Bruksela, dnia 10.12.2020

COM(2020) 830 final

2020/0366(COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/2403 w odniesieniu do upoważnień dla unijnych statków rybackich do połowów na wodach Zjednoczonego Królestwa oraz w odniesieniu do operacji połowowych prowadzonych przez statki rybackie Zjednoczonego Królestwa na wodach Unii


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1380/2013 1 (rozporządzenie podstawowe w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa) unijne statki rybackie mają równy dostęp do wód i zasobów Unii podlegających przepisom wspólnej polityki rybołówstwa. Od chwili zakończenia okresu przejściowego wspólna polityka rybołówstwa nie będzie już miała zastosowania do Zjednoczonego Królestwa. Wody Zjednoczonego Królestwa (morze terytorialne i przyległa wyłączna strefa ekonomiczna) nie będą już stanowić części wód Unii.

W celu zagwarantowania zrównoważonego charakteru rybołówstwa oraz w świetle znaczenia rybołówstwa dla gospodarczych podstaw egzystencji wielu społeczności, ważne jest utrzymanie możliwości uzgodnień dotyczących utrzymania wzajemnego dostępu dla statków Unii i Zjednoczonego Królestwa do wód każdej ze stron po 31 grudnia 2020 r. do czasu zawarcia ze Zjednoczonym Królestwem umowy w sprawie połowów. Celem niniejszego rozporządzenia jest stworzenie odpowiednich ram prawnych tego wzajemnego dostępu.

Zgodnie z postanowieniami Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z dnia 10 grudnia 1982 r. („UNCLOS”) oraz Umowy Narodów Zjednoczonych w sprawie wykonania postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z dnia 10 grudnia 1982 r., odnoszących się do ochrony i zarządzania zasobami rybnymi międzystrefowymi i zasobami rybnymi masowo migrującymi z dnia 4 sierpnia 1995 r. („Umowa Narodów Zjednoczonych o zasobach ryb”), zarządzanie niektórymi wspólnymi, międzystrefowymi i masowo migrującymi stadami ryb wymaga współpracy wszystkich państw, w których wodach stada te występują (państwa nadbrzeżne), oraz państw, których floty eksploatują te stada (państwa prowadzące połowy). Współpraca ta może być ustanowiona w ramach doraźnych uzgodnień między państwami, które są zainteresowane danymi połowami.

Uprawnienia do połowów na 2021 r. należy uzgodnić również ze Zjednoczonym Królestwem. Uzgodnienia te będą stanowić podstawę stabilności działalności połowowej i zostaną ustanowione z pełnym poszanowaniem wymogów określonych w art. 61 i 62 UNCLOS. Uzgodnienia te powinny mieć na celu zapewnienie zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów morza i stabilności zarówno na wodach Unii, jak i na wodach Zjednoczonego Królestwa.

W rozporządzeniu (UE) 2017/2403 2 (rozporządzenie SMEFF) ustanowiono przepisy dotyczące operacji połowowych prowadzonych przez unijne statki rybackie na wodach państwa trzeciego oraz dotyczące statków państw trzecich na wodach Unii.

W odniesieniu do operacji połowowych prowadzonych przez unijne statki rybackie na wodach państwa trzeciego rozporządzenie SMEFF stanowi, że państwo członkowskie bandery może wydawać podmiotom upoważnienia bezpośrednie oraz ustanawia warunki i procedury przyznawania takich upoważnień. Biorąc pod uwagę liczbę unijnych statków rybackich, które prowadzą działalność połowową na wodach Zjednoczonego Królestwa, w przypadku gdyby Zjednoczone Królestwo miało upoważniać statki UE do dokonywania połowów na wodach Zjednoczonego Królestwa, wspomniane warunki i procedury mogłyby prowadzić do znacznych opóźnień i większego obciążenia administracyjnego. Należy ustanowić szczegółowe warunki i procedury ułatwiające wydawanie przez Zjednoczone Królestwo upoważnień na prowadzenie działalności połowowej na wodach Zjednoczonego Królestwa dla statków rybackich Unii. Te warunki i procedury powinny być równoważne z wymogami dotyczącymi upoważnień ustanowionymi w rozporządzeniu SMEFF w odniesieniu do statków państw trzecich prowadzących działalność połowową na wodach Unii.

Przepisy szczegółowe określone w niniejszym wniosku powinny mieć zastosowanie od dnia następującego po dniu zakończenia okresu przejściowego. Wydawanie upoważnień podlega zasadzie wzajemności, tj. jest uwarunkowane tym, czy Zjednoczone Królestwo przedłuży obowiązujące prawa dostępu do prowadzenia działalności połowowej na wodach Zjednoczonego Królestwa przez statki unijne na zasadach zadowalających dla Unii. W związku z tym upoważnienia będą wydawane wyłącznie wówczas, gdy Zjednoczone Królestwo wyda upoważnienia dla unijnych statków do korzystania z przydzielonych im uprawnień do połowów.

Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

Nie dotyczy

Spójność z innymi politykami Unii

Nie dotyczy

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Podstawa prawna

Podstawą prawną jest art. 43 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). 

Pomocniczość

WPRyb i jej kontrola są obszarem wyłącznych kompetencji UE zgodnie z art. 3 lit. d) Traktatu, w związku z czym zasada pomocniczości nie ma zastosowania.

Proponowany akt zmieniłby rozporządzenie (UE) 2017/2403, aby zapewnić podstawę prawną w unijnych przepisach umożliwiającą statkom Zjednoczonego Królestwa prowadzenie działalności połowowej na wodach Unii oraz wprowadzającą uproszczone i skuteczniejsze procedury wydawania upoważnień dla statków chcących prowadzić połowy na wodach Zjednoczonego Królestwa. Działania na poziomie Unii są zatem niezbędne, a spodziewane rezultaty nie mogą zostać osiągnięte poprzez działania na szczeblu państw członkowskich, w związku z wyłączną kompetencją Unii.

Proporcjonalność

Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności. Rozporządzenie, którego dotyczy niniejszy wniosek, uznaje się za proporcjonalne, ponieważ jego celem jest zapewnienie status quo w zakresie dostępu unijnych statków rybackich do wód Zjednoczonego Królestwa poprzez ustanowienie warunków wzajemnego wydawania upoważnień. W ten sposób uniknie się poważnych zakłóceń i opóźnień w procedurach wydawania upoważnień.

Wybór instrumentu

Niniejszy akt wprowadza zmiany do rozporządzenia.

Przekazanie niniejszego wniosku parlamentom narodowym

Projekty aktów ustawodawczych, w tym wnioski Komisji, przekazywane do Parlamentu Europejskiego i Rady muszą być przesyłane do parlamentów narodowych zgodnie z Protokołem (nr 1) w sprawie roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej, załączonym do traktatów.

Zgodnie z art. 4 wymienionego protokołu termin między przekazaniem parlamentom narodowym projektu aktu ustawodawczego a datą jego wpisania do wstępnego porządku obrad Rady w celu jego przyjęcia lub przyjęcia stanowiska w ramach procedury ustawodawczej wynosi osiem tygodni.

W pilnych przypadkach art. 4 dopuszcza jednak wyjątki, które muszą być uzasadnione w akcie lub w stanowisku Rady.

Wobec konieczności określenia procedur wydawania upoważnień do prowadzenia zrównoważonej działalności połowowej na wodach Unii i Zjednoczonego Królestwa najpóźniej do dnia następującego po dniu, w którym prawo Unii przestanie mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie, oraz z uwagi na konieczność określenia procedur wydawania upoważnień do prowadzenia zrównoważonej działalności połowowej na wodach Unii i Zjednoczonego Królestwa na zasadzie wzajemności najpóźniej do tego dnia, aby zapobiec gwałtownemu przerwaniu operacji połowowych na tych wodach, przyjęcie niniejszego wniosku przez Parlament Europejski i Radę należy uznać za szczególnie pilne. W związku z tym uznano za stosowne ustanowienie wyjątku od terminu ośmiu tygodni, o którym mowa w art. 4 Protokołu nr 1 w sprawie roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej, do TFUE i do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

Oceny ex post/oceny adekwatności obowiązującego prawodawstwa

Nie mają zastosowania ze względu na wyjątkowy, tymczasowy i jednorazowy charakter zdarzenia powodującego przyjęcie niniejszego wniosku, który nie odnosi się do celów obowiązującego prawodawstwa.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami

Problemy wynikające z wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii oraz ich możliwe rozwiązania były omawiane przez różne podmioty działające w sektorze rybołówstwa i przedstawicieli państw członkowskich. Wszystkie podmioty oraz zainteresowane strony i państwa członkowskie podkreśliły potrzebę zapewnienia zrównoważonej działalności połowowej na zasadzie wzajemności.

Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej

Nie dotyczy

Ocena skutków

Ocena skutków nie jest konieczna ze względu na wyjątkowy charakter sytuacji i ograniczony czas, na jaki potrzeba zmienić status Zjednoczonego Królestwa. Nie są dostępne żadne znacząco inne ani różniące się formalnie warianty strategiczne oprócz proponowanego.    

Sprawność regulacyjna i uproszczenie

Nie dotyczy

Prawa podstawowe

Niniejszy wniosek nie ma wpływu na ochronę praw podstawowych.

4.WPŁYW NA BUDŻET

Wniosek nie ma wpływu na budżet.

5.ELEMENTY FAKULTATYWNE

Nie dotyczy

2020/0366 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/2403 w odniesieniu do upoważnień dla unijnych statków rybackich do połowów na wodach Zjednoczonego Królestwa oraz w odniesieniu do operacji połowowych prowadzonych przez statki rybackie Zjednoczonego Królestwa na wodach Unii

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 3 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)W dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo złożyło notyfikację o zamiarze wystąpienia z Unii Europejskiej zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej.

(2)Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej („umowa o wystąpieniu”) zawiera ustalenia dotyczące stosowania przepisów prawa Unii do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie po dniu, w którym Traktaty przestaną mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie. Zgodnie z tą umową wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) ma zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w okresie przejściowym, a przestanie mieć zastosowanie z dniem 31 grudnia 2020 r.

(3)Kiedy WPRyb przestanie mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie, wody Zjednoczonego Królestwa (morze terytorialne i przyległa wyłączna strefa ekonomiczna) nie będą już stanowić części wód Unii. W związku z tym, z powodu braku umowy w sprawie połowów ze Zjednoczonym Królestwem istnieje ryzyko, że statki Unii i Zjednoczonego Królestwa nie będą miały możliwości pełnego wykorzystania uprawnień do połowów ustalonych na 2021 r.

(4)W celu zagwarantowania zrównoważonego charakteru rybołówstwa oraz w świetle znaczenia rybołówstwa dla gospodarczych podstaw egzystencji wielu społeczności w Unii i w Zjednoczonym Królestwie należy zachować możliwość utrzymania wzajemnego dostępu do wód każdej ze stron dla statków Unii i Zjednoczonego Królestwa po dniu 31 grudnia 2020 r. W związku z tym niniejsze rozporządzenie powinno stworzyć odpowiednie ramy prawne takiego wzajemnego dostępu.

(5)Zakres terytorialny niniejszego rozporządzenia i wszelkie odniesienia do Zjednoczonego Królestwa w tym rozporządzeniu nie obejmują Gibraltaru.

(6)Uprawnienia do połowów na 2021 r. zostaną ustalone przez Unię i Zjednoczone Królestwo przy pełnym poszanowaniu wymogów określonych w art. 61 i 62 Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza 4 . W celu zapewnienia zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów morza i stabilności na wodach Unii i na wodach Zjednoczonego Królestwa przydziały kwot i udziały państw członkowskich i Zjednoczonego Królestwa należy ustalić zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii i Zjednoczonego Królestwa.

(7)W świetle utrwalonych praktyk połowowych stosowanych przez statki Zjednoczonego Królestwa na wodach Unii i vice versa oraz w celu uzyskania wzajemnego dostępu do wód Unia powinna ustanowić mechanizm przyznawania statkom Zjednoczonego Królestwa dostępu do wód Unii w drodze upoważnień, aby mogły one dokonywać połowów w ramach kwot, które zostaną przydzielone Zjednoczonemu Królestwu, na tych samych warunkach, które mają zastosowanie do statków unijnych. Te upoważnienia do połowów powinny być wydawane wyłącznie pod warunkiem, że Zjednoczone Królestwo nadal będzie wydawać unijnym statkom upoważnienia do połowów w wodach Zjednoczonego Królestwa i w podobnym zakresie.

(8)W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2403 5 ustanowiono przepisy dotyczące wydawania upoważnień do połowów dla statków Unii na wodach podlegających zwierzchnictwu lub jurysdykcji państwa trzeciego oraz dla statków rybackich państw trzecich prowadzących operacje połowowe na wodach Unii i zarządzania tymi upoważnieniami.

(9)W szczególności w rozporządzeniu tym określono przepisy dotyczące operacji połowowych prowadzonych przez unijne statki rybackie na wodach państwa trzeciego poza ramami umowy; rozporządzenie to stanowi także, że państwo członkowskie bandery może wydawać upoważnienia bezpośrednie, oraz ustanawia warunki i procedury przyznawania takich upoważnień. Biorąc pod uwagę liczbę unijnych statków rybackich, które prowadzą działalność połowową na wodach Zjednoczonego Królestwa, w przypadku braku umowy o wystąpieniu lub umowy w sprawie połowów wspomniane warunki i procedury mogłyby prowadzić do znacznych opóźnień i większego obciążenia administracyjnego. Należy zatem ustanowić szczegółowe warunki i procedury ułatwiające wydawanie przez Zjednoczone Królestwo upoważnień dla statków rybackich Unii na prowadzenie działalności połowowej na wodach Zjednoczonego Królestwa.

(10)Należy wprowadzić odstępstwo od przepisów mających zastosowanie do statków rybackich państw trzecich oraz określić szczegółowe warunki i procedury umożliwiające wydawanie przez Unię upoważnień na prowadzenie działalności połowowej na wodach Unii statkom rybackim Zjednoczonego Królestwa.

(11)Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2017/2403.

(12)Zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia Rady (EWG, Euratom) nr 1182/71 6 ustanie zastosowania aktów, ustalone na określoną datę, przypada na moment upłynięcia ostatniej godziny dnia przypadającego na tę datę. Niniejsze rozporządzenie powinno być zatem stosowane od dnia 1 stycznia 2021 r.

(13)Ponieważ okres przejściowy przewidziany w umowie o wystąpieniu kończy się w dniu 31 grudnia 2020 r., wobec braku umowy regulującej połowy ze Zjednoczonym Królestwem niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym i powinno być stosowane od dnia 1 stycznia 2021 r. Jako środek awaryjny powinno ono mieć zastosowanie do wcześniejszej z następujących dat: do dnia 31 grudnia 2021 r. albo do dnia wejścia w życie lub dnia rozpoczęcia tymczasowego stosowania umowy regulującej połowy między Unią a Zjednoczonym Królestwem.

(14)Wobec potrzeby przyjęcia niniejszego rozporządzenia przed dniem, w którym prawo Unii przestanie mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie na podstawie art. 126 i 127 umowy o wystąpieniu, oraz wobec konieczności określenia procedur wydawania upoważnień do prowadzenia zrównoważonej działalności połowowej na wodach Unii i Zjednoczonego Królestwa na zasadzie wzajemności najpóźniej do tego dnia, aby zapobiec gwałtownemu przerwaniu operacji połowowych, uznano za stosowne ustanowienie wyjątku od terminu ośmiu tygodni, o którym mowa w art. 4 Protokołu nr 1 w sprawie roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej, do TFUE i do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

(15)Aby umożliwić podmiotom zarówno z Unii, jak i ze Zjednoczonego Królestwa dalsze prowadzenie połowów, upoważnienia do połowów na wodach Unii powinny być przyznawane statkom Zjednoczonego Królestwa, o ile Komisja uzna, że Zjednoczone Królestwo przyznaje statkom unijnym prawa dostępu do prowadzenia operacji połowowych na wodach Zjednoczonego Królestwa na zasadzie wzajemności i w podobnym zakresie,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1
Zmiany w rozporządzeniu (UE) 2017/2403

W rozporządzeniu (UE) 2017/2403 wprowadza się następujące zmiany:

1)w tytule II rozdział II dodaje się sekcję 4 w brzmieniu:

Sekcja 4

Upoważnienia dla unijnych statków rybackich na wodach Zjednoczonego Królestwa

Artykuł 18 a 
Zakres

Na zasadzie odstępstwa od sekcji 3 niniejszą sekcję stosuje się do operacji połowowych prowadzonych przez unijne statki rybackie na wodach Zjednoczonego Królestwa.

Artykuł 18b 
Definicja

Do celów niniejszej sekcji »wody Zjednoczonego Królestwa« oznaczają wody podlegające zwierzchnictwu lub jurysdykcji Zjednoczonego Królestwa, wyznaczone zgodnie z prawem międzynarodowym.

Artykuł 18c 
Procedura uzyskiwania upoważnienia do połowów od Zjednoczonego Królestwa.

1.Państwo członkowskie bandery, które sprawdziło, że spełnione są warunki określone w art. 5, przesyła Komisji odpowiedni wniosek lub wykaz wniosków o wydanie upoważnienia przez Zjednoczone Królestwo.

2.Każdy wniosek lub wykaz wniosków zawiera informacje wymagane przez Zjednoczone Królestwo do wydania upoważnienia, w wymaganym formacie, zgodnie z informacjami przekazanymi Komisji przez Zjednoczone Królestwo.

3.Komisja przekazuje państwom członkowskim informacje i wskazuje format, o którym mowa w ust. 2. Komisja może zwrócić się do państwa członkowskiego bandery z wnioskiem o wszelkie dodatkowe informacje niezbędne do sprawdzenia zgodności z warunkami, o których mowa w ust. 1 i 2.

4.Jeżeli po otrzymaniu wniosku lub wszelkich dodatkowych informacji, o które wystąpiono na podstawie ust. 3, Komisja stwierdzi, że spełniono warunki określone w ust. 1 i 2, niezwłocznie przesyła wniosek do Zjednoczonego Królestwa.

5.Gdy tylko Zjednoczone Królestwo poinformuje Komisję o swojej decyzji o wydaniu lub odmowie wydania upoważnienia dla unijnego statku, Komisja niezwłocznie informuje o tym fakcie państwo członkowskie bandery.

6.Państwo członkowskie bandery może wydać upoważnienie do połowów w odniesieniu do operacji połowowych na wodach Zjednoczonego Królestwa dopiero po otrzymaniu informacji, że Zjednoczone Królestwo podjęło decyzję o wydaniu upoważnienia na prowadzenie operacji połowowych przez dany statek unijny.

7.Operacje połowowe nie mogą się rozpocząć, dopóki zarówno państwo członkowskie bandery, jak i Zjednoczone Królestwo nie wydadzą upoważnienia do połowów.

8.Jeżeli Zjednoczone Królestwo poinformuje Komisję o swojej decyzji o zawieszeniu lub cofnięciu upoważnienia do połowów dla unijnego statku rybackiego, Komisja niezwłocznie informuje o tym fakcie państwo członkowskie bandery. Państwo członkowskie odpowiednio zawiesza lub cofa swoje upoważnienie do połowów na wodach Zjednoczonego Królestwa.

9.Jeżeli Zjednoczone Królestwo bezpośrednio poinformuje państwo członkowskie bandery o swojej decyzji o wydaniu, odmowie wydania, zawieszeniu lub cofnięciu upoważnienia do połowów dla unijnego statku rybackiego, państwo członkowskie bandery natychmiast informuje o tym fakcie Komisję. Państwo członkowskie odpowiednio zawiesza lub cofa swoje upoważnienie do połowów na wodach Zjednoczonego Królestwa.

Artykuł 18d 
Monitorowanie

Komisja monitoruje wydawanie upoważnień do połowów przez Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do operacji połowowych prowadzonych przez unijne statki rybackie na wodach Zjednoczonego Królestwa.”;

2)między tytułem III a tytułem IV dodaje się tytuł IIIa w brzmieniu:

TYTUŁ IIIa

OPERACJE POŁOWOWE PROWADZONE PRZEZ STATKI ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA NA WODACH UNII

Artykuł 38 a 
Zakres

Na zasadzie odstępstwa od tytułu III niniejszy tytuł stosuje się do operacji połowowych prowadzonych przez statki rybackie Zjednoczonego Królestwa na wodach Unii.

Artykuł 38b 
Operacje połowowe prowadzone przez statki Zjednoczonego Królestwa

Statki rybackie Zjednoczonego Królestwa mogą prowadzić operacje połowowe na wodach Unii zgodnie z warunkami określonymi w mających zastosowanie przepisach unijnych, o ile na zasadzie wzajemności statkom unijnym przyznaje się prawa dostępu do prowadzenia operacji połowowych na wodach Zjednoczonego Królestwa.

Artykuł 38c 
Zasady ogólne

1.Statek rybacki Zjednoczonego Królestwa nie może prowadzić operacji połowowych na wodach Unii, chyba że Komisja wydała mu upoważnienie do połowów. Upoważnienie takie może mu zostać wydane tylko wtedy, gdy spełnia on kryteria kwalifikowalności określone w ust. 2.

2.Komisja może wydać upoważnienie do połowów dla statków Zjednoczonego Królestwa, jeżeli:

a)statek rybacki posiada ważną licencję połowową wydaną przez organ Zjednoczonego Królestwa;

b)statek rybacki został wymieniony przez Zjednoczone Królestwo w rejestrze floty dostępnym dla Komisji;

c)statek rybacki i wszelkie powiązane z nim statki pomocnicze stosują odpowiedni system numerów identyfikacyjnych statków w ramach IMO w zakresie, w jakim jest on wymagany na mocy prawa unijnego;

d)statek rybacki nie figuruje w wykazie statków NNN, przyjętym przez RFMO lub przez Unię na podstawie rozporządzenia NNN;

e)Zjednoczone Królestwo nie jest wymienione w wykazie państw niewspółpracujących na podstawie rozporządzenia NNN i nie jest uznane zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1026/2012 za państwo pozwalające na niezrównoważone połowy;

f)Zjednoczone Królestwo dysponuje uprawnieniami do połowów.

3.Statek Zjednoczonego Królestwa upoważniony do prowadzenia połowów na wodach Unii musi przestrzegać przepisów regulujących operacje połowowe statków unijnych na obszarze połowowym, na którym prowadzi operacje.

Artykuł 38d 
Procedura uzyskiwania upoważnień do połowów

1.Zjednoczone Królestwo przesyła Komisji wniosek lub wykaz wniosków o wydanie upoważnienia dla swoich statków rybackich.

2.Komisja może zwrócić się do Zjednoczonego Królestwa o dodatkowe informacje niezbędne do sprawdzenia, czy warunki przewidziane w art. 38c ust. 2 zostały spełnione.

3.W przypadku gdy zostanie ustalone, że warunki, o których mowa w art. 38b i art. 38c ust. 2, są spełnione, Komisja może wydać upoważnienie do połowów oraz niezwłocznie informuje o tym Zjednoczone Królestwo i zainteresowane państwa członkowskie.

Artykuł 38e 
Zarządzanie upoważnieniami do połowów

1.Jeżeli którykolwiek z warunków określonych w art. 38b i art. 38c ust. 2 przestaje być spełniony, Komisja podejmuje odpowiednie działania, w tym zmienia lub cofa upoważnienie, oraz informuje o tym Zjednoczone Królestwo oraz zainteresowane państwa członkowskie.

2.Komisja może odmówić wydania upoważnienia bądź zawiesić lub cofnąć upoważnienie wydane dla statku rybackiego Zjednoczonego Królestwa w każdym z następujących przypadków:

a)jeżeli nastąpi zasadnicza zmiana okoliczności, w szczególności w odniesieniu do wzajemnego dostępu statków unijnych do wód Zjednoczonego Królestwa;

b)w przypadku poważnego zagrożenia dla zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów morza, zarządzania nimi i ich ochrony;

c)gdy ma to istotne znaczenie dla zapobiegania połowom NNN lub ich zwalczania;

d)gdy Komisja uzna to za właściwe na podstawie swoich ustaleń wynikających z działań monitorujących przeprowadzanych zgodnie z art. 18d;

e)gdy Zjednoczone Królestwo bezpodstawnie odmówi wydania upoważnienia dla unijnych statków na wodach Zjednoczonego Królestwa lub je cofnie.

3.W przypadku odmowy wydania upoważnienia, jego zawieszenia lub cofnięcia zgodnie z ust. 2 Komisja natychmiast informuje o tym Zjednoczone Królestwo.

Artykuł 38f 
Zaprzestanie operacji połowowych

1.W przypadku uznania, że uprawnienia do połowów przyznane Zjednoczonemu Królestwu zostały wyczerpane, Komisja niezwłocznie powiadamia o tym Zjednoczone Królestwo oraz właściwe organy inspekcji państw członkowskich. W celu zapewnienia ciągłości działalności połowowej w ramach niewykorzystanych uprawnień do połowów, które jednak mogą mieć wpływ na wyczerpanie uprawnień do połowów, Komisja zwraca się do Zjednoczonego Królestwa o przekazanie jej informacji o środkach technicznych zapobiegających wszelkiemu negatywnemu wpływowi na wyczerpane uprawnienia do połowów.

2.Od dnia powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, upoważnienia do połowów wydane statkom pływającym pod banderą Zjednoczonego Królestwa uznaje się za zawieszone w odniesieniu do danych operacji połowowych, a statki nie są już upoważnione do prowadzenia takich operacji połowowych.

3.Upoważnienia do połowów uznaje się za cofnięte, w przypadku gdy zawieszenie upoważnień do połowów zgodnie z ust. 2 dotyczy wszystkich operacji, w odniesieniu do których zostały one wydane.

Artykuł 38g 
Przekroczenie kwot na wodach Unii

Gdy Komisja stwierdzi, że Zjednoczone Królestwo przekroczyło kwoty, które zostały mu przydzielone w odniesieniu do danego stada lub danej grupy stad, Komisja dokonuje odliczeń od innych kwot przydzielonych Zjednoczonemu Królestwu. Komisja dokłada starań w celu zapewnienia, aby wielkość tych odliczeń była spójna z odliczeniami nałożonymi na państwa członkowskie w podobnych okolicznościach.

Artykuł 38h 
Kontrola i egzekwowanie

1.Statek Zjednoczonego Królestwa upoważniony do prowadzenia połowów na wodach Unii musi przestrzegać przepisów w zakresie kontroli regulujących operacje połowowe statków unijnych na obszarze połowowym, na którym prowadzi operacje.

2.Statek Zjednoczonego Królestwa upoważniony do prowadzenia połowów na wodach Unii przekazuje Komisji lub wyznaczonemu przez nią organowi oraz, w stosownych przypadkach, nadbrzeżnemu państwu członkowskiemu dane, które unijne statki są zobowiązane przekazywać państwu członkowskiemu bandery na podstawie rozporządzenia w sprawie kontroli.

3.Komisja lub wyznaczony przez nią organ przesyła dane otrzymane zgodnie z ust. 2 nadbrzeżnemu państwu członkowskiemu.

4.Statek Zjednoczonego Królestwa upoważniony do prowadzenia połowów na wodach Unii przekazuje na żądanie – Komisji lub organowi przez nią wyznaczonemu – sprawozdania obserwatorów sporządzone na mocy obowiązujących programów obecności obserwatorów.

5.Nadbrzeżne państwo członkowskie odnotowuje wszelkie naruszenia popełnione przez statki rybackie Zjednoczonego Królestwa, w tym również związane z nimi kary, w krajowym rejestrze, o którym mowa w art. 93 rozporządzenia w sprawie kontroli.”.

Artykuł 2
Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia następującego po dniu, w którym prawo Unii przestanie mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie na podstawie art. 126 i 127 umowy o wystąpieniu, do wcześniejszej z następujących dat:

1)do dnia 31 grudnia 2021 r.

2)do dnia wejścia w życie lub dnia rozpoczęcia tymczasowego stosowania umowy regulującej połowy między Unią a Zjednoczonym Królestwem.

Niniejsze rozporządzenie nie ma jednak zastosowania, jeżeli umowa, o której mowa w akapicie drugim pkt 2, wejdzie w życie lub będzie tymczasowo stosowana przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

(1)    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22–61).
(2)    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2403 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie zrównoważonego zarządzania zewnętrznymi flotami rybackimi oraz uchylenia rozporządzenia Rady (WE) nr 1006/2008 (Dz.U. L 347 z 28.12.2017, s. 81).    
(3)    Dz.U. C z , s. .
(4)    Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza i Porozumienie z dnia 28 lipca 1994 r. w sprawie wykonania jego części XI (Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 3).
(5)    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2403 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie zrównoważonego zarządzania zewnętrznymi flotami rybackimi oraz uchylenia rozporządzenia Rady (WE) nr 1006/2008 (Dz.U. L 347 z 28.12.2017, s. 81).
(6)    Rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1182/71 z dnia 3 czerwca 1971 r. określające zasady mające zastosowanie do okresów, dat i terminów (Dz.U. L 124 z 8.6.1971, s. 1).