami a mężczyznami staje się coraz bardziej problematyczne, ponieważ dobrowolne gromadzenie danych ujemnie wpływa na ich jakość oraz stwarza czynniki ryzyka dla działań następczych związanych z Europejskim filarem praw socjalnych, a także dla monitorowania przez UE 5. celu ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz monitorowania strategii na rzecz równouprawnienia płci i dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Niektóre państwa członkowskie nie dostarczyły żadnych rocznych danych na temat luki płacowej między kobietami a mężczyznami.
Kolejną słabością obowiązujących ram prawnych jest to, że nie uwzględniają one istotnych podmiotów gospodarki UE, takich jak mikroprzedsiębiorstwa. Niektóre niedociągnięcia LMB, które były znane już w czasie przyjęcia aktów prawnych, nadal się utrzymują. Niedociągnięcia te naprawiano w różny sposób w obowiązujących ramach (przez wymóg studiów wykonalności, co mogło doprowadzić do zmiany prawodawstwa, lub przez zapewnianie wsparcia finansowego na tworzenie potrzebnych zdolności), ale nie udało się ich wyeliminować w przypadku niektórych operacji gromadzenia danych. Z tego względu w przypadku kilku LMB gromadzone informacje są obciążone systematycznie, w szczególności z powodu niepełnego objęcia zakresem statystyk niektórych sektorów gospodarki lub mikroprzedsiębiorstw. W rezultacie niemożliwe jest wykorzystanie pełnego potencjału danych dostarczanych Eurostatowi – nie można obliczyć agregatów UE dla całej gospodarki i trudne jest dokonywanie porównań między państwami.
Ponadto istnieje pole do poprawy aktualności i częstotliwości danych LMB. Wyniki konsultacji z zainteresowanymi stronami pokazują, że częstotliwość badania struktury wynagrodzeń oraz badania kosztów pracy nie jest już wystarczająca dla niektórych użytkowników. Zainteresowane strony uważają też, że można by poprawić aktualność danych w przypadku obu tych badań, jak również w przypadku indeksu kosztów zatrudnienia.
Kolejna słabość wynika z faktu, że wraz z rosnącym naciskiem na kształtowanie polityki w oparciu o dowody, wzrosło znaczenie LMB dla usprawnionej analizy. Obowiązujące prawodawstwo skupia się na potrzebach w zakresie danych, które odpowiadają priorytetom politycznym aktualnym w czasie, gdy tę inicjatywę pierwotnie opracowano. Z czasem priorytety te ulegały zmianom i obecne LMB nie obejmują już w sposób wystarczający rozkładów danych lub zmiennych na potrzeby polityki. W szczególności luki potwierdzone podczas konsultacji z zainteresowanymi stronami dotyczą szeregu zmiennych, które – jeśli zostałyby włączone do badania struktury wynagrodzeń – umożliwiłyby lepszą analizę mikrodanych oraz luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Za konieczne uznano też bardziej szczegółowe dane na temat wolnych miejsc pracy.
Dodatkową słabością obowiązujących ram prawnych jest ich niedostosowanie do wykorzystywania nowych źródeł w państwach członkowskich i na poziomie UE. Rozporządzenia dotyczące LMB nie przewidywały korzystania z danych innowacyjnych jako możliwego źródła, ponieważ nie były one wówczas dostępne. Obecne ramy sprawozdawczości w zakresie jakości nie są więc odpowiednie do oceny tych nowych źródeł danych. Ponadto obserwowane w ostatnich latach zwiększone wykorzystanie danych administracyjnych wymagałoby właściwej dokumentacji, która nie jest możliwa za pośrednictwem obecnej sprawozdawczości w zakresie jakości.
Oprócz tego w obecnych ramach definicje, pojęcia i podejścia w powiązanych dziedzinach statystycznych nie są wzajemnie dostosowane. Choć poszczególne LMB są wewnętrznie spójne, można by uprościć strukturę prawną przez zastąpienie trzech obowiązujących obecnie rozporządzeń ramowych jednym tekstem skonsolidowanym, aby zapewnić pełną harmonizację i spójność wszystkich operacji gromadzenia danych LMB.
•Konsultacje z zainteresowanymi stronami
W strategii konsultacji najważniejsze zainteresowane strony podzielono według profilu na trzy główne grupy: (i) dostawcy danych wyjściowych (np. posiadacze danych administracyjnych) i respondenci (dostawcy danych w przedsiębiorstwach bezpośrednio uczestniczących w gromadzeniu danych); (ii) podmioty tworzące statystyki (głównie krajowe organy statystyczne); (iii) użytkownicy statystyk.
Konsultacje obejmowały następujące działania: konsultacje publiczne i ukierunkowane, ukierunkowany warsztat, wywiady z najważniejszymi zainteresowanymi stronami oraz badanie źródeł wtórnych.
W ramach konsultacji z zainteresowanymi stronami udało się dotrzeć do zaplanowanych grup zainteresowanych stron (z wyjątkiem dostawców danych administracyjnych, poszczególnych przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 10 osób oraz organizacji medialnych). Obciążenie przedsiębiorstw związane z LMB oceniono pośrednio z pomocą krajowych organów statystycznych; ponadto otrzymano uwagi od niektórych stowarzyszeń przedsiębiorców. Zważywszy na techniczny charakter poruszanego tematu, ogólne zaangażowanie respondentów uznano za wystarczające do wsparcia równoległej oceny i oceny skutków LMB.
Wyniki konsultacji pokazały poparcie dla inicjatywy Komisji i uznanie, że sytuacja uległa znacznej poprawie od czasu poprzedniego działania w ramach polityki dotyczącego LMB. Konsultacje pomogły jednak również zidentyfikować luki w statystyce oraz nowe potrzeby, których obecne ramy prawne nie są w stanie zaspokoić. Wszystkie grupy zainteresowanych stron za priorytetowe uznały następujące działania: uregulowanie gromadzenia danych na temat luki płacowej między kobietami a mężczyznami, poprawę zakresu LMB oraz poprawę aktualności statystyk. Główną propozycją, która wywołała różnicę zdań między podmiotami tworzącymi statystyki a użytkownikami, było zwiększenie częstotliwości gromadzenia danych, która obecnie wynosi 4 lata (badanie struktury wynagrodzeń i badanie kosztów pracy). Uznano to za zbyt uciążliwe dla respondentów (przedsiębiorstw) i zbyt kosztowne dla krajowych organów statystycznych. Dostrzeżono jednak dużą wartość dodaną dla użytkowników.
•Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej
Przegląd LMB przedstawiano i omawiano na forum grup ekspertów Komisji w celu uzyskania porad i uwag na temat postępów w ocenie i ocenie skutków. Były to głównie spotkania grup ekspertów pod przewodnictwem Eurostatu, z udziałem ekspertów państw członkowskich, tj.
grupy roboczej ds. statystyk rynku pracy
oraz
grupy europejskich dyrektorów ds. statystyki społecznej
. O postępach informowano także Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego.
Eurostat przeprowadził ocenę z pomocą badania zleconego ICF SA z Belgii. To badanie uzupełniające zapewniło przygotowanie oceny i oceny skutków, analizę konsultacji publicznych oraz organizację i analizę konsultacji z zainteresowanymi stronami (z wyjątkiem konsultacji publicznych, które przygotował Eurostat).
•Ocena skutków
Ocena skutków niniejszej inicjatywy otrzymała pozytywną opinię z zastrzeżeniami Rady ds. Kontroli Regulacyjnej 20 stycznia 2023 r. w drodze procedury pisemnej. Zmieniona wersja sprawozdania z oceny skutków, w której uwzględniono zastrzeżenia, została przyjęta na piśmie przez międzyresortową grupę sterującą 13 marca 2023 r.
Celem ogólnym określonym w ocenie skutków jest tworzenie LMB, które są aktualne, przydatne, mają kompleksowy zakres obejmujący wszystkie sektory gospodarki oraz są porównywalne między państwami członkowskimi i spójne z powiązanymi dziedzinami statystycznymi. Cel ten można rozdzielić na trzy cele szczegółowe zgodnie z opisanymi powyżej problemami:
·dostosowanie ram prawnych, tak aby umożliwiały większą elastyczność w zaspokajaniu powstających potrzeb, publikowanie bardziej aktualnych statystyk oraz promowanie korzystania z innowacyjnych źródeł i metod (których jakość należycie oceniono);
·rozszerzenie zakresu statystyk na całą gospodarkę i zapewnienie, by wszystkie państwa członkowskie dostarczały dane dotyczące luki płacowej między kobietami a mężczyznami;
·poprawa spójności z powiązanymi dziedzinami statystycznymi.
Warianty strategiczne opracowano przez pogrupowanie szczegółowych środków z zakresu polityki odnoszących się do poszczególnych celów.
Wariant 0 to scenariusz bazowy.
Wariant 1 zakłada, że operacje gromadzenia danych określone w trzech dotychczas obowiązujących rozporządzeniach są zintegrowane w jednym nowym rozporządzeniu ramowym, które obejmuje również lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Definicje, pojęcia i podejścia są dostosowane, a ogólne planowanie pozwala lepiej zsynchronizować przekazywanie danych. Oprócz nowej podstawy prawnej dotyczącej luki płacowej między kobietami a mężczyznami wszystkie usprawnienia wykraczające poza przekształcenie obowiązującego prawodawstwa pozostałyby dobrowolne. W rezultacie wariant 1 nie zaspokaja powstających potrzeb. Tylko częściowo rozwiązałby problem istniejących luk zakresu statystyk i tylko nieznacznie poprawiłby aktualność danych LMB w przypadku kilku dobrowolnie uczestniczących państw.
Wariant 2 zakłada rozszerzenie na mikroprzedsiębiorstwa zakresu badania struktury wynagrodzeń (tylko w celu zebrania najważniejszych informacji, aby ograniczyć obciążenie), ale nie badania kosztów pracy. Zakres obu tych badań jest rozszerzony na sekcję NACE „Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe ubezpieczenia społeczne”, zaś statystyka dotycząca wolnych miejsc pracy obejmuje całą gospodarkę we wszystkich państwach. Aktualność ulega nieznacznej poprawie w przypadku kwartalnego indeksu kosztów zatrudnienia oraz przeprowadzanego co 4 lata badania struktury wynagrodzeń, ale nie w przypadku badania kosztów pracy. Częstotliwość obu tych badań pozostaje taka jak w scenariuszu bazowym. Elementem tego wariantu jest też opracowanie podstawy prawnej dotyczącej luki płacowej między kobietami a mężczyznami oraz zaspokojenie powstających potrzeb. Wariant ten zapewnia również usprawnioną sprawozdawczość dotyczącą jakości w przypadku wszystkich operacji gromadzenia danych, a także lepszą harmonizację i planowanie dzięki zintegrowanemu rozporządzeniu ramowemu.
Wariant 3 w sposób wyczerpujący zaspokaja potrzebę usprawnienia i harmonizacji wszystkich LMB, wyrażoną przez zainteresowane strony. Obejmuje wszystkie zidentyfikowane środki z zakresu polityki lub te najbardziej ambitne w przypadku istnienia kilku alternatyw. Środki te dotyczą zakresu, aktualności, dużej częstotliwości badania struktury wynagrodzeń i badania kosztów pracy, sprawozdawczości w zakresie jakości, wykorzystywania danych administracyjnych i źródeł innowacyjnych, dostosowania pojęć ze wszystkich dziedzin LMB, wprowadzenia obowiązkowego gromadzenia danych na temat luki płacowej między kobietami a mężczyznami oraz zaspokojenia powstających potrzeb. To oznacza, że zakres obu badań jest rozszerzony na mikroprzedsiębiorstwa i na sekcję NACE „Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe ubezpieczenia społeczne”, a statystyka dotycząca wolnych miejsc pracy obejmuje całą gospodarkę. Aktualność badania struktury wynagrodzeń ulega znacznej poprawie, a badanie kosztów pracy – umiarkowanej poprawie; poprawia się też aktualność indeksu kosztów zatrudnienia. W tym wariancie z korzyścią dla LMB jest usprawniona sprawozdawczość dotycząca jakości oraz lepsza harmonizacja i planowanie dzięki jednemu zintegrowanemu rozporządzeniu ramowemu.
Przeprowadzono jakościową ocenę czterech wariantów wybranych na potrzeby oceny skutków. Oceniono proporcjonalność, a następnie skuteczność, efektywność i spójność.
Według szacunków opartych na informacjach z krajowych organów statystycznych wariant 3 powoduje znaczne zwiększenie obciążenia przedsiębiorstw, co prowadzi do wzrostu o 88 % kosztów związanych z udzielaniem odpowiedzi w badaniach. Wariant 2 skutkuje wzrostem obciążenia przedsiębiorstw o 11 %. W wariancie 3 koszty dla podmiotów zestawiających dane rosną o 64 %, natomiast w wariancie 2 – o 12 %. Wariant 1 powoduje jedynie znikome zwiększenie obciążenia i kosztów dla przedsiębiorstw i krajowych organów statystycznych.
Wszystkie warianty zapewniają proporcjonalność. Choć wariant 3 obejmuje bardziej ambitne propozycje, takie jak podwojenie częstotliwości dwóch operacji gromadzenia danych, które obecnie są przeprowadzane co 4 lata, został on uznany za nierealistyczny ze względu na potrzebę ograniczenia kosztów i obciążenia. W rezultacie mało prawdopodobne jest, by wariant ten mógł zostać obecnie wdrożony przez Europejski System Statystyczny. Choć wariant 3 jest najbardziej skuteczny, jest on również najdroższy i nakłada największe obciążenie na przedsiębiorstwa. Według dostawców danych wdrożenie wariantu 3 wywołałoby również poważne trudności w praktyce. Wariant 2 wskazano jako ten, który zaspokaja potrzeby użytkowników i dostawców danych w sposób najbardziej racjonalny pod względem kosztów. W związku z tym wariantem preferowanym jest wariant 2. Wniosek ustawodawczy jest zgodny z tym wariantem.
•Sprawność regulacyjna i uproszczenie
Preferowany wariant (wariant 2) przyniesie uproszczenie i większą efektywność na trzy opisane poniżej sposoby.
a)Połączenie obowiązujących trzech rozporządzeń ramowych w jeden akt prawny.
b)Ułatwianie wykorzystania alternatywnych źródeł administracyjnych i nowoczesnych technik cyfrowych, w tym „web scrapingu” i automatycznego przekazywania danych dotyczących wynagrodzeń, co odegra rolę w łagodzeniu obciążenia przedsiębiorstw ogółem, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Można to osiągnąć przez ekstrakcję danych dotyczących wynagrodzeń i kosztów pracy z systemów płacowych przedsiębiorstw oraz ogłoszeń o pracę z internetu. Nowe dane administracyjne i innowacyjne również powinny pomóc w zaspokojeniu powstających potrzeb.
c)Gromadzenie zmiennych dotyczących uczniów zawodu tylko z państw, w których stanowią oni istotny odsetek wszystkich pracowników (ponad 1 %).
Przez proponowane w wariancie 2 rozszerzenie zakresu badania struktury wynagrodzeń na mikroprzedsiębiorstwa wzrost obciążenia wszystkich MŚP wynosi 0,24 % obecnego przeciętnego obciążenia co 4 lata. Szacunki te oparto na średnim wskaźniku próby wynoszącym 2,5 % dla MŚP. Ponadto rozszerzenie obejmie tylko ograniczone informacje i zostanie zrównoważone dzięki uproszczeniu badania kosztów pracy w przypadku uczniów zawodu.
Proponowany wariant jest w pełni zgodny z zasadą kształtowania polityki w sposób dostosowany do środowiska cyfrowego: cyfryzacja jest podstawą procesów statystycznych w Europejskim Systemie Statystycznym („domyślna cyfrowość”). Aby zminimalizować koszty dla krajowych organów statystycznych i obciążenie dla przedsiębiorstw, wprowadzone zostaną specjalne środki cyfrowe (formularze internetowe, procesy cyfrowe, oprogramowanie IT).
•Prawa podstawowe
W ocenie skutków stwierdzono potencjalny pozytywny wpływ pośredni na prawa podstawowe. Lepsza jakość statystyk dotyczących luki płacowej między kobietami a mężczyznami (w tym lepszej jakości dane dotyczące osób zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach) przyczyniłaby się do poprawy polityki w dziedzinie praw podstawowych.
4.WPŁYW NA BUDŻET
Niniejszy wniosek nie obejmuje finansowania regularnego gromadzenia danych, ale przewiduje współfinansowanie przez UE działań modernizacyjnych, w tym badań pilotażowych i studiów wykonalności w państwach członkowskich. Konieczne będzie też utrzymanie zasobów ludzkich i operacyjnych (informatycznych) Komisji (Eurostatu), aby podołać obciążeniu pracą w dziedzinie regulacji, monitorowania i tworzenia statystyk, wynikającemu ze znacznego usprawnienia gromadzenia danych.
Ogólny wpływ finansowy wniosku jest nieograniczony w czasie. Szacowany wpływ na budżet w pozostałym okresie obecnego budżetu długoterminowego UE na lata 2021–2027 (znanego także jako wieloletnie ramy finansowe) po wejściu w życie rozporządzenia przedstawiono w ocenie skutków finansowych regulacji.
5.ELEMENTY FAKULTATYWNE
•Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania
Przewiduje się, że Parlament Europejski i Rada przyjmą proponowane rozporządzenie w 2024 r., a wkrótce potem Komisja uchwali środki wykonawcze. Rozporządzenie będzie bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Oczekuje się, że państwa członkowskie zaczną dostarczać Komisji dane na podstawie nowego rozporządzenia, począwszy od roku odniesienia 2026 w przypadku statystyk dotyczących wolnych miejsc pracy, badania struktury wynagrodzeń, luki płacowej między kobietami a mężczyznami oraz indeksu kosztów zatrudnienia, zaś w przypadku badania kosztów pracy – od 2028 r. Zgodnie z oceną skutków wdrożenie przyjętego rozporządzenia będzie regularnie monitorowane i oceniane. Ocena skutków zawiera także ustalenia dotyczące monitorowania, w tym propozycje wskaźników, jakie mają być stosowane.
•Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku
Proponowane rozporządzenie ustanawia nowe ramy europejskiej statystyki rynku pracy dotyczącej przedsiębiorstw. Łączy ono obecne statystyki dotyczące struktury i rozkładu wynagrodzeń oraz kosztów pracy, indeksu kosztów zatrudnienia, wolnych miejsc pracy oraz luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Stanowi także, że państwa członkowskie muszą dostarczać statystyki dotyczące 3 dziedzin (wynagrodzenia, koszty pracy, popyt na pracę), 5 powiązanych tematów oraz 20 tematów szczegółowych. Służą temu przepisy artykułów dotyczących przedmiotu, definicji, źródeł danych i metodyki (w tym szczególnych czynników umożliwiających ponowne wykorzystanie źródeł danych administracyjnych), wymogów w zakresie danych, wczesnych szacunków, populacji statystycznej i jednostek statystycznych, wymogów w zakresie danych ad hoc, specyfikacji dotyczących jakości i sprawozdawczości na temat jakości, badań pilotażowych i studiów wykonalności oraz potencjalnych wkładów finansowych.
Szczegółowe wymogi w zakresie danych zostaną określone w aktach wykonawczych, ale proponowane rozporządzenie umożliwia zmianę wykazu tematów szczegółowych i ich częstotliwości, okresów odniesienia i transmisji danych w drodze aktów delegowanych. Wniosek przewiduje również możliwość reagowania na przyszłe wymogi w zakresie danych w związku z gromadzeniem danych ad hoc. Proponowane rozporządzenie przewiduje wreszcie możliwość współfinansowania w celu dalszej modernizacji systemów tworzenia statystyk oraz prowadzenia w stosownych przypadkach badań pilotażowych i studiów wykonalności. Te powierzone Komisji uprawnienia wykonawcze i delegowane, jak również możliwość inicjowania badań pilotażowych i studiów wykonalności, proponuje się w celu zachowania pewnej elastyczności nowych ram, aby można było reagować na pojawiające się potrzeby użytkowników oraz możliwości wynikające z nowych źródeł danych w dłuższej perspektywie czasowej.
2023/0288 (COD)
Wniosek
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
w sprawie statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 530/1999 oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2003 i (WE) nr 453/2008
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 338 ust. 1,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,
uwzględniając opinię Komitetu Regionów,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1)Statystyki rynku pracy dotyczące przedsiębiorstw w Unii Europejskiej są wymagane do celów opracowywania, wdrażania i oceny polityk Unii, w szczególności dotyczących spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej, europejskiej strategii zatrudnienia, Europejskiego filaru praw socjalnych oraz europejskiego semestru.
(2)Zapobieganie zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowanie zgodnie z rozporządzeniem (UE) 1176/2011 oraz monitorowanie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 wymaga dokładnych informacji dotyczących zmian godzinowych kosztów pracy i poziomów wynagrodzeń w państwach członkowskich.
(3)Europejski Bank Centralny wykorzystuje europejskie statystyki rynku pracy dotyczące przedsiębiorstw, w kontekście jednolitej polityki pieniężnej, do celów monitorowania ryzyka inflacji i deflacji wynikającego z kosztów pracy. Z tego względu konieczne są dokładne, aktualne i porównywalne unijne statystyki dotyczące zmian kosztów pracy.
(4)Należy rozszerzyć zakres statystyk dotyczących wolnych miejsc pracy oraz poprawić aktualność indeksu kosztów zatrudnienia, ponieważ oba te wskaźniki są wymienione wśród podstawowych europejskich wskaźników gospodarczych potrzebnych do monitorowania polityki pieniężnej i gospodarczej.
(5)Konieczna jest podstawa prawna regulująca przekazywanie rocznych danych dotyczących luki płacowej między kobietami a mężczyznami na potrzeby monitorowania celów zrównoważonego rozwoju w ramach Agendy 2030 Narodów Zjednoczonych (ONZ), w szczególności celu 5 „Równość płci”.
(6)Do wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy wymagane są porównywalne dane dotyczące wynagrodzeń otrzymywanych przez mężczyzn i kobiety. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości nakłada na państwa członkowskie wymóg terminowego dostarczania Komisji co roku aktualnych danych dotyczących luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Obowiązek ten należy uzupełnić odpowiednimi koniecznymi ramami statystycznymi w zakresie zestawiania i przekazywania danych dotyczących luki płacowej między kobietami a mężczyznami.
(7)Aby uprościć obowiązujące prawodawstwo i ułatwić harmonizację zakresu, pojęć, definicji oraz sprawozdawczości na temat jakości, niniejsze rozporządzenie powinno objąć wszystkie europejskie statystyki rynku pracy dotyczące przedsiębiorstw.
(8)W rozporządzeniu należy wziąć pod uwagę nowe potrzeby, które pojawiły się wraz z rozwojem i pogłębieniem Unii i strefy euro, pod warunkiem że jego przepisy nie stwarzają nieproporcjonalnego obciążenia dla respondentów lub krajowych organów statystycznych.
(9)Aby ograniczyć obciążenie dla przedsiębiorstw, zwłaszcza MŚP, krajowe organy statystyczne powinny rozważyć wykorzystanie źródeł administracyjnych i innowacyjnych, których głównym celem nie jest zapewnianie statystyk, do zastąpienia lub uzupełnienia badań statystycznych, z zastrzeżeniem wymogów jakości statystyki publicznej. Najnowsze osiągnięcia technologiczne i cyfrowe mogą się przyczynić do realizacji tego celu.
(10)W celu zwiększenia efektywności procesów tworzenia statystyk rynku pracy oraz zmniejszenia obciążenia statystycznego respondentów, krajowe organy statystyczne powinny mieć prawo do szybkiego i bezpłatnego dostępu do wszystkich krajowych rejestrów administracyjnych i do korzystania z nich oraz do włączenia ich do statystyki w zakresie niezbędnym do opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania statystyki rynku pracy dotyczącej przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, zgodnie z art. 17a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009.
(11)Rozporządzenie (WE) nr 223/2009 stanowi ramy odniesienia dla niniejszego rozporządzenia, w tym w odniesieniu do ochrony danych poufnych.
(12)Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, tj. ustanowienie wspólnych ram prawnych dla systematycznego tworzenia wysokiej jakości statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, nie może zostać osiągnięty w wystarczającym stopniu przez państwa członkowskie, natomiast ze względu na spójność i porównywalność możliwe jest jego lepsze osiągnięcie na poziomie Unii, może ona podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.
(13)Zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 skonsultowano się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, który wydał opinię w dniu [xxx].
(14)Do właściwego wdrożenia niniejszego rozporządzenia w państwach członkowskich konieczny jest upływ co najmniej 12 miesięcy od jego wejścia w życie do pierwszego gromadzenia danych.
(15)Przeprowadzono konsultacje z Komitetem ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Przedmiot
W rozporządzeniu ustanawia się wspólne ramy prawne opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw w Unii.
Artykuł 2
Definicje
Do celów rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
1)„jednostka statystyczna” oznacza podmiot, którego dotyczą gromadzone lub zestawiane dane;
2)„przedsiębiorstwo” oznacza zbiór jednostek prawnych zdefiniowanych w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 696/93, obejmujący producentów nierynkowych i inne jednostki instytucjonalne należące do sektora instytucji rządowych i samorządowych;
3)„jednostka lokalna” oznacza przedsiębiorstwo lub jego część, znajdujące się w określonym geograficznie miejscu;
4)„przedsiębiorstwo będące rezydentem” lub „jednostka lokalna będąca rezydentem” oznacza przedsiębiorstwo lub jednostkę lokalną, prowadzące działalność gospodarczą mającą wpływ na produkt krajowy brutto (PKB);
5)„pracownik” oznacza osobę niezależnie od jej obywatelstwa, miejsca zamieszkania lub długości okresu pracy w danym państwie członkowskim, która zawarła bezpośrednią (formalną lub nieformalną) umowę o pracę z przedsiębiorstwem oraz otrzymuje wynagrodzenie, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, wymiar czasu pracy (pełny lub niepełny) oraz czas trwania umowy (określony lub nieokreślony, w tym sezonowy); wynagrodzenie pracownika może przybrać formę wynagrodzenia łącznie z premiami, wynagrodzenia za pracę na akord i pracę w systemie zmianowym, dodatków, opłat, prowizji oraz wynagrodzenia w naturze;
6)„pracodawca” oznacza przedsiębiorstwo lub jednostkę lokalną, które zawarły bezpośrednią (formalną lub nieformalną) umowę o pracę z pracownikiem;
7)„dziedzina” oznacza co najmniej jeden zbiór danych, który obejmuje co najmniej jeden temat;
8)„temat” oznacza treść informacji zbieranych w odniesieniu do jednostek statystycznych w procesie gromadzenia danych, przy czym każdy temat obejmuje pewną liczbę tematów szczegółowych;
9)„temat szczegółowy” oznacza szczegółową treść informacji, które mają być zbierane w odniesieniu do jednostek statystycznych w związku z danym tematem; każdy temat szczegółowy obejmuje co najmniej jedną zmienną;
10)„zmienna” oznacza cechę jednostki mogącą obejmować więcej niż jeden zbiór wartości, które mogą mieć postać liczby bezwzględnej, odsetka lub odniesienia do pozycji w klasyfikacji;
11)„podział” oznacza z góry określony, wyraźny, wyczerpujący i wzajemnie wykluczający się zbiór wartości, które mogą być przypisane do zmiennej charakteryzującej jednostki statystyczne;
12)„mikrodane” oznaczają dane dotyczące tylko jednej jednostki statystycznej bez bezpośredniego identyfikatora;
13)„dane zagregowane” oznaczają dane dotyczące zbioru kilku jednostek statystycznych;
14)„populacja statystyczna” oznacza zbiór jednostek statystycznych, w odniesieniu do których wymagane są informacje i szacunki;
15)„operat losowania” oznacza wykaz, mapę lub inną specyfikację jednostek, określające populację statystyczną, która ma zostać zbadana w całości lub podlegać doborowi próby;
16)„próba” oznacza podzbiór operatu losowania, którego elementy wybiera się w oparciu o proces o znanym prawdopodobieństwie wyboru, zaprojektowany tak, aby umożliwiał obliczanie wiarygodnych szacunków dotyczących populacji statystycznej;
17)„respondent” oznacza jednostkę sprawozdawczą, która dostarcza informacje organowi prowadzącemu badanie;
18)„dane z badania statystycznego” oznaczają dane zebrane w odniesieniu do próby respondentów i ekstrapolowane na populację statystyczną przy użyciu odpowiednich metod matematycznych;
19)„rejestry administracyjne” oznaczają dane generowane przez podmiot administracyjny, zwykle organ publiczny, którego głównym celem nie jest dostarczanie statystyk;
20)„inne źródła” oznaczają dane generowane przez podmiot nieadministracyjny, w tym rejestry prywatne, strony internetowe i bazy danych, których głównym celem nie jest dostarczanie statystyk publicznych;
21)„klasyfikacja statystyczna” oznacza uporządkowany wykaz, z co najmniej jednym poziomem szczegółowości, powiązanych, ale wzajemnie wykluczających się kategorii stosowanych do organizowania informacji w danej dziedzinie statystycznej według ich podobieństwa;
22)„okres odniesienia” oznacza okres, do którego odnoszą się dane;
23)„okres gromadzenia danych” oznacza okres, w którym gromadzone są dane;
24)„metadane” oznaczają informacje, które są potrzebne do wykorzystywania i interpretowania statystyk i które opisują dane w ustrukturyzowany sposób;
25)„wstępnie sprawdzone dane” oznaczają dane zweryfikowane przez państwa członkowskie w oparciu o wspólne reguły walidacji danych;
26)„raport jakości” oznacza raport zawierający informacje o jakości produktu lub procesu statystycznego.
Artykuł 3
Źródła i metody
1. Do celów zestawiania statystyk na podstawie niniejszego rozporządzenia państwa członkowskie stosują lub ponownie wykorzystują jedno z następujących źródeł danych lub połączenie kilku tych źródeł, pod warunkiem że spełniają one wymogi jakości, o których mowa w art. 8:
a)dane z badania statystycznego,
b)rejestry administracyjne,
c)inne źródła.
2. W badaniach statystycznych stosowanych do celów statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw wykorzystuje się próby reprezentatywne dla populacji statystycznej. Próby przedsiębiorstw lub jednostek lokalnych wybiera się z krajowych statystycznych rejestrów przedsiębiorstw zdefiniowanych w art. 8 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/2152.
3. Państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) szczegółowe informacje dotyczące wykorzystanych źródeł i metod za pośrednictwem raportów jakości, o których mowa w art. 8 ust. 4.
Artykuł 4
Wymogi w zakresie danych
1. Statystyki rynku pracy dotyczące przedsiębiorstw obejmują następujące dziedziny i tematy:
a)wynagrodzenia:
–(i) struktura wynagrodzeń;
–(ii) luka płacowa między kobietami a mężczyznami;
b)koszty pracy:
–(i) struktura kosztów pracy;
–(ii) indeks kosztów zatrudnienia;
c)popyt na pracę:
–(i) wolne miejsca pracy.
Tematy: „indeks kosztów zatrudnienia”, o którym mowa w lit. b) pkt (ii), oraz „wolne miejsca pracy”, o którym mowa w lit. c) pkt (i), obejmują dotyczące ich wczesne szacunki, o których mowa w art. 5.
2. Dla każdego tematu wymienionego w ust. 1 określono w załączniku tematy szczegółowe, ich częstotliwość, okresy odniesienia i terminy przekazywania.
3. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych, zgodnie z art. 13, w celu zmiany określonego w załączniku wykazu tematów szczegółowych, częstotliwości, okresów odniesienia i terminów przekazywania.
4. Przy wykonywaniu uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych, na podstawie ust. 3, Komisja zapewnia, aby zmiany nie nakładały znacznego i nieproporcjonalnego obciążenia na państwa członkowskie i respondentów. W tym celu prowadzi się studia wykonalności określone w art. 9 oraz należycie ocenia i uwzględnia ich wyniki.
5. Dane przekazuje się Komisji (Eurostatowi) w formie danych zagregowanych, z wyjątkiem tematu „struktura wynagrodzeń”, o którym mowa w ust. 1 lit. a) pkt (i) i w przypadku którego przekazuje się mikrodane dotyczące poszczególnych pracowników i jednostek lokalnych.
6. Państwa członkowskie przekazują wstępnie sprawdzone dane i metadane w formacie technicznym określonym przez Komisję (Eurostat) dla każdego zbioru danych. Do przekazywania danych Komisji (Eurostatowi) wykorzystuje się usługi pojedynczego punktu wprowadzania danych.
7. Komisja przyjmuje akty wykonawcze określające dla każdego tematu następujące elementy:
a)wykaz i opis zmiennych;
b)klasyfikacje statystyczne i podziały danych;
c)docelowe poziomy dokładności;
d)metadane, które mają być przekazywane z taką samą częstotliwością, za te same okresy odniesienia i w tych samych terminach, jak dane, do których się odnoszą;
e)okresy gromadzenia danych.
Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 14 ust. 2, nie później niż 12 miesięcy przed rozpoczęciem danego okresu odniesienia.
Artykuł 5
Wstępne szacunki
1. Wstępne szacunki dotyczące indeksu kosztów zatrudnienia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) pkt (ii), oraz wolnych miejsc pracy, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. c) pkt (i), są przekazywane:
a)przez państwa członkowskie, których roczna liczba pracowników stanowi ponad 3 % łącznej liczby pracowników w UE w każdym z 3 ostatnich następujących po sobie lat oraz
b)przez państwa członkowskie strefy euro, których roczna liczba pracowników stanowi ponad 3 % łącznej liczby pracowników w strefie euro w każdym z 3 ostatnich następujących po sobie lat.
2. Odsetek pracowników w łącznej liczbie pracowników w UE i w strefie euro, o którym mowa w ust. 1, ocenia Komisja (Eurostat) na podstawie dostępnych danych z badania aktywności ekonomicznej ludności UE.
3. W razie zmian w wykazie państw członkowskich, których roczna liczba pracowników przekracza progi, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), Komisja (Eurostat) powiadamia państwo lub państwa członkowskie, których to dotyczy, w terminie 6 miesięcy od końca okresu zastosowanego w ocenie progu 3 %. Jeżeli zaktualizowane odsetki pracowników wynoszą mniej niż wartości progowe, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), państwu członkowskiemu, którego to dotyczy, pozwala się na zaprzestanie przekazywania wstępnych szacunków, począwszy od kwartału odniesienia pierwszego roku kalendarzowego następującego po dacie zgłoszenia. Jeżeli zaktualizowane odsetki pracowników przekraczają te wartości progowe, państwo członkowskie, którego to dotyczy, przekazuje wstępne szacunki, począwszy od pierwszego kwartału odniesienia trzeciego roku kalendarzowego następującego po dacie zgłoszenia.
Artykuł 6
Jednostki statystyczne i populacja statystyczna
1. Na podstawie niniejszego rozporządzenia zestawia się statystyki w odniesieniu do co najmniej jednej z następujących jednostek statystycznych:
a)przedsiębiorstwa;
b)jednostki lokalne;
c)pracownicy.
2. W przypadku tematu „indeks kosztów zatrudnienia”, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) pkt (ii), oraz tematu „wolne miejsca pracy”, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. c) pkt (i), populacja statystyczna obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa lub wszystkie jednostki lokalne będące rezydentami danego państwa członkowskiego i spełniające następujące warunki:
a)ich główna działalność gospodarcza ujęta jest w jednej z sekcji klasyfikacji NACE, z wyjątkiem sekcji „Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo”, „Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników oraz gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby” oraz „Organizacje i zespoły eksterytorialne”, oraz
b)zatrudniają co najmniej 1 pracownika.
3. W przypadku tematu „struktura wynagrodzeń”, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. a) pkt (i), oraz tematu „luka płacowa między kobietami a mężczyznami”, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. a) pkt (ii), w przypadku danych dotyczących pracodawcy populacja statystyczna obejmuje wszystkie jednostki lokalne będące rezydentami danego państwa członkowskiego i spełniające następujące warunki:
a)ich działalność gospodarcza ujęta jest w jednej z sekcji klasyfikacji NACE, z wyjątkiem sekcji „Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo”, „Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników oraz gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby” oraz „Organizacje i zespoły eksterytorialne”, oraz
b)zatrudniają co najmniej 1 pracownika.
W przypadku tematów „struktura wynagrodzeń” oraz „luka płacowa między kobietami a mężczyznami” w przypadku danych dotyczących pracowników populacja statystyczna obejmuje wszystkich pracowników, których jednostka lokalna należy do populacji statystycznej zdefiniowanej w akapicie pierwszym lit. a) i b).
4. Na zasadzie odstępstwa od ust. 3 lit. a) i b) w przypadku danych dotyczących luki płacowej między kobietami a mężczyznami za okres odniesienia 2026 przekazywanie danych obejmuje wszystkie jednostki lokalne wchodzące w skład przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 pracowników, które oprócz działalności wykluczonych w ust. 3 lit. a) nie wykonują działalności ujętej w klasyfikacji NACE w sekcji „Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe ubezpieczenia społeczne”.
5. W przypadku tematu „struktura kosztów pracy”, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) pkt (i), populacja statystyczna obejmuje wszystkie jednostki lokalne będące rezydentami danego państwa członkowskiego i spełniające następujące warunki:
a)ich działalność gospodarcza ujęta jest w jednej z sekcji klasyfikacji NACE, z wyjątkiem sekcji „Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo”, „Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników oraz gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby” oraz „Organizacje i zespoły eksterytorialne”, oraz
b)wchodzą w skład przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 pracowników.
Artykuł 7
Wymogi dotyczące statystyk ad hoc
1. Komisja jest uprawniona do przyjmowania zgodnie z art. 13 aktów delegowanych uzupełniających niniejsze rozporządzenie przez określenie informacji, które mają być dostarczane przez państwa członkowskie na zasadzie ad hoc, jeżeli w ramach niniejszego rozporządzenia gromadzenie dodatkowych danych uznaje się za niezbędne do zaspokojenia dodatkowych potrzeb w zakresie danych statystycznych. Te akty delegowane określają:
a)tematy szczegółowe, które mają być dostarczane w ramach gromadzenia danych ad hoc, związane z dziedzinami i tematami określonymi w art. 4 oraz przyczyny takich dodatkowych potrzeb statystycznych;
b)okresy odniesienia i terminy przekazywania danych.
2. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych, o których mowa w ust. 1, począwszy od roku odniesienia 2028 oraz z zachowaniem co najmniej 2 lat przerwy między każdym gromadzeniem danych ad hoc.
3. Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu określenia informacji ad hoc, o których mowa w ust. 1, oraz metadanych. Te akty wykonawcze określają, w stosownych przypadkach, następujące elementy techniczne:
a)wykaz i opis zmiennych;
b)klasyfikacje statystyczne i podziały danych;
c)szczegółowe specyfikacje objętych jednostek statystycznych;
d)metadane, które mają być przekazywane;
e)okresy gromadzenia danych.
Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 14 ust. 2, nie później niż 24 miesiące przed rozpoczęciem odpowiedniego okresu odniesienia.
Artykuł 8
Wymogi jakości i sprawozdawczość dotycząca jakości
1. Państwa członkowskie wprowadzają konieczne środki w celu zapewnienia jakości przekazywanych danych i metadanych.
2. Państwa członkowskie dopilnowują, aby dane otrzymane z wykorzystaniem źródeł określonych w art. 3 obejmowały wszystkie jednostki statystyczne i całą populację statystyczną określone w art. 6 oraz zapewniały dokładne szacunki dotyczące tych jednostek i populacji.
3. Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się kryteria jakości określone w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.
4. Państwa członkowskie przekazują raporty jakości dotyczące źródeł i metod dla każdego tematu wymienionego w art. 4.
5. Komisja przyjmuje akty wykonawcze określające praktyczne ustalenia dotyczące raportów jakości oraz ich treść. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 14 ust. 2.
6. Państwa członkowskie informują Komisję (Eurostat) o wszelkich istotnych informacjach lub zmianach dotyczących wykonania niniejszego rozporządzenia, mających wpływ na jakość przekazywanych statystyk. Informacje te są przekazywane jak najszybciej i najpóźniej 3 miesiące po wejściu w życie każdej takiej zmiany.
7. Na należycie uzasadniony wniosek Komisji (Eurostatu) państwa członkowskie dostarczają dodatkowe informacje niezbędne do oceny jakości informacji statystycznych.
8. Komisja (Eurostat) ocenia jakość przekazanych danych, wykorzystanych źródeł i metod oraz operatów losowania.
Artykuł 9
Studia wykonalności i badania pilotażowe
1. W celu poprawy statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw lub w celu ograniczenia obciążenia przedsiębiorstw Komisja (Eurostat) może inicjować studia wykonalności i badania pilotażowe. Cele takich studiów i badań obejmują: poprawę jakości i porównywalności, badanie nowych możliwości i wdrażanie nowych elementów dla zaspokojenia potrzeb użytkowników, usprawnienie integracji badań z innymi źródłami danych oraz ograniczenie obciążeń respondentów. W takich studiach i badaniach uwzględnia się rozwój technologiczny i cyfrowy.
2. Państwa członkowskie mogą uczestniczyć w tych studiach i badaniach dobrowolnie. We współpracy z Komisją (Eurostatem) zapewniają ich reprezentatywność na poziomie Unii.
3. Wyniki tych studiów i badań ocenia Komisja (Eurostat) we współpracy z państwami członkowskimi i najważniejszymi zainteresowanymi stronami. Komisja (Eurostat) przygotowuje sprawozdania z wyników tych studiów i badań we współpracy z państwami członkowskimi.
Artykuł 10
Finansowanie
1. Z budżetu ogólnego Unii można przyznać wkład finansowy na rzecz krajowych organów statystycznych i innych organów krajowych, o których mowa w art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 223/2009, w celu:
a)poprawy źródeł, w tym operatów losowania, na potrzeby statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw, od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia najpóźniej do dnia 31 grudnia 2029 r.;
b)poprawy metod tworzenia statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw, w tym prowadzenia studiów wykonalności i badań pilotażowych, o których mowa w art. 9.
Unia nie finansuje kosztów regularnego zestawiania statystyk, które mają być przekazywane na podstawie niniejszego rozporządzenia.
2. Wkład finansowy Unii nie przekracza 90 % kosztów kwalifikowalnych.
Artykuł 11
Ochrona interesów finansowych Unii
1. Komisja wprowadza odpowiednie środki zapewniające – podczas realizacji działań finansowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia – ochronę interesów finansowych Unii przez zapobieganie nadużyciom finansowym, korupcji i wszelkim innym nielegalnym działaniom, przez skuteczne kontrole oraz, w razie wykrycia nieprawidłowości, przez odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych, a także, w stosownych przypadkach, przez skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary administracyjne i finansowe.
2. Komisja lub jej przedstawiciele oraz Trybunał Obrachunkowy mają uprawnienia do audytu, na podstawie dokumentacji i na miejscu, wobec wszystkich beneficjentów dotacji, wykonawców i podwykonawców, którzy otrzymali środki unijne na podstawie niniejszego rozporządzenia.
3. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) może prowadzić dochodzenia, w tym kontrole i inspekcje na miejscu, zgodnie z przepisami i procedurami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 oraz rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96, w celu ustalenia, czy miały miejsce nadużycie finansowe, korupcja lub inne nielegalne działania naruszające interesy finansowe Unii, w związku z umową o udzielenie dotacji, decyzją o udzieleniu dotacji lub umową w sprawie zamówienia finansowaną w na podstawie niniejszego rozporządzenia.
4. Nie naruszając przepisów ust. 1, 2 i 3, w umowach o współpracy z państwami trzecimi i z organizacjami międzynarodowymi, zamówieniach, umowach o udzielenie dotacji i decyzjach o udzieleniu dotacji wynikających z wdrożenia niniejszego rozporządzenia zamieszcza się przepisy wyraźnie upoważniające Komisję, Trybunał Obrachunkowy, Prokuraturę Europejską i OLAF do prowadzenia takich audytów i dochodzeń zgodnie z ich odpowiednimi uprawnieniami.
Artykuł 12
Odstępstwa
1. W przypadku gdy krajowy system statystyczny państwa członkowskiego wymaga istotnych zmian na potrzeby stosowania niniejszego rozporządzenia bądź aktów delegowanych lub wykonawczych przyjętych na jego podstawie, Komisja może przyznać temu państwu członkowskiemu – w drodze aktów wykonawczych – odstępstwa na maksymalny okres 2 lat. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 14 ust. 2.
Przyznając odstępstwa, Komisja bierze pod uwagę porównywalność statystyk państw członkowskich oraz terminowe obliczanie wymaganych reprezentatywnych i wiarygodnych agregatów europejskich. Komisja zapewnia też, aby wymogi dotyczące statystyk, metadanych i jakości objętych niniejszym rozporządzeniem, a poprzednio objętych uchylonymi rozporządzeniami, były nadal spełniane bez zakłóceń.
2. Państwo członkowskie, którego to dotyczy, składa należycie uzasadniony wniosek do Komisji w terminie 3 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia lub przyjętych na jego podstawie aktów delegowanych lub wykonawczych.
Artykuł 13
Wykonywanie przekazanych uprawnień
1. Powierzenie Komisji uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych podlega warunkom określonym w niniejszym artykule.
2. Uprawnienie do przyjmowania aktów delegowanych, o którym mowa w art. 4 ust. 3 i art. 7 ust. 1, powierza się Komisji na czas nieokreślony od dnia [Publications Office: please insert exact date of entry into force of the Regulation].
3. Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 4 ust. 3 art. i art. 7 ust. 1, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w późniejszym, określonym w niej, terminie. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych.
4. Przed przyjęciem aktu delegowanego Komisja konsultuje się z ekspertami wyznaczonymi przez każde państwo członkowskie zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa.
5. Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja przekazuje go równocześnie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.
6. Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 4 ust. 3 i art. 7 ust. 1 wchodzi w życie tylko wówczas, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie dwóch miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, lub gdy, przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.
Artykuł 14
Procedura komitetowa
1. Komisję wspomaga Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego ustanowiony na mocy rozporządzenia (WE) nr 223/2009. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
Artykuł 15
Uchylenie
1. Rozporządzenia (WE) nr 530/1999, (WE) nr 450/2003 i (WE) nr 453/2008 tracą moc z dniem 1 stycznia 2026 r.
2. Odesłania do uchylonych rozporządzeń traktuje się jako odesłania do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 16
Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Stosuje się je od dnia 1 stycznia 2026 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia […] r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego
W imieniu Rady
Przewodnicząca
Przewodniczący
OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI
1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY
1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy
1.2.Obszary polityki, których dotyczy wniosek/inicjatywa
1.3.Wniosek/inicjatywa dotyczy:
1.4.Cel(e)
1.4.1.Cel(e) ogólny(e)
1.4.2.Cel(e) szczegółowy(e)
1.4.3.Oczekiwane wyniki i wpływ
1.4.4.Wskaźniki dotyczące realizacji celów
1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy
1.5.1.Potrzeby, które należy zaspokoić w perspektywie krótko- lub długoterminowej, w tym szczegółowy terminarz przebiegu realizacji inicjatywy
1.5.2.Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej (może wynikać z różnych czynników, na przykład korzyści koordynacyjnych, pewności prawa, większej efektywności lub komplementarności). Na potrzeby tego punktu „wartość dodaną z tytułu zaangażowania Unii” należy rozumieć jako wartość wynikającą z unijnej interwencji, wykraczającą poza wartość, która zostałaby wytworzona przez same państwa członkowskie.
1.5.3.Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań
1.5.4.Spójność z wieloletnimi ramami finansowymi oraz możliwa synergia z innymi właściwymi instrumentami
1.5.5.Ocena różnych dostępnych możliwości finansowania, w tym zakresu przegrupowania środków
1.6.Czas trwania i wpływ finansowy wniosku/inicjatywy
1.7.Planowane metody wykonania budżetu
2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA
2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości
2.2.System zarządzania i kontroli
2.2.1.Uzasadnienie dla systemu zarządzania, mechanizmów finansowania wykonania, warunków płatności i proponowanej strategii kontroli
2.2.2.Informacje dotyczące zidentyfikowanego ryzyka i systemów kontroli wewnętrznej ustanowionych w celu jego ograniczenia
2.2.3.Oszacowanie i uzasadnienie efektywności kosztowej kontroli (relacja kosztów kontroli do wartości zarządzanych funduszy powiązanych) oraz ocena prawdopodobnego ryzyka błędu (przy płatności i przy zamykaniu)
2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom
3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY
3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ
3.2.Szacunkowy wpływ finansowy wniosku na środki
3.2.1.Podsumowanie szacunkowego wpływu na środki operacyjne
3.2.2.Przewidywany produkt finansowany ze środków operacyjnych
3.2.3.Podsumowanie szacunkowego wpływu na środki administracyjne
3.2.3.1.Szacowane zapotrzebowanie na zasoby ludzkie
3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi
3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu
3.3.Szacunkowy wpływ na dochody
OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI
1.STRUKTURA WNIOSKU/INICJATYWY
1.1.Tytuł wniosku/inicjatywy
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 530/1999 oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2003 i (WE) nr 453/2008
1.2.Obszary polityki, których dotyczy wniosek/inicjatywa
3403 — Tworzenie informacji statystycznych
1.3.Wniosek/inicjatywa dotyczy:
◻ nowego działania
◻ nowego działania, będącego następstwem projektu pilotażowego/działania przygotowawczego
◻ przedłużenia bieżącego działania
X połączenia lub przekształcenia co najmniej jednego działania pod kątem innego/nowego działania
1.4.Cel(e)
1.4.1.Cel(e) ogólny(e)
Celem ogólnym działania jest tworzenie statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw, które to statystyki są aktualne, przydatne, mają kompleksowy zakres obejmujący główne sektory gospodarki oraz są porównywalne między państwami członkowskimi i spójne z powiązanymi dziedzinami statystycznymi.
1.4.2.Cel(e) szczegółowy(e)
Cel ogólny można rozdzielić na trzy cele szczegółowe:
dostosowanie ram prawnych, tak aby umożliwiały większą elastyczność w zaspokajaniu powstających potrzeb, publikowanie bardziej aktualnych statystyk oraz promowanie korzystania z innowacyjnych źródeł i metod (których jakość należycie oceniono);
rozszerzenie zakresu statystyk na całą gospodarkę i zapewnienie, by wszystkie państwa członkowskie dostarczały dane dotyczące luki płacowej między kobietami a mężczyznami;
poprawa spójności z powiązanymi dziedzinami statystycznymi.
1.4.3.Oczekiwane wyniki i wpływ
Należy wskazać, jakie efekty przyniesie wniosek/inicjatywa beneficjentom/grupie docelowej.
Oczekuje się następujących rezultatów:
- usprawnionej harmonizacji i porównywalności statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw w Unii Europejskiej;
- wyeliminowania obciążeń systematycznych w danych dotyczących wolnych miejsc pracy i wynagrodzeń;
- bardziej aktualnych danych dotyczących struktury wynagrodzeń i indeksu kosztów zatrudnienia;
- lepszej sprawozdawczości na temat jakości danych administracyjnych i innowacyjnych wykorzystywanych ponownie na potrzeby LMB.
Wyniki te przyczynią się do większego zadowolenia użytkowników danych oraz pomogą w ocenie polityki dotyczącej minimalnych wynagrodzeń i równości.
1.4.4.Wskaźniki dotyczące realizacji celów
Należy wskazać wskaźniki stosowane do monitorowania postępów i osiągnięć.
Wyniki funkcjonowania nowych ram prawnych statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw w Unii Europejskiej będą monitorowane i oceniane pod kątem celów szczegółowych.
Podczas etapu wdrażania nowych ram prawnych Komisja (Eurostat) w dalszym ciągu organizować będzie regularne spotkania grup ekspertów z partnerskimi krajowymi organami statystycznymi w ESS w celu omówienia i wyjaśnienia wszelkich ewentualnych kwestii, jakie mogą się pojawić. Stanowi to kontynuację wieloletniej tradycji dobrej i bliskiej współpracy Eurostatu z jego partnerami ESS w sprawach technicznych i statystycznych. Współpraca ta obejmuje staranne wspólne przygotowywanie kluczowych aktów wykonawczych regulujących szczegółowe nowe wymagania w zakresie danych statystycznych i metadanych, które będą przedmiotem dużego zainteresowania zarówno użytkowników statystyk, jak i podmiotów tworzących statystyki. Etap wdrażania planuje się zakończyć pierwszą oceną, która będzie skupiona na wdrożeniu, funkcjonowaniu i początkowych skutkach nowych ram prawnych. W celu uzyskania wystarczających informacji na temat wyników planuje się przeprowadzić tę ocenę po 3–5 latach od wejścia w życie nowych ram prawnych. Zgodnie z wytycznymi w zakresie lepszego stanowienia prawa w ocenach powinno się uwzględnić dane z przynajmniej 3 pełnych lat.
Po przejściu do etapu stosowania Komisja (Eurostat) planuje oceniać funkcjonowanie i skutki prawodawstwa co 3–5 lat.
Wykaz możliwych kluczowych wskaźników efektywności przedstawiono w tabeli 13 sprawozdania z oceny skutków (SWD(2023) 265).
Komisja (Eurostat) opracowuje wspólne europejskie wytyczne statystyczne i określa wymogi sprawozdawczości dotyczącej jakości w zakresie opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania statystyk. Raporty jakości wymagane od państw członkowskich muszą obejmować kontrole szczególne istotne dla danego gromadzenia danych. Zapewni do jakość danych statystycznych i metadanych.
1.5.Uzasadnienie wniosku/inicjatywy
1.5.1.Potrzeby, które należy zaspokoić w perspektywie krótko- lub długoterminowej, w tym szczegółowy terminarz przebiegu realizacji inicjatywy
Proponowane rozporządzenie ma ustanowić nowe ramy tworzenia w sposób zintegrowany statystyk rynku pracy dotyczących przedsiębiorstw. Obecne działania państw członkowskich w zakresie gromadzenia danych zostaną zharmonizowane, usprawnione, przyspieszone i rozszerzone, aby lepiej zaspokoić potrzeby polityczne. Planowanym pierwszym okresem odniesienia dla gromadzenia danych w nowych ramach będzie rok 2026.
W celu ustanowienia tych nowych ram zgodnie z planem nowe rozporządzenie powinno zostać przyjęte przez Parlament Europejski i Radę w 2024 r., co umożliwi przyjęcie aktów wykonawczych dotyczących pierwszych gromadzeń danych do końca 2024 r., a więc co najmniej 12 miesięcy przed rozpoczęciem pierwszego okresu odniesienia.
Gromadzenie danych i metadanych dotyczących kwartalnych informacji na temat wolnych miejsc pracy i indeksu kosztów zatrudnienia rozpocznie się w pierwszym kwartale 2026 r. Pierwszym okresem odniesienia dla gromadzenia rocznych danych dotyczących luki płacowej między kobietami a mężczyznami oraz gromadzonych co 4 lata danych dotyczących struktury zatrudnienia jest rok 2026. Pierwszym okresem odniesienia dla gromadzenia danych dotyczących struktury kosztów pracy jest rok 2028.
Wniosek przewiduje ponadto badania pilotażowe przeprowadzane przez Komisję (Eurostat) i państwa członkowskie w miarę potrzeby i w sposób proporcjonalny, aby dalej modernizować statystyki na podstawie tego rozporządzenia (ocena nowych źródeł danych, w tym będących w posiadaniu podmiotów prywatnych, oraz nowych tematów, opracowywanie nowych metodologii).
1.5.2.Wartość dodana z tytułu zaangażowania Unii Europejskiej (może wynikać z różnych czynników, na przykład korzyści koordynacyjnych, pewności prawa, większej efektywności lub komplementarności). Na potrzeby tego punktu „wartość dodaną z tytułu zaangażowania Unii” należy rozumieć jako wartość wynikającą z unijnej interwencji, wykraczającą poza wartość, która zostałaby wytworzona przez same państwa członkowskie.
Problemy zidentyfikowane podczas oceny mają prawdziwie ogólnoeuropejski zakres wyraźnie związany z lukami w obecnym prawodawstwie UE. Bez dalszych działań ustawodawczych UE problemy te utrzymają się lub pogorszą.
Obecne prawodawstwo UE prawdopodobnie będzie coraz mniej skuteczne i efektywne w osiąganiu swoich celów. Cele te z czasem ulegały zmianie z uwagi na coraz ważniejszą rolę tych statystyk w monitorowaniu polityki. Prawdopodobnie nadal zmniejszać się będzie też przydatność tych statystyk, ponieważ można się spodziewać, że statystyki na poziomie UE będą coraz bardziej odbiegać od potrzeb użytkowników pod względem zakresu i pożądanej aktualności.
Wartość dodana kompletnych i porównywalnych LMB wynika z faktu, że stanowią one istotny wkład w strategiczne polityki UE (politykę pieniężną i gospodarczą, strategię na rzecz równouprawnienia płci, zasadę 6 Europejskiego filaru praw socjalnych oraz cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju). LMB są też zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzeby wielu użytkowników do celów podejmowania decyzji na wszystkich szczeblach w UE, jak również na potrzeby badań naukowych i informowania ogółu społeczeństwa.
1.5.3.Główne wnioski wyciągnięte z podobnych działań
Obowiązkowe gromadzenie danych na podstawie ustalonych wspólnych przepisów ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia kompletności i aktualności LMB na poziomie UE. Uregulowanie dobrowolnego gromadzenia danych charakteryzującego się już znaczną kompletnością może przynieść istotny przyrost skuteczności i efektywności z uwagi na dużą wartość dodaną UE wygenerowaną przy ograniczonych dodatkowych kosztach.
Fakt, że zakres gromadzenia danych LMB nie obejmuje całej gospodarki, powoduje obciążenie systematyczne utrudniające prawidłowe interpretowanie i wykorzystywanie danych.
Dobrowolne gromadzenie danych jest właściwym instrumentem do pilotażowego badania tworzenia statystyk dotyczących nowych tematów lub cech oraz do wspierania zdolności krajowych systemów statystycznych w zakresie dostarczania takich danych. Z czasem staje się ono jednak nieskuteczne, ponieważ powtarzające się koszty tworzenia statystyk mogą nie generować znacznej wartości dodanej UE pod względem kompletności we wszystkich państwach członkowskich.
Obecne prawodawstwo jest zbyt sztywne, by w miarę upływu czasu nadal pozostawało przydatne. Omawiana interwencja dość szybko – już w okresie wdrażania – zaczęła tracić przydatność. Przyczyną tego był brak mechanizmów elastyczności pozwalających dostosowywać gromadzenie danych do zmieniających się potrzeb czy korzystać z możliwości wynikających z dostępności nowych źródeł danych.
1.5.4.Spójność z wieloletnimi ramami finansowymi oraz możliwa synergia z innymi właściwymi instrumentami
Wniosek jest kompatybilny z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi, ponieważ jest zgodny z Programem na rzecz jednolitego rynku ustanowionym rozporządzeniem (UE) 2021/690.
Wniosek jest też zgodny z rozporządzeniem (WE) nr 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej, rozporządzeniem (UE) 2019/2152 w sprawie statystyki przedsiębiorstw oraz rozporządzeniem (UE) nr 549/2013 w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej.
Ponadto wniosek stanowi dokończenie modernizacji europejskich statystyk społecznych, zainicjowanej na podstawie rozporządzenia (UE) 2019/1700 ustanawiającego wspólne ramy europejskich statystyk dotyczących osób fizycznych i gospodarstw domowych, opartych na danych na poziomie indywidualnym zbieranych metodą doboru próby oraz aktualnego wniosku Komisji dotyczącego rozporządzenia w sprawie statystyk europejskich dotyczących ludności i mieszkań (COM(2023) 31 final).
1.5.5.Ocena różnych dostępnych możliwości finansowania, w tym zakresu przegrupowania środków
Potrzeby finansowe wynikające z wniosku zostaną ujęte w odpowiednich decyzjach w sprawie finansowania / rocznych programach prac Programu na rzecz jednolitego rynku oraz następującego po nim programu obejmującego statystyki europejskie.
1.6.Czas trwania i wpływ finansowy wniosku/inicjatywy
◻ Ograniczony czas trwania
–◻
Okres trwania wniosku/inicjatywy: od [DD/MM]RRRR r. do [DD/MM]RRRR r.
–◻
Okres trwania wpływu finansowego: od RRRR r. do RRRR r. w odniesieniu do środków na zobowiązania oraz od RRRR r. do RRRR r. w odniesieniu do środków na płatności.
x Nieograniczony czas trwania
–Wprowadzenie w życie z okresem rozruchu od 2023 r. do 2024 r.,
–po którym następuje faza operacyjna.
1.7.Planowane metody wykonania budżetu
x Bezpośrednie zarządzanie przez Komisję
–x w ramach jej służb, w tym za pośrednictwem jej pracowników w delegaturach Unii;
–◻
przez agencje wykonawcze;
◻ Zarządzanie dzielone z państwami członkowskimi
◻ Zarządzanie pośrednie poprzez przekazanie zadań związanych z wykonaniem budżetu:
–◻ państwom trzecim lub organom przez nie wyznaczonym;
–◻ organizacjom międzynarodowym i ich agencjom (należy wyszczególnić);
–◻ EBI oraz Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu;
–◻ organom, o których mowa w art. 70 i 71 rozporządzenia finansowego;
–◻ organom prawa publicznego;
–◻ podmiotom podlegającym prawu prywatnemu, które świadczą usługi użyteczności publicznej, o ile są im zapewnione odpowiednie gwarancje finansowe;
–◻ podmiotom podlegającym prawu prywatnemu państwa członkowskiego, którym powierzono realizację partnerstwa publiczno-prywatnego i zapewniono odpowiednie gwarancje finansowe;
–◻ organom lub osobom odpowiedzialnym za wykonanie określonych działań w dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na mocy tytułu V Traktatu o Unii Europejskiej oraz określonym we właściwym podstawowym akcie prawnym.
–W przypadku wskazania więcej niż jednego trybu należy podać dodatkowe informacje w części „Uwagi”.
Uwagi
2.ŚRODKI ZARZĄDZANIA
2.1.Zasady nadzoru i sprawozdawczości
Określić częstotliwość i warunki
Wniosek zobowiązuje państwa członkowskie do przedkładania raportów jakości dotyczących wszystkich danych i metadanych gromadzonych na podstawie rozporządzenia. Ponadto Komisja (Eurostat) we współpracy z państwami członkowskimi będzie musiała przygotowywać sprawozdania z wyników wszelkich badań pilotażowych przeprowadzonych na podstawie rozporządzenia.
2.2.System zarządzania i kontroli
2.2.1.Uzasadnienie dla systemu zarządzania, mechanizmów finansowania wykonania, warunków płatności i proponowanej strategii kontroli
Trybem zarządzania wybranym do celów wniosku jest bezpośrednie zarządzanie przez Komisję, a główne ryzyko dotyczy zarządzania zamówieniami publicznymi i dotacjami. Strategia kontroli ryzyka Eurostatu skupia się na umowach o udzielenie dotacji i transakcjach dotyczących udzielania zamówień publicznych. Opiera się na ocenie ryzyka i jest zgodna z zasadami oszczędności, efektywności i skuteczności. Powinna ona: (i) wspierać identyfikację ryzyka i zarządzanie ryzykiem; (ii) ustanowić ramy dla wszystkich rodzajów działań kontrolnych dotyczących transakcji finansowych w Eurostacie; (iii) pomagać w obniżeniu wskaźnika błędów kontroli ex post umów o udzielenie dotacji do akceptowalnego poziomu i w utrzymaniu go na tym poziomie; (iv) zwiększyć efektywność i skuteczność kontroli; a także (v) ograniczyć obciążenie administracyjne beneficjentów i Eurostatu. Jeżeli chodzi o udzielanie zamówień publicznych, kontrole zapobiegawcze (kontrole ex ante) obejmują ocenę ryzyka koncentracji transakcji dotyczących udzielania zamówień publicznych oraz przeglądy jakości ex post. W odniesieniu do dotacji, kontrole zapobiegawcze (kontrole ex ante) obejmują kontrole wykrywające (kontrole ex post), okresowe oceny kwot ryczałtowych, kosztów jednostkowych i stawek ryczałtowych oraz kontrole ad hoc.
2.2.2.Informacje dotyczące zidentyfikowanego ryzyka i systemów kontroli wewnętrznej ustanowionych w celu jego ograniczenia
Komisja (Eurostat) opracowała strategię kontroli. Środki i instrumenty zawarte w tej strategii mają w pełni zastosowanie do dostarczania danych statystycznych na mocy proponowanego rozporządzenia. Rodzaje zmian wprowadzanych w ramach tej strategii mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania nadużyć finansowych i przyczynić się do zapobiegania im. Obejmują one uproszczenie, stosowanie opłacalnych procedur monitorowania oraz przeprowadzanie kontroli ex ante i ex post opartych na ryzyku. Proponowana strategia obejmuje również działania podnoszące świadomość i szkolenia dotyczące zapobiegania nadużyciom finansowym.
2.2.3.Oszacowanie i uzasadnienie efektywności kosztowej kontroli (relacja kosztów kontroli do wartości zarządzanych funduszy powiązanych) oraz ocena prawdopodobnego ryzyka błędu (przy płatności i przy zamykaniu)
Komisja (Eurostat) stosuje strategię kontroli, której celem ogólnym jest ograniczenie ryzyka braku zgodności do poziomu poniżej kryterium istotności 2 %. Jest to zgodne z celami kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem określonymi w programie statystycznym (Program na rzecz jednolitego rynku w obowiązujących wieloletnich ramach finansowych). 100 % transakcji finansowych (a zatem 100 % budżetu) będzie podlegać obowiązkowej kontroli ex ante zgodnie z rozporządzeniem finansowym. Ponadto w oparciu o wyniki rocznej analizy ryzyka przeprowadzone zostaną dodatkowe kontrole polegające na szczegółowej analizie dokumentacji. Mogą one objąć od 4 do 6 % całkowitego budżetu zarządzanego przez Eurostat.
2.3.Środki zapobiegania nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom
Określić istniejące lub przewidywane środki zapobiegania i ochrony, np. ze strategii zwalczania nadużyć finansowych.
30 października 2013 r. Eurostat przyjął swoją pierwszą strategię zwalczania nadużyć finansowych na lata 2014–2017, zgodnie ze strategią Komisji w zakresie zwalczania nadużyć finansowych z dnia 24 czerwca 2011 r. Aktualnie obowiązująca strategia zwalczania nadużyć finansowych obejmuje lata 2021–2024. Strategia określa trzy cele operacyjne: (i) wzmocnienie istniejących środków zwalczania nadużyć finansowych; (ii) lepsze włączenie procedur zwalczania nadużyć finansowych w procesy oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem w Eurostacie oraz w jego działania kontrolne (planowanie, sprawozdawczość i monitorowanie); oraz (iii) zwiększenie zdolności Eurostatu do zapobiegania nadużyciom finansowym i jego świadomości w tym zakresie w ramach kultury przeciwdziałania oszustwom obowiązującej w Komisji. Strategii zwalczania nadużyć finansowych towarzyszy plan działania. Podczas okresu jego stosowania wdrażanie strategii zwalczania nadużyć finansowych jest monitorowane dwa razy w roku i sprawozdania z tego monitorowania są przedstawiane kierownictwu. Wszyscy potencjalni beneficjenci dotacji są organami publicznymi (krajowe organy statystyczne i inne organy krajowe, określone w rozporządzeniu (WE) nr 223/2009). Ponadto dotacje są przyznawane bez zaproszenia do składania wniosków. Istnieją środki służące monitorowaniu zarządzania dotacjami. Uwzględniają one szczególne procedury przyznawania dotacji oraz obejmują analizę ex ante i ex post zarządzania dotacjami. Wykorzystanie kosztów jednostkowych i kwot ryczałtowych, zgodnie z art. 124 ust. 1 rozporządzenia finansowego znacznie ogranicza ryzyko błędów związanych z zarządzaniem dotacjami, pozwalając na uproszczenia administracyjne.
3.SZACUNKOWY WPŁYW FINANSOWY WNIOSKU/INICJATYWY
3.1.Działy wieloletnich ram finansowych i linie budżetowe po stronie wydatków, na które wniosek/inicjatywa ma wpływ
·Istniejące linie budżetowe
Według działów wieloletnich ram finansowych i linii budżetowych
Dział wieloletnich ram finansowych
|
Linia budżetowa
|
Rodzaj
środków
|
Wkład
|
|
Numer
|
Zróżnicowane/niezróżnicowane
|
państw EFTA
|
krajów kandydujących i potencjalnych krajów kandydujących
|
innych państw trzecich
|
pochodzący z pozostałych dochodów przeznaczonych na określony cel
|
|
BGUE-BXXXX-03-020500-C1-ESTAT
|
Zróżn.
|
TAK
|
NIE
|
TAK
|
NIE
|
·Proponowane nowe linie budżetowe
Według działów wieloletnich ram finansowych i linii budżetowych
Dział wieloletnich ram finansowych
|
Linia budżetowa
|
Rodzaj
środków
|
Wkład
|
|
Numer
|
Zróżn./ niezróżn.
|
państw EFTA
|
krajów kandydujących i potencjalnych krajów kandydujących
|
innych państw trzecich
|
pochodzący z pozostałych dochodów przeznaczonych na określony cel
|
|
Brak
|
|
TAK/ NIE
|
TAK/ NIE
|
TAK/ NIE
|
TAK/ NIE
|
3.2.Szacunkowy wpływ finansowy wniosku na środki
3.2.1.Podsumowanie szacunkowego wpływu na środki operacyjne
–◻
Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych
–X
Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków operacyjnych, jak określono poniżej:
w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)
Dział wieloletnich
ram finansowych
|
1
|
Jednolity rynek, Badania naukowe i innowacje
|
Dyrekcja Generalna: ESTAT
|
|
|
Rok
2025
|
Rok
2026
|
Rok
2027
|
Kolejne lata
|
OGÓŁEM
|
• Środki operacyjne
|
|
|
|
|
|
Linia budżetowa 03 02 05
|
Środki na zobowiązania
|
(1a)
|
1,000
|
1,000
|
1,000
|
0,000
|
3,000
|
|
Środki na płatności
|
(2a)
|
0,400
|
0,400
|
1,000
|
1,200
|
3,000
|
Linia budżetowa
|
Środki na zobowiązania
|
(1b)
|
|
|
|
|
|
|
Środki na płatności
|
(2b)
|
|
|
|
|
|
Środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy
|
|
|
|
|
|
Linia budżetowa
|
|
(3)
|
|
|
|
|
|
OGÓŁEM środki
dla DG ESTAT
|
Środki na zobowiązania
|
=1a+1b+3
|
1,000
|
1,000
|
1,000
|
0,000
|
3,000
|
|
Środki na płatności
|
=2a+2b
+3
|
0,400
|
0,400
|
1,000
|
1,200
|
3,000
|
• OGÓŁEM środki operacyjne
|
Środki na zobowiązania
|
(4)
|
1,000
|
1,000
|
1,000
|
0,000
|
3,000
|
|
Środki na płatności
|
(5)
|
0,400
|
0,400
|
1,000
|
1,200
|
3,000
|
•OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy
|
(6)
|
|
|
|
|
|
OGÓŁEM środki
na DZIAŁ 1
wieloletnich ram finansowych
|
Środki na zobowiązania
|
=4+6
|
1,000
|
1,000
|
1,000
|
0,000
|
3,000
|
|
Środki na płatności
|
=5+6
|
0,400
|
0,400
|
1,000
|
1,200
|
3,000
|
Jeżeli wpływ wniosku/inicjatywy nie ogranicza się do jednego działu operacyjnego, należy powtórzyć powyższą część:
•OGÓŁEM środki operacyjne (wszystkie działy operacyjne)
|
Środki na zobowiązania
|
(4)
|
|
|
|
|
|
|
Środki na płatności
|
(5)
|
|
|
|
|
|
OGÓŁEM środki administracyjne finansowane ze środków przydzielonych na określone programy (wszystkie działy operacyjne)
|
(6)
|
|
|
|
|
|
OGÓŁEM środki
na DZIAŁY od 1 do 6
wieloletnich ram finansowych
(kwota referencyjna)
|
Środki na zobowiązania
|
=4+6
|
1,000
|
1,000
|
1,000
|
0,000
|
3,000
|
|
Środki na płatności
|
=5+6
|
0,400
|
0,400
|
1,000
|
1,200
|
3,000
|
Dział wieloletnich
ram finansowych
|
7
|
„Wydatki administracyjne”
|
Niniejszą część uzupełnia się przy użyciu „danych budżetowych o charakterze administracyjnym”, które należy najpierw wprowadzić do
załącznika do oceny skutków finansowych regulacji
(załącznika 5 do decyzji Komisji w sprawie przepisów wewnętrznych dotyczących wykonania sekcji dotyczącej Komisji w ramach budżetu ogólnego Unii Europejskiej), przesyłanego do DECIDE w celu konsultacji między służbami.
w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)
|
|
|
Rok
2025
|
Rok
2026
|
Rok
2027
|
Kolejne lata
|
OGÓŁEM
|
Dyrekcja Generalna: ESTAT
|
•Zasoby ludzkie
|
1,210
|
1,210
|
1,210
|
0,000
|
3,630
|
•Pozostałe wydatki administracyjne
|
0,035
|
0,035
|
0,035
|
0,000
|
0,105
|
OGÓŁEM DG ESTAT
|
Środki
|
1,245
|
1,245
|
1,245
|
0,000
|
3,735
|
OGÓŁEM środki
na DZIAŁ 7
wieloletnich ram finansowych
|
(Środki na zobowiązania ogółem = środki na płatności ogółem)
|
1,245
|
1,245
|
1,245
|
0,000
|
3,735
|
w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)
|
|
|
Rok
2025
|
Rok
2026
|
Rok
2027
|
Kolejne lata
|
OGÓŁEM
|
OGÓŁEM środki
na DZIAŁY od 1 do 7
wieloletnich ram finansowych
|
Środki na zobowiązania
|
2,245
|
2,245
|
2,245
|
0,000
|
6,735
|
|
Środki na płatności
|
1,645
|
1,645
|
2,245
|
1,200
|
6,735
|
3.2.2.Przewidywany produkt finansowany ze środków operacyjnych
Środki na zobowiązania w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)
Określić cele i produkty
⇩
|
|
|
Rok
2025
|
Rok
2026
|
Rok
2027
|
OGÓŁEM
|
|
PRODUKT
|
|
Rodzaj
|
Średni koszt
|
Liczba
|
Koszt
|
Liczba
|
Koszt
|
Liczba
|
Koszt
|
Liczba ogółem
|
Koszt całkowity
|
CEL SZCZEGÓŁOWY nr 1
|
Dostosowanie ram prawnych, tak aby umożliwiały większą elastyczność w zaspokajaniu powstających potrzeb, publikowanie bardziej aktualnych statystyk oraz promowanie korzystania z innowacyjnych źródeł i metod o należycie ocenionej jakości
|
- Statystyki
|
|
0,267
|
|
0,200
|
|
0,200
|
|
0,400
|
|
0,800
|
Cel szczegółowy nr 1 – suma cząstkowa
|
|
0,200
|
|
0,200
|
|
0,400
|
|
0,800
|
CEL SZCZEGÓŁOWY nr 2
|
Rozszerzenie zakresu statystyk na całą gospodarkę i zapewnienie, by wszystkie państwa członkowskie dostarczały dane dotyczące luki płacowej między kobietami a mężczyznami
|
- Statystyki
|
|
0,683
|
|
0,750
|
|
0,750
|
|
0,550
|
|
2,050
|
Cel szczegółowy nr 2 – suma cząstkowa
|
|
0,750
|
|
0,750
|
|
0,550
|
|
2,050
|
CEL SZCZEGÓŁOWY nr 3
|
Poprawa spójności z powiązanymi dziedzinami statystycznymi
|
- Statystyki
|
|
0,05
|
|
0,050
|
|
0,050
|
|
0,050
|
|
0,150
|
Cel szczegółowy nr 3 – suma cząstkowa
|
|
0,050
|
|
0,050
|
|
0,050
|
|
0,150
|
OGÓŁEM
|
|
1,000
|
|
1,000
|
|
1,000
|
|
3,000
|
3.2.3.Podsumowanie szacunkowego wpływu na środki administracyjne
–◻
Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych
–x
Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania środków administracyjnych, jak określono poniżej:
w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)
|
Rok
2025
|
Rok
2026
|
Rok
2027
|
OGÓŁEM
|
DZIAŁ 7
wieloletnich ram finansowych
|
|
|
|
|
Zasoby ludzkie
|
1,210
|
1,210
|
1,210
|
3,630
|
Pozostałe wydatki administracyjne
|
0,035
|
0,035
|
0,035
|
0,105
|
Suma cząstkowa DZIAŁU 7
wieloletnich ram finansowych
|
1,245
|
1,245
|
1,245
|
3,735
|
Poza DZIAŁEM 7
wieloletnich ram finansowych
|
|
|
|
|
Zasoby ludzkie
|
|
|
|
|
Pozostałe wydatki
o charakterze administracyjnym
|
|
|
|
|
Suma cząstkowa
poza DZIAŁEM 7
wieloletnich ram finansowych
|
|
|
|
|
OGÓŁEM
|
1,245
|
1,245
|
1,245
|
3,735
|
Potrzeby w zakresie środków na zasoby ludzkie i inne wydatki o charakterze administracyjnym zostaną pokryte z zasobów dyrekcji generalnej już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.
3.2.3.1.Szacowane zapotrzebowanie na zasoby ludzkie
–◻
Wniosek/inicjatywa nie wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich.
–x
Wniosek/inicjatywa wiąże się z koniecznością wykorzystania zasobów ludzkich, jak określono poniżej:
Wartości szacunkowe należy wyrazić w ekwiwalentach pełnego czasu pracy
|
Rok
2025
|
Rok
2026
|
Rok
2027
|
• Stanowiska przewidziane w planie zatrudnienia (stanowiska urzędników i pracowników zatrudnionych na czas określony)
|
20 01 02 01 (w centrali i w biurach przedstawicielstw Komisji)
|
6
|
6
|
6
|
20 01 02 03 (w delegaturach)
|
|
|
|
01 01 01 01 (pośrednie badania naukowe)
|
|
|
|
01 01 01 11 (bezpośrednie badania naukowe)
|
|
|
|
Inna linia budżetowa (określić)
|
|
|
|
• Personel zewnętrzny (w ekwiwalentach pełnego czasu pracy: EPC)
|
20 02 01 (CA, SNE, INT z globalnej koperty finansowej)
|
2
|
2
|
2
|
20 02 03 (CA, LA, SNE, INT i JPD w delegaturach)
|
|
|
|
XX 01 xx yy zz
|
- w centrali
|
|
|
|
|
- w delegaturach
|
|
|
|
01 01 01 02 (CA, SNE, INT – pośrednie badania naukowe)
|
|
|
|
01 01 01 12 (CA, INT, SNE – bezpośrednie badania naukowe)
|
|
|
|
Inna linia budżetowa (określić)
|
|
|
|
OGÓŁEM
|
8
|
8
|
8
|
3 oznacza odpowiedni obszar polityki lub odpowiedni tytuł w budżecie.
Potrzeby w zakresie zasobów ludzkich zostaną pokryte z zasobów dyrekcji generalnej już przydzielonych na zarządzanie tym działaniem lub przesuniętych w ramach dyrekcji generalnej, uzupełnionych w razie potrzeby wszelkimi dodatkowymi zasobami, które mogą zostać przydzielone zarządzającej dyrekcji generalnej w ramach procedury rocznego przydziału środków oraz w świetle istniejących ograniczeń budżetowych.
Opis zadań do wykonania:
Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony
|
Prace metodologiczne w celu należytego wdrożenia pojęć, definicji i metod statystycznych
Prace w zakresie tworzenia danych w celu otrzymania, przetwarzania, walidowania i publikacji danych i metadanych
Analiza danych, publikacje i wsparcie dla użytkowników
Współpraca regulacyjna w dziedzinie statystyki
Współpraca międzynarodowa w sprawach dotyczących statystyki
|
Personel zewnętrzny
|
IT i pozostałe prace techniczne wspierające tworzenie i analizę danych
|
3.2.4.Zgodność z obowiązującymi wieloletnimi ramami finansowymi
Wniosek/inicjatywa:
–X
może zostać w pełni sfinansowany(a) przez przegrupowanie środków w ramach odpowiedniego działu wieloletnich ram finansowych (WRF).
Należy wyjaśnić, na czym ma polegać przeprogramowanie, określając linie budżetowe, których ma ono dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty. W przypadku znacznego przeprogramowania należy załączyć arkusz kalkulacyjny.
–◻
wymaga zastosowania nieprzydzielonego marginesu środków w ramach odpowiedniego działu WRF lub zastosowania specjalnych instrumentów zdefiniowanych w rozporządzeniu w sprawie WRF.
Należy wyjaśnić, który wariant jest konieczny, określając działy i linie budżetowe, których ma dotyczyć, odpowiadające im kwoty oraz proponowane instrumenty, które należy zastosować.
–◻
wymaga rewizji WRF.
Należy wyjaśnić, który wariant jest konieczny, określając linie budżetowe, których ma on dotyczyć, oraz podając odpowiednie kwoty.
3.2.5.Udział osób trzecich w finansowaniu
Wniosek/inicjatywa:
–x
nie przewiduje współfinansowania ze strony osób trzecich
–◻
przewiduje współfinansowanie ze strony osób trzecich szacowane zgodnie z poniższymi szacunkami:
środki w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)
|
Rok
N
|
Rok
N+1
|
Rok
N+2
|
Rok
N+3
|
Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)
|
Ogółem
|
Określić organ współfinansujący
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OGÓŁEM środki objęte współfinansowaniem
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.3.Szacunkowy wpływ na dochody
–X
Wniosek/inicjatywa nie ma wpływu finansowego na dochody
–◻
Wniosek/inicjatywa ma wpływ finansowy określony poniżej:
–◻
wpływ na zasoby własne
–◻
wpływ na dochody inne
–Wskazać, czy dochody są przypisane do linii budżetowej po stronie wydatków◻
w mln EUR (do trzech miejsc po przecinku)
Linia budżetowa po stronie dochodów
|
Środki zapisane w budżecie na bieżący rok budżetowy
|
Wpływ wniosku/inicjatywy
|
|
|
Rok
N
|
Rok
N+1
|
Rok
N+2
|
Rok
N+3
|
Wprowadzić taką liczbę kolumn dla poszczególnych lat, jaka jest niezbędna, by odzwierciedlić cały okres wpływu (por. pkt 1.6)
|
Artykuł …
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W przypadku wpływu na dochody przeznaczone na określony cel należy wskazać linie budżetowe po stronie wydatków, które ten wpływ obejmie.
Pozostałe uwagi (np. metoda/wzór użyte do obliczenia wpływu na dochody albo inne informacje).