20.1.2020   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 18/24


Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013

(2020/C 18/08)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 (1) w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU

„MENFI”

PDO-IT-A0786-AM02

Data złożenia wniosku: 29.9.2014

1.   Przepisy mające zastosowanie do zmiany

Art. 105 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 – zmiana inna niż nieznaczna

2.   Opis zmiany i powody jej wprowadzenia

2.1.   Art. 1 specyfikacji produktu. Nazwa i wina/Kategorie. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

a)

Dodano kategorię „4) Wino musujące” obejmującą:

Spumante bianco, w tym ze wskazaniem jednej z następujących odmian winorośli: Chardonnay, Grecanico, Chenin Blanc i Moscato Bianco,

Spumante rosato.

b)

Rozszerzono kategorię „15) Wino z suszonych winogron” w celu objęcia tą kategorią również:

Bianco Passito;

Rosso Passito.

Uzasadnienie

Na odnośnym obszarze nowo wprowadzone kategorie – wino musujące i wino z suszonych winogron – są dobrze znanymi produktami. Na obszarze, na którym przez ostatnie 20 lat produkowano wino DOC „Menfi” (objęte kontrolowaną nazwą pochodzenia), przeprowadzono wiele eksperymentów, w związku z czym celem niniejszej zmiany jest odzwierciedlenie nowej sytuacji.

2.2.   Art. 1 specyfikacji produktu. Nazwa i wina/Nowe odmiany winorośli. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

a)

Dodano szereg nowych głównych odmian winorośli: Grillo, Catarratto, Fiano, Damaschino; Viognier, Sauvignon; Pinot Grigio, Vermentino, Chenin Blanc, Moscato Bianco, Perricone, Frappato, Nerello Mascalese, Cabernet Franc, Pinot Nero, Alicante Bouchet, Alicante, Petit Verdot i Aglianico.

Nowe odmiany dotyczą w szczególności:

Bianco Spumante oraz z oznaczeniem „Passito” i „Superiore”,

Rosso Passito,

Menfi Rosato, w tym Menfi Rosato Spumante,

z oznaczeniem odmian winorośli Inzolia, Grillo, Chardonnay w wersji Spumante oraz z oznaczeniem „Superiore”,

Menfi Catarratto, w tym z oznaczeniem „Superiore”,

Grecanico z oznaczeniem „Superiore” oraz Grecanico Spumante,

Fiano, w tym z oznaczeniem „Superiore”,

Damaschino,

Viognier,

Sauvignon,

Pinot grigio,

Vermentino,

Chenin Blanc, w tym Chenin Blanc Spumante,

Moscato Bianco, w tym Moscato Bianco Spumante,

Nero d’Avola z oznaczeniem „Riserva” oraz Nero d’Avola Rosato,

Perricone, w tym z oznaczeniem „Riserva”, oraz Perricone Rosato,

Frappato, w tym Frappato Rosato,

Nerello Mascalese, w tym Nerello Mascalese Rosato; Cabernet Franc, w tym Cabernet Franc Rosato,

Merlot i Cabernet Sauvignon Rosato,

Syrah z oznaczeniem „Riserva” oraz Syrah Rosato,

Pinot Nero, w tym Pinot Nero Rosato,

Alicante Bouchet, w tym Alicante Bouchet Rosato; Alicante, w tym Alicante Rosato,

Petit Verdot, w tym Petit Verdot Rosato,

Aglianico, w tym Aglianico Rosato,

ze wskazaniem maksymalnie dwóch odmian winorośli tej samej barwy spośród wymienionych powyżej.

b)

Kategorią nie są już objęte podobszary „Feudo dei Fiori” i „Bonera” oraz wino jednoszczepowe Sangiovese.

Uzasadnienie

a)

Na odnośnym obszarze nowo wprowadzone odmiany winorośli, rodzaje win różowych i rodzaje win z oznaczeniem „Superiore” są dobrze znanymi produktami. Podobnie nowe rodzaje wskazujące na nowe odmiany winorośli odnoszą się do ulepszonych odmian winorośli, które już uprawiano na danym terytorium i które mogły już być wykorzystywane w połączeniu z odmianami winorośli w winach białych i czerwonych DOC „Menfi” albo jako główne odmiany winorośli stanowiące co najmniej 60 lub 75 % wina, albo jako odmiany drugorzędne stanowiące od 20 do 30 % w zależności od rodzaju.

Na obszarze, na którym przez ostatnie 20 lat produkowano wino DOC „Menfi”, przeprowadzono wiele eksperymentów, jeżeli chodzi o wprowadzanie nowych odmian i ulepszanie tych, które już się tam uprawia; w związku z tym celem niniejszej zmiany jest odzwierciedlenie nowej rzeczywistości.

b)

W kontekście reorganizacji i usprawniania systemów uprawy i technik winiarskich ogólna jakość produktów z obszaru objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia DOC stała się raczej jednorodna, a przez lata nie odnotowano żadnej wyraźnej różnicy między winogronami produkowanymi na podobszarach Feudo dei Fiori i Bonera a winogronami produkowanymi na pozostałych terenach obszaru objętego DOC. Stosowanie oznaczeń tych podobszarów uznano zatem za zbyteczne i podjęto decyzję o uproszczeniu specyfikacji i położeniu większego nacisku na DOC „Menfi” jako całość.

2.3.   Art. 2 specyfikacji produktu. Połączenie odmian winorośli. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

a)

Znormalizowano połączenie odmian winorośli dla Menfi Bianco dla wszystkich rodzajów: Spumante, Vendemmia Tardiva, Passito i Superiore.

Odmianę winorośli Grillo włączono do głównych odmian winorośli, które mogą stanowić co najmniej 60 %;

udział drugorzędnych odmian winorośli zwiększono z 25 % do maksymalnie 40 % dla winogron innych białych odmian winorośli, w tym aromatycznych odmian przystosowanych do uprawy w regionie Sycylii.

b)

Znormalizowano połączenie odmian winorośli dla Menfi Rosso, w tym dla rodzajów Riserva, Passito i Rosato.

Odmiany winorośli Perricone, Nerello Mascalese, Alicante i Alicante Bouchet włączono do głównych odmian winorośli, które mogą stanowić co najmniej 60 %, a odmianę Sangiovese – usunięto;

udział drugorzędnych odmian winorośli zwiększono z 30 % do maksymalnie 40 % dla winogron innych czerwonych odmian winorośli, w tym aromatycznych odmian przystosowanych do uprawy w regionie Sycylii.

Uzasadnienie

Połączenie odmian winorośli dla win czerwonych i białych zmieniono w celu włączenia najbardziej reprezentatywnych odmian uprawianych tradycyjnie na obszarze produkcji wina DOC „Menfi”, ze szczególnym naciskiem na odmiany rodzime.

2.4.   Art. 3 specyfikacji produktu. Obszar produkcji. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

Obszar produkcji rozszerzono w celu objęcia nim całego obszaru mieszczącego się w granicach administracyjnych gminy Menfi, która dotychczas była włączona tylko w części, a także niektórych miejscowości z innych gmin, które dotychczas były włączone tylko częściowo. Mówiąc dokładniej, obszar rozszerzono w celu włączenia miejscowości Costa Finocchiara, Vallone Caricagiachi, Piana Grande di Misilifurme i Monte Cirami w gminie Sciacca i miejscowości Misilibesi w gminie Sambuca di Sicilia. W gminie Castelvetrano obszar rozszerzono w celu uwzględnienia w nim całego terytorium miejscowości, o których mowa w art. 3 specyfikacji (Casuzze, Case Nuove, Moscafratta, Serralunga, Belicello i Belìce) i które dotychczas były włączone tylko częściowo.

Uzasadnienie

Przyczyną rozszerzenia granic była potrzeba włączenia do obszaru produkcji sąsiadujących obszarów uprawy winorośli, które mają te same cechy charakterystyczne co istniejące obszary i zawsze były przeznaczone pod uprawę winorośli, ale które są rozdrobnione i zlokalizowane na różnych przylegających obszarach. Określono zatem bardziej jednorodny obszar produkcji, jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne gruntu, systemy uprawy oraz warunki glebowe i klimatyczne. Cały wyznaczony obszar opisano szczegółowo, z odniesieniami do map katastralnych wykorzystywanych w oficjalnym rejestrze gruntów oraz do odnośnych granic, a także do odpowiednich podziałów i miejscowości. Opis wyznaczonego obszaru produkcji zawiera numery oficjalnych map z rejestru gruntów wykorzystywane w celu identyfikacji działek.

2.5.   Art. 4 specyfikacji produktu. Normy uprawy winorośli. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

Uproszczono opis norm uprawy winorośli oraz ustalono maksymalną wydajność zbioru winogron na hektar wraz z minimalną naturalną objętościową zawartością alkoholu dla każdego rodzaju wymienionego w art. 1 specyfikacji produktu, zachowując parametry jakości już włączonych rodzajów (maksymalna wydajność zbioru winogron na hektar i minimalna naturalna zawartość alkoholu).

Odniesienia do podobszarów usunięto, a przepisy dotyczące win Vendemmia Tardiva (późny zbiór) przeniesiono do kolejnego artykułu. Ponadto określono, że wina DOC „Menfi” mogą być produkowane w trzecim roku po sadzeniu.

Uzasadnienie

Potwierdzono główne normy uprawy winorośli i poprawiono niektóre parametry uprawy, w szczególności jeżeli chodzi o większą liczbę winorośli na hektar dla nowych nasadzeń.

Aby zapewnić lepszy ogląd, parametry jakościowe (maksymalna wydajność zbioru winogron na hektar i minimalna naturalna zawartość alkoholu), opisane dotychczas w treści artykułu, przedstawiono w formie tabeli dla wszystkich rodzajów wymienionych w art. 1 specyfikacji produktu.

2.6.   Art. 5 specyfikacji produktu. Wytyczenie obszaru produkcji i butelkowania wina. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

a)

W związku z rozszerzeniem obszaru produkcji winogron zmieniono granice obszaru produkcji wina w celu włączenia całego obszaru gminy Menfi i następujących gmin do niej przylegających: Montevago i Santa Margherita Belice poza obszarem produkcji oraz Sambuca di Sicilia, Sciacca i Castelvetrano w obrębie tego obszaru zgodnie z przepisami art. 6 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 607/2009.

b)

Obszar produkcji win musujących obejmuje cały obszar w obrębie granic administracyjnych regionu Sycylii zgodnie z przepisami art. 6 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 607/2009.

c)

Butelkowanie win musi odbywać się w wymienionych obszarach produkcji wina.

Uzasadnienie

a)

i b) Wyznaczenie obszaru produkcji wina w celu uwzględnienia odstępstwa określonego w art. 6 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 607/2009 umożliwia producentom korzystanie również z terenów przylegających do obszaru produkcji.

c)

Uzasadnieniem wymogu przeprowadzenia butelkowania na wyznaczonym obszarze, zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 607/2009, jest ochrona jakości i wizerunku win „Menfi” objętych ChNP, zagwarantowanie ich pochodzenia oraz zapewnienie skuteczności i terminowości właściwych kontroli. Szczególne cechy i właściwości win DOC „Menfi” związane z ich obszarem pochodzenia są lepiej chronione dzięki butelkowaniu win na obszarze produkcji, ponieważ producenci na wyznaczonym obszarze są odpowiedzialni za stosowanie i egzekwowanie wszystkich przepisów technicznych dotyczących transportu i butelkowania oraz posiadają profesjonalne umiejętności w tym zakresie. Obowiązek ten pozwala uniknąć ewentualnych zagrożeń związanych z transportem poza obszar uprawy winorośli, takich jak: utlenianie i stres termiczny ze względu na wysoką lub niską temperaturę oraz pogorszenie jakości produktu, co może mieć niekorzystny wpływ na cechy chemiczne/fizyczne (kwasowość, zawartość polifenoli i substancji nadających barwę) i organoleptyczne (barwa, aromat, smak) produktu i jego stabilność. Ograniczono również ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie lub drożdże). Wymóg ten jest korzystny również dla podmiotów, które są świadome ryzyka i odpowiedzialne za ochronę jakości chronionej nazwy pochodzenia, oraz daje konsumentom pewność, jeżeli chodzi o pochodzenie i jakość win oraz ich zgodność ze specyfikacją produktu. Ponadto kontrole dokonywane przez właściwe organy są bardziej skuteczne na mniejszym obszarze.

2.7.   Art. 5 specyfikacji produktu. Zbiory i praktyki enologiczne. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

Uwzględniono tabelę, w której określono wydajność produkcji wina z winogron.

Wydajność produkcji wina białego zwiększono z 65 % do 70 %.

Oprócz metod suszenia winogron w odniesieniu do „Vendemmia Tardiva”, które dotychczas były opisane w art. 4 pierwotnej specyfikacji, opisano także metody suszenia dla „Passito”.

Określono metody sezonowania wina do celów oznaczenia „Riserva” oraz metody rafinacji wina do celów oznaczenia „Superiore”.

Uzasadnienie

a)

Aby zwiększyć przejrzystość informacji, uwzględniono tabelę, w której określono wydajność produkcji wina z winogron, oraz zaktualizowano informacje dotyczące poszczególnych rodzajów; dotychczas informacje te były zawarte w treści artykułu.

b)

Zwiększenie wydajności produkcji wina w przypadku wina białego z 65 % do 70 % jest niewielkim dostosowaniem, o które zwrócono się, powołując się na wyniki badań i innowacyjne techniki produkcji wina, które wskazują na brak wpływu takiego zwiększenia na analityczne i organoleptyczne cechy charakterystyczne wina.

c)

W związku z wprowadzeniem rodzaju „Passito” opisano metody suszenia winogron.

d)

Uporządkowano normy produkcji wina opisane w starej specyfikacji, uwzględniając w szczególności metody uszlachetniania do celów oznaczenia „Superiore” dla Menfi Bianco, w tym z oznaczeniem odmian winorośli Catarratto, Chardonnay, Fiano i Grecanico, oraz metody sezonowania do celów oznaczenia „Riserva” ze wskazaniem odmian winorośli Nero d’Avola, Perricone i Syrah.

2.8.   Art. 6 specyfikacji produktu. Właściwości w momencie wprowadzenia do obrotu. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

a)

Uwzględniono wszystkie rodzaje objęte specyfikacją produktu wraz z odnośnymi deskryptorami; usunięto rodzaje, których już się nie uwzględnia (Menfi Feudo dei Fiori i Menfi Bonera).

b)

Usunięto ust. 3 artykułu dotyczącego uprawnienia ministerstwa do wydawania dekretu zmieniającego kwasowość ogólną i minimalną zawartość ekstraktu bezcukrowego.

Uzasadnienie

a)

Opisano właściwości nowo wprowadzonych win i dokonano przeglądu właściwości istniejących rodzajów, aby zapewnić bardziej precyzyjny opis analitycznych i organoleptycznych cech charakterystycznych.

Te bardzo wyraźne i charakterystyczne cechy umożliwiają jednoznaczną identyfikację win i ich powiązanie z obszarem geograficznym, jak opisano w art. 9 specyfikacji produktu.

W szczególności wszystkie wina mają zrównoważone chemiczne i fizyczne cechy charakterystyczne, co pomaga w zapewnieniu dobrze wyważonego smaku; wszystkie rodzaje win mają przyjemny, harmonijny, charakterystyczny i elegancki aromat, niekiedy z nutami owocowymi, kwiatowymi i roślinnymi, które są typowe dla odmian winorośli wykorzystywanych do ich produkcji.

b)

Usunięto art. 6 ust. 3, gdyż nie jest on już zgodny z obowiązującymi przepisami.

2.9.   Art. 7 specyfikacji produktu. Etykietowanie i prezentacja. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

a)

Uwzględniono możliwość wykorzystywania dodatkowych oznaczeń topograficznych odnoszących się do danej winnicy.

b)

Nazwę „Sicilia” jako większą jednostkę geograficzną można stosować na etykietach i do prezentacji win DOC „Menfi”.

Uzasadnienie

a)

Odniesienie do gospodarstwa ma na celu dokładniejsze scharakteryzowanie wina poprzez wskazanie na etykiecie, że pochodzi ono wyłącznie z określonej winnicy.

b)

Zgodnie z obowiązującymi krajowymi i unijnymi przepisami oznaczenie nazwy większej jednostki geograficznej „Sycylia” umożliwia przekazanie konsumentowi dokładniejszych informacji na temat położenia geograficznego DOC „Menfi”.

2.10.   Art. 8 specyfikacji produktu. Opakowanie. Zmiana w specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

Dozwolone są wszystkie objętości do 3 litrów.

Dopuszcza się stosowanie zbiorników o różnej pojemności oraz o różnej strukturze i z różnych materiałów

(worki i kartony).

Dopuszcza się stosowanie wszystkich zgodnych z przepisami metod zamykania z wyjątkiem kapsli.

Uzasadnienie

Zapewnienie producentom większej swobody, jeżeli chodzi o wykorzystanie pojemników i metod zamykania, w tym metod innowacyjnych, w celu zagwarantowania większych możliwości odpowiadania na potrzeby konsumentów, a tym samym w celu zwiększenia możliwości wprowadzania do obrotu i wprowadzania produktów DOC na różne rynki, zarówno w UE, jak i w skali międzynarodowej.

2.11.   Związek ze środowiskiem. Zmiana w art. 9 specyfikacji produktu i jednolitym dokumencie

Opis

W lit. a), b) i c) dokonano pewnych wyjaśnień i uzupełnień.

Uzasadnienie

Zmieniono opis związku między obszarem geograficznym a cechami charakterystycznymi poszczególnych kategorii produkowanych win i uzupełniono go zgodnie ze zmianami w specyfikacji produktu, dotyczącymi rozszerzenia wyznaczonego obszaru i wprowadzenia nowych rodzajów produktów.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.   Nazwa

Menfi

2.   Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP – chroniona nazwa pochodzenia

3.   Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Wino musujące

15. Wino z suszonych winogron

4.   Opis wina lub win

Kategoria: wino (1): „Menfi” bianco, Inzolia, Grillo, Chardonnay, Catarratto, Grecanico, Fiano.

Barwa: słomkowożółta o różnej intensywności.

Aromat: szlachetny, elegancki, delikatny, charakterystyczny, przyjemny, z nutą owocową.

Smak: wytrawny, zrównoważony, charakterystyczny dla odmiany, wyraźny, przyjemny, harmonijny, pełny, intensywny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino (1): „Menfi” bianco superiore, Chardonnay superiore, Catarratto superiore, Grecanico superiore, Fiano superiore.

Barwa: słomkowożółta o różnej intensywności.

Aromat: szlachetny, elegancki, charakterystyczny dla odmiany, z nutą owocową.

Smak: wytrawny, zrównoważony, charakterystyczny, przyjemny, harmonijny, pełny, intensywny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 16,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino (1): Menfi Damaschino, Viognier, Sauvignon, Pinot Grigio, Vermentino, Chenin Blanc, Moscato Bianco.

Barwa: słomkowożółta o różnej intensywności, ewentualnie z odcieniami jasnej zieleni.

Aromat: szlachetny, elegancki, charakterystyczny dla odmiany, przyjemny, z nutą owocową, świeży, z aromatem odmiany Muscat.

Smak: wytrawny, przyjemny, harmonijny, świeży, pełny, intensywny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 10,50 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino z suszonych winogron (15): „Menfi” Bianco Vendemmia Tardiva, Bianco Passito.

Barwa: od słomkowożółtej do złotej.

Aromat: charakterystyczny, delikatny, utrzymujący się.

Smak: od wytrawnego do słodkiego, typowy, harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 15,00 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 22,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino musujące (4): „Menfi” Bianco Spumante, w tym z oznaczeniem odmiany Chardonnay, Grecanico, Chenin Blanc, Moscato Bianco.

Pianka: delikatna, trwała.

Barwa: słomkowożółta o różnej intensywności.

Aromat: charakterystyczny, szlachetny.

Smak: świeży, harmonijny, od bardzo wytrawnego do słodkiego.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,00 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 15,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

5 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino (1): „Menfi” Rosso, w tym z oznaczeniem „Riserva”, Nero d’Avola, w tym z oznaczeniem „Riserva”, Perricone, w tym z oznaczeniem „Riserva”, Syrah, w tym z oznaczeniem „Riserva”.

Barwa: rubinowa o różnej intensywności, nabierająca barwy owocu granatu w przypadku oznaczenia „Riserva”.

Aromat: przyjemny, szlachetny, delikatny, charakterystyczny, owocowy, niekiedy pikantny.

Smak: wytrawny, harmonijny, pełny, lekko taninowy, intensywny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 22,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino (1): „Menfi” Frappato, Nerello Mascalese, Cabernet Franc, Merlot, Cabernet Sauvignon.

Barwa: rubinowa o różnej intensywności.

Aromat: szlachetny, delikatny, charakterystyczny, owocowy, kwiatowy, z nutami roślinnymi, intensywny.

Smak: wytrawny, harmonijny, pełny, zrównoważony, świeży, cierpki, charakterystyczny, intensywny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,00 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 21,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino (1): „Menfi” Pinot Nero, Alicante Bouchet, Alicante, Aglianico, Petit Verdot.

Barwa: rubinowa o różnej intensywności.

Aromat: delikatny, charakterystyczny, owocowy, niekiedy pikantny, intensywny.

Smak: wytrawny, harmonijny, lekko taninowy, charakterystyczny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 12,00 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 23,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino z suszonych winogron (15): „Menfi” Rosso Passito.

Barwa: rubinowoczerwona, w miarę dojrzewania nabierająca barwy owocu granatu.

Aromat: charakterystyczny, delikatny, utrzymujący się.

Smak: od wytrawnego do słodkiego, typowy, harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 16,0 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 28,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

11

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino (1): „Menfi” Rosato, w tym z oznaczeniem odmiany Nero d’Avola, Perricone, Frappato, Nerello Mascalese.

Barwa: różowa o różnej intensywności.

Aromat: szlachetny, elegancki, delikatny, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, harmonijny, zrównoważony.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino (1): „Menfi” Cabernet franc rosato, Merlot rosato, Cabernet sauvignon rosato, Syrah rosato, Pinot Nero rosato.

Barwa: różowa o różnej intensywności.

Aromat: delikatny, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino (1): „Menfi” Alicante Bouchet rosato, Alicante rosato, Aglianico rosato, Petit Verdot rosato

Barwa: różowa o różnej intensywności.

Aromat: delikatny, charakterystyczny.

Smak: wytrawny, harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 17,0 g/l.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

Kategoria: wino musujące (4): „Menfi” Rosato Spumante;

Pianka: delikatna, trwała.

Barwa: różowa o różnej intensywności.

Aromat: charakterystyczny, delikatny.

Smak: świeży, harmonijny, od bardzo wytrawnego (extra dry) do półwytrwanego (demi-sec).

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego 15,0 g/l. Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

 

Minimalna kwasowość ogólna:

5 gramów na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

 

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

 

5.   Praktyki winiarskie

a)   Podstawowe praktyki enologiczne

BRAK

b)   Maksymalne zbiory

Menfi Bianco, Rosso, Rosato, Spumante Bianco, Spumante Rosato, Inzolia, Grillo, Catarratto, Grecanico, w tym Grecanico Spumante, Damaschino, Viognier

84 hektolitry z hektara

Menfi Vermentino, Chenin Blanc, w tym Chenin Blanc Spumante, Nero d’Avola, Perricone i Syrah, w tym Riserva i Rosato, Frappato, Merlot

84 hektolitry z hektara

Menfi Nerello Mascalese, Alicante Bouchet, Alicante, Petit Verdot i Aglianico, w tym Aglianico Rosato

84 hektolitry z hektara

Menfi Chardonnay, w tym Chardonnay Spumante, Sauvignon, Pinot Grigio, Moscato Bianco, w tym Moscato Bianco Spumante

77 hektolitrów z hektara

Menfi Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon i Pinot Nero, w tym Pinot Nero Rosato

77 hektolitrów z hektara

Menfi Catarratto Superiore, Grecanico Superiore, Fiano

70 hektolitrów z hektara

Menfi Chardonnay Superiore

66,5 hektolitra z hektara

Menfi Fiano Superiore

63 hektolitry z hektara

Menfi Bianco Vendemmia Tardiva

48 hektolitrów z hektara

Menfi Bianco Passito, Rosso Passito

40 hektolitrów z hektara

6.   Wyznaczony obszar geograficzny

Obszar produkcji winogron wykorzystywanych do produkcji win o kontrolowanej nazwie pochodzenia „Menfi” obejmuje:

cały obszar administracyjny gminy Menfi (prowincja Agrigento) określony w rejestrze gruntów na arkuszach map nr 1–99,

część obszaru administracyjnego gminy Sciacca (prowincja Agrigento) określoną w rejestrze gruntów na arkuszach map nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 16 i 23, której granice rozciągają się: na zachód – od punktu przecięcia z arkuszem 67 gminy Sambuca di Sicilia, zgodnie z granicą tej gminy w kierunku południowym, a następnie dalej wzdłuż wschodniej granicy gminy Menfi aż do południowej granicy arkusza mapy nr 23 gminy Sciacca; na południe – wzdłuż granicy arkusza mapy nr 23; na wschód – wzdłuż wschodniej granicy arkuszy map nr 23, 16, 15, 11, 6, 7 i 4; na północ – wzdłuż północnej granicy arkusza map nr 4, 3, i 1 oraz brzegów jeziora Arancio; na wschód – wzdłuż arkusza mapy nr 69 gminy Sambuca di Sicilia.

Terytorium obejmuje obszary o nazwach Costa Finocchiara, Vallone Caricagiachi, Piana Grande di Misilifurme, Ulmo, Maroccoli i Monte Cirami,

część obszaru administracyjnego gminy Sambuca di Sicilia (prowincja Agrigento) określoną w rejestrze gruntów na arkuszach map nr 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 66, 67 i 69.

Granice arkuszy map nr 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 66 i 67 rozciągają się: na zachód – wzdłuż wschodniej granicy arkusza nr 23 gminy Menfi, dalej na wschód wzdłuż granicy arkuszy nr 41 i 43 tej gminy oraz w kierunku północnym ponownie wzdłuż granicy gminy Sciacca aż do punktu przecięcia z arkuszem nr 1 tej samej gminy; na północ – wzdłuż terytorium gminy Santa Margherita di Belìce.

Terytorium obejmuje obszary o nazwach Arancio, Arancio Piccolo, Misilibesi i Tardara.

Jeżeli chodzi o arkusz mapy nr 69, jest on zlokalizowany na południowy zachód od gminy Sambuca di Sicilia, a terytorium obejmuje obszary o nazwach Fondacazzo i Cellaro,

część obszaru administracyjnego gminy Castelvetrano (prowincja Trapani) określoną w rejestrze gruntów na arkuszach map nr 119, 131, 132, 145, 146, 157 i 168, której granice rozciągają się: na wschód i północ – wzdłuż granicy administracyjnej gminy Menfi; na zachód – wzdłuż rzeki Belìce aż do ujścia rzeki; i na południe – wzdłuż Morza Śródziemnego. Terytorium obejmuje obszary o nazwach Casuzze, Case Nuove, Moscafratta, Serralunga, Belicello i Belìce.

7.   Główne odmiany winorośli do produkcji wina

Aglianico N.

Pinot grigio

Ansonica B. – Insolia

Ansonica B. – Inzolia

Ansonica B.

Cabernet franc (Cz.) – Cabernet

Cabernet sauvignon (Cz.) – Cabernet

Calabrese N. – Nero d’Avola N.

Catarratto bianco comune B. – Catarratto

Catarratto bianco lucido B. – Catarratto

Chardonnay (B)

Chenin B.

Damaschino (B)

Fiano (B)

Frappato N. – Frappato d’Italia

Grecanico dorato B. – Grecanico

Grillo (B)

Merlot (Cz.)

Moscato bianco B. – Moscato

Nerello mascalese (Cz.)

Perricone (Cz.)

Perricone N. – Pignatello

Petit verdot (Cz.)

Pinot nero N. – Pinot

Sauvignon B. – Sauvignon blanc

Syrah (Cz.) – Shiraz

Vermentino (B)

Viogner (B)

Alicante bouchet N.

Alicante (Cz.)

8.   Opis związku lub związków

ChNP „Menfi” – wszystkie kategorie wina

W odniesieniu do wszystkich kategorii wina („wino”, „wino musujące” i „wino uzyskiwane z suszonych winogron”) związek z określonym obszarem geograficznym powstaje poprzez połączenie wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych rodzajów gruntów typowych dla obszaru (teras zalewowych, tarasów przybrzeżnych, zboczy, gliniastych wzgórz i marglowych wapieni), które to rodzaje tworzą unikalny krajobraz charakteryzujący się typowym klimatem śródziemnomorskim, temperaturami stale powyżej zera, nawet zimą, opadami deszczu występującymi głównie jesienią i zimą oraz gorącymi, suchymi latami o odpowiedniej wentylacji i nasłonecznieniu.

Te cechy określonego obszaru wraz z przeważająco płaskim i częściowo pagórkowatym ukształtowaniem terenu i korzystną ekspozycją winnic przyczyniają się do powstania środowiska, które jest szczególnie odpowiednie do uprawy winorośli.

W szczególności gleba na omawianym terenie zawiera różne ilości wapienia i gliny, ma odczyn zasadowy do lekko zasadowego oraz zrównoważoną strukturę fizyczno-chemiczną, zapewniającą dobry odpływ nadmiaru wody i dobrą dostępność zasobów wodnych – wszystkie te cechy są niezbędne do rozwoju systemu korzeniowego.

Odczyn gleby sprzyja rozwojowi winorośli, ponieważ większość składników pokarmowych jest łatwo dostępna; ponadto aktywność mikroorganizmów pomaga w dostarczaniu azotu, fosforu i siarki.

Dzięki wzajemnemu oddziaływaniu tych czynników z klimatem i wahaniami temperatury od początku lata do zbiorów następuje właściwy rozwój wegetatywny i generatywny roślin, kiście dojrzewają równomiernie, a uzyskane winogrona są bogate w polifenole i prekursory aromatyczne.

ChNP „Menfi” – kategoria: wino (1)

Produkty sektora wina w kategorii wino (1) związane są z wielowiekową tradycją uprawy winorośli, a wszystkie rodzime i nierodzime odmiany winorośli idealnie nadają się do tego celu. Te odmiany winorośli uprawiane są na gruntach uważanych za najbardziej odpowiednie dla poszczególnych odmian pod względem gleby i klimatu, aby umożliwić produkcję win wysokiej jakości o silnej tożsamości.

Produkowane wina mają wspólne cechy, takie jak składniki alkoholowe, silne aromaty i dobra struktura, dzięki glebie bogatej w składniki mineralne, klimatowi śródziemnomorskiemu i zróżnicowanym temperaturom.

Białe i czerwone wina z dobrego rocznika charakteryzują się kwiatowym i owocowym aromatem oraz wytrawnym posmakiem.

Wina „Riserva” i „Superiore” wyróżniają się bardziej intensywniejszym smakiem, bogatszą strukturą oraz wtórnymi aromatami.

Wina białe z teras zalewowych mają głównie aromatyczny i słodko-pikantny charakter (w szczególności jeżeli chodzi o odmianę Chardonnay), natomiast cechy wina z gruntów znajdujących się na wyższych wzniesieniach wahają się między owocowymi (związanymi z odmianą), kwiatowymi i ostrymi a rozwiniętymi i dojrzałymi.

W przypadku win czerwonych produkowanych z odmian winorośli Cabernet Sauvignon i Syrah szczególny wpływ mają grunty na tarasach przybrzeżnych na niższych wzniesieniach, ponieważ zapewniają równowagę między nutami trawiastymi a kwiatową owocowością Cabernet Sauvignon i nadają Syrah owocowe nuty.

Wina z winnic na tarasach na średnich poziomach, wytwarzane w szczególności z odmian winorośli Nero d’Avola i Merlot, rozwijają złożone i dojrzałe nuty fenolowe równoważone przez nuty ostre i owocowo-kwiatowe. Wina te tradycyjnie towarzyszą typowym produktom kuchni lokalnej i sycylijskiej (serom ChNP: Vastedda, Valle del Belìce, Pecorino Siciliano, i lokalnym rybom: sardynkom, sardelom europejskim i innym tłustym rybom).

ChNP „Menfi” – kategoria: wino musujące (4)

Wina musujące białe mają barwę słomkowożółtą o różnej intensywności, wina musujące różowe – barwę różową o różnej intensywności drobne pęcherzyki, nuty kwiatowe i owocowe oraz świeżość dzięki glebie bogatej w składniki mineralne, klimatowi śródziemnomorskiemu i zróżnicowanym temperaturom.

W szczególności odmiany Chardonnay i Chenin Blanc uprawiane są głównie na wapiennych i gliniastych glebach powstających z margla oraz na wysokich wzgórzach i są wykorzystywane również do przetwarzania na wino musujące.

Produkcja wina musującego związana jest z lokalną tradycją uprawy winorośli w połączeniu z innowacją enologiczną i stosowaniem rodzimych i nierodzimych odmian określonych dla tej kategorii produktu.

Czynniki środowiskowe i ludzkie przyczyniają się do powstania win musujących charakteryzujących się właściwym poziomem kwasowości i świeżości o aromatycznych nutach; wina takie idealnie pasują do lokalnej kuchni i do lokalnych produktów, takich jak karczochy zwyczajne Carciofo Spinoso di Menfi, ser Vastedda ChNP, oliwki Olive Nocellara del Belìce ChNP, tłuste ryby i żółty melon.

ChNP „Menfi” – kategoria: wino z suszonych winogron (15)

Dzięki wysokiej zawartości minerałów w glebie, a w szczególności dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu (gorące i suche lato, wystarczająca wentylacja, dobre nasłonecznienie, które wpływa korzystnie na zawartość cukrów, oraz zmienne temperatury, które nadają winu świeżość), wina uzyskiwane z suszonych winogron zawsze charakteryzują się dobrą strukturą, równowagą między kwasowością i słodyczą oraz nutami owocowymi zależnie od wykorzystanych odmian winorośli.

Wina białe i czerwone charakteryzują się dobrą strukturą i równowagą między kwasowością i słodyczą oraz – w zależności od kombinacji gleb i odmian winorośli – mogą mieć posmak orzechów, takich jak orzechy włoskie, migdały i pistacje, wzbogacony nutami dżemu pomarańczowego (terasy zalewowe); mają posmak żółtych owoców, takich jak ananasy, morele, daktyle oraz suszone figi, oraz są eleganckie i słodkie w smaku, o dobrej kwasowości i z finiszem owoców cytrusowych (tarasy przybrzeżne na średnich wzniesieniach).

Na gliniastych wzgórzach i zboczach, na których winogrona w dużym stopniu przejrzewają, produkowane są wina o pełnym aromacie, nutach dojrzałych owoców, dżemu śliwkowego i porzeczkowego i suszonych owoców oraz słodkim, łagodnym i zrównoważonym smaku.

Połączenie suchego śródziemnomorskiego klimatu letniego i marglowo-wapiennych gleb sprawia, że powstają wina, które są bogate w owocowe i kwiatowe aromaty, takie jak brzoskwiniowy, świeżych moreli, kwiatu pomarańczy i owoców cytrusowych, a także intensywnie świeże o typowo mineralnej strukturze.

Te białe i czerwone wina są słodkie, ale nie mdląco słodkie, dzięki ich idealnej kwasowości i typowym aromatom odmian winorośli, z których są wytwarzane, co doskonale uzupełnia tradycyjne herbatniki i ciasta z obszaru Sycylii (cassata, cannoli, dolci di mandorla itp.) i z omawianego jej regionu (nucatoli, minni di virgini, suche herbatniki).

9.   Dodatkowe wymogi zasadnicze

Butelkowanie w obrębie wyznaczonego obszaru

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

Butelkowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego

Opis wymogu:

Uzasadnieniem wymogu przeprowadzenia butelkowania na wyznaczonym obszarze, zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 607/2009, jest ochrona jakości i wizerunku win „Menfi” objętych „ChNP”, zagwarantowanie ich pochodzenia oraz zapewnienie skuteczności i terminowości właściwych kontroli. Szczególne cechy i właściwości win DOC „Menfi” związane z ich obszarem pochodzenia są lepiej chronione dzięki butelkowaniu win na obszarze produkcji, ponieważ producenci na wyznaczonym obszarze są odpowiedzialni za stosowanie i egzekwowanie wszystkich przepisów technicznych dotyczących transportu i butelkowania oraz posiadają profesjonalne umiejętności w tym zakresie. Obowiązek ten pozwala uniknąć ewentualnych zagrożeń związanych z transportem poza obszar uprawy winorośli, takich jak: utlenianie i stres termiczny ze względu na wysoką lub niską temperaturę oraz pogorszenie jakości produktu, które może mieć niekorzystny wpływ na cechy fizykochemiczne produktu (kwasowość, polifenole i substancje nadające kolor) i organoleptyczne (barwa, aromat, smak) produktu i jego stabilność. Ograniczono również ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie lub drożdże). Wymóg ten jest korzystny również dla podmiotów, które są świadome ryzyka i odpowiedzialne za ochronę jakości chronionej nazwy pochodzenia, oraz daje konsumentom pewność, jeżeli chodzi o pochodzenie i jakość win oraz ich zgodność ze specyfikacją produktu. Ponadto kontrole dokonywane przez właściwe organy są bardziej skuteczne na mniejszym obszarze.

Stosowanie nazwy „Sicilia” jako większej jednostki geograficznej

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

dodatkowe wymogi dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Nazwę „Sicilia” jako większą jednostkę geograficzną można stosować na etykietach i do prezentacji win, o których mowa w art. 1 specyfikacji produktu DOC „Menfi”, zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej i przepisami krajowymi.

Stosowanie dodatkowych nazw miejscowych

Ramy prawne:

Przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

dodatkowe wymogi dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Dodatkowe nazwy miejscowe odnoszące się do winnic, w których rzeczywiście uprawiane są winogrona wykorzystywane do produkcji przedmiotowego wina, można stosować na etykietach i do prezentacji win, o których mowa w art. 1 specyfikacji produktu, zgodnie z art. 31 ust. 10 ustawy nr 238/2016. Wykaz dodatkowych nazw miejscowych (odnoszących się do winnic) z regionu Sycylii jest aktualizowany corocznie i dostępny pod adresem:

http://pti.regione.sicilia.it/portal/page/portal/PIR_PORTALE/PIR_LaStrutturaRegionale/PIR_AssessoratoregionaledelleRisorseAgricoleeAlimentari/PIR_DipAgricoltura/PIR_AreeTematiche/PIR_Servizi/PIR_BrandSiciliaeMarketingterritoriale/PIR_Riconoscimentoetuteladeiprodottidiqualita/PIR_ElencopositivodellaRegioneSiciliadellemenzionivigna/Allegato%201%20al%20DDG%201337_2019.pdf

Odstępstwo dotyczące obszaru produkcji wina i wina musującego

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na określonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE działalność związaną z produkcją wina można prowadzić w bezpośrednim sąsiedztwie wyznaczonego obszaru produkcji, a w szczególności w obrębie obszaru administracyjnego gmin przylegających do gminy Menfi, tj.: Montevago, Santa Margherita Belice, Sambuca di Sicilia, Sciacca i Castelvetrano. Jeżeli chodzi o kategorię „wino musujące”, wina musujące można produkować w obrębie jednostki administracyjnej „Regione Sicilia”, do której należy obszar produkcji.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/13264


(1)  Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.