KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 23.4.2021
COM(2021) 214 final
2018/0208(COD)
KOMUNIKAT KOMISJI
DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
dotyczący
stanowiska Rady w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego program „Wymiar Sprawiedliwości” (2021–2027) oraz uchylającego rozporządzenie (UE) nr 1382/2013
2018/0208 (COD)
KOMUNIKAT KOMISJI
DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
na podstawie art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
dotyczący
stanowiska Rady w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego program „Wymiar Sprawiedliwości” (2021–2027) oraz uchylającego rozporządzenie (UE) nr 1382/2013
1.Przebieg procedury
Data przekazania wniosku Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (dok. COM(2018) 0384)
|
30 maja 2018 r.
|
Odbyły się konsultacje z Komitetem Regionów, który zdecydował, że nie wyda opinii.
|
/
|
Data przyjęcia przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny opinii w sprawie wniosku
|
18 października 2018 r.
|
Data przyjęcia przez Komitet Stałych Przedstawicieli częściowego mandatu negocjacyjnego
|
19 grudnia 2018 r.
|
Rozmowy trójstronne
|
20 lutego 2019 r.
5 marca 2019 r.
|
Data potwierdzenia przez Komitet Stałych Przedstawicieli wspólnego rozumienia wypracowanego z Parlamentem Europejskim podczas drugiej rundy rozmów trójstronnych
|
13 marca 2019 r.
|
Data potwierdzenia przez Parlament Europejski wspólnego rozumienia poprzez przyjęcie rezolucji ustawodawczej (pierwsze czytanie)
|
17 kwietnia 2019 r.
|
Data osiągnięcia przez Radę porozumienia w sprawie podejścia ogólnego
|
2 grudnia 2020 r.
|
Rozmowy trójstronne
|
11 grudnia 2020 r.
18 grudnia 2020 r.
|
Data wysłania przez komisje JURI i LIBE pisma do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli (część II), potwierdzającego zgodę Parlamentu Europejskiego na wynik negocjacji międzyinstytucjonalnych
|
5 lutego 2021 r.
|
Data osiągnięcia przez Komitet Stałych Przedstawicieli porozumienia politycznego w sprawie tekstu kompromisowego
|
17 lutego 2021 r.
|
Data przyjęcia stanowiska Rady w pierwszym czytaniu
|
19 kwietnia 2021 r.
|
2.Przedmiot wniosku Komisji
Program „Wymiar Sprawiedliwości” jest jednym z instrumentów finansowania na podstawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027. Funkcjonująca europejska przestrzeń sprawiedliwości i skuteczne krajowe systemy wymiaru sprawiedliwości są niezbędne do zapewnienia kwitnącego rynku wewnętrznego i utrzymania wspólnych unijnych wartości. Propagowanie unijnych wartości oznacza również ich ochronę oraz zapewnienie otoczenia respektującego zasady praworządności i niezależności sądownictwa, a także wzajemne uznawanie i zaufanie pomiędzy państwami członkowskimi. Program „Wymiar Sprawiedliwości” wesprze dalszy rozwój europejskiej przestrzeni sprawiedliwości w oparciu o praworządność, wzajemne uznawanie i zaufanie. Będzie ułatwiać i wspierać współpracę sądową w sprawach cywilnych i karnych, wspierać i propagować szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości w celu rozwijania wspólnej kultury prawnej i sądowej oraz kultury sprzyjającej praworządności, a także ułatwi powszechny skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości i skuteczne dochodzenie roszczeń. Komisja zaproponowała łączny budżet w wysokości 305 000 000 EUR według cen bieżących.
Program będzie wspierał działania organów publicznych, środowisk akademickich/instytucji badawczych, instytucji szkoleniowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które przyczyniają się do rozwoju europejskiej przestrzeni sprawiedliwości. Będzie źródłem finansowania działań zwiększających wzajemne zaufanie i współpracę (w tym za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych). Będą z niego finansowane szkolenia dla sędziów i pracowników wymiaru sprawiedliwości w celu poszerzenia ich znajomości prawa UE, instrumentów współpracy sądowej, odpowiedniego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE i prawa porównawczego (w tym poprzez wspieranie rocznego programu prac Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości). Program będzie również wspierał odpowiednie organizacje społeczeństwa obywatelskiego i organizacje nienastawione na zysk, które zapewniają wszystkim obywatelom odpowiedni dostęp do ich usług, doradztwa i działań wspierających.
3.Uwagi dotyczące stanowiska Rady
Stanowisko Rady odzwierciedla porozumienie osiągnięte podczas rozmów trójstronnych. Najważniejsze zmiany wprowadzone do wniosku Komisji obejmują:
–Beneficjenci: włączenie przedstawicieli zawodów prawniczych współpracujących z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego do grona potencjalnych beneficjentów i zwiększenie roli organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
–Przeznaczanie środków finansowych: wprowadzenie przeznaczania funduszy na konkretne cele oraz wprowadzenie marginesu elastyczności. Takie ograniczone przeznaczanie środków, mimo że nie zostało przewidziane w pierwotnym wniosku Komisji, opiera się na podobnym przydziale środków przewidzianym w rozporządzeniu ustanawiającym program „Sprawiedliwość” na lata 2014–2020.
–Aspekt równości płci: dodanie artykułu dotyczącego uwzględniania aspektu płci i niedyskryminacji, silniejsze podkreślenie tego aspektu w motywie, dane segregowane według kryterium płci w odniesieniu do wskaźników oraz perspektywa równości płci w ocenach śródokresowych i końcowych.
–Sprawozdawczość: dodano dodatkowy język.
–Działania, które mają być finansowane: dalsze doprecyzowanie. Podział jednego z proponowanych działań w celu wyodrębnienia samodzielnego działania dotyczącego organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Proponowany „krajowy punkt kontaktowy” został zastąpiony przez fora dyskusyjne dla zainteresowanych stron.
–Procedura komitetowa: procedura sprawdzająca zamiast procedury doradczej. Procedura sprawdzająca, mimo że nie została przewidziana w pierwotnym wniosku Komisji, została zastosowana w rozporządzeniu ustanawiającym program „Sprawiedliwość” na lata 2014–2020.
Komisja uważa, że osiągnięte porozumienie zachowuje cele pierwotnego wniosku Komisji.
4.Wniosek
Komisja przyjmuje stanowisko Rady.